Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

U Androidu byl objeven malware, který dokáže změnit i PIN kód

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Na telefony s Androidem se dostal nový nebezpečný trojský kůň DoubleLocker, který zašifruje obsah zařízení a následně se chová jako klasický ransomware, kdy po obětech žádá výkupné.

Nový typ malwaru je nebezpečný právě tím, že kombinuje dva různé nástroje pro získávání peněz od svých obětí. Jedná se o kombinaci trojanu a ransomwaru. DoubleLocker objevili analytici společnosti ESET, kteří uvádějí, že se šíří u Android zařízení především v Evropě a Turecku. V České republice zatím nebyl zaznamenaný žádný případ.

DoubleLocker zneužívá služby Android Accessibility, což je oblíbený trik mezi kybernetickými zločinci. Jakmile je podvodná aplikace spuštěna, zažádá si o aktivaci služby zpřístupnění, která se v tomto případě vydává za aplikaci Google Play Service. Pokud aktivaci této služby uživatel na svém zařízení potvrdí, ta toto potvrzení využije k získání administrátorských práv k zařízení. Čímž se jí otevírá cesta ke změně výchozí domovské aplikace a zámku obrazovky. Oboje bez uživatelova vědomí a souhlasu.

Kromě toho, že DoubleLocker je ransomware, vychází ze základu konkrétního, již zdokumentovaného bankovního trojanu. Podle Štefanka dokáže snadněji přidávat funkce pro získávání pověření uživatelů a zneužívání jejich účtů.

„Dodatečné funkce povyšují tento malware na něco, co lze nazvat vyděračským bankovním trojanem,“ říká Lukáš Štefanko, který podle svých slov v květnu letošního roku zaznamenal testovací verzi tohoto bankovního trojanu. DoubleLocker se podle něj zatím vyskytuje pouze v Evropě, zejména v Polsku, Turecku a Německu. Ojedinělé případy jsou v Bělorusku a Estonsku. Uživatele v České republice zatím nenapadl.

zdroj: ESET

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
QNX
QNX

Snáď to opravia v najbližšej bezpečnostnej aktualizácii

michal
michal

Píšete „Oboje bez uživatelova vědomí a souhlasu.“ To ale není pravda, uživatel odevzdal práva, dobrovolně (tz. odsouhlasil), takže je pravdivé jen to, že aplikace využije přidělená práva a zneužije jich.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Z těchto cen Samsungu Galaxy S9 a S9+ vám spadne brada

Z těchto cen Samsungu Galaxy S9 a S9+ vám spadne brada

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  9 komentářů

Když se podíváme po světě, kolik kde stojí iPhony, bývají zpravidla těmi nejdražšími zeměmi Itálie, Norsko a možná Brazílie, kde tento…

Problémy pro Samsung? Apple citelně snižuje výrobu iPhonu X

Problémy pro Samsung? Apple citelně snižuje výrobu iPhonu X

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Apple podle posledních zpráv omezuje výrobu svého výročního telefonu iPhone X a Samsungu se kupí zásoby OLED displejů na skladě. Hlavní…

Sony láká na nový design u chystané vlajkové lodě

Sony láká na nový design u chystané vlajkové lodě

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony pro letošní rok připravuje nejednu zajímavou novinku. Nejočekávanějším smartphonem je však chystaná vlajková loď Xperia XZ2 Pro. Tento kousek…

Mobilní zobrazení