Recenze iPhone 13 Pro – Inovace bez legrace

  • iPhone 13 Pro je nejpokrokovější z letošních telefonů od firmy Apple
  • Ta letos nasadila řadu nových technologií, k tomu vylepšila ty stávající
  • Problém může být v tom, že ani tak není inovací moc a argumenty ke koupi se nehledají snadno
  • Jak se používá nejlepší nový iPhone 13 Pro a vyplatí se oproti minulé generaci?
Apple iPhone 13 Pro, recenze

Apple iPhone 13 Pro je nejlepší jablečný telefon současnosti

Apple to letos s novými iPhony série 13 zrovna nepřeháněl s inovacemi. Novinkám by místo označení 13 slušelo snad víc 12S, tedy jakási sub-generace nastupující po loňských iPhonech 12. Model iPhone 13 Pro je se svou zvětšenou variantou Max nejlepším novým iPhonem z hlediska výbavy.

Apple zde popustil uzdu inovacím a přinesl nové funkce do odvětví smartphonů s iOS. Problémem je, že inovací je tak zhruba jako prstů na jedné ruce a zákazníky tak při pomyšlení na “třináctkové iPhony” přepadá skepse, což jsme si ukázali už u recenze iPhonu 13 a 13 Mini. Je iPhone 13 Pro podobně jenom překopírovaný loňský model, nebo právě na něm chce Apple demonstrovat, kam se za rok posunul? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Apple iPhone 13 Pro: specifikace

Konstrukce ocel a sklo + keramika, 146,7 × 71,5 × 7,65 mm, 204 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,1″, Super Retina XDR LTPO, 120 Hz, 2532 × 1170 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 460 PPI
Operační systém iOS 15.0.1
Čipset 6jádrový, 3,22 GHz, Apple A15 Bionic
Paměť 6 GB RAM, 128/256/512/1024 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120° + 12 Mpx tele-makro), clona f/1.5 + f/1.8 + f/2.8, OIS, LiDAR senzor, HDR video, 3× optický zoom, až 15× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, Lightning + MagSafe, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID
Baterie 3 095 mAh, rychlonabíjení 23 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, bezdrátový MagSafe 15 W
Cena a dostupnost od 28 990 Kč, září 2021

Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!


Obsah balení

  • telefon iPhone 13 Pro
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • 1× samolepka Apple

Prodejní balení letošních iPhonů 13 nevykazuje žádné vylepšení proti loňskému roku. Je klasicky menší, zmizel z něj nabíjecí adaptér i druhá samolepka a obsahuje pouze telefon samotný a nabíjecí kabel. Jedinou novinkou je, že už je 100% bez plastu, obligátní folii kolem celé krabičky tak nahradily dva papírové kolky nahoře a dole.

Ocelový manekýn, který už tu byl

Po estetické stránce nové iPhony patří opět k naprosté špičce, dílenské zpracování je také znovu na perfektní výši. V ocelovém unibody šasi se skrývá to nejdůležitější, zezadu je tělo pokryto mléčným sklem s matnou úpravou a keramickým štítem; i zepředu je sklo kryto keramikou. Okraje jsou lesklé, vyjma vyznačených míst pro anténní předěly.

Po stranách najdeme řadu zajímavých prvků. Vpravo je podlouhlé vypínací tlačítko, na protilehlé straně pak rozdělený regulátor hlasitosti. Oba tyto prvky oproti modelu iPhone 12 Pro sjely o trošičku níž a jsou tak lépe dostupné. Vlevo je pak ještě kovový slot na jedinou nanoSIM kartu (efektu Dual SIM lze docílit pomocí eSIM – pozn. redakce) a oblíbený hardwarový přepínač na tichý a hlasitý režim.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

iPhone 13 Pro je v novém modrém provedení přímo k nakousnutí…

Nahoře nic zajímavého nenajdeme, avšak dole je to o poznání lepší. Uprostřed “hraje” Lightning konektor, přechod na USB-C se opět nekoná. Zprava pak doslova hraje větší reproduktor. Ten se umí zkombinovat s telefonním sluchátkem nad displejem a dodává částečný stereo efekt. Určitě nový iPhone 13 Pro nehraje vyloženě špatně, při vyšší hlasitosti se však zvuk slívá a ztrácí se v něm jednotlivé složky. Takže takový těžký průměr.

Na těle nikde není žádná čtečka otisků prstů. Tu Apple už od modelu iPhone X nepoužívá, nahradil ji 3D čtečkou obličeje Face ID. Ta funguje velmi rychle, učí se třeba i to, že nosíte brýle nebo si občas necháte narůst knír. Bohužel ale nefunguje s rouškou a absence skeneru otisků prstů tak v současnosti zamrzí dvojnásob.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nový iPhone je těžší a má větší kamery

Jakkoliv o tom Apple nehovoří (má k těmto účelům jiný model), je iPhone 13 Pro vcelku kompaktním telefonem. Na výšku měří 14,6 centimetru, na šířku něco málo přes 7 centimetrů, v pase meziročně přibral, a to na 7,65 milimetru, přičemž navrch ještě ztěžkl na celých 204 gramů.

Díky těmto dimenzím a 6,1palcovému displeji se však velmi dobře drží, v kapse nezabírá zbytečně moc místa. Pro uživatele s většíma až průměrnýma rukama není sebemenší problém obsáhnout dvě třetiny obrazovky. Pocitově však nutno uznat, že je silnější a i těžší (to poznáte hlavně při volání – pozn. redakce) než loňský model 12 Pro.

Pomineme-li o milimetřík posunuté boční ovládací prvky, je na nových iPhonech pramálo designových změn. Za zmínku určitě stojí větší fotosnímače, které jsou klidně o polovinu větší. Na zádech to dělá takovou nepatřičnou rotyku. Druhou kosmetickou změnou je nová barevná varianta – světle modrá, která nahrazuje dosavadní modrou.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nejlepší displej na světě

Ne snad, že bych byl já sám tolik troufalý, abych iPhonu 13 Pro přimkl v obrovské konkurenci telefonů Samsung, Xiaomi i Huawei plaketu “nejlepší displej na světě”. Ani to nebylo potřeba, na iPhone 13 Pro se totiž zaměřili experti v oboru – DxOMark a DisplayMate – a jejich verdikt zněl právě takto.

Já mohu říct snad jen to, že když byl iPhone 13 Pro představen, tím nejzajímavějším byl pro mě 120Hz ProMotion displej. Funkce, kterou sice znám již od konkurence – musel jsem však přemýšlet nad tím, jak s touto finesou popasuje Apple. A musím uznat, že výborně.

Nasazení vysokého kmitočtu zlepšuje produktivitu a především to extrémně zkvalitňuje uživatelský zážitek. Přitom na tom netrpí baterie, protože jde o tzv. adaptivní obnovovací frekvenci, obrazovka tedy nejede bez ustání v režimu 120 Hz, ale klesne klidně až na 1 Hz.

Jinak je displej krásný na pohled i bez svižného zobrazování. Je to 6,1palcový LTPO OLED panel nazývaný Super Retina XDR. I díky HDR10, Dolby Vision a také vysoké svítivosti až 1 200 nitů je obraz krásně barevný, ač přirozený. A pokud patříte k fajnšmekrům, můžete si aktivovat funkci True Tone, která mění teplotu barviček v závislosti na okolním osvětlení (saturuje buď víc do žluta, nebo naopak víc do modra).

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Výřez je o něco menší, ale pořád tu je a displeji akorát ukusuje prostor

Co se mi na displeji nelíbí?

Bohužel nelze v oblasti displeje hovořit o 100% radosti. Co do kvality zobrazení či rozlišení mírně přes Full HD+ (jemnost 460 pixelů na palec hovoří za vše – pozn. redakce) je vše v naprostém pořádku. Mezi zuby však těžko skousávám výřez, který je sice opět o něco menší, jak už padlo v recenzi iPhonu 12, ale stále tu “otravuje vzduch”.

O znatelných okrajích také možná škoda mluvit. V neposlední řadě zklame rovněž absence always-on funkce – to ale třeba vytýkat spíše systému iOS 15, displej jako takový je totiž na tuto funkcionalitu perfektně připraven.

iOS ve formě, jako obvykle

Během testování na iPhone 13 Pro dorazily aktualizace 15.0.1 a 15.0.2, což jsou však jen bezpečností a opravné deriváty v září vydaného iOS 15. To přináší dílčí změny, pár nových widgetů či několik redesignovaných nativních aplikací. Dále posiluje bezpečnost (dovede třeba zakázat sledování napříč aplikacemi) a k duhu přijde i vylepšená lokalizace v aplikaci Najít a nové funkce pro klient zpráv iMessage či videokonferenční platformu FaceTime.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nový iPhone 13 Pro přichází s iOS 15

Základem je ale již roky osvědčené iOS. To znamená systém, který nejvíc vsází na své nativní aplikace a akcentuje u nich provázanost a synchronizaci. Ve chvíli, kdy poprvé zapnete iPhone, máte tam už vše potřebné: zprávy iMessage, appku na poznámky, kalendář, fotogalerii, mapy, hudební službu Apple Music a dokonce i prohlížeč Safari.

Všechny tyto aplikace spolu úzce spolupracují a co víc, úzce spolupracují i různé produkty v ekosystému výrobce Apple. Pokud tedy máte k iPhonu třeba hodinky Apple Watch nebo sluchátka AirPods, trochu vyšší dívčí je pak spojení s počítačem Mac nebo televizí Apple TV. To už je ale možná na jinou recenzi.

Výkonu a technologií přímo přehršel

Extrémně důležité je, jak iOS funguje. Optimalizace hardwaru a softwaru je u Applu nadmíru vyvedená. Jednak jde o dobrou odladěnost samotného systému, velkou zásluhu na krásně plynulém průchodu systémem má také již zmíněný 120Hz ProMotion displej. A pak jsou tu našlapané vnitřnosti “pod kapotou” nového iPhonu.

V jádru tohoto jablíčka najdeme čipovou sadu Apple A15 Bionic, nejsilnější mobilní čipset amerického výrobce. Ten má šest jader a nejvyšší takt 3,22 GHz, pro představu reálného výkonu to však není důležité. V říši mobilních telefonů jde prakticky o jeden z těch nejsilnějších procesorů a nepředstavuje pro něj žádný problém jednak jakákoliv hra, ale také třeba rozšířená realita a další hypermoderní grafické finesy. S prakticky žádným novým iPhonem nehrozí nouze o výkon, to se nebojte.

K duhu přijde rovněž 6 GB RAM. Někdo by mohl říct, že tohle je zatraceně málo na moderní smartphone s cenovkou bezmála 30 tisíc korun. Ano i ne. Pro Apple to je tak akorát, iPhone 13 Pro se nezdráhá nechat celý den běžet víc jak 10 aplikací, klidně 15 oken v prohlížeči a žádnou ze záložek nesmaže nebo na ni nezapomene.

Úložiště je v základní variantě podle mého soudu plně dostačujících 128 GB (systém na začátku ukousne 8 GB, dalších 6 GB ztratíte pro systémová data). Pokud kdokoliv chce, může připlatit a dostat se až na 1TB konfiguraci. Toto rozhodnutí ale doporučuji silně promyslet, hardwarové úložiště totiž jinak rozšířit nejde, slot na boku má pouze jedno místo, a to pro nanoSIM. Alternativním řešením je investice do cloudu, který má Apple vlastní.

V neposlední řadě se sluší zmínit přítomnost 5G internetu (pokud se nacházíte v oblasti, kde 5G pokrývá váš operátor – pozn. redakce), dále Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a také NFC, díky kterému v iPhonech funguje platební služba Apple Pay pro bezkontaktní platby. Na život v moderním světě jsou zkrátka uživatelé iPhonů jednoznačně připraveni!

Malá baterie a pomalé nabíjení – klasický Apple

Apple je znám tím, že zrovna velké akumulátory do svých iPhonů nedává. Letošní vlajkový iPhone 13 Pro dostal do vínku 3 095mAh baterii, což je oproti sebelevnější konkurenci směšná hodnota. V žádném případě se ale nedá říct, že by byl iPhone čistě jednodenním telefonem. Díky dobré práci s energií a také jednoduchému úspornému režimu zvládne nový iPhone v pohodě den a půl při klasické zátěži. Ovšem je-li pro vás výdrž to hlavní, zvolte radši větší 6,7palcovou variantu s 4 352mAh kapacitou.

Ani z hlediska nabíjení nepatří Apple k průkopníkům hvězdných hodnot. Ve chvíli, kdy je u vlajek standard mezi 40W a 60W výkonem (Xiaomi už má třeba i 120 W), Apple přichází se slaboučkým 23W drátovým nabíjením pomocí Lightning kabelu (USB-C letos zase nedorazilo). Máte-li radši bezdrát, není problém. Spokojit se však budete muset s maximálním výkonem 7,5 W, případně 15 W, to už ale budete muset dokoupit magnetický dok MagSafe. No co se divíte, vždyť tohle je Apple…

Fotoaparát doznal příjemná vylepšení

V lesklém vystouplém batůžku na zádech najdeme tři fotosnímače se shodně nudným rozlišením 12 Mpx. Takže to skoro vypadá, že nebude o čem psát. Základní kamera funguje dobře, iPhone opět dodává fotky ve výborném rozlišení, se skvělou hloubkou ostrosti a pochválit chci i barevnou věrnost. Sekundární foťák se 120stupňovým záběrem se kvalitativně hodně přibližuje primární kameře, což se tak často nevidí a pochvala tedy letí i k “širokáči”.

Apple iPhone 13 Pro & 12 Pro

Opět srovnání fotočipů: bílý je iPhone 13 Pro a šedý je iPhone 12 Pro

Co víc, oba velmi pěkně pracují ve tmě či v šeru. Noční snímky se u iPhonů rok od roku zlepšují a posun je patrný spíše v detailech – ale ty přece dotvářejí perfektní celek, no ne? Pojďme ke třetímu snímači, který je možná překvapivě nejzajímavější. Je to teleobjektiv s 3× optickým zoomem, to ale není to, co chci akcentovat.

Apple tomuto fotočipu letos přidal ještě funkci makro objektivu, což je něco, co u jablečeného telefonu vidíme vůbec poprvé. A nebyl by to Apple, aby se s tím nepopral co možná nejlépe. Makro snímky jsou úžasné, iPhone přímo vybízí k focení očí, kapek na skle a podobně, fanoušci zmenšeného světa si přijdou na své. Zapomenout bych neměl ani na portrétní režim, který vylepšuje přídavný LiDAR skener pro lepší orientaci kamery v 3D prostoru.

Potěšující novinky si americký výrobce schoval i do rozpravy o videu. Opět je tu Full HD nebo 4K rozlišení (8K iPhony stále neumí – ale vadí to někomu?!) s frekvencí 30 nebo 60 FPS, přičem optická stabilizace neschází ani při nejvyšší konfiguraci videa. Z novinek je parádní filmařský režim, který umí v reálném čase přeostřovat z popředí do pozadí a naopak. Co víc, po natočení můžete scénu v post-produkci přeostřit ještě jednou, jak se vám bude chtít. Perfektní funkce pro hračičky, doporučuji vyzkoušet.

Jak fotí iPhone 13 Pro?

Ukázka: makro snímky

Ukázka: noční snímky

iPhone je letos v kondici

Vždycky, když po sobě čtu recenzi na iPhonu, nemohu se zbavit dojmu, že i přes všechny ty výtky, kterých je každý rok celý ranec, vyznívá text de facto pozitivně. iPhone je i letos persona, model 13 Pro je krásně zpracovaný, kvalita z něj přímo teče a na první pohled vás uhrane svýma třema přerostlýma očima.

Jenomže má stále přetrvávájící problémy, nebo spíše nepochopitelné ne-inovace, jako je neustálá absence always-on režimu, výřez v roce 2021 nebo třeba pomalé nabíjení. Do tohoto nelichotivého soukolí spadá bohužel i zchudlé prodejní balení a absence univerzálního USB-C.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Apple iPhone 13 Pro v recenzi Mobilizujeme.cz

Dostáváme se tak k matce všech otázek – vyplatí se koupit iPhone 13 Pro? Pochopitelně, že ne, slyším vás říkat. Ano, pro většinu z vás to smysl dávat nebude a výměnu doporučuji snad jenom majitelům iPhonu XS a starším.

Ale pozor, iPhone 13 Pro má i pro mě samotného jeden aspekt, kvůli kterému bych o přechodu minimálně uvažoval, třebaže z iPhonu 12 Pro – 120Hz ProMotion displej. Je to skutečně velká novinka, která iPhone posouvá zase o kus dál, a výborné výlepšení. Tak než nákup nového iPhonu totálně zavrhnete, běžte si do obchodu vyzkoušet ten nový plynulý displej, stojí to za to!

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
ProMotion displej výřez
ergonomie chybí čtečka otisků
systém Lightning
výkon rychlost nabíjení
design absence always-on displeje
meziroční “sleva” chudé prodejní balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze iPhone 13 Pro – Inovace bez legrace

  • iPhone 13 Pro je nejpokrokovější z letošních telefonů od firmy Apple
  • Ta letos nasadila řadu nových technologií, k tomu vylepšila ty stávající
  • Problém může být v tom, že ani tak není inovací moc a argumenty ke koupi se nehledají snadno
  • Jak se používá nejlepší nový iPhone 13 Pro a vyplatí se oproti minulé generaci?
Apple iPhone 13 Pro, recenze

Apple iPhone 13 Pro je nejlepší jablečný telefon současnosti

Apple to letos s novými iPhony série 13 zrovna nepřeháněl s inovacemi. Novinkám by místo označení 13 slušelo snad víc 12S, tedy jakási sub-generace nastupující po loňských iPhonech 12. Model iPhone 13 Pro je se svou zvětšenou variantou Max nejlepším novým iPhonem z hlediska výbavy.

Apple zde popustil uzdu inovacím a přinesl nové funkce do odvětví smartphonů s iOS. Problémem je, že inovací je tak zhruba jako prstů na jedné ruce a zákazníky tak při pomyšlení na “třináctkové iPhony” přepadá skepse, což jsme si ukázali už u recenze iPhonu 13 a 13 Mini. Je iPhone 13 Pro podobně jenom překopírovaný loňský model, nebo právě na něm chce Apple demonstrovat, kam se za rok posunul? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Apple iPhone 13 Pro: specifikace

Konstrukce ocel a sklo + keramika, 146,7 × 71,5 × 7,65 mm, 204 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,1″, Super Retina XDR LTPO, 120 Hz, 2532 × 1170 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 460 PPI
Operační systém iOS 15.0.1
Čipset 6jádrový, 3,22 GHz, Apple A15 Bionic
Paměť 6 GB RAM, 128/256/512/1024 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120° + 12 Mpx tele-makro), clona f/1.5 + f/1.8 + f/2.8, OIS, LiDAR senzor, HDR video, 3× optický zoom, až 15× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, Lightning + MagSafe, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID
Baterie 3 095 mAh, rychlonabíjení 23 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, bezdrátový MagSafe 15 W
Cena a dostupnost od 28 990 Kč, září 2021

Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!


Obsah balení

  • telefon iPhone 13 Pro
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • 1× samolepka Apple

Prodejní balení letošních iPhonů 13 nevykazuje žádné vylepšení proti loňskému roku. Je klasicky menší, zmizel z něj nabíjecí adaptér i druhá samolepka a obsahuje pouze telefon samotný a nabíjecí kabel. Jedinou novinkou je, že už je 100% bez plastu, obligátní folii kolem celé krabičky tak nahradily dva papírové kolky nahoře a dole.

Ocelový manekýn, který už tu byl

Po estetické stránce nové iPhony patří opět k naprosté špičce, dílenské zpracování je také znovu na perfektní výši. V ocelovém unibody šasi se skrývá to nejdůležitější, zezadu je tělo pokryto mléčným sklem s matnou úpravou a keramickým štítem; i zepředu je sklo kryto keramikou. Okraje jsou lesklé, vyjma vyznačených míst pro anténní předěly.

Po stranách najdeme řadu zajímavých prvků. Vpravo je podlouhlé vypínací tlačítko, na protilehlé straně pak rozdělený regulátor hlasitosti. Oba tyto prvky oproti modelu iPhone 12 Pro sjely o trošičku níž a jsou tak lépe dostupné. Vlevo je pak ještě kovový slot na jedinou nanoSIM kartu (efektu Dual SIM lze docílit pomocí eSIM – pozn. redakce) a oblíbený hardwarový přepínač na tichý a hlasitý režim.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

iPhone 13 Pro je v novém modrém provedení přímo k nakousnutí…

Nahoře nic zajímavého nenajdeme, avšak dole je to o poznání lepší. Uprostřed “hraje” Lightning konektor, přechod na USB-C se opět nekoná. Zprava pak doslova hraje větší reproduktor. Ten se umí zkombinovat s telefonním sluchátkem nad displejem a dodává částečný stereo efekt. Určitě nový iPhone 13 Pro nehraje vyloženě špatně, při vyšší hlasitosti se však zvuk slívá a ztrácí se v něm jednotlivé složky. Takže takový těžký průměr.

Na těle nikde není žádná čtečka otisků prstů. Tu Apple už od modelu iPhone X nepoužívá, nahradil ji 3D čtečkou obličeje Face ID. Ta funguje velmi rychle, učí se třeba i to, že nosíte brýle nebo si občas necháte narůst knír. Bohužel ale nefunguje s rouškou a absence skeneru otisků prstů tak v současnosti zamrzí dvojnásob.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nový iPhone je těžší a má větší kamery

Jakkoliv o tom Apple nehovoří (má k těmto účelům jiný model), je iPhone 13 Pro vcelku kompaktním telefonem. Na výšku měří 14,6 centimetru, na šířku něco málo přes 7 centimetrů, v pase meziročně přibral, a to na 7,65 milimetru, přičemž navrch ještě ztěžkl na celých 204 gramů.

Díky těmto dimenzím a 6,1palcovému displeji se však velmi dobře drží, v kapse nezabírá zbytečně moc místa. Pro uživatele s většíma až průměrnýma rukama není sebemenší problém obsáhnout dvě třetiny obrazovky. Pocitově však nutno uznat, že je silnější a i těžší (to poznáte hlavně při volání – pozn. redakce) než loňský model 12 Pro.

Pomineme-li o milimetřík posunuté boční ovládací prvky, je na nových iPhonech pramálo designových změn. Za zmínku určitě stojí větší fotosnímače, které jsou klidně o polovinu větší. Na zádech to dělá takovou nepatřičnou rotyku. Druhou kosmetickou změnou je nová barevná varianta – světle modrá, která nahrazuje dosavadní modrou.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nejlepší displej na světě

Ne snad, že bych byl já sám tolik troufalý, abych iPhonu 13 Pro přimkl v obrovské konkurenci telefonů Samsung, Xiaomi i Huawei plaketu “nejlepší displej na světě”. Ani to nebylo potřeba, na iPhone 13 Pro se totiž zaměřili experti v oboru – DxOMark a DisplayMate – a jejich verdikt zněl právě takto.

Já mohu říct snad jen to, že když byl iPhone 13 Pro představen, tím nejzajímavějším byl pro mě 120Hz ProMotion displej. Funkce, kterou sice znám již od konkurence – musel jsem však přemýšlet nad tím, jak s touto finesou popasuje Apple. A musím uznat, že výborně.

Nasazení vysokého kmitočtu zlepšuje produktivitu a především to extrémně zkvalitňuje uživatelský zážitek. Přitom na tom netrpí baterie, protože jde o tzv. adaptivní obnovovací frekvenci, obrazovka tedy nejede bez ustání v režimu 120 Hz, ale klesne klidně až na 1 Hz.

Jinak je displej krásný na pohled i bez svižného zobrazování. Je to 6,1palcový LTPO OLED panel nazývaný Super Retina XDR. I díky HDR10, Dolby Vision a také vysoké svítivosti až 1 200 nitů je obraz krásně barevný, ač přirozený. A pokud patříte k fajnšmekrům, můžete si aktivovat funkci True Tone, která mění teplotu barviček v závislosti na okolním osvětlení (saturuje buď víc do žluta, nebo naopak víc do modra).

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Výřez je o něco menší, ale pořád tu je a displeji akorát ukusuje prostor

Co se mi na displeji nelíbí?

Bohužel nelze v oblasti displeje hovořit o 100% radosti. Co do kvality zobrazení či rozlišení mírně přes Full HD+ (jemnost 460 pixelů na palec hovoří za vše – pozn. redakce) je vše v naprostém pořádku. Mezi zuby však těžko skousávám výřez, který je sice opět o něco menší, jak už padlo v recenzi iPhonu 12, ale stále tu “otravuje vzduch”.

O znatelných okrajích také možná škoda mluvit. V neposlední řadě zklame rovněž absence always-on funkce – to ale třeba vytýkat spíše systému iOS 15, displej jako takový je totiž na tuto funkcionalitu perfektně připraven.

iOS ve formě, jako obvykle

Během testování na iPhone 13 Pro dorazily aktualizace 15.0.1 a 15.0.2, což jsou však jen bezpečností a opravné deriváty v září vydaného iOS 15. To přináší dílčí změny, pár nových widgetů či několik redesignovaných nativních aplikací. Dále posiluje bezpečnost (dovede třeba zakázat sledování napříč aplikacemi) a k duhu přijde i vylepšená lokalizace v aplikaci Najít a nové funkce pro klient zpráv iMessage či videokonferenční platformu FaceTime.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Nový iPhone 13 Pro přichází s iOS 15

Základem je ale již roky osvědčené iOS. To znamená systém, který nejvíc vsází na své nativní aplikace a akcentuje u nich provázanost a synchronizaci. Ve chvíli, kdy poprvé zapnete iPhone, máte tam už vše potřebné: zprávy iMessage, appku na poznámky, kalendář, fotogalerii, mapy, hudební službu Apple Music a dokonce i prohlížeč Safari.

Všechny tyto aplikace spolu úzce spolupracují a co víc, úzce spolupracují i různé produkty v ekosystému výrobce Apple. Pokud tedy máte k iPhonu třeba hodinky Apple Watch nebo sluchátka AirPods, trochu vyšší dívčí je pak spojení s počítačem Mac nebo televizí Apple TV. To už je ale možná na jinou recenzi.

Výkonu a technologií přímo přehršel

Extrémně důležité je, jak iOS funguje. Optimalizace hardwaru a softwaru je u Applu nadmíru vyvedená. Jednak jde o dobrou odladěnost samotného systému, velkou zásluhu na krásně plynulém průchodu systémem má také již zmíněný 120Hz ProMotion displej. A pak jsou tu našlapané vnitřnosti “pod kapotou” nového iPhonu.

V jádru tohoto jablíčka najdeme čipovou sadu Apple A15 Bionic, nejsilnější mobilní čipset amerického výrobce. Ten má šest jader a nejvyšší takt 3,22 GHz, pro představu reálného výkonu to však není důležité. V říši mobilních telefonů jde prakticky o jeden z těch nejsilnějších procesorů a nepředstavuje pro něj žádný problém jednak jakákoliv hra, ale také třeba rozšířená realita a další hypermoderní grafické finesy. S prakticky žádným novým iPhonem nehrozí nouze o výkon, to se nebojte.

K duhu přijde rovněž 6 GB RAM. Někdo by mohl říct, že tohle je zatraceně málo na moderní smartphone s cenovkou bezmála 30 tisíc korun. Ano i ne. Pro Apple to je tak akorát, iPhone 13 Pro se nezdráhá nechat celý den běžet víc jak 10 aplikací, klidně 15 oken v prohlížeči a žádnou ze záložek nesmaže nebo na ni nezapomene.

Úložiště je v základní variantě podle mého soudu plně dostačujících 128 GB (systém na začátku ukousne 8 GB, dalších 6 GB ztratíte pro systémová data). Pokud kdokoliv chce, může připlatit a dostat se až na 1TB konfiguraci. Toto rozhodnutí ale doporučuji silně promyslet, hardwarové úložiště totiž jinak rozšířit nejde, slot na boku má pouze jedno místo, a to pro nanoSIM. Alternativním řešením je investice do cloudu, který má Apple vlastní.

V neposlední řadě se sluší zmínit přítomnost 5G internetu (pokud se nacházíte v oblasti, kde 5G pokrývá váš operátor – pozn. redakce), dále Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a také NFC, díky kterému v iPhonech funguje platební služba Apple Pay pro bezkontaktní platby. Na život v moderním světě jsou zkrátka uživatelé iPhonů jednoznačně připraveni!

Malá baterie a pomalé nabíjení – klasický Apple

Apple je znám tím, že zrovna velké akumulátory do svých iPhonů nedává. Letošní vlajkový iPhone 13 Pro dostal do vínku 3 095mAh baterii, což je oproti sebelevnější konkurenci směšná hodnota. V žádném případě se ale nedá říct, že by byl iPhone čistě jednodenním telefonem. Díky dobré práci s energií a také jednoduchému úspornému režimu zvládne nový iPhone v pohodě den a půl při klasické zátěži. Ovšem je-li pro vás výdrž to hlavní, zvolte radši větší 6,7palcovou variantu s 4 352mAh kapacitou.

Ani z hlediska nabíjení nepatří Apple k průkopníkům hvězdných hodnot. Ve chvíli, kdy je u vlajek standard mezi 40W a 60W výkonem (Xiaomi už má třeba i 120 W), Apple přichází se slaboučkým 23W drátovým nabíjením pomocí Lightning kabelu (USB-C letos zase nedorazilo). Máte-li radši bezdrát, není problém. Spokojit se však budete muset s maximálním výkonem 7,5 W, případně 15 W, to už ale budete muset dokoupit magnetický dok MagSafe. No co se divíte, vždyť tohle je Apple…

Fotoaparát doznal příjemná vylepšení

V lesklém vystouplém batůžku na zádech najdeme tři fotosnímače se shodně nudným rozlišením 12 Mpx. Takže to skoro vypadá, že nebude o čem psát. Základní kamera funguje dobře, iPhone opět dodává fotky ve výborném rozlišení, se skvělou hloubkou ostrosti a pochválit chci i barevnou věrnost. Sekundární foťák se 120stupňovým záběrem se kvalitativně hodně přibližuje primární kameře, což se tak často nevidí a pochvala tedy letí i k “širokáči”.

Apple iPhone 13 Pro & 12 Pro

Opět srovnání fotočipů: bílý je iPhone 13 Pro a šedý je iPhone 12 Pro

Co víc, oba velmi pěkně pracují ve tmě či v šeru. Noční snímky se u iPhonů rok od roku zlepšují a posun je patrný spíše v detailech – ale ty přece dotvářejí perfektní celek, no ne? Pojďme ke třetímu snímači, který je možná překvapivě nejzajímavější. Je to teleobjektiv s 3× optickým zoomem, to ale není to, co chci akcentovat.

Apple tomuto fotočipu letos přidal ještě funkci makro objektivu, což je něco, co u jablečeného telefonu vidíme vůbec poprvé. A nebyl by to Apple, aby se s tím nepopral co možná nejlépe. Makro snímky jsou úžasné, iPhone přímo vybízí k focení očí, kapek na skle a podobně, fanoušci zmenšeného světa si přijdou na své. Zapomenout bych neměl ani na portrétní režim, který vylepšuje přídavný LiDAR skener pro lepší orientaci kamery v 3D prostoru.

Potěšující novinky si americký výrobce schoval i do rozpravy o videu. Opět je tu Full HD nebo 4K rozlišení (8K iPhony stále neumí – ale vadí to někomu?!) s frekvencí 30 nebo 60 FPS, přičem optická stabilizace neschází ani při nejvyšší konfiguraci videa. Z novinek je parádní filmařský režim, který umí v reálném čase přeostřovat z popředí do pozadí a naopak. Co víc, po natočení můžete scénu v post-produkci přeostřit ještě jednou, jak se vám bude chtít. Perfektní funkce pro hračičky, doporučuji vyzkoušet.

Jak fotí iPhone 13 Pro?

Ukázka: makro snímky

Ukázka: noční snímky

iPhone je letos v kondici

Vždycky, když po sobě čtu recenzi na iPhonu, nemohu se zbavit dojmu, že i přes všechny ty výtky, kterých je každý rok celý ranec, vyznívá text de facto pozitivně. iPhone je i letos persona, model 13 Pro je krásně zpracovaný, kvalita z něj přímo teče a na první pohled vás uhrane svýma třema přerostlýma očima.

Jenomže má stále přetrvávájící problémy, nebo spíše nepochopitelné ne-inovace, jako je neustálá absence always-on režimu, výřez v roce 2021 nebo třeba pomalé nabíjení. Do tohoto nelichotivého soukolí spadá bohužel i zchudlé prodejní balení a absence univerzálního USB-C.

Apple iPhone 13 Pro, recenze

Apple iPhone 13 Pro v recenzi Mobilizujeme.cz

Dostáváme se tak k matce všech otázek – vyplatí se koupit iPhone 13 Pro? Pochopitelně, že ne, slyším vás říkat. Ano, pro většinu z vás to smysl dávat nebude a výměnu doporučuji snad jenom majitelům iPhonu XS a starším.

Ale pozor, iPhone 13 Pro má i pro mě samotného jeden aspekt, kvůli kterému bych o přechodu minimálně uvažoval, třebaže z iPhonu 12 Pro – 120Hz ProMotion displej. Je to skutečně velká novinka, která iPhone posouvá zase o kus dál, a výborné výlepšení. Tak než nákup nového iPhonu totálně zavrhnete, běžte si do obchodu vyzkoušet ten nový plynulý displej, stojí to za to!

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
ProMotion displej výřez
ergonomie chybí čtečka otisků
systém Lightning
výkon rychlost nabíjení
design absence always-on displeje
meziroční “sleva” chudé prodejní balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."