Umělá inteligence bude v rámci EU regulována. Akt o AI vstoupil v platnost

Ondřej Koníček
  • Umělá inteligence je téma, které rozděluje společnost
  • Jedni v ní vidí budoucnost, druzí skoro zkázu lidstva
  • Bylo tedy jen otázkou času, kdy ji někdo začne regulovat
EU šifrování konverzací
EU šifrování konverzací

A to se děje právě teď. Včera vstoupil v platnost vůbec první zákon na světě, který řeší umělou inteligenci jako takovou. Jmenuje se Akt o umělé inteligenci a asi není překvapením, že ze ním stojí Evropská unie, která moc ráda reguluje vše, co jí přijde pod ruku. O co vlastně jde a jaké věci v rámci umělé inteligence reguluje?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

První zákon o AI na světě

O tomto zákonu se nějakou dobu již ví a debatuje, protože byl poprvé odsouhlasen již v prosinci loňského roku a finálně byl schválen v dubnu 2024. Akt o umělé inteligenci (AI Act) je prvním ujednáním tohoto typu na světě a mohl by ovlivnit i ostatní země, které nic takového nemají.

Tento zákon rozděluje AI systémy do kategorií dle rizika, které by mohly představovat a dle těchto kategorií pak upravuje podmínky poskytovatelům. Tyto kategorie jsou čtyři, od těch úplně nejrizikovějších systémů (skupina 1), které jsou zakázány, až po ty nejméně rizikové (skupina 4).

ChatGPT
ChatGPT

Čtěte také: Samsung už nikdy nebude jako dřív. One UI projde radikální změnou


Pod zákonem je i ChatGPT

Akt o umělé inteligenci se vztahuje na všechny systémy, tudíž i na ChatGPT, přičemž tento typ AI reguluje speciální soubor pravidel. Ten spadá do třetí kategorie zvané „Omezeně rizikové systémy AI“ a sem patří i ostatní modely AI určené pro všeobecné účely.

Nejméně rizikové a tudíž i nejméně regulované jsou AI modely, které se používají například k filtraci spamu v mailu a podobným úkonům. Ty nejsou víceméně regulovány nijak a vyloženě extrémní regulace vlastně nečíhají ani na třetí kategorii, do které spadá již zmíněný ChatGPT.

Co všechno je zakázáno?

AI Act v rámci EU zcela zakazuje první kategorii AI, která je nejvíce riziková. Do ní patří například systémy, které zasahují do práv garantovaných Listinou základních práv a svobod, nebo AI modely využívající lidské zranitelnosti. Zakázány jsou i systémy shromažďující obličeje pro vytváření databáze pro rozpoznávání obličejů a ty, které používají klamavé techniky. Více informací naleznete na tomto odkazu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články