Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Zvětšený Samsung S8000 Jet – recenze Samsung I8000 Omnia II

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Samsung I8000 Omnia II je komunikátor s OS Windows Mobile 6.5 a prostředím TouchWiz od Samsungu. Ve výbavě je 3,7″ OLED displej, 5 Mpx fotoaparát a Wi-Fi.

Mobilní telefon Samsung I8000 Omnia II do recenze zapůjčil značkový e-Shop SAMSUNG.

Nástupce populárního modelu i900 Omnia, nazvaný I8000 Omnia II, přináší mnoho novinek – dotykový AMOLED displej s úhlopříčkou 3,7″, rozlišením WVGA a 65 tisíci barev, 5 Mpx fotoaparát s dvojicí LED diod a schopností nahrávat VGA video s 30 snímky/s (příp. 720 x 480 px), procesor Qualcomm, GPS a kompletní datovou výbavu (GPRS, EDGE, 3G, HSPA, Bluetooh, Wi-Fi).


Samsung I8000 Omnia II – oficiální fotografie

Telefon kombinuje výhody operačního systému Windows Mobile 6.5 s prostředím od Samsungu – TouchWiz 2.0. Uživatel tak může zvolit přesně to, co mu více vyhovuje. V prodeji se objevuje černá varianta, která svým zpracováním nápadně připomíná Samsung S8000 Jet.

TIP: Vše o mobilním telefonu Samsung I8000 Omnia II najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Samsung I8000 Omnia II

Rozměry118 x 59 x 11,9 mm
Hmotnost117 g
Displejdotykový, AMOLED, rozlišení 480 x 800 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,7“
Paměť256 MB RAM, 2GB ROM + paměťové karty microSD/microSDHC až 16 GB
Operační systémWindows Mobile 6.5 + prostředí TouchWiz 2.0
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), 2x LED dioda, nahrávání videa (720 x 480 px, 30 snímků/s)
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, stylus, pouzdro
Cena a dostupnost9 500 Kč, od konce roku 2009

Krátké postřehy z testování Samsungu I8000 Omnia II:

Co se nám líbilo: konstrukční provedení včetně použitých plastů je precizní; velký OLED displej s jemným rozlišením 480 x 800 px; provázanost Windows Mobile 6.5 s prostředím TouchWiz 2.0; 5 Mpx fotoaparát s řadou uživatelských funkcí; kompletní datová podpora; Opera Mobile 9.5.

Co se nám nelíbilo: obyčejná pecková sluchátka v balení s horší zvukovou produkcí; pomalejší chod aplikace se zprávami a kontakty; GPS by zasloužila pořádnou navigaci.


Obsah balení: chybí něco?

Samsung i8000 Omnia II má poměrně obsáhlé balení, v němž nalezneme samotný telefon, baterii, instalační CD, návod, záruční list, stylus, datový USB kabel, nabíječku s microUSB zakončením, kožené pouzdro a headset s rozdělením na část s 3,5 mm konektorem Jack a mikrofonem se sponou a druhou část špuntových sluchátek.

Vzhled a konstrukce: Samsung Jet přes kopírák

Panečku, to je obr, řekne si možná leckdo z vás. Do ruky se uchopí jen tak tak. Jeho rozměry jsou 118 x 59 x 11,9 mm, přičemž hlavní zásluhu na tom má rozměrný dotykový displej. Výsledná hmotnost 117 gramů zcela odpovídá tomu, co telefon nese a z čeho je vyroben. Hlavním materiálem je plast, který si po hranách s námi trochu hraje a budí dojem, že se jedná o kov. Zadní kryt je také plastový a má jednu skvělou funkci – nevrže ani při pomačkání.

Samsung I8000 Omnia II nápadně připomíná velmi oblíbený model S8000 Jet, doslova je jeho dvojníkem. Patrný rozdíl je v rozměrech a zadním krytu, který nevydává pruhovaný červený odlesk. Pod displejem se nachází trojice funkčních tlačítek, z nichž prostřední má oblíbený tvar broušeného diamantu. Na pravém boku nalézáme tlačítko fotoaparátu, vedle něj tlačítko vracečky (o pozici zpět v menu atd.) a také zamykací tlačítko.

Levá hrana telefonu je osazena tlačítky pro ovládání hlasitosti a je zde i otvor pro reproduktor ukrytý uvnitř. Na horní hraně telefonu své místo získal 3,5 mm konektor Jack a také microUSB konektor pro připojení nabíječky i datového kabelu. Ten je kryt odklopným plastem. Obvod je lemován již zmíněným plastem, který vypadá jako kov a dodává telefonu patřičný stylový nádech.

Displej a ovládání: ruka je mu malá

Trpíte dojmem, že každý displej je pro vás malý? U Samsungu I8000 Omnia II se takového dojmu brzy zbavíte. Displej je jednoznačně největší chloubou telefonu. Parametry jsou výborné – úhlopříčka 3,7“ a rozlišení příjemných 480 x 800 px. Jedná se dotykový rezistivní displej typu AMOLED, jehož hlavní výhodou jsou sytější barvy a větší úhel pozorování. Kvůli operačnímu systému však zobrazuje pouhých 65 tisíc barev, takže není vytížen tolik jako v případě jiných modelů s 16 miliony barev. Pouhým okem nicméně rozdíl těžko poznáte.

Telefon se přednostně ovládá pomocí prstů, nezapomíná ovšem ani na uživatele zvyklé na stylus. Ten je ukryt v balení, do konstrukce telefonu se nevešel. Nechybí ani akcelerometr pro automatické otočení displeje a polohový senzor, díky němuž lze snadno odmítnout hovor nebo zaklapnout budík.

Baterie a výdrž: jako den a noc

Samsung neopomenul do telefonu vměstnat patřičnou baterii, která pokryje velkou spotřebu energie na displej, připojení atd., proto nalézáme Li-Ion baterii o kapacitě 1500 mAh. Baterii kryje zadní kryt telefonu, jehož sejmutí není obtížné, spočívá v odklapnutí zarážek od spodní hrany směrem nahoru. Vedle baterie se nachází slot na microSD kartu a také na SIM kartu. Potěší možnost vyjmout SIM kartu bez nutnosti odklopení baterie a tím i vypnutí přístroje.

Výdrž baterie je velice proměnlivá, v závislosti na stupni denního využití telefonu. Nejvíce telefonu de facto ubírá energii využívání Wi-Fi, GPS a aktivně rozsvícený obří displej. Osobně jsem telefon denně podrobil zhruba hodinovému poslechu hudby, několika minutovým hovorům, poslání 10 sms zpráv a surfování na internetu. Dobití baterie telefon vyžadoval až zhruba třetí den, ale nebyl problém s ním být bez baterie i týden. Slušné hodnoty, chválím. Někteří uživatelé ovšem apelují na to, že podobných hodnot nedosahují.

Prostředí telefonu: Windows + TouchWiz

Samsung I8000 Omnia II disponuje operačním systémem Windows Mobile 6.5, který je v symbióze s prostředím TouchWiz 2.0 od Samsungu. To je šetrnější a šťastnější v otázce ovládání telefonu prsty. Mobilní Windowsy 6.5 už ale také řadu věcí přepracovali do stavu, ve kterém není potřeba stylus. Komu by ovládání prsty přesto nevyhovovalo, stylus má v balení přibalen a může jej směle využít.

Svižnost dodává telefonu procesor o taktu 800 Mhz, hodnota operační pamětí RAM je 256 MB, paměť ROM jest 2GB. Při otevření několika aplikací se nemusíte bát nějakého zatuhnutí telefonu, ten si s takovou situací dokáže poradit. Multitasking tedy funguje, jak se patří.

Domovská obrazovka sestává z widgetů, které si uživatel libovolně rozmístí na obrovské ploše displeje. Vstup do menu Windows je možný tlačítkem Start v levém horním okraji displeje, vstup do prostředí od Samsungu pak diamantovým tlačítkem pod displejem. Je na vás, co vám více vyhovuje. Právě tato možnost volby se mi u Samsungu velmi líbí. V podstatě ani nemusím pocítit, že mi v telefonu drnčí Windows Mobile 6.5. V menu od Samsungu jsou celkem 4 složky s aplikacemi, které si můžete jednoduše nastavit tak, jak vám vyhovuje.

Telefonování a zprávy: kam se poděla svižnost

Editor SMS a MMS zpráv je znám z telefonů Samsung. Je přehledně rozdělen na jednotlivé složky, nabízí celkem slušné grafické zpracování a práce v něm je hračka. Uložit lze neomezeně zpráv (do kapacity paměti telefonu). Stejné je to i s připojením emailových účtů včetně Exchange – vše bezproblémové, funkční, snadno nastavitelné. V kombinaci s opravdu velkým OLED displejem je práce na telefonu zábavou, ikonky jsou dostatečně velké na stisk, takže nastává naprosté minimu překliků. Bohužel editor značně zaostává svou rychlostí a kdekoho dokáže nepříjemně nahlodat.

Telefonní seznam dává k dispozici celou paměť telefonu k uložení údajů. Ke každé položce seznamu lze přidat detailní údaje. Nechybí ani fotografie přiřazené kontaktu. Při volání jistě uvítáte jednu schopnost telefonu, kterou je zamknutí displeje při přiblížení telefonu k uchu. Nemůže se proto stát, že byste omylem hovor vypnuli nebo nevědomky procházeli obsah telefonu. Tuto schopnost zajišťuje prokmity senzor. Pak tu je ještě akcelerometr, díky němuž lze pouhým otočením telefonu na displej vyzvánění ztišit, v opačném případně zesílit.

Fotoaparát: vyhovující, jak jen se dá

Omnia s pořadovým číslem II si může se svým 5 Mpx fotoaparátem hrdě vykračovat. Po vzoru Samsungu Jet, z něhož konstrukčně vychází i model I8000 Omnia II, přináší solidní fotoaparát s řadou příjemných funkcí. Fotografie mají max. rozlišení 2592 x 1944 px (5 Mpx), při použití autofocusu jsou dostatečně ostré, celkově barevně vyvážené. V horších světelných podmínkách pomůže dvojice LED diod.

Nastavení fotoaparátu umožňuje měnit vyvážení bílé, nastavit různé scény, režim panorama, efekty a nechybí ani samospoušť. Fotoaparát rozpozná obličej a zaostří jej, k fotografiím přiloží samozřejmě i pozici (geotagging). Potěšil mě stabilizátor obrazu a redukce červených očí. Video je pořizováno v rozlišení 720 x 480 px, s 30 snímky/s. Nad displejem je druhá kamerka na videohovory. Kvalita videa je solidní, je zde vidět od výrobce snaha poskytnout uživateli patřičnou úroveň.

Zkušební fotografie a video – Samsung I8000 Omnia II:

Zkušební video (MP4, 7 930 KB, 720 x 480 px, 30 snímků/s)

Organizační a datové funkce, zábava: all-in-one

Telefon je vybaven podporou dat GRPS, EDGE i HSPA – ta dosahují u downloadu až 7,2 Mb/s a uploadu 5,76 Mb/s. Nepostradatelné je Wi-Fi, a to jak při připojení doma nebo v práci či kdekoliv, kde jsou k dispozici Wi-Fi sítě. Bezdrátový výčet připojení doplňuje Bluetooth 2.0. K počítači se přístroj připojuje přes microUSB kabel, přes microUSB konektor se také nabíjí. Přenos souborů mezi počítačem a telefonem je s podporou Mass Storage velmi rychlý.

Omnia II je koncipována zejména jako kvalitní nástroj pro manažery a jiné, pracovně vytížené, osoby. V telefonu se nachází sada Office nástrojů pro práci s příponami souborů .doc, .xls., .ppt, nechybí ani .pdf. Mezi klasické prvky patří budík s opakováním, kalendář s možností plánování, kalkulačka, poznámky, diktafon či RSS čtečka. Pokud v telefonu chybí vaše oblíbená aplikace, není problém si ji doinstalovat.

Klasický 3,5 mm konektor Jack se hodí pro připojení libovolných sluchátek, se kterými lze poslouchat FM rádio nebo hudbu z hudebního přehrávače. Rádio bez sluchátek není možno spustit. Sluchátka jsou běžná, s průměrnou kvalitou produkce. Nechybí programy pro prohlížení fotografií a videí. Internetové prohlížeče jsou v telefonu dva – Internet Explorer a Opera Mobile 9.5, oba zobrazují stránky věrohodně, avšak načítají mnoho dat. GPS spolu s Google mapami využívá při určení pozice a zobrazení mapových podkladů datové přenosy.

Zhodnocení: správným směrem s mouchami u zad

Samsung I8000 Omnia II se na českém trhu už nějaký ten měsíc vyskytuje, nicméně teprve nyní může spoustu potenciálních zájemců oslovit cenou kolem devíti tisíc korun. Za tuto částku lze získat přístroj s opravdu excelentním OLED displejem, 5 Mpx fotoaparátem a hromadou funkcí spojených zejména s prací. Na své si přijdou i posluchači hudby či internetoví brouzdalové. Telefonu nelze téměř nic vytýkat, je výborně vyladěn ve všech směrech a jeho výbava jednoznačně předčí očekávání.

Koupit Samsung I8000 Omnia II na značkovém e-Shopu SAMSUNG.

dílenské zpracování lepší GPS navigace
3,7″ OLED dotykový displej pecková sluchátka
Windows Mobile 6.5
5 Mpx fotoaparát
Wi-Fi, 3G, GPS
3,5 mm Jack
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení