Recenze BlackBerry DTEK50: ryba i rak v jednom

Tomáš Drahoňovský

BlackBerry se po relativním neúspěchu špičkového modelu Priv nevzdává a cílí na široké korporátní publikum. Líbit se ale bude i těm, kteří jen hledají elegantní a zároveň zabezpečený telefon za relativně dobrou cenu. Jen by bylo lepší nenechat ho hrát si na BlackBerry.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Jak si zakázat ostružině být ostružinou? To není výkop k jakémusi druhu ontologické diskuse. Abychom naplno pochopili, co brání novému výsledku kanadsko-čínské spolupráce v rozletu, je potřeba stručně zrekapitulovat jeho rodokmen.

V BlackBerry pochopili, že k tomu, aby na hardwarové divizi neustále netratili, je potřeba ušetřit na vývoji i výrobě. Zadali proto výrobu svého přístroje střední třídy do Číny – konkrétně konsorciu TCL-Alcatel. Zdejší chytré hlavy vzaly známý Alcatel Idol 4, pár funkcí ubrali a Kanaďané na oplátku celou řadu přidali (podrobněji o tom níže). Zrodil se tak telefon, který vznikal prakticky zadarmo (na rozdíl od zgruntu nového a elegantního modelu Priv), disponuje operačním systémem, na který existuje nejvíce aplikací na světě (na rozdíl od sice skvělého, ale vývojáři i velkými softwarovými korporacemi přehlíženého BlackBerry OS 10) a ještě díky stále se zlepšujícím se „řemeslným“ schopnostem čínských dělníků obstojí i mezi dalšími „západními“ výrobky.

blackberry-dtek50-vs-alcatel-idol-4s
blackberry-dtek50-vs-alcatel-idol-4s

Jenže právě tady začínají problémy: stejně jako ostatní androidy s ostružinou ve znaku ani DTEK50 zkrátka ortodoxním „blackberristům“ stačit nejspíš nebude a příznivci androidu zase ve velké většině nejspíš nepochopí, o co že se to Kanaďané na půdorysu jejich oblíbené platformy vlastně snaží.

BlackBerry DTEK50: specifikace

Konstrukcekovový rám + plast, 147 x 73 x 7,4 mm, 135 g
Displej5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 617
Paměť3 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 8 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS
Baterie2610 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost9 900 Kč s DPH, srpen 2016

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz.

Design a zpracování: lehká kráska

Kdybych vám hned na začátku neprozradil, že DTEK50 vlastně není žádné BlackBerry, možná byste to ani nepoznali a po uchopení do ruky se nad designem telefonu začali rozplývat tak jako já. Nebylo by také divu. DTEK50 je zkrátka pohledný a na svou velikost překvapivě lehký telefon. Však se také Kanaďané chlubí tím, že pomohli na svět vůbec nejtenčímu 7,4 mm silnému BlackBerry. Je to právě šířka v pase, která jinak celkem průměrně 135 g těžkému přístroji dodává punc výjimečnosti.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Svůj čínský původ navíc DTEK50 maskuje úspěšně i v dalších oblastech. Ať už jde o kovový rám s černou PVD úpravou, téměř dokonalou oleofobní vrstvu na tvrzeném sklu displeje nebo praktická pogumovaná a zvrásněná záda s vytlačeným logem BlackBerry. Tento detail navíc nenápadně odkazuje i na starší modely kanadského výrobce, taktéž vybavené protiskluzovou zadní plochou. Uživatele zhýčkané novými, dokonale hladkými modely od HTC, Samsungu nebo Apple mohou nemile překvapit plastové proužky antény, vystupující asi půl milimetru nad povrch kovového rámu. Chápu, že mám přeci jen tu čest „pouze“ se střední třídou, právě tyto detaily ovšem rozhodují o tom, kolik je za telefon zákazník ochoten zaplatit.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Další drobnosti ale naopak potěší. První v řadě stojí rozměrná oznamovací dioda bílé barvy (i když ortodoxní ostružínáři budou dozajista brblat něco tom, že znají i vhodnější, červenější barvy notifikačních diod). O něco méně nápadná je dvojice reproduktorů na horní a dolní hraně telefonu. Pozornému uživateli navíc neujde, že tyto disponují vývodem nejen na přední, ale také na zadní straně. Telefonovat se tak dá v obou polohách, a třeba při použití značkového pouzdra s okénkem není toto potřeba otevírat. Zde se jedná jednoznačně o rudiment po dvojčeti DTEK50 – Alcatelu Idol 4. Ten se honosí unikátní vlastností – dá se používat i vzhůru nohama, čemuž se přizpůsobí celé prostředí. Mimochodem, právě tato vlastnost BlackBerry DTEK50 z pro mě nepochopitelných důvodů schází. Možná by si pak Alcatel nikdo nekoupil…

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Mimo mé chápání zůstává také umístění vypínacího tlačítka. Při prvním seznamování s přístrojem jsem dokonce nejprve zmateně volal do ShopBlackberry.cz, zda mi nedali vadný kus, který nejde zapnout. Odpověď byla lakonická: mačkáš správné tlačítko? Samozřejmě že nikoli. Zvýrazněný stříbrný knoflík, na který při držení v pravé ruce hned intuitivně zabloudí palec a v levé pak ukazovák, totiž slouží k něčemu docela jinému. Jeho stiskem lze vyvolat libovolnou aplikaci nebo mu přiřadit třeba funkci napsání zprávy konkrétnímu kontaktu. Kýžené zapínací tlačítko se absolutně neprakticky nachází až na samotném horním konci levé strany přístroje. Tedy tam, kam nikdy nikdo normální nesáhne. Ani po dvou týdnech testování jsem tomuto řešení nepřivykl.

Displej, ovládání, baterie: BlackBerry nebo Android?

Na ploše 5,2palcového IPS displeje disponuje DTEK50 Full HD rozlišením. To není za deset tisíc moc, namítl by možná škarohlíd s vědomím, že už o pár tisíc výš může zakoupit třeba výběhový Samsung Galaxy S6 (recenze) s rozlišením 2K. V BlackBerry ale dobře vědí, co dělají, a čtenář, který pozorně vnímal další specifikace nového BlackBerry už asi dobře ví, kam mířím. Do tenkého těla DTEKu se zkrátka nevešla nijak objemná baterie. Kapacita 2610 mAh je zkrátka na dnešní dobu v androidové společnosti podprůměr. A praktické zkušenosti bohužel potvrzují, že ani nižší rozlišení větší než jednodenní výdrž nezajistí. Ba naopak. Pilní telefonisté a prohlížeči internetových stránek budou možná přicházet z práce domů pravidelně s už vybitým telefonem.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Kromě spolupráce s věčně prázdnou baterií však obrazovce není co vytknout. Rozumná úhlopříčka a subjektivně až extrémní jas obrazovky dohromady vytvářejí nepřekonatelnou kombinaci, zejména pro použití v pracovní sféře. Zcela růžové to ale také není. Dojem ze zobrazení mírně kazí u mého kusu příliš citlivě nastavený senzor otáčení. Zjednodušeně řečeno – displej měnil svou orientaci dříve, než jsem z jiných telefonů zvyklý. Na návrat do původní polohy bylo naopak potřeba čekat déle, než by bylo zdrávo. Tento fakt bohužel přesně zapadá do celkové zpomalenosti přístroje. Dlouho jsem dumal nad tím, co ji vlastně způsobuje. Procesor Snapdragon 617 má pro potřeby střední třídy síly dost a ani 3 GB RAM nevěstí jakékoli potíže.

 

K poznání, co vlastně za tímto podle mě největší chybou přístroje stojí, musím začít trochu zeširoka a zmínit se asi o nejunikátnější vlastnosti androidových BlackBerries. I po přechodu na Android obsahují telefon BlackBerry tzv. BlackBerry Hub. Zjednodušeně řečeno jde o místo, na kterém se shromažďují všechny notifikace z messengerů a slouží zároveň i jako pokročilý mailový klient. Vyvolat se dá (stejně jako v prostředí někdejšího OS 10) potáhnutím prstu od spodní hrany displeje doprava a ke všem zprávám, které vám přišly, tak máte rychlejší přístup než kdekoli jinde.

Hub navíc disponuje galaktickým množstvím nastavení notifikací. Navolit se dá způsob upozorňování na jednotlivé kontakty, do notifikačních pravidel lze začlenit i konkrétní slova v textu zprávy a dokonce lze navolit i to, zda se bude při příchodu zprávy rozsvěcet celý displej jako na iPhonech (to však bohužel pouze pro e-maily). Dokonalé je také filtrování podle předem zvolených parametrů: pouhým gestem pinch-to-zoom lze odfiltrovat už přečtené zprávy, nebo třeba zprávy s vysokou důležitostí. Mazat a označovat jako přečtené se dá zase přejetím prostu po kolonce s konverzací. Anebo: nechcete o víkendu vidět pracovní poštu? Není problém. Dle nálady si lze sestavit hned několik individuálních módů zobrazení hubu a nechat v každém z nich jen některé účty. Jednoduše: pro správu komunikace na smartphonech neexistuje lepší řešení než právě BlackBerry Hub. Tak to tedy platilo zejména v prostředí OS 10.

 

Ani DTEK50 však nevyřešil problém, který BlackBerry na Androidu trvale řeší – Hub zde působí pouze jako jakási nadstavba nad operačním systémem, nikoli jako jeho nedílná součást. Pokud vývojář aplikace nechce, její notifikace do Hubu začleněny nebudou. To bohužel platí třeba pro rozšíření Facebook Messenger nebo Google Hangouts. Roli implicitního systémového prostředí pak Hub hraje (respektive může hrát) pouze pro e-maily. Po kliknutí třeba na SMS nebo zprávy aplikace WhatsApp pak uživatele přesměruje do jejich nativní aplikace, což samozřejmě zabere nějaký čas.

S Hubem v této podobě jsem to proto vydržel týden. Pro ten druhý jsem se pak rozhodl toto unikátní prostředí zakázat a zacházet s DTEK50 jako s běžným androidem. A ejhle: běh celého systému se najednou zrychlil, nepochopitelné záseky, které se objevovaly i jen během posuvu pracovních ploch náhle ustaly a mírně se zlepšila i výdrž baterie. Pro BlackBerry, které by se v budoucnu chtělo zabývat především vývojem softwaru a před časem zpřístupnilo BlackBerry hub i pro ostatní telefony, to rozhodně není dobrá zpráva.

 

Naštěstí ostatní BlackBerry aplikace fungují bez problémů. Ocenil jsem třeba tradičně skvělé vyhledávání, které se podobně jako Hub spouští gestem ze spodního okraje a stejně jako v OS 10 v něm fungují příkazy jako „Volat kontakt“ nebo „SMS kontaktu“. Je zkrátka praktičtější přístroji popsat, co chcete dělat, než se prohrabovat v prostředí jednotlivých aplikací.

Za pozornost stojí také aplikace zabezpečení DTEK. Ta v Privu hrála roli jen jakéhosi rádce, který bděl nad tím, jak bezpečné heslo jste kde nastavili. V nové verzi ovšem dostal na starosti správu všech aplikací. V prostředí DTEKu tak lze snadno nastavit, k čemu všemu má každá aplikace přístup a dokonce monitorovat, kolikrát který program součásti telefonu kontaktoval. Tato čísla občas berou dech. Tradičně skvělá je také softwarová klávesnice z dílny BlackBerry a její unikátní našeptávání slov přímo nad klávesami, které se chystáte použít.

Naopak nepříliš se povedl kalendář. U něj se mi líbilo zobrazování událostí v kruhu, který představuje 24hodinový cyklus, aby bylo jasně vidět, v jaké fázi dne se která událost odehrává. Neodpustil jsem mu však jeho neschopnost pracovat s některými sdílenými Google Kalendáři, což je vlastnost, na níž si stěžuje řada uživatelů a ani doporučené postupy opravy v mém případě nezabraly.

Pomyslným vítězem soutěže o nejpovedenější aplikaci z dílny BlackBerry však zůstává bezesporu BlackBerry Launcher. Na první pohled na něm není nic zvláštního. Už po tom druhém však odhalíte vysouvací widgety. Ty lze vysunout z většiny zástupců aplikací pouhým sklouznutím prstu. Když se na jejich výběr soustředíte, nejen že ušetříte místo na obrazovce, zároveň ale poskytnete svému telefonu podobnou funkcionalitu, jakou už nějaký čas předvádí Apple u svého iPhone 6S (recenze) s technologií 3D Touch. Rychle jsem například přivykl už na úvodní obrazovce sklouznutím prstu po ikonce prohlížeče Chrome přejít rychle na některou z uložených záložek.

Záhadou mi stále zůstává využití takzvané Karty Produktivita. Tahem prstu z boku obrazovky lze na jedné kartě shlédnout nepřečtené zprávy, události v kalendáři, listovat v kontaktech nebo prohlédnout nesplněné úkoly. Na Privu se zahnutým displejem to vypadalo elegantně, ve skutečnosti však toto zobrazení jen zdvojuje možnosti, které poskytují jiné aplikace. Nepopírám však, že se mohou najít lidé, kteří právě na takovou vychytávku čekali.

Fotoaparát a multimédia: raději práci, prosím

Asi nikdo od pracovního telefonu nečeká bůhvíjaké fotografické výkony. V případě BlackBerry DTEK50 by to však byla chyba. Jeho 13 Mpx kamerka naplňuje a v mnohém i překonává průměr třídy. Všechny fotografie pořízené novým BlackBerry jsou ostré, s mnoha hezkými detaily a velmi přirozenými barvami. K mému velkému překvapení neměl DTEK50 problémy ani s ostrým zachycením rychle se pohybujících předmětů – viz fotku stříkající vody. Snad jen v horších světelných podmínkách se projeví přeci jen nižší cena přístroje. Kromě typického šumu, který za šera tvoří snad všechny fotoaparáty mobilních telefonů mimo absolutní špičku je DTEK50 expert především na bez varování se objevující bílou mlhu.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

V konkurenci podobných strojů obstojí i fotoaplikace, které nejen že nechybí nic důležitého, ale coby bonus hned na úvodní obrazovce i v plně automatickém módu nabídne okamžitou manuální kompenzaci expozice. To se bude líbit i těm, který se jinak do přítomného plně manuálního módu nemají náladu pouštět. Právě tito fotografové pak ocení i automatické HDR, jehož pomocí sice dosáhnete velmi slušných a „nevyžraných“ výsledků, na druhou stranu je potřeba počítat přibližně s vteřinovým zpomalením expozice.

Jak fotí BlackBerry DTEK50

Zvukový projev zařízení je pak průměrný. Obzvlášť mě mrzelo nekonkrétní podání basů. K dispozici je sice aplikace ekvalizéru Wave MaxxAudio, který zvuk dokáže pozměnit, podle mého soudu však ne nutně vylepšit. Především mi vadilo výrazní zkreslení dynamiky skladeb, které s sebou použití skladeb neslo.

Závěr a konkurence

I když BlackBerry DTEK50 má standardní operační systém i zcela běžný hardware, přímou konkurenci nemá. Podle slov výrobce je DTEK50 nejzabezpečenějším androidovým smartphonem na světě. Každý proces v telefonu je šifrován a teoreticky by měl DTEK50 být odolný i proti běžným typům malware. Tuto vrstvu zabezpečení však běžný uživatel pozná snad jen při startu přístroje, když se DTEK50 nezvykle spouští kolem deseti minut.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

V Kanadě si pravděpodobně pro DTEK50 malují zářnou budoucnost coby dostupného korporátního služebního telefonu. Bude ale nové BlackBerry zajímat i samotné zaměstnance příslušných společností, anebo raději zůstanou u svých podobně zabezpečených iPhonů a systém Knox obrněných Samsungů? To je skutečně těžko soudit. Ani výhody unikátních aplikací BlackBerry nejsou podle mého soudu tak zřejmé, aby zákazníky k novým ostružinám přitáhly.

BlackBerry DTEK50 recenze
BlackBerry DTEK50 recenze

Jako velkému milovníkovi původního OS 10 mi v androidovém prostředí aktuálních modelů BlackBerry vadí především jakási dvojkolejnost. Proč používat nedokonalý Hub, když původní aplikace fungují dostatečně? K čemu je v telefonu dobrá karta Produktivita, když už BlackBerry Hub umí to samé? K čemu je klávesa rychlého přístupu k aplikaci, když vzhledem k jejímu neohrabanému umístění je vlastně praktičtější kliknout na zástupce na displeji? To vše by šlo vyřešit eliminací některých aplikací v samotném jádru systému. Jak si ale Google čím dál víc usurpuje dohled nad finální podobou operačního systému, tato varianta se zdá víc a víc nemyslitelnou.

DTEK50 není špatný telefon. Slovům o zabezpečení není důvod nevěřit. Pod relativně příznivou cenovkou se ale skrývá celá řada ALE. Finální otázka proto zní: nechcete raději telefon, jehož nastavení netrvá půl dne a nabídne vlastně to samé? Ke škodě BlackBerry se zřejmě podstatná část potenciálních zákazníků rozhodne na tuto otázku odpovědět „ano“.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nízká hmotnostPlus zpomalený systém
Plus unikátní aplikace BlackBerryPlus slabá výdrž baterie
Plus zabezpečení
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články