Recenze (Microsoft) Lumia 535: Nástupce legendy na steroidech
Dva roky stará legendární Nokia Lumia 520 a nová (Microsoft) Lumia 535 toho mají pramálo společného. Liší se jejich design, výbava a dokonce i samotný výrobce. Přesto se nedá zapomenout, jak neocenitelnou službu odvedl první levný model s Windows Phone. Podaří se na úspěchy navázat novému dospělejšímu modelu Lumia 535? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Nová Lumia 535 není jen pouhou další evolucí ve slavném rodokmenu levných Lumií, ačkoliv byste si to možná podle samotného číselného značení mohli myslet. Microsoft, který zde vůbec poprvé používá své vlastní logo (a nahrazuje tak logo Nokie), vypracoval zcela nový model s výrazně silnější výbavou. Pokud vám něco u předchůdců scházelo, zde vám nejspíše už nebude chybět zhola nic.
Lumia 535 povyrostla, disponuje rovnou 5″ displejem (oproti kompaktním 4″ předchůdcům), silnějším hardwarem (1 GB RAM oproti 512 MB RAM) a přidává takovou výbavu, kterou by jistě také předcházející generace vřele uvítaly (např. LED blesk u fotoaparátu či senzor jasu pro automatickou regulaci podsvícení displeje). Přitom stojí stále jen zhruba 3 tisíce korun! Je tak zaděláno na novou populární levnou Lumii s Windows Phone a úspěšný začátek moderní éry mobilního Microsoftu?
Základní parametry: Lumia 535
Rozměry | 140 x 72 x 8,8 mm |
---|---|
Hmotnost | 146 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,0“, rozlišení 540 x 960 px (220 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 200, grafika Adreno 302 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Windows Phone 8.1 |
Fotoaparát | 5 Mpx, blesk, natáčení 480p videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 1 905 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, leden 2015 |
Design a zpracování: Větší, hezčí, ale křehčí
Inženýři novou Lumii 535, u které vévodí opět jen zakulacené křivky, zvětšili na rovnou 5″ telefon, což je na dnešní dobu celkem běžné. Zvyknout by si na takto velký smartphone měl časem kdekdo, a jak potvrzují samotní majitelé telefonů – není to nic složitého. Lumie 535 se dá stále velmi dobře ovládat v jedné ruce a prakticky žádné potíže jsem v tomto ohledu neměl. Přesto Microsoft nedávno představil ještě druhý kompaktnější model Lumia 532, který má jen 4″ displej, jinak prakticky totožnou výbavu. Rozhodnutí je tedy pouze na vás.
Větší Lumia 535 narostla hodně rychle a bohužel ruku v ruce s tím nešla nahorů také kvalita zpracování. Utrpěla celková schránka telefonu – plastový snímatelný zadní kryt začal zhruba po týdnu používání lehce povrzávat. Nelíbila se mi ani rozdílná tuhost u tlačítek hlasitosti. Na pohled je sice větší tělo nové Lumie 535 povedené, ovšem jako u sportovců používajících steroidy pak i zde při bližším prozkoumání zjistíme nepříjemné vedlejší (ničící) účinky. Schránka této Lumie by tedy mohla být příště kvalitnější.
Podtrženo, sečteno. Samotný design Lumie 535 se povedl, jak je koneckonců zvykem u většiny Lumií. Jen v případě zvolených materiálů a konstrukčního zpracování to není úplné košér. Pokud dokážete při ceně zhruba jen 3 tisíce korun přimhouřit obě oči, není to nic zlého. A je to podle mého jen jedinou větší slabinou telefonu. Oproti předchozím modelům, které měly řadu kompromisů a chyb (a přesto se nakonec díky vysokým prodejům staly dokonce legendami), to není vůbec špatné, nemyslíte?
Displej, prostředí a baterie: Splní očekávání
Jak už bylo řečeno, nejnovější Lumia 535 má výrazně větší 5″ displej než její předchůdci. Paradoxně však ztrácí v jemnosti displeje a má pouhých 220 ppi. V prostředí hranatých dlaždic Windows Phone to však prakticky vůbec nevadí a při běžném používání to ani nepostřehnete. Displej jako takový je dostatečný a bonusem je právě jeho samotné zvětšení, díky kterému toho na něm vidíte více a také se telefon pak lépe ovládá.
Operační systém Windows Phone je v nejnovější verzi 8.1 s aktualizací Lumia Denim. Prostředí můžu za odladěnost a plynulost jedině pochválit, praktický rozdíl však při používání telefonu mezi předchůdci s 512 MB RAM a nyní 1 GB RAM nevidím. Výhodou je ale bezesporu minimálně možnost instalace náročnějších aplikací (které přímo požadují 1 GB RAM). Jinak levná Lumia 535 přináší stejné funkce a možnosti jako dražší modely s Windows Phone, nechybí tedy alespoň zmínkou ani nové notifikační centrum s rychlými přepínači, přehled posledních aplikací s možností jejich ukončení swipe gestem či oddělené nastavení hlasitosti pro vyzvánění a multimédia.
Úvodní zamykací obrazovka, plocha mobilních Windows s dlaždicemi a práce s nimi
Ve výbavě levné Lumie 535 je dokonce funkce pro probuzení telefonu dvojitým poklepáním na zhasnutý displej. V praxi jsem se však přesvědčil, že je lepší tuhle funkci rychle vypnout, než nadělá víc paseky než užitku. Vzhledem k tomu, že každá notifikace přímo probouzí displej telefonu, pak stačí, že jej máte u sebe v kapse, a díky funkci „double-tap-to-wake-up“ se vám telefon bude sám probouzet ostošest. V lepším případě se jen na chvíli probudí, v horším případě třeba i zahájí nechtěné hovory.
Poslední aplikace a jejich ukončování swipe gestem, notifikační centrum s rychlými přepínači a menu
Když už jsem na začátku recenze Lumie 535 zmiňoval kompromisy, které telefon smazává oproti předchůdcům (přítomnost senzoru pro automatickou regulaci jasu displeje či LED blesk u fotoaparátu – v obou případech skvělé), stále zbývá jeden jediný, který konkurenční telefony s Androidem už nabízejí. Mám teď na mysli notifikační LED diodu, která by upozornila na veškeré notifikace důmyslně bez samotného probouzení displeje. Dost často jsem totiž přišel k telefonu a musel jsem Lumii 535 probouzet, jen abych se dozvěděl, že jsem nic nového neprošvihl.
Součástí telefonu jsou také kvalitní mapy a navigace, které fungují plně offline včetně hlasových pokynů
Výdrž telefonu pak ani nijak neoslnila, ani nezklamala. Lumii 535 jsem pravidelně dobíjel v pracovní dny každý večer (a to ještě zhruba 40 % zbývalo, ale nebylo to už na výdrž celého následujícího dne) a přes víkend až druhý den večer (tedy výdrž při střídmějším využívání byla celé 2 dny).
Fotoaparát a multimédia: Za málo peněz méně zábavy
Fotoaparát levné Lumie 535 si na nic nehraje. V rozlišení 5 Mpx pořídíte snímky, které mají znatelně vyšší úroveň šumu a také si dobře neporadí s přepaly, ovšem běžným zákazníkům budou zřejmě dostačovat. A občas se vám s telefonem povedou třeba i nějaké umělecké fotky, podívejte se na naše přiložené zkušební snímky, co asi tak můžete od telefonu očekávat.
Posunem vpřed je přidání LED blesku, který citelně u předchůdců scházel. A třeba jej využijete nejen pro přisvětlení scény s horším osvětlením (kde stejně příliš nepomůže), ale také jako svítilnu.
Snímky pořízené s Lumií 535
Závěr a zhodnocení
Levná Lumia 535 je logickým krokem v celém ekosystému Microsoftu. Lidé dnes mají rádi telefony s většími displeji, přesto značně hledí na co nejnižší cenu. A to se povedlo u testované Lumie 535 skloubit – za 3 tisíce korun dostanete levný smartphone s velkým 5″ displejem a nejnovějšími Windows Phone 8.1 včetně poslední aktualizace Denim – a možná také s příslibem dalších aktualizací. A to u levného Androidu zpravidla nezískáte…
Telefon je tedy rozhodně povedený a pokračuje v již úspěšné cestě levných předchůdců Lumia 520 a 530, které se velmi dobře prodávali. Dokáže to také nová Lumia 535? Podle mě ano. Microsoft totiž dokázal tohoto nástupce předchozích generací vylepšit, a to nejen zvětšením displeje, ale hlavně navýšením operační paměti na 1 GB RAM (což dost možná bude do budoucna velmi důležité nejen pro nové aktualizace systému, ale také pro nové aplikace na obchodu Microsoftu), dále přidáním blesku u fotoaparátu či senzoru jasu u displeje.
Jediným kompromisem, nebo řekněme spíše ústupkem při dané nízké ceně, je horší konstrukční zpracování. Při pohledu na cenu to ale nejspíše nebude vůbec vadit. Vždyť předchůdci měli ústupků ve výbavě více a přesto byli tak populární. Myslím si tedy, že Microsoft ve své moderní mobilní éře vykročil správně, pravou nohou. A ukázal to i nedávným představením dalších nových levných modelů – zejména Lumie 532, která má prakticky totožnou výbavu jako testovaný model 535, ovšem s menším 4″ displejem v kompaktnějším těle. Uživatel tak má stále na výběr, zda chce větší 5″ displej či zůstane u menší 4″ úhlopříčky.
Co na telefon říkáte vy? Myslíte si, že se Microsoftu povedl a dosáhne podobných výsledků, jako levní předchůdci?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.