Mobilizujeme.cz

6 nejzajímavějších novinek u Androidu N (oživeno)

  |  15 komentářů  |  autor:

OŽIVENO – Google dnes v rámci své vývojářské konference Google I/O 2016 znovu představil nejnovější Android N včetně těch nejzajímavějších novinek. Počínaje dnešním dnem systém přechází do použitelné beta verze (z původního vývojářského Developer Preview). O samotném názvu pak poprvé v historii rozhodnou uživatelé.


Původní text z 11. března – Po roce vývoje uvolnil tento týden Google první testovací sestavení nové verze systému Android, který je prozatím nazvaný pouze písmenkem N. Finální označení je momentálně předmětem spekulací, prozatím připadají v úvahu označení Nougat nebo Nutella. Pojďme se však podívat na zajímavé nové funkce nového operačního systému.

Překvapení: Android N je oficiálně venku a rovnou ke stažení!

1. Notifikační centrum

Notifikační lišta prošla úpravou, nejzajímavější funkcí je nyní slučování notifikací z aplikací. Pokud dostanete řadu emailů, pak se vám v notifikačním centru zobrazí pouze jeden řádek s notifikací emailu, který lze roztáhnout a vytáhnout tak všechny notifikace z dané aplikace. Zajímavá úprava, která je samozřejmě praktická a lépe organizuje veškeré notifikace. Také můžete nyní roztáhnout i jednotlivou email notifikaci a díky tomu si přečíst částečně email, který vám dorazil. Tento úkon lze provést vytažením lišty dvěmi prsty najednou, případně tlačítkem, které je nově u každé notifikace.

notifikacni_centrum_android_n

Rychlé přepínače v notifikačním centru jsou nově uspořádané. V liště je viditelných pět přepínačů, které si můžete samozřejmě libovolně upravit, avšak můžete opět vysunout lišty s rychlými přepínači a dostat se tak ke kompletní nabídce přepínačů, zde je opět možné si přepínače uspořádat dle přání.

notifikacni_centrum_android_n_2

2. Tmavé téma

Android Marshmallow měl přinést tmavé téma, respektive noční režim, nakonec se ovšem tento mód do finální verze nedostal. Android N ovšem tento mód obsahuje nativně, takže vás již v noci nebudou bolet oči z bílých obrazovek. Také tím ulevíte částečně spotřebě energie na AMOLED panelech.

tmave_tema_android_n

3. Multi-window režim

Praktický pomocník, který vám umožní spouštět dvě aplikace na jedné obrazovce v rozděleném režimu, samozřejmě se režim přizpůsobuje velikosti a orientaci displeje, na tabletech tedy máte větší volnost a můžete vedle sebe v klidu provozovat dvě aplikace, nicméně nemusíte mít obrazovku rozdělenou pouze půl na půl, můžete jedné z aplikací dát i více prostoru. Funkci je samozřejmě možné vypnout úplně.

multi_window_android_n

4. Kalibrace barev displeje

Tuto funkci známe především z telefonů Samsung, kdy si můžete svůj displej naladit podle přednastavených profilů, můžete tedy mít velmi barevné a výrazné schéma nebo studenější barvy, záleží na tom, co se vám ve finále líbí. Google to pojal po svém a nabídne vám možnost nastavit si barevnost pomocí RGB štelovacích lišt. V tomto směru si myslím, že měl Google spíše přistoupit k barevným profilům, než k tomuto řešení.

kalibrace_displeje_android_n

5. Reakce na zprávy přímo z notifikace

Nyní můžete na zprávy či emaily reagovat přímo z notifikační lišty, nemusíte tedy nikdy opustit notifikační lištu. Otevírání aplikace kvůli rychlému odepisování odzvonilo a my tleskáme za tuto užitečnou funkci.

odpoved_na_zpravy_android_n

6. Zoom na obrazovce

Pokud vám nevyhovuje standardní rozložení a velikost prvků, pak můžete zajásat, Android N vám umožní změnit DPI, můžete si tedy obrazovku přizpůsobit a prvky zvětšit nebo zmenšit, pro uživatele s horším zrakem je to velmi uživatečná funce.

zoom_na_obrazovce_android_n

Změn v novém Androidu N se odehrálo samozřejmě více, spousta z nich se ovšem odehrává pod kapotou, budou tedy pro uživatele neviditelné, avšak budou přínosné, zlepšení se dočkal také Doze mód, který zajištuje právě lepší výdrž na baterii. Vylepšené jsou také šetřiče datových spojení, které nyní omezují využívání datového spojení na pozadí. Přibyla podpora Java 8, která vývojářům ušetří čas. Novinek bude v průběhu dalších testovacích verzí určitě ještě přibývat a samozřejmě se budou postupně stabilizovat. Jak se vám nový Android N líbí?

ČLÁNKY:, , ,
Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung má za sebou pravděpodobně nejdůležitější moment letošního roku – představení vlajkových modelů Galaxy S8 a S8+. Záhy se ovšem dozvídáme…

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

DNES  |    |  diskuze (0)

Kdybych měl zmínit jednu jedinou věc, která je momentálně v mobilním světě v kurzu, bude to stoprocentně duální kamera fotoaparátu. Tomuto…

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

VČERA  |    |  4 komentáře

A je to tady. Samsung konečně představil své vlajkové lodě pro rok 2017, Galaxy S8 a Galaxy S8+. Smartphony mají bestiální…

Mobilní zobrazení