Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vodafone – 3G v příštích 12 měsících – kde, kdy a za kolik

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Do března 2011 rozšíří Vodafone 3G do třiceti až čtyřiceti velkých městech. Noví i stávající zákazníci si nyní mohou 3G v Brně a v Praze vyzkoušet na jeden měsíc zdarma!

Tisková konference, na které viceprezident pro technologie Vodafonu Pavel Kos představí aktuální novinky v oblasti 3G a oznámí konkrétní plány pro výstavbu 3G v následujících 12 měsících, proběhne tentokrát nezvykle přímo v centru dění, Brně. Doufejme, že Vodafone vytasí konečně pořádné plány a brzkou realizaci spolu s navýšením žalostného měsíčního datového limitu.

Tisková konference začala po 11:00, náš web byl u toho.

10:45 – První rozdíl je patrný z mapy pokrytí (http://www.vodafone.cz/live/mapa.htm), kde se objevuje konečně i 3G! Máme tak možnost před samotným označením vidět, kde všude 3G v Praze a Brně je v tuto chvíli dostupné.

Brno je dle mapy opravdu pokryté až na okrajové části celé, naopak v Praze je především jižní směr pokryt slabě a shoduje se tak výpověď na Twitteru, kde Vodafone přiznal pokrytí zhruba 65% Prahy. Uvidíme, co nastíní zajímavého na tiskovce, která za malý okamžik začne.

11:40 – Vodafone dnes spustil vysokorychlostní internet 3G v celém Brně a pro 70 % populace Prahy. Ve zbylé části hlavního města spustí Vodafone rychlá mobilní data do konce června. Do roka bude 3G od Vodafonu v desítkách velkých českých měst. Noví i stávající zákazníci Vodafonu si nyní mohou 3G v Brně a v Praze vyzkoušet na jeden měsíc zdarma.

Během následujících dvanácti měsíců postupně spustíme rychlý mobilní internet ve třiceti až čtyřiceti velkých městech v republice, včetně všech krajských měst. Prioritou pro nás přitom je nabízet hlasové a datové služby v co nejlepší kvalitě,“ říká Pavel Kos, viceprezident pro technologie Vodafonu Česká republika.


Pořadí měst dle počtu obyvatel, dá se očekávat spuštění 3G právě v prvních několika desítkách z nich

Datový tarif Připojení na stálo, který je vhodný pro surfování a stahování většího množství dat, si nyní navíc mohou zákazníci v Brně a v Praze vyzkoušet na jeden měsíc zdarma. Když se ho poté rozhodnou dále využívat, získají praktický USB modem (bohužel nepodporující upload až 2 Mb/s, nýbrž jen 384 kb/s!) za zvýhodněnou cenu 77 Kč.

Díky 3G budou moci zákazníci surfovat na internetu v notebooku nebo v mobilním telefonu reálně 10x až 15x rychleji než na dosavadní technologii EDGE. Za zrychlení si přitom zákazníci nic nepřiplatí, 3G bude dostupné v rámci stávajících datových tarifů. Vodafone využívá pro provoz 3G sítě nejnovější technologii HSPA (High Speed Packet Access) od společnosti Huawei. Ta umožňuje připojení k mobilnímu internetu rychlostí až 7,2 Mb/s pro download a až 2 Mb/s pro upload.

Tarif

FUP

Cena

Cena s 10% slevou

„Po svém“

Připojení na stálo3 GB525 Kč / měsíc472,5 Kč / měsíc
Internet do mobilu na měsíc100 MB177 Kč / měsíc159,5 Kč / měsíc
Internet do mobilu na den5 MB17 Kč / denne

12:10 – Názor naší redakce – Akce v podobě měsíčního vyzkoušení 3G v Praze a Brně je bezesporu vhodná, avšak je v tuto chvíli síť opravdu stavěna na takový nápor zájemců? Rychlost se při větším užívání každopádně sníží, takže uživatelé nevyzkouší tak vysokou přenosovou rychlost. Navíc je akce sporná z pohledu definice, co je a není v Praze a Brně. Pokud budu např. cestovat skrze město a náhle vyjedu za něj, už se mi data budou počítat jako placená? Pokud by to tak nebylo, pak by si mohl aktivovat datový tarif každý, kdo by v následujícíh 30ti dnech navštívil jedno z daným měst. Doufejme, že na tyto a další otázky Vodafone odpoví.

Mapa pokrytí GSM (světlejší barva) a 3G (tmavší barva) sítí v Evropě. Materiál byl použit na kongresu GSM na počátku roku 2009. Už tehdy si dovolili zakreslit pokrytí 3G v Praze a Brně, přitom v té době fungovalo 3G jen v koutku Prahy. Nicméně pokrytí Česka působí v evropském měřítku opravdu komicky.


(zdroj: gsmworld)

Nedočkali jsme se však snížení ceny internetu v mobilu, případně navýšení datového limitu ze současných 100 MB. Změna nastane až s dalším rozšiřováním 3G, FUP tedy může být 100 MB ještě další rok. Letmým pohledem na Slovensko zjistíme, že tam vyjde základní mobilní internet (s dostupným 3G ve zhruba 200 městech) na 6 Eur, přičemž datové omezení je stanovené na 500 MB. Dovolím si tvrdit, že v Česku stále neplatí – Náš zákazník, náš pán. I v roce 2010 proto budeme dál oslavovat každý dílčí posun, který na východě od nás zažívali několik let zpětně.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za "žumpu"

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za „žumpu“

DNES  |  Jakub Fišer  |  4 komentáře

Sociální síť Facebook leží v žaludku celé Evropské unii, zvláště pak eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Ta na otázku…

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Mobilní zobrazení