Mobilizujeme.cz

5 telefonů, na které rádi vzpomínáme (Tomáš Drahoňovský)

  |  33 komentářů  |  autor:

Asi každý mobilní nadšenec někdy nostalgicky vzpomíná na telefony, které ho provázely v minulosti. Neměly operační systém, vydržely nabité celé dny a stály půl výplaty. Jaké jsou ty vaše? Nokia 5110 s hadem? Ericsson T28 s vystřelovacím flipem? Nebo snad Siemens SL45 s prvním MP3 přehrávačem? V novém seriálu vám nabídneme favority našich redaktorů.

Ericsson T10

Můj první mobil. Byl pastelově modrý a coby příslušenství se k němu prodávala spona na opasek, která se dala ocelovým závitem přichytit přímo k telefonu. Takové byly tenkrát švédské Ericssony. Jednoduchý telefon s třířádkovým displejem však skrýval ještě jedno překvapení: jednoduchou softwarovou úpravou se do něj dal přehrát firmware z dražšího modelu T18. Hlavní rozdíl sice spočíval jen v přítomnosti hlasového vytáčení, přesto se cenovka lišila téměř o deset tisíc. Není divu, že T18 se skoro neprodával a samotná T10 bez zmíněné úpravy také ne.

Siemens C35

Kvůli tvaru antény se mu přezdívalo „bobří ocas“. Spolu s Nokií 3310 začal Siemens C35 psát dějiny vybavených telefonů pro každého – dnes bychom asi podobným modelům říkali „střední třída“. Měl zvukové profily a hlavně T9. Ta sice neuměla češtinu, což ovšem nezabránilo jeho pubertálním majitelům trávit hodiny učením systému českým slovům. Asi není žádné překvapení, že to nikdy pořádně nefungovalo a majitelé Nokií (tehdy úhlavní nepřátelé „siemensářů“) s častějšími aktualizacemi se majitelům C35 nevybíravě posmívali. A to nejen za T9, ale i třeba nepochopitelně nepraktické gumové klávesy.

Sony J5/J6

Zjevení na trhu s mobilními telefony. Displej, který uměl zobrazovat stupně šedi, 3D menu, ovládání (dost poruchovým) kolečkem na boku, polyfonní vyzvánění, vícepoložkový telefonní seznam, ale hlavně konečně česká T9. K tomu ještě hmotnost, která nebyla v kapse cítit a pořádná dávka stylu. Když se potom nástupce původního modelu J5 prodával za necelých pět tisíc, měla řada lidí o nástupci dosluhující Nokie 3310 jasno. Jednu z mála nevýhod telefonu představovaly vibrace. Ty nebyly v kapse kalhot skoro vůbec cítit. Sony totiž nepoužívalo vibrační motorek, ale rozechvívala se membrána reproduktoru, který za běžných okolností sloužil pro vyzvánění. Proto také J5 ani J6 nemohly vyzvánět a vibrovat najednou.

Nokia 3660

Můj první smartphone, prehistorický symbian, a hlavně unikát, který v České republice měli snad jen dva lidé: já a kolega Michal Maňák. Kdo chtěl tehdy smartphone, neměl příliš možností. Ericsson P800 byl moc drahý, stejně jako slider Nokia 7650. Trojková řada uměla dokonce víc než on a stála polovic. Jenže model 3650 disponoval klávesnicí, na níž dovedli psát jen mimozemšťané a sehnat 3660 byl kumšt. I přes konzervativní design klávesnice vypadala 3660 jako představa o pěstním klínu, která vznikla v hlavě neandrtálce po nálezu lysohlávek. I díky děsivé velikosti se do ní vešla paměťová karta formátu SD. Ta má měla velikost 32 MB…

Motorola Milestone 2

Koncept dotykového smartphonu s výsuvnou klávesnicí, o který prý už není mezi zákazníky zájem, ale já bych ho bral znovu všema deseti. Druhá inkarnace modelu Droid/Milestone byla elegantnější než ta první, ale trpěla navlas stejnými problémy. Android ve verzi 2.3 nezvládal hardwarovou akceleraci grafiky a stejně jako řada jiných telefonů té doby se sekal a trhal při jakémkoli pokusu o interakci. Bohužel tomu nebyl schopen zabránit jakýkoli alternativní launcher ani custom ROM. Když nakonec klávesnice začala psát znaky po dvou, musel se i tento kousek pakovat z domu. Bůh ví, jestli by onen proklamovaný nezájem zákazníků nebyl menší, kdyby se podobné telefony už tenkrát dařilo dělat pořádně.

A po jakých telefonech teskníte vy? Na jaké si vzpomenete se slzou v oku? Podělte se s námi v diskusi. Z vašich tipů sestavíme žebříček podle vašeho gusta.

ČLÁNKY:, , , , , , , , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  10 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení