Recenze po dvou letech: Huawei P7 ještě neřekl poslední slovo
Doposud naším redakčním testem výběhových modelů prošly jen smartphony od Japonců a Jihokorejců. Nyní se poprvé podíváme také na Číňany, konkrétně povedenou vlajkovou loď Huawei P7 (recenze), která se začínala prodávat před dvěma lety za méně než 10 tisíc korun, což bylo tehdy skoro nevídané. A nyní, v roce 2016, můžete tenhle výběhový model pořídit ještě o několik tisíc levněji.
Recenze výběhových telefonů je naším zbrusu novým formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.
Když jsme testovali vlajkovou loď Huawei P7 v naší redakci před dvěma lety, řekněme, že se de facto na všechny čínské výrobce pohlíželo trochu jinak než na mnoha roky prověřené přední světové výrobce. U Huawei si museli tolik důležité renomé teprve získat – a nutno dodat, že to v záplavě jiných čínských značek (například Xiaomi, Lenovo a další) nabízejících taktéž výborný poměr cena/výkon rozhodně nebylo jednoduché, ale povedlo se. Dnes patří společnosti Huawei výborná třetí pozice ve světovém žebříčku výrobců, před ní už je pouze Apple a Samsung. Velký dík za to bezesporu patří právě modelu P7.
Huawei Ascend P7: specifikace
Konstrukce | kov + sklo, 140 x 69 x 6,5 mm, 124 g |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, 441 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop (aktualizovaný z Androidu 4.4 KitKat) |
Procesor | 4 jádrový, 1,8 GHz, Kirin 910T, grafika Mali-450MP4 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty (až 64 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 8 Mpx |
LTE připojení | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 2 500 mAh |
Cena a dostupnost | původně 9 900 Kč (2014), nyní 6-7 tisíc Kč (srpen 2016) |
Proč Huawei P7?
Jak už jsem nakousl v úvodu, Huawei P7 byl pro čínského výrobce naprosto stěžejním modelem, díky kterému se postupně vyšvihl na celkově třetí pozici mezi výrobci a druhou pozici mezi výrobci androidů. To je obrovský úspěch. Nechme teď ale čísla stranou a podívejme se, proč byl vlastně vlajkový model z roku 2014 tak povedený.
Pokud bych přímo citoval z naší původní recenze, „čínští inženýři vytvořili iPhone s Androidem, který má jen málo nedostatků. Ty mu navíc po shlédnutí cenovky snadno odpustíte.“ Lépe snad ani nelze model P7 popsat. Model, který tehdy vyzýval na souboj takové velikány jako třeba iPhone 5S (recenze) nebo Samsung Galaxy S5 (recenze). A důležité je zdůraznit, že pouze za zlomkovou cenu.
Velkou roli zde přitom odehráli nejen lidé rozhodující o cenové politice výrobce, ale také inženýři. Jedna věc je okopírovat design (v tomto případě iPhonu), druhá věc pak stejně dobře zvládnout také konstrukční zpracování. A to se lidem od Huawei maximálně povedlo. Spousta zákazníků tak dala přednost právě modelu P7 díky špičkovému designu a provedení, třeba před výrazně dražším Samsungem, iPhonem nebo jinými.
Nadčasová modelka
V době, kdy byl nejlepší Samsung celý jen z „pouho pouhého“ plastu, přišel Huawei s telefonem využívajícím kombinace kovu a skla. Nebyl první, ale patřil mezi výjimečné kousky, třeba i díky žiletkově ultratenkému 6,4 mm tělu. A jak se můžeme podívat nyní, byl nadčasový – dnes za stejnou materiálovou kombinaci sklízí úspěch právě Samsung s vlajkovými modely S7 (recenze) a S7 Edge (recenze).
Huawei P7 patřil mezi klenoty své doby, ale rozhodně by se neztratil ani v současné záplavě telefonů. Dokonce ani těch nejdražších. Při přihlédnutí k ceně někde mezi 6-7 tisíci korunami pak můžeme konstatovat, že si „pésedmička“ v tomto ohledu vede stále více než dobře. Ve střední třídě je sice více kovových telefonů, na elánu to však tehdejší krásce vůbec neubralo.
Po letech se ovšem objevily vrásky. Jinými slovy, skleněná konstrukce není zrovna tou nejodolnější vůči různým šrámům a už vůbec ne pádům. Nejvíce trpí samozřejmě skleněné části – nejen přední strana s displejem, ale i celá záda (a dokonce krycí sklíčko objektivu fotoaparátu, které bylo velmi poškrábané a mělo již vliv na zhoršené kvalitě pořízených snímků). Je tedy asi dobře, že jsou nové modely P8 (recenze) a P9 (recenze) rovnou celokovové a tedy podstatně odolnější.
Co ukázal až čas a zkušenosti?
Zvenku to možná nevypadá, ale komponenty uvnitř už jsou zkrátka nějakou dobu staré. Třeba u displeje to však prakticky vůbec nevadí – Full HD rozlišení na úhlopříčce 5 palců dělá výtečnou jemnost 441 ppi a také zobrazovací kvality nejsou o moc pozadu oproti dnešní konkurenci. Vadí snad jen jedna softwarová chyba, kterou stále Huawei neopravil a nejspíše ani opravit nechce. Na mysli mám automatické nastavení nižšího podsvícení obrazovky, než by bylo pro lidské oko příjemné. Důvodem je nejspíše prodloužení i tak tristní výdrže baterie.
Na nevyhovující baterii, která většinou vydrží sotva na jeden den provozu, si koneckonců stěžuje dost majitelů Huawei P7. Ale není se čemu divit – do ultratenkého těla výrobce opravdu nemohl vložit o moc větší než 2500 mAh baterii. Za krásu se holt musí trpět, jak už to tak zpravidla bývá. Co také zamrzí, je absence rychlonabíjení, které by alespoň trochu urychlilo tento bohužel až příliš častý a nepraktický úkon.
Pokud jde o prostředí, Huawei P7 začínal na systému Android 4.4.2 KitKat a s příchodem významné aktualizace dostal novější Android 5.1.1 Lollipop. To není špatné, ale třeba takový Samsung nebo Apple (což jsou největší konkurenti) dokázali zajistit lepší uživatelskou podporu – Galaxy S5 se dočkal Androidu 6.0 Marshmallow, iPhone 5S dokonce obdrží iOS 10. U Huawei je zatím další významný update spíše jen ve hvězdách.
Po praktické stránce však bývá mnohem důležitější, jak telefon funguje. A ani zde nemůžu P7 na rozdíl od konkurence vychválit. Že nepatřila tehdejší vlajková loď od Huawei zrovna mezi nejvýkonnější telefony před dvěma lety, to ještě výrazně nižší cenovka mohla omluvit. Co se ale časem ukázalo, stačí nainstalovat více aplikací nebo zkrátka vybrat nějakou „horší“ a v tu ránu se začne telefon citelně zpomalovat a občas také zasekávat, někdy dokonce přestal fungovat displej a nešlo třeba přijmout hovor (cituji teď některé majitele telefonu, kteří se o tyto problémy podělili na fórech). Uživatel by tak měl dobře vědět, jak systém pročistit a zbytečně jej nezatěžovat.
Čtyřjádrový procesor Kirin 910T, který si výrobce sám navrhoval, možná pomohl snížit prodejní cenu telefonu, na druhou stranu když se podíváme na celý životní cyklus zařízení, tak vlastně za jakou „cenu“?
Po letech ale stále můžeme chválit 13 Mpx fotoaparát, který stále patří řekněme mezi nadprůměr. Snímky jsou ostré, mají krásné barevné podání a celkově působí velmi dobře, snad jen na zbytečnou tendenci fotoaparátu světlejší plochy přepalovat. Někteří majitelé se také pozastavují, proč v jejich telefonu něco chrastí v oblasti kolem fotoaparátu – tak každého můžeme uklidnit, že jde o pohyblivý autofocus, který je zkrátka u některých telefonů slyšet více a u některých méně.
Závěr a konkurence
Čínský výrobce dobře ví, že byl model P7 trefou do černého. Nejen, že z jeho úspěchu čerpají i novější vlajkové lodě, ale krásným důkazem je také to, že za ty dva roky moc nezlevnil. Z původních necelých 10 tisíc korun jej nyní seženete za zhruba 6-7 tisíc korun, přitom většinou vlajkové lodě po letech zlevní klidně i na polovinu původní sumy. Pokud se vám tedy „pésedmička“ zalíbila (i s některými prohřešky), rychle běžte do obchodů, než ji výrobce přestane prodávat. Stane se tak nejspíše už brzy.
Zajímavé je pak samozřejmě srovnání nejen s dobovou konkurencí z roku 2014, ale také s tou současnou. Porovnávat totiž musíme ve stejné cenové relaci, a tedy ve střední třídě. Za stejné peníze si dnes můžete pořídit třeba velmi povedený Huawei P9 Lite (recenze), který za 7 500 korun disponuje taktéž luxusním tělem, větším 5,2″ displejem, novějším Androidem, výkonnějším procesorem, kapacitnější baterií nebo čtečkou otisků prstů.
O něco levnější pak je další konkurent, Honor 5X (recenze), který za necelých 7 tisíc korun přináší větší 5,5″ displej, celokovové tělo, výkonnější procesor, kapacitnější baterii a také moderní čtečku otisků prstů. A v neposlední řadě, de facto taktéž z vlastní stáje Huawei, je zbrusu nový model Honor 7 Lite (recenze), který je jakýmsi dvojčetem modelu P9 Lite a láká tak zejména na celokovové tělo, větší 5,2″ displej, novější Android, výkonnější procesor, kapacitnější baterii či čtečku otisků prstů.
Je vidět, že Huawei P7 patří i po dvou letech mezi konkurenceschopné telefony. Zároveň však doplácí na to, že jeho výbava není zrovna nejnovější, takže logicky chybí například nejnovější Android, čtečka otisků prstů nebo rychlonabíjení, a třeba procesor už není tak výkonný, aby i po dvou letech alespoň maximálně dostačoval. A zatímco některé modely současné střední třídy ještě před sebou mají nějakou budoucnost, vlajková loď od Huawei brzy skončí ve starém železe.
Pořizujete si nejnovější telefony na trhu nebo dáváte přednost radši dobou ověřeným modelům? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.