Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Spouštíme nový seriál o custom ROM pro Android (1. díl – AOSP)

  |  18 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Koupili jste si nový telefon s Androidem? Pro většinu lidí se tímto okamžikem stává mobil pomocníkem, ze kterého si zavolají, napíší zprávy nebo si zahrají nějakou tu hru. Samotný Android hraje svou písničku kdesi na pozadí a člověk se o něj stará, jen když nefunguje podle představ. Pro menšinu ale příběh tímto nekončí…

Nejnovější Android instalují do svého telefonu, i když přijdou o část základních funkcí a aplikace jsou jen třešničkou na dortu. Tyto fanoušky nejvíce lákají tzv. custom ROM – tedy software, který si vývojáři „uvařili“ podle vlastních potřeb a chuti.

Cílem našeho nového seriálu je prozkoumat tuto scénu Androidu, podívat se na nejznámější větve tohoto operačního systému, které do svého zařízení rozhodně nedostanete rovnou z továrny. Začněme tedy – happy flashing!

Díl první, AOSP

Kde jinde začít seriál o custom ROM, než u AOSP (Android Open Source Project)? Funguje totiž jako výchozí bod pro jakýkoli vývoj. V rámci AOSP Google uvolňuje zdrojové kódy Androidu, který si pak nezávislá scéna může dále upravovat. Dá se říci, že AOSP je pramenem, ze kterého nejvíce vypily telefony Nexus, pro které je základní kód připravený, zatímco na jiná zařízení se musí portovat.

Nejprve se sami podívejte, co všechno AOSP ROM skrývá.


Android AOSP podporuje 57 jazyků. Chybí vám čeština? Poděkujte lenosti výrobce.


Ke Google účtu se dostanete až po instalaci Gapps…


… jejichž součástí je i Google klávesnice. AOSP keyboard umí to samé, ale navíc zobrazuje symboly i na spodních dvou řadách písmen.


Google Launcher je po vydání KitKatu u custom ROM nejpopulárnější.


Stažení rychlých nastavení dvěma prsty příliš pohodlné není, chybějící funkce taktéž nepotěší.


Přehled předinstalovaných aplikací se vejde na jednu jedinou stránku. Můžete říct to samé i o svém telefonu?


Přestože jsem AOSP instaloval na Nexus 5, Photosphere chybí.


U modifikovaných ROM najdete v Nastaveních i speciální funkce. U AOSP nikoli.


Budík nelze ztišit přetočením displeje dolů. Někdy je sterilita AOSP spíš na škodu.


Podoba přehrávače hudby inklinuje snad ještě k Androidu Froyo.


Posun doleva u AOSP nespouští Google Now.


Většina custom ROM dokáže ukončit všechny aplikace najednou. AOSP potřebné tlačítko neukazuje.


Hangouts jsou nápadem Google, custom ROM si na ně zvykají jen neochotně a nabízí původní aplikaci pro SMS.


Běhové prostředí ART si cestu ke custom ROM většinou hledá. U čistých alternativ, mezi které AOSP patří, ho použít můžete.

Uklizeno do poslední ikonky