Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Už i Google přejmenoval Českou republiku na Czechii

  |  18 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Zvykejte si. V mapách Googlu už nenajdete naši zemi označenou jako Českou republiku (Czech Republic), ale prostě jako anglickou alternativu Česka, Czechii.

Tip: Google mapy při navigaci v Praze počítají i s cestou v rámci MHD

Ke změně došlo 19. ledna a jde o reakci na žádost našeho ministerstva zahraničních věcí z července loňského roku, které tehdy oficiálně požádalo OSN o změnu oficiálního anglického názvu České republiky.

Je sice pravda, že se po této změně budeme Anglosasům ještě dříve než doposud plést s Čečenskem, tedy Čečnou, na druhou stranu „I’m from Czechia“ se jistě vyslovuje lépe než „I’m from the Czech Republic.“

Czech Republic přesto zůstává jedním z oficiálních názvů naší země, byť tento název bude v obchodu, sportu, politice a nově i na mapách Google názvem alternativním, a nikoliv primárním.

Ačkoliv někteří internetoví diskutéři už loni nový název zpochybňovali a nabízeli i jiné možnosti, nebylo jim to nic platné. Jedním z návrhů tehdy byla „Bohemia,“ jenže s tou je ten problém, že jde jen o západní část republiky, tedy Čechy.

Nezbývá tedy nic jiného než se s krokem resortu zahraničí, respektive Googlu, smířit. Nebo jít do politiky a po příštích volbách se pokusit situaci zvrátit návrhem vlastního označení státu.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pepa
Pepa

Pane Kreuzigere, vy si pletete [čekia] a [čečňa], Czechia a Chechnya?

Pavel
Pavel
To je fakt slaby clanek. Pavel Kreuziger ocividne moc nevi, o cem mluvi. Jak to vi, ze se budeme anglosanum plest jeste vice nez doposud s Cecenskem, ktere neni nezavislym statem? Jemu se to plete? Asi ano. Co ma byt „navrh vlastniho oznaceni statu“? A proc by se mel stat ridit zpochybnovanim a doporucenimi „nekterych diskuteru“, kteri o tomto problemu nevi stejne nic jako Pavel Kreuziger? Doporucuji, aby si autor o problemu jmen statu obecne a naseho konkretne nejdrive neco nastudovatl a potom psal clanky. Ja osobne tuto zmenu vitam a kratke jmeno Czechia pouzivam v anglictine vice nez 10… Číst vice »
Pavel
Pavel

A jeste jsem chtel poznamenat, ze anglicke jmeno Czechia se samozrejme v cestine nesklonuje. To ale Pavel Kreuziger take nevi…

Vlado
Vlado
Je potěšující, že si pan Kreuziger všiml té důležité změny – věřím, že jméno Czechia zaregistrují i miliony dalších. Trapné je, že tento zásadní krok, který naši zemi konečně posunul i na Google mezi normální země s geografickým jménem i v angličtině (byť v ní existuje už dávno), opět zesměšňuje srovnáváním s Chechnya. Tedy politickým útvarem uvnitř Ruska, s jehož jménem se běžný občan setká jen ojediněle. A výslovnost je navíc natolik odlišná, že o nějaké záměně nemůže být řeč. Já jsem anglické Czechia používal v době České socialistické republiky, stejně jako Slovakia. Nikdy jsem nechápal tu umanutost neustále naši… Číst vice »
Petr z Budějovic
Petr z Budějovic
Ono je to tak, že v naší republice nežijí jen Češi, ale také Moravané a tehdy také Slezané, kteří si tak nyní říkají pouze v Polsku. Proto se po revoluci zvolil název, který byl slušný ke všem. Tedy k Česku, Moravsku i Sleszku. Česká Republika, tedy republika, kde se mluví česky. Nedovedu si představit, že by v roce 1990 někdo se zdravým rozumem řekl, že jede do Brna do Česka. :-) Patvar czechia považuji za urážku celé naší historie, hlavně Moravy, kde lidé 1200 let žili a bojovali za to, aby mohli být tím, kým jsou. A dále minimálně za… Číst vice »
Magda
Magda

To je ale hloupý článek. Google nemohl změnit ČR na Czechii, stejně jako kdysi nikdo nezměnil ČSSR na Czechoslovakii. Jít do politiky a měnit překlad jména Česko – Czechia na cokoli jiného by byla sebevražda srovnatelná s pokusem měnit překlad Slovensko – Slovakia, nebo Chorvatsko – Croatia na cokoli jiného.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Motorola již brzy představí trojici nových modelů. Konkrétně se můžeme těšit na Moto G6 Plus, Moto G6 a Moto G6 Play.…

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Vloni Apple zaujal novátorským iPhonem X, který zboural všechny zajeté konvence fanoušků společnosti Apple; například co se týče ceny. Podle posledních…

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

VČERA  |  Tomáš Richter  |  3 komentáře

Odhalení superphonu OnePlus 6 se pomalu blíží, a tak se začínají rojit další a další úniky. Tentokrát se nám do rukou…

Mobilní zobrazení