Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Vše o novém Lightning konektoru nejen pro iPhone 5. Jak se bude řešit kompatibilita?

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple nahradil zastaralý a zbytečně velký 30-pinový proprietární konektor za nový moderní 9-pinový oboustranný konektor Lightning. Bude milovanou nebo nenáviděnou inovací?

Americký výrobce minulý týden představil nové mobilní produkty: smartphone iPhone 5, multimediální přehrávač iPod Touch 5.generace a kapesní přehrávač iPod Nano 7.generace. Všechny 3 tyto novinky jsou vybaveny novým systémovým konektorem Lightning.

Phil Schiller, viceprezident Applu pro marketing, řekl: „Změna dokovacího konektoru, který se od roku 2003 nezměnil, byla nutná pro další rozvoj tenkých zařízení. Nový konektor se nebude měnit mnoho příštích let.“

Na první pohled jde o přínosnou inovaci. Lightning je menší konektor, místo 30-pin jen 9-pin, navíc oboustranný, takže nemusíte řešit, jestli jej dáváte správnou stranou nahorů jako například musíte neustále řešit u standardního microUSB.


Porovnání: dosavadní 30-pin konektor (vlevo) a nový 9-pin Lightning konektor (vpravo)

Ještě před jeho představením se mluvilo o tom, že by mohl být navíc i magnetický, jako má Apple konektor MagSafe pro jeho notebooky MacBook. To se nakonec u mobilního konektoru Lightning nekoná.

Jenže konektor Lightning má i své stinné stránky. Jak to tak bývá, pokud máte zakoupené nějaké příslušenství pro dosavadní 30-pin konektor, je potřeba s novým konektorem řešit redukci. Apple proto začne v průběhu října prodávat dvojici adaptérů – kompaktní adaptér za 750 korun a adaptér s 20 cm kabelem za 1000 korun.


Kompaktní adaptér (vlevo) a adaptér s 20 cm kabelem (vpravo)

Ovšem, ani zakoupením jednoho z adaptérů nemá majitel nového iPhonu 5 vyhráno. Oba adaptéry totiž nepodporují video výstup, a tak bude ještě potřeba dokoupit redukci pro HDMI, popř. VGA. Dostupnost těchto příslušenství je však zatím neznámá, Apple uvádí pouze dostupnost „v příštích měsících“.


Redukce z Lightning konektoru na microUSB

K novému iPhonu 5 bude možné připojení kabelu s microUSB konektorem. Apple začne prodávat redukci z nového Lightning konektoru na microUSB. Cena ani dostupnost však zatím nejsou známy. A ještě se spekuluje o tom, že by nový Lightning konektor mohl nabídnout funkci USB host. K iPhonu 5 by tak šlo připojit například klávesnici, myš a další zařízení pomocí USB.

Jak se profiluje nový Lightning konektor ve vašich očích? Bude milovaným nebo nenáviděným?

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
tom
tom

Jak to že to není součástí balení? Redukce která se dá vyrobit za pár kaček určitě bude stát okolo litra. Další fail applu.

Michal
Michal

a to budeš mit 20cm dlouhy kabel. To je jakoby tam žadny rovnu nebyl :D a za 1000,- no neber to za takou cenu

MiHaS
MiHaS

to je hnus velebnosti ….
použití redukce v synch. kolíbce (dokovací) je opravdu záhadou …

Honza
Honza

Měl jsem za to, že dle směrnice EU již musí mít všechny mobilní zařízení micro USB. Není tomu tak? SG3, One X, Xperia… i I5 jsou všechno skvělá zařízení, proč se ale Jablko nedá nabít na jedné nabíječce (např. v autonabíječce ve v rodinném autě)je pro mě DEMENCE.

Bubu
Bubu

protože APPLE….

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Společnost Synaptics je lídrem v oblasti biometrických technologií. Před pár dny pak představila snímač otisků prstů, který je…

Recenze Huawei P9 Lite mini: s dvojitou zeštíhlující kúrou

Recenze Huawei P9 Lite mini: s dvojitou zeštíhlující kúrou

VČERA  |  Michal Maňák  |  diskuze (0)

Huawei vždycky exceloval, pokud šlo o dobře vybavené telefony za slušnou cenu. Otázkou proto je, jak ustojí situaci,…

Huawei P11 by měl být představen v prvním čtvrtletí roku 2018

Huawei P11 by měl být představen v prvním čtvrtletí roku 2018

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O smartphonu Huawei P11 jsme se již dozvěděli pár zajímavých informací. Dle spekulací to tak vypadá, že se…

Mobilní zobrazení