Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

ZTE Skate – recenze na oko vylepšeného ZTE Blade

  |  123 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

ZTE Skate je považován za nástupce ZTE Blade. Recenze telefonu ZTE Skate ukáže, jak si vede smartphone s operačním systémem Android 2.3.5, 800 MHz procesorem a dotykovým WVGA displejem. Má ambice na to, aby převzal žežlo po ZTE Blade, nebo se jedná jen o výkřik do tmy a telefon upadne brzy v zapomnění? Dozvíte se z této recenze.

ZTE Skate je chytrý telefon, který vsází na osvědčenou výbavu v čele s 4,3“ dotykovým WVGA displejem, 800 MHz procesorem, 512 MB RAM paměti, OS Android 2.3.5 a kvalitní konektivitou. Ve střední třídě telefonů je ovšem mnoho modelů, které se ucházejí o dobrou prodej, a tak to tenhle, na pohled sympatický telefon, nebude mít vůbec snadné. Snad mu pomůže jméno staršího modelu ZTE Blade, na které davy zájemců mohou slyšet.

Za zapůjčení přístroje ZTE Skate do recenze děkujeme e-shopu Sunnysoft, u kterého si můžete telefon zakoupit.


ZTE Skate – oficiální fotografie

Základní parametry – ZTE Skate

Rozměry126 x 67 x 11,3 mm
Hmotnost140 g
DisplejTFT, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměť800 MHz (ARMv6)
512 MB RAM, 162,5 MB vnitřní+ paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3.5 (Gingerbread)
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, efekty, digitální zoom
nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost , září 2011

Krátké postřehy z testování telefonu ZTE Skate

Co se nám líbilo: vzhledově i výbavově povedený telefon, v době uvedení na český trh nejnovější verze OS Android 2.3.5, čistý systém bez nadstavby prostředí, dotykový displej s dobrou odezvou, použité senzory, datová výbava telefonu, vhodně umístěné tlačítko zámku displeje, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá a přesná GPS, Google mapy s navigací, návaznost na model ZTE Blade s viditelnými vylepšeními

Co se nám nelíbilo: vrzající a zcela nepřiléhající kryt z poměrně měkkého plastu, plastová tlačítka pod displejem jsou hlučná, průměrná výdrž, starší typ procesoru ARMv6, chybějící aplikace pro správu Office souborů, nulová nabídka aplikací a her od výrobce, telefon nepodporuje Flash ve webovém prohlížeči, kvalita fotoaparátu – snímků a videí, nahrávání pouze VGA videí, špatná čitelnost TFT displeje venku při jasném počasí,

TIP: Pro podrobné informace o telefonu ZTE Skate navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: výrobce přibalil jen základ

Zakoupením telefonu ZTE Skate získáte dále v balení i baterii, nabíječku, samostatný USB kabel, pecková sluchátka, návod a záruční list. Byl bych rád také za pouzdro na telefon, které však výrobci tak trochu opomíjejí. Nutností pak je paměťová karta, která rozšíří nedostatečnou vnitřní paměť telefonu.

Vzhled a konstrukce: plastový přehmat

ZTE Skate je telefon s klasickou konstrukcí, tvořenou lesklými černými plasty. Kryty na sebe ale nedoléhají všude stoprocentně, a tak stačí lehké pomačkání a vrzají. Stejné je to i kolem plastových tlačítek pod displejem, kde spodní hrana při dotyku směrem nahoru vrže. Výrobce mohl určitě zapracovat na kvalitnější konstrukci, s použitím kovu, která by se k telefonu hodilo o poznání více.

Rozměry telefonu jsou 126 x 67 x 11,3 mm, hmotnost 140 gramů. V ruce se telefon drží dobře, i když pro menší ruce to už tak pohodlné být nemusí. Od únorového představení telefonu v Barceloně, kde jsem telefon osobně vyzkoušel, se změnil zadní kryt z příjemného, lehce matného, s logem Androidu, na tento lesklý, nepříliš sympatický. Telefon je v jednom kuse upatlaný od prstů.

  

Přední stranu vyplňuje 4,3“ dotykový displej, tři hardwarová tlačítka pod ním, reproduktor a senzory nad ním. Informační LED diodu tu přímo nenajdeme, ale zpětné tlačítko se umí podbarvit do červena, a tak diodu vlastně nahrazuje. Hrany telefonu jsou zkosené, se zaoblením, a to zpředu do hran i ze zadního krytu do hran. Standardní 3,5 mm konektor Jack nalezneme na horní hraně telefonu, uprostřed, jako u ZTE Blade. Levý bok nese tlačítka regulace hlasitosti, slité do jednoho. Na pravém boku je microUSB port a ideálně umístěné tlačítko zámku displeje/zap./vyp. telefonu. Při držení telefonu v ruce se displej snáze spustí palcem, aniž byste museli prstem hledat tlačítko na horní hraně.

 

 

Spodní hrana má otvor zabudovaného mikrofonu a prořez, jímž se sejímá zadní kryt. Nutno říci, že sejmutí krytu není vůbec obtížné, plast jde dolů bez větší síly. Překvapivý tvar má baterie, hodně protáhlý. K SIM kartě i paměťové kartě se dá dostat i bez vyjmutí baterie, chce to však trochu zručnosti. Ideálně tak stačí při výměně SIMky přepnout telefon do režimu letadlo, provést výměnu a zase vypnout letadlový mód. Nepatrně nadzdvihnutá část na zadním krytu, kde je 5 Mpx fotoaparát a LED dioda, je v porovnání se ZTE Blade na shodném místě. Zadní kryt má i dírkovanou oblast s ukrytým reproduktorem a nese název výrobce. Tem měl přitom být umístěn nad displejem.

Baterie a výdrž: vysávač energie

Telefon má podlouhlou baterii typu Li-Ion, s udanou kapacitou 1400 mAh, což převedeno na výdrž znamená dle výrobce až – pohotovost 200 hodin či – volání 4 hodiny. Opět platí především to, že výdrž závisí na počtu spuštěných aplikací a procesů, úrovni jasu displeje, spuštěných datech či GPS. Nejrychleji se dá baterie vybít zapnutím Wi-Fi Tetheringu, a to zhruba za 6 hodin aktivního využívání. V běžné denní zátěži zvládne den, den a půl, více ne. Jelikož budete s telefonem rozhodně aktivně datovat, využívat GPS či fotit, spoléhal bych na den provozu bez nabíjení.

ZTE Skate má v systému užitečnou aplikaci „správce úloh“, který slouží k vypínání spuštěných aplikací. Díky tomu se dá ušetřit hodně procent baterie v situaci, kdy s telefonem nic neděláte a nic nepotřebného v něm zbytečně neběží.

Displej a ovládání: uvnitř skvělý, venku bída

ZTE Skate má ideální displej s úhlopříčkou 4,3“, nicméně se jedná o obyčejný dotykový kapacitní TFT displej. Rozlišení je WVGA (480 x 800 px, s jemností bodů 240 dpi), zobrazení 16 milionů barev. Zatímco ve vnitřních prostorách je čitelnost dobrá, venku je to při slunečním svitu bída i při nejvyšší hodnotě jasu. Úroveň jasu může regulovat telefon automaticky nebo nechat upravovat manuálně uživatele. Pozorovací úhly displeje mi přijdou dobré, do stran nedochází ke zkreslení. Odezva na dotyk mě příjemně překvapila, displej je velmi přesný a citlivý, ostatně jako model Blade.

Telefon disponuje následujícími senzory – jasu, proximity, akcelerometr, magnetometr. Třeba tichý režim telefonu se dá lehce aktivovat otočením telefonu displejem dolů. GPS pak využívá i digitální kompas. Vraťme se ale k ovládání, které je možné trojicí plastových tlačítek pod displejem, adekvátně podsvícených ve tmě, v pořadí zleva – domů, nastavení a zpět. Vratné tlačítko zároveň slouží jako indikační, jelikož se umí podbarvit do červena a indikovat tak nízký stav baterie, v bílé barvě pak třeba indikovat přijaté emaily. Při nabití baterie svítí zeleně, byť to příliš barevně rozeznatelné není.

Prostředí telefonu: zchudlý Android 2.3.5

ZTE tentokrát zvolilo jinou strategii, a tak ZTE Skate disponuje rovnou nejnovější verzí operačního systému Android 2.3.5. Při představení se uvažovalo o starší verzi 2.3.2, nicméně vlivem pozdějšího nástupu do prodeje byl tento krok tím správným. Procesor ARMv6 s taktem 800 MHz a k tomu 512 MB RAM paměti, to je výbava telefonu. Škoda toho staršího procesoru, díky němuž nemůže telefon konkurovat jiným telefonům se spouštěním Flashe na webu atd. Rychlost je nicméně dobrá, a to v menu, v prohlížeči či při prohlížení fotografií. Zpomalení jsem si všiml pouze ve fotoaparátu, u něhož trvá snad tři sekundy načtení pořízené fotografie do miniatury na displej fotoaparátového režimu. Vnitřní paměť pouhých 162,5 MB není dostačující, proto je třeba instalovat aplikace či hry na microSD kartu, kterou do telefonu přidáte. Podporovány jsou až 32GB karty.

Výsledky výkonnostních testů:
– Quadrant Standard – 924
– AnTuTu Benchmark – 1433
– Linpack – 7,35

Android 2.3.5 je v telefonu ve stavu, v jakém ho produkuje Google, tedy bez nadstaveb prostředí. Domovských obrazovek je pět, každá s možností přidávání widgetů, ikon aplikací či zkratek, volbou tapety. V dolní liště na displeji jsou tři zkratky pro volání, menu a internetový prohlížeč, které nelze měnit. Menu je utvořeno výčtem aplikací s ikonkami, přičemž na obrazovku se jich vejde takřka 20, nicméně spodní řádka není vidět celá. Posunem se pak dostáváme k aplikacím umístěným dle abecedy níže. Zaráží mě, že tento styl menu nelze změnit na jiný. Také horní výsuvná lišta je absolutně chudá. Je na ní pouze název operátora, spuštěné aplikací a různá oznámení, třeba o zmeškaných hovorech, přijatých sms či nainstalovaných aplikacích. Jiné telefony zde mají lištu s rychlými volbami připojení atd.

Telefonování a zprávy: nic nad rámec

Na funkcích volání a zprávách se nic nového nepřihodilo. Volání má podmenu tvořené ze záložek – numerická klávesnice, hovory, kontakty, oblíbené, skupiny. Zadáváním čísel se zobrazují vybrané kontakty, začínající stejnými čísly. V kontaktech pak lze vyhledávat zadáním znaků nebo se rychle posouvat boční lištou s písmeny. Kontakty nesou řadu informací, které převezmou z účtů, odkud jste synchronizovali, v praxi třeba s vaším Facebook či Twitter účtem. Přidávat lze i oznámení o narozeninách, fotografie a specifická vyzvánění. Rozmístění do skupin je běžnou funkcí. Byť je telefon systémově připraven na videohovory, absencí kamerky nad displejem o tuto funkci přichází.

Také zprávy se nemají čím novým pochlubit, a tak jen v rychlosti shrňme dosavadní možnosti zpráv v OS Androidu. Příchozí zprávy se řadí do konverzací dle odesílatele, lze v nich vyhledávat či hromadně odmazávat. Po zvoleném limitu mohou být zprávy odstraněny automaticky. U zpráv odesílaných nechybí potvrzení o doručení, přečtení či nastavení vlastního podpisu. Při roamingu může být definováno, jestli se mají MMS zprávy stahovat či nikoliv. Softwarová klávesnice na displeji mi přijde prostorná v režimu na šířku i výšku displeje. U klávesnice se dá definovat – stisk doprovázet vibrací, zvukem, opravy, hlasový vstup či vstupní jazyk. Čeština funguje korektně, písmena s háčky a čárkami se volí delším podržením daného znaku. Ve výběru tlačítka se smajlíkem je i hodně nejpoužívanějších smajlíků, které nemusí uživatel složitě vyťukávat.

Emailové účty spravuje kvalitně a přehledně klient od Googlu. Stačí zadat přihlašovací údaje a během několika kroků lehce vyplnit přístup k mailu. Bohužel telefonu chybí aplikace pro otevírání Office souborů, a tak je potřeba nejprve nějakou stáhnout na Android Marketu, třeba Quickoffice či Office Suite.

Fotoaparát: 5 Mpx s omezenými možnostmi nastavení

Menu fotoaparátu je neustále nezměněné, s příliš neoslovujícím stylem a možnostmi. Ikonky rychlých voleb se přitom přetáčí dle natočení displeje. Na obrazovce vidíme miniaturu poslední vyfocené fotky, přepínání mezi fotoaparátem a videokamerou, iris pro zaostření podržením a pořízení fota spuštěním, ikonky pro změnu úložiště, vyvážení bílé, režim blesku a přiblížení. Ostatní nastavení je skryté pod jednou ikonkou. Tam nalezneme dále volbu režimu zaostření, expozici, velikost fotografií, kvalitu, barevný efekt, ISO, Anti banding, sytost, kontrast, ostrost a obnovení výchozího nastavení.

  

Fotoaparát používá autofocus a LED blesk. Fotografie jsou pořizovány v rozlišení 5 Mpx (2560 x 1920 px), video maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s 15 snímky/s. Kvalitou fotoaparát zaostává, fotografie jsou rozostřené, hodně nevydařené, byť se majitel snaží sebevíc. ZTE Blade tak není jediným modelem výrobce, který zklamal po stránce fotoaparátu.

Zkušební fotografie – ZTE Skate:

Organizační funkce, zábava: Android Market nutností

Tato kategorie může být u ZTE Skate hodně krátká, jelikož prostě výrobce nepřidal nic nad rámec aplikací spojených přímo s nahráním OS Androidu. V telefonu tak je zcela běžný hudební přehrávač, jež disponuje funkcemi náhodného výběru, opakování, vytváření playlistů, nicméně postrádá ekvalizér. Také FM rádio s RDS nepocítilo úpravy, je spustitelné až po připojení sluchátek a dovoluje ukládat oblíbené stanice. V telefonu je také hlasové vyhledávání, Google vyhledávání na webu, obyčejný poznámkový blok, budík, kalendář, kalkulačka, stopky, přehled stahování, prohlížeč souborů, záznam zvuku či počasí a zprávy.

ZTE Skate má také standardní androidovskou galerii fotografií a videí. Přehrávač videí bohužel nezvládá přehrávat videa jiná, než v MP4 a 3GP. Alternativou je třeba MoboPlayer či QQPlayer, které přehrávají video korektně i v .avi včetně českých titulků a české diakritiky. Další obsah lze jednoduše doinstalovat z Android Marketu. To platí především z hlediska her, které v telefonu chybí úplně i zajímavých aplikací pro připojení k sociálním sítím, třeba Facebook, Twitter či ICQ.

Konektivita, web, GPS: chybí tomu Flash

Smartphone ZTE Skate se může pochlubit konektivitou, která ve výsledku obsahuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, 3,5 mm konektor Jack, microUSB 2.0, bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g). Datové přenosy přes operátora umožňují stahování až 7,2 Mb/s, odesílání pouze 384 kB/s, byť se ve specifikaci všude uvádí HSUPA (zřejmě 2 Mb/s). Mě se po celou dobu testování nepodařilo oněch 384 kB/s překonat.

Spokojen jsem nebyl ze začátku s Wi-Fi, která působila zmátořeně a často se bezdůvodně odpojovala. Poté jsem ale nastavil trvalý provoz bez úsporného režimu (kdy se při vypnutí displeje Wi-Fi vypíná). Od té doby problémy nenastaly. Připojování k sítím probíhalo velmi rychle, a to k nezabezpečeným i těm s WEP/WPA certifikáty. Funkce Wi-Fi hotspot dovoluje nasdílet připojení od operátora až dalším 5 zařízením, a to za použití otevřené či zaheslované sítě. Používat se dá i síť VPN. To webový prohlížeč změnami neprošel, a tak se jedná o standardní WebKit, jaký známe nejméně z poloviny telefonů, s nepozměněným designem. Co je horší, je však to, že v něm nefungují Flash animace a videa, a to díky staršímu procesoru. Nemožnost instalace Adobe Flash Playeru je pro mě jednou z hlavních minusových položek telefonu.

GPS v telefonu mile překvapí, jelikož pozici dokáže nalézt na otevřeném prostoru do několika desítek sekund, v bytové zástavbě to trvá zhruba minutu/dvě. V telefonu jsou Google mapy, navigace, funkce místa a Latitude. Navigace funguje v režimu offline, nicméně nejprve si musí načíst trasu, třeba na síti Wi-Fi. Několik oblastí na mapě lze ukládat do paměti a k nim poté přistupovat bez nutnosti být online. Správné natočení ukazuje digitální kompas. Navigace funguje spolehlivě, sem tam akorát narazím na hlasový problém, kdy na mapě vidím zahýbání doprava a hlas řekne doleva. To jsou ale detaily.

Závěr recenze ZTE Skate

ZTE Skate se přes řadu přešlapů docela povedl, ve střední třídě telefonů si své místo zaslouží a může být i dobře prodávaným. Zaujme tak především uživatele, poohlížející se po smartphonu s dobrým poměrem cena/výkon. Specifikace telefonu přitom vypadá tak dobře, škoda že si výrobce více nepohrál a nepohlídal jednotlivé sekce. Výsledkem je nepříliš pevný plastový obal, horší fotoaparát či systém bez obsahu navíc.

Aktuální cena ZTE Skate v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  

Telefon jsem měl možnost porovnat přímo se ZTE Blade, jehož majitelem jsem už více než půl roku. Musím uznat, že posun se rozhodně udál, byť v řadě parametrů jen kosmetický. Pokud by ZTE pro příště více zapracovalo na kratší době uvedení přístroje, mělo by na trhu absolutně ustláno, takto má proti sobě řadu protivníků, kteří třeba zaujmou více.

 nástupce ZTE Blade procesor ARMv6
 4,3″ dotykový displej nahrávání VGA videa
5 Mpx fotoaparát Office soubory
Wi-Fi, HSPA čitelnost displeje na slunci
Android 2.3.5
 GPS, Google mapy
 3,5 mm Jack
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
73 Comment threads
50 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
82 Comment authors
MilenaKamilEjmaJakubAgnes Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Emper
Emper

Zdar..uvažuju buď o Blejdovi nebo Skejtovi :-)) dalo by se udělat nějaké doporučení..je Skate výrazně lepší..??díky

Jakub
Jakub

Já osobně vřele doporučuji skate, mám ho osobně a docela dlouho a nokdy mi zadní kryt nevrzal, záleží na tom, který si koupíte.

MIchal
MIchal

Já mám Blade i Skate a oba jsou super telefony za dobrou cenu. Blade má lepší kryt, display 3,5 palce a rozlišení stejné jak skate, takže více vyhlazený obraz. Skate má zase o dost větší display a foťák. Já jsem spokojenější se Skatem :-)

Ramicek
Ramicek

Pokud nespěcháš tak se říká že by měl skate dostat 1GHz procesor a zvládal by i flash. Takle je výkonově lepší volba než skate X5…

David
David

Takže vyjde i jiná verze tohoto mobilu?

JoNNo
JoNNo

nevyjde.. to je vraj len taká „fáma“ cital som na nejakom fore bol tam aj odkaz ale neviem to uz najst q:/

punknenimrkev
punknenimrkev
mimi.vx
mimi.vx

uz tam mam 2.3.7, a SKATE me zacne zajimat v okamziku kdy bude plne ROOTnuty a nejlepe i Cyanogenmod …

Fero
Fero

Cau, cital som tvoj kommentar. Bol by som zvedavy ze sakym programom instalujese tie android updatei. Skadial to stahujes. Mam totiz tiez Skate ale nevyznam sa v takych veci.
Vopred ti dakujem! :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Samsung dnes představil širému světu nový model spadající do produktové řady A, a sice model Galaxy A7 (2018). Korejci…

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nové iOS 12 podporuje aplikace třetích stran v CarPlay a Google vydal upravenou aplikaci vlastních Map, která umí o…

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Mobilní zobrazení