Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

6 nejzajímavějších novinek u Androidu N (oživeno)

  |  15 komentářů  |  autor: Daniel Fibikar

OŽIVENO – Google dnes v rámci své vývojářské konference Google I/O 2016 znovu představil nejnovější Android N včetně těch nejzajímavějších novinek. Počínaje dnešním dnem systém přechází do použitelné beta verze (z původního vývojářského Developer Preview). O samotném názvu pak poprvé v historii rozhodnou uživatelé.


Původní text z 11. března – Po roce vývoje uvolnil tento týden Google první testovací sestavení nové verze systému Android, který je prozatím nazvaný pouze písmenkem N. Finální označení je momentálně předmětem spekulací, prozatím připadají v úvahu označení Nougat nebo Nutella. Pojďme se však podívat na zajímavé nové funkce nového operačního systému.

Překvapení: Android N je oficiálně venku a rovnou ke stažení!

1. Notifikační centrum

Notifikační lišta prošla úpravou, nejzajímavější funkcí je nyní slučování notifikací z aplikací. Pokud dostanete řadu emailů, pak se vám v notifikačním centru zobrazí pouze jeden řádek s notifikací emailu, který lze roztáhnout a vytáhnout tak všechny notifikace z dané aplikace. Zajímavá úprava, která je samozřejmě praktická a lépe organizuje veškeré notifikace. Také můžete nyní roztáhnout i jednotlivou email notifikaci a díky tomu si přečíst částečně email, který vám dorazil. Tento úkon lze provést vytažením lišty dvěmi prsty najednou, případně tlačítkem, které je nově u každé notifikace.

notifikacni_centrum_android_n

Rychlé přepínače v notifikačním centru jsou nově uspořádané. V liště je viditelných pět přepínačů, které si můžete samozřejmě libovolně upravit, avšak můžete opět vysunout lišty s rychlými přepínači a dostat se tak ke kompletní nabídce přepínačů, zde je opět možné si přepínače uspořádat dle přání.

notifikacni_centrum_android_n_2

2. Tmavé téma

Android Marshmallow měl přinést tmavé téma, respektive noční režim, nakonec se ovšem tento mód do finální verze nedostal. Android N ovšem tento mód obsahuje nativně, takže vás již v noci nebudou bolet oči z bílých obrazovek. Také tím ulevíte částečně spotřebě energie na AMOLED panelech.

tmave_tema_android_n

3. Multi-window režim

Praktický pomocník, který vám umožní spouštět dvě aplikace na jedné obrazovce v rozděleném režimu, samozřejmě se režim přizpůsobuje velikosti a orientaci displeje, na tabletech tedy máte větší volnost a můžete vedle sebe v klidu provozovat dvě aplikace, nicméně nemusíte mít obrazovku rozdělenou pouze půl na půl, můžete jedné z aplikací dát i více prostoru. Funkci je samozřejmě možné vypnout úplně.

multi_window_android_n

4. Kalibrace barev displeje

Tuto funkci známe především z telefonů Samsung, kdy si můžete svůj displej naladit podle přednastavených profilů, můžete tedy mít velmi barevné a výrazné schéma nebo studenější barvy, záleží na tom, co se vám ve finále líbí. Google to pojal po svém a nabídne vám možnost nastavit si barevnost pomocí RGB štelovacích lišt. V tomto směru si myslím, že měl Google spíše přistoupit k barevným profilům, než k tomuto řešení.

kalibrace_displeje_android_n

5. Reakce na zprávy přímo z notifikace

Nyní můžete na zprávy či emaily reagovat přímo z notifikační lišty, nemusíte tedy nikdy opustit notifikační lištu. Otevírání aplikace kvůli rychlému odepisování odzvonilo a my tleskáme za tuto užitečnou funkci.

odpoved_na_zpravy_android_n

6. Zoom na obrazovce

Pokud vám nevyhovuje standardní rozložení a velikost prvků, pak můžete zajásat, Android N vám umožní změnit DPI, můžete si tedy obrazovku přizpůsobit a prvky zvětšit nebo zmenšit, pro uživatele s horším zrakem je to velmi uživatečná funce.

zoom_na_obrazovce_android_n

Změn v novém Androidu N se odehrálo samozřejmě více, spousta z nich se ovšem odehrává pod kapotou, budou tedy pro uživatele neviditelné, avšak budou přínosné, zlepšení se dočkal také Doze mód, který zajištuje právě lepší výdrž na baterii. Vylepšené jsou také šetřiče datových spojení, které nyní omezují využívání datového spojení na pozadí. Přibyla podpora Java 8, která vývojářům ušetří čas. Novinek bude v průběhu dalších testovacích verzí určitě ještě přibývat a samozřejmě se budou postupně stabilizovat. Jak se vám nový Android N líbí?

ČLÁNKY:, , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení