10 trendů, které zahýbou světem smartphonů v roce 2016

Petr Moravec

Rok 2015 se neúprosně blíží ke svému konci a tak přichází čas pomalu bilancovat. Přichází ale i čas začít se dívat dopředu, do roku 2016. Pojďme se tedy nyní v krátkém přehledu podívat na to, kterých 10 inovací a trendů bude nejspíše hýbat trhem se smartphony v příštím roce.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

smartphone-future
smartphone-future

Názor: Cenové války mezi výrobci nejsou bez obětí

1. Uživatelů smartphonů bude více než 2 miliardy

Koncem letošního roku se počet uživatelů chytrých telefonů pohybuje okolo 1,9 miliardy. Podle marketingové, výzkumné společnosti eMarketer by se toto číslo mělo během příštího roku přehoupnout přes 2 miliardy a zastavit se přibližně na 2,2 miliardách. Levné telefony s Androidem (ale také s Windows) budou ukrajovat daleko větší část koláče než doposud a to především na rychle rostoucích rozvojových trzích. Díky tomu poroste celý mobilní trh, budou se objevovat noví výrobci, noví vývojaři mobilních aplikací a celý trh bude pokračovat mílovými kroky kupředu.

2. Skládací telefony změní zažitou podobu smartphonu

Mluví se o tom již dlouho dobu, ale během příštího roku už bychom se opravdu měli dočkat. Korejští výrobci Samsung a LG by měli představit své první masově vyráběné skládací telefony. Různých konceptů a nákresů těchto výrobců již uniklo nemalé množství, vzpomeňme si např. na projekt Valley od Samsungu. Skládací displeje jsou přirozenou evolucí ohebných displejů, se kterými se již běžně setkáváme u modelů jako např. Samsung Galaxy S6 Edge nebo LG G Flex 2. Skládací displeje však designérům mnohem více uvolní ruce a mohli bychom se tak dočkat skutečně „akrobatických“ kousků.

3. Tápající výrobci budou bojovat o přežití

Analytická společnost IDC tvrdí, že od roku 2016 do roku 2020 více než 30 % IT výrobců nebude existovat tak, jak je známe dnes. Téměř jedna třetina výrobců tedy buď zkrachuje nebo bude odkoupena jinými společnostmi. Toto se samozřejmě netýká gigantů Apple nebo Samsung. Další velké značky jako LG, Sony, HTC nebo Blackberry jsou ale ve velmi těžké situaci. Naopak značky, které jsou dnes považovány za outsidery, se budou dostávat na výsluní a přebírat tak místa zavedených gigantů. Vzpomeňme např. jen na letošní spekulace odkoupení HTC společností Asus, nebo v roce 2014 proběhlou akvizici Motoroly čínským Lenovem.

4. Displeje se 4K rozlišením novým standardem

Telefonu vybaveného 4K displejem jsme se dočkali již letos. Sony Xperia Z5 Premium sice 4K rozlišení používá jen při vybraných situacích a pro každodenní využití nabízí dnes běžné Full HD rozlišení, přesto jde ale o první záblesk. Závod výrobců o nejjemnější displej se nezastaví ani příští rok a tak očekáváme, že většina top modelů bude vybavena těmito zobrazovači ne později, než ve třetím čtvrtletí příštího roku. Na displejích telefonů již takto jemné rozlišení ztrácí smysl, otevírá však nové možností pro helmy (brýle) s virtuální realitou (např. Samsung Gear VR), do kterých telefon pouze vložíte. Zde se tedy využití rozhodně najde.

5. Biometrie na vzestupu, dočkáme se i skeneru oční duhovky

Pokud jste si mysleli, že se výrobci spokojí se stále populárnějšími čtečkami otisků prstů, pak jste na omylu. Biometrie je totiž „next big thing“ ve světě mobilních telefonů a v příštím roce se rozšíří i do přístrojů střední třídy. Např. Microsoft už ale připravuje skener oční duhovky pro své příští Lumie a jejich zabezpečovací aplikaci Windows Hello.

Pokrok v miniaturizaci a vyšší výpočetní výkon smartphonů přináší tuto vymoženost ze světa scifi do běžného denního používání. Jistě to nebude ale jen Microsoft, který s touto technologií ve svých smartphonech v roce 2016 přijde.

Čtečky otisků prstů samozřejmě nezmizí, ale skenery duhovky nabízí při stejné úrovni zabezpečení vyšší pohodlí.

6. Ještě rychlejší nabíjení baterií

Baterie se zatím nedaří inovovat tím způsobem, jak bychom si všichni představovali. Výrobci na to jdou tedy od lesa a vymýšlí stále nové superrychlé nabíječky. Značného pokroku v tomto odvětví bychom se měli dočkat i příští rok.

Čínský top výrobce Huawei údajně vyvinul baterii, která se dokáže nabít až desetkrát rychleji, než baterie, které známe dnes. Baterie o kapacitě 600 mAh, která je často využívaná u nositelné elektroniky, by se tak ze zcela vybitého stavu na 68% nabila za pouhé dvě minuty!

Pokud by stejná nabíječka nabíjela smartphone s běžnou baterií 3 000 mAh, ze zcela vybitého stavu na 48% její kapacity bychom ji tak dobili za pouhých 5 minut. Toto je opravdový zlom, na který se během roku 2016 už nesmírně těšíme.

7. Hlasové asistentky se stanou ještě chytřejšími… a proaktivnějšími

Není to tak dávno, co hlasové asistentky zvládaly pouze základní funkce typu napiš email nebo zapiš poznámku. Dnešní asistentky Siri od Applu, Cortana od Microsoftu a služba Google Now jsou schopné vám proaktivně poskytovat relevantní informace na základě vašeho zacházení s telefonem (vzoru chování) a uložených dat. Již dnes vás tak mohou upozorňovat např. na dopravní zácpy na cestě do práce nebo události zmiňované v hovorech ukládat do kalendáře (bohužel zatím samozřejmě bez podpory češtiny).

Očekáváme, že všichni velcí hráči, jak Google, Apple, tak i Microsoft budou i nadále vylepšovat své asistentky a vybavovat je umělou inteligencí. S tím jak roste výpočetní výkon a smartphony sbírají o svém okolí stále větší množství dat, tak mají asistentky stále co analyzovat. Očekáváme, že se během příštího roku dočkáme i nějaké nové převratné funkce. Rovněž bychom se rádi dočkali podpory českého jazyka…

8. Rozšíření mobilních plateb (snad už konečně…)

V momentě, kdy Apple přišel se svou čtečkou otisků prstů a platebním systémem Apple Pay, ostatní výrobci ihned zbystřili. Největší konkurenti během pár měsíců začali představovat své odpovědi na platební systém giganta z Cupertina. Samsung přišel se Samsung Pay a poté i Google implementoval do nového Androidu Marshmallow obecnou podporu čteček otisku prstů. Tím otevřel brány novým platebním nástrojům. Posledním do party se nedávno stalo LG, které také představilo svůj platební systém LG Pay, na kterém spolupracuje s korejskými vydavateli kreditních karet.

Představení dalších platebních systémů nás v roce 2016 dozajista čeká také, nikdo si přece nechce nechat ujet vlak. Navíc, všechny ty čtečky otisků prstů potřebují nějaké smysluplné využití, ne? Navíc s rostoucím počtem uživatelů (viz. bod 1), je trh s mobilními platbami doslova před vybuchnutím. Jen se čeká, kdo nastraží tu správnou výbušninu a poté nechá téct peníze uživatelů svými platebními systémy.

9. USB typu C – jeden port vládne všem

Nejnovější USB typu C se již začalo objevovat u několika modelů v letošním roce. Jeho popularita se však značně rozšíří právě v příštím roce. Díky konstrukci portu, který je oboustranný (a také příjemně malý) a široké datové propustnosti se stane náhradou USB OTG, mikro a mini USB kabelů. Umožňuje také zatížení výkonem až 100 W a nabízí různé alternativní režimy (např. DisplayPort). Pokud se tak opravdu stane (a my věříme že ano), nebudeme již jiné „díry“ od telefonů až po notebooky potřebovat.

10. Android zůstane celosvětově nejrozšířenější platformou

Podle analytické společnosti IDC si Android udrží svou pozici celosvětově nejpopulárnějšího mobilního systému ještě minimálně příštích pět let. Vděčit této pozici bude především díky podpoře přístrojů od Samsungu. Operační systémy Microsoftu a BlackBerry projdou značnými proměnami ve snaze přilákat nové uživatele. Uživatelů bude ale celosvětově dost, aby si i oni dokázali ukořistit svou porci koláče.

Které trendy budou podle vás hýbat mobilním světem v roce 2016?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články