Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

7 nejdůležitějších novinek u Androidu 6.0 Marshmallow

  |  12 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Nejnovější mobilní operační systém od Googlu, Android 6.0 Marshmallow, není jen souborem několika malých změn, jako byly některé z předchozích verzí. Velký číselný posun (z 5.1 na 6.0) si tak právem zaslouží.

android_6_0_marshmallow

Marshmallow se tedy dočkal mnoha klíčových vylepšení, z nichž některá reagují na poměrně dlouhodobou kritiku uživatelů. A je tak použitelnější než kdykoliv dříve. Pokud jde o aktualizaci systému, jež se začne šířit příští týden, ta se samozřejmě dostane nejdříve na zařízení řady Nexus. Uživatelé jiných modelů jiných značek si tak budou muset nějakou dobu počkat; a někteří se přirozeně ani nedočkají.

Pojďme však k funkcím nového systému, které byly Googlem nastíněny už někdy v květnu, byť k oficiálnímu vydání systému došlo až nyní.

Google Now on Tap

Google Now on Tap je jednou z nejzajímavějších novinek systému. Prediktivní asistent Google Now se díky ní dostal z pozadí přímo do aplikací, takže teď stačí jen poklepat a dočkáte se dodatečných informací téměř o čemkoliv.

Funguje to následovně: v příslušné aplikaci stisknete a podržíte domácí tlačítko, Google Now si přečte, co je právě na displeji, vyhodnotí, co z daného obsahu vás zaujalo – například jméno známého člověka, informace o akci či nějakém zajímavém místě – a poté v malém vyskakovacím poli u spodu displeje vypíše potřebnou informaci.

Jestliže vám třeba někdo pošle v SMS název restaurace, dokáže vám ji Google Now on Tap zobrazit na mapě. Čtete-li si informaci o nějakém herci nebo politikovi, může funkce bez ptaní zobrazit dodatečné informace o tomto člověku třeba z Wikipedie nebo filmové databáze. (Jsme sami zvědaví na to, jak bude tato funkce fungovat v češtině, ale vzhledem ke schopnosti učení prediktivního asistenta by to neměl být problém.)

Dodatečné schvalování povolení pro konkrétní aplikace

Tohle je poměrně důležitá novinka, byť to tak možná na první pohled nevypadá. Dosud totiž všechny aplikace pro Android v průběhu instalačního procesu žádaly o povolení přístupu k jednotlivým funkcím telefonu, jako je fotoaparát, informace o poloze, historii zpráv a podobně. Mnohdy chtěly přístup k vašim soukromým záležitostem, k nimž by přístup pro své hladké fungování mít vůbec nemusely. Zbytečně tak sbíraly vaše osobní data. A nešlo to změnit.

permissions.0

To mění právě až Android Marshmallow, u nějž vývojáři musejí žádat o povolení přístupu ke konkrétní funkci ve chvíli, kdy tuto funkci využívají. Pokud tedy například aplikace nějaké sociální sítě potřebuje v danou chvíli přístup k fotoaparátu, zeptá se vás systém, jestli jí to (v tomto konkrétním případě) povolíte. Aplikace tak dostanou přístup k funkcím jen v oprávněných případech a nebudou tak zbytečně sosat vaše data třeba pro marketingové či v horším případě vyděračské účely (což u těch zavedených sice nepředpokládáme, ale jistota je jistota).

Novinka znamená také to, že si můžete stáhnout a nainstalovat aplikaci, využívat většinu jejích funkcí, ale zakázat jí přístup k jednomu bodu, o který žádá (například k historii zpráv či ke kontaktům, což jsou informace, bez kterých se většina aplikací obejde).

Vývojáři budou své aplikace muset postupně přizpůsobovat novému systému. Mezitím vám Marshmallow umožní měnit práva konkrétních aplikací dodatečně v nastavení.

Podpora čtení otisků prstů

fingerprint-scanner

Některé androidové telefony již disponují čtečkami otisků prstů, ty by se však postupně měly dostávat i do levnějších zařízení. Google totiž do Androidu implementoval senzory pro čtení otisků prstů, takže je už výrobci telefonů nemusejí kódovat samostatně. To znamená, že vám váš příští androidový smartphone pravděpodobně umožní ověření identity prostřednictvím otisků prstů při odemykání telefonu, provádění plateb či přihlašování do různých aplikací a služeb. Na druhou stranu se trochu bojíme situace, že by se k datům o vašich otiscích prstů dostal někdo nepovolaný, kdo by je dokázal zneužít a přihlašovat se tak k vašim účtům místo vás (aniž by vám po vzoru konzervativních gangsterů musel usekávat prsty).

USB typu C

USB Type-C

Také nemáte rádi, když se mění standard portů a vy musíte shánět nové kabely? Teď se to ale vyplatí. USB typu C (někdy také jen USB-C) je totiž reverzibilní (otočný) USB formát, u nějž nemusíte řešit, jakým směrem vkládáte kabel do konektoru. Novinka bude brzy napájet většinu mobilních zařízení a bude se používat také pro přenos dat mezi jednotlivými přístroji. Díky verzi Marshmallow je nyní podpora tohoto standardu přidána i do Androidu, takže je vysoce pravděpodobné, že váš příští telefon ji již bude mít.

Doze

battery

Tato novinka se týká baterie, což je většinou nejslabší článek každého chytrého telefonu. Vylepšení výdrže baterie sice slibuje skoro každá nová verze nějakého operačního systému, ovšem nejnovější zlepšovák od Googlu nejspíše nezůstane jen u slibů. Nová funkce Marshmallow monitoruje způsob využívání zařízení a tomu přizpůsobuje aktivitu aplikací. V podstatě to znamená, že když vám tablet leží celý den na stole, Marshmallow v něm prostě zastaví chod aplikací, aby vám tyto zbytečně neubíraly šťávu z baterie. Na jednu stranu to znamená, že při otevírání aplikací budete o pár vteřin déle čekat na nový obsah, na stranu druhou však Google tvrdí, že pohotovostní doba zařízení se může až zdvojnásobit.

Lepší funkce vyjmout, kopírovat a vložit

copy paste

Další malou, ale smysluplnou změnou u Androidu Marshmallow je způsob kopírování a vkládání textu. Nově tak po označení kýženého textu nebudete muset v horní části obrazovky hledat a dešifrovat tlačítka pro vyjímání, kopírování a vkládání, ale tyto možnosti se vám zobrazí přímo nad výběrem. Funkce je víceméně okopírovaná z iOS, ale v tomto případě bychom stejně nic nového a zároveň praktického nevymysleli. Je to sice malá změna, ale uvidíte, že se vám občas přijde dost vhod.

Chrome funguje uvnitř jiných aplikací

Chrome-browser

Taky vás štve, když vás aplikace vyhodí do prohlížeče, kde musíte nekonečné vteřiny čekat na to, až se pomalu načte důležitý web z odkazu? I na to naštěstí Google myslel. Díky funkci zvané Chrome Custom Tabs umožní Marshmallow jednotlivým aplikacím dopředu nahrát určitý webový obsah a poté vás poslat do panelu Chrome umístěného přímo v rámci aplikace. Díky tomu může uživatel přistupovat k aktuálnímu on-line obsahu, aniž by musel dlouho čekat.

Zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

12
Komentujte

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
MartinKaja1+1DavidMirek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
pet
pet

z toho co ocekavam ja opet nic :-( – Android L stále neřeší nějaké nahrazení systémových tlačítek na displeji (nebo pod displejem) tak aby mohla být úplně zrušena. Ideálně nahrazena gesty. Vzhledem k trendu telefonů bez rámečků to považuji za nutnost. Např. gesto nahoře vysouvá nastavení a notifikace. Další tři okraje displeje ale gesta nemají a tlačítka jsou tři. Tak proč gesto zleva dávno není zpět, gesto zdola menu, gesto zprava multitasking nebo nastavení – V telefonech různých výrobců chybí možnost volby jednotlivých sítí a zvlášť LTE. Asi je to chyba Androidu když to tak mají všichni. Lze nastavit pouze… Číst vice »

Luboš Srb
Luboš Srb

Zajímavé postřehy a nápady, naprosto souhlasím.

Asvdfv Dcxdbdfb
Asvdfv Dcxdbdfb

dfas

Fred Brooker
Fred Brooker

souhlas, a především už by se měly vyřešit ty aktualizace jádra tak, aby to mohl Google pushnout od sebe, modifikace ať jsou v UI atd., ne v kernel space

hovno
hovno

editace je DNA auto 4,3

hovno
hovno

přepínáme UI. 1/O 1010001101/0101110010

1+1
1+1

Najradšej by som pridal možnost stahovania appiek a hier rovno na SD kartu z google play !!! mam 16 gb verziu +64gb pamätovka a je mi na p***.. nechce mi nainštalovat nič , lebo telefon je plny !! ale na pamätovke mam ešte 40gb volnych.. toto nech odstrania a nič viac mi netreba ( lg g flex 2)

Michal Maňák
Michal Maňák

I já s některými vašimi nápady souhlasím, nicméně mám obavu, jak by byl po jejich integraci Android konzistentní. Třeba gesto na levém kraji displeje – většinou se odtud vysouvá „hamburgrové“ menu, které je součástí Material designu. Musely by se tedy tedy přepracovat celé směrnice návrhů. Stejně tak by se těžko nahrazoval krátký a dlouhý stisk, všechny možné vysouvací panely…
Chci jen říci, že realita je dle mého názoru komplikovanější, než vypadá.

Mirek
Mirek

LG umoznuje nastaveni spodnich klaves na 4, kde leva sroluje menu horni listy, je to vynikajici pomocnik u tel. nad 5″

David
David

Nevíte, kdy bude aktualizace na 6,0 u Samsung Galaxy Note 4?

Kaja
Kaja

Mě se aktualizoval dnes.

Martin
Martin

Me take az dneska

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Google platí za moloch softwarového průmyslu. Má naprostou povinnost zeptat se uživatele, zdali souhlasí s ukládáním údajů o používání jednotlivých…

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Malé tablety dnes snad již nikoho nezajímají, a moc dobře to ví i Xiaomi. Na konci června totiž Číňané představili…

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

DNES  |  Jakub Fišer  |  7 komentářů

Kdysi nějaká moudrá hlava pronesla, že politika by se neměla s ničím míchat. Bůhví jak tomu bylo dříve, nyní je…

Mobilní zobrazení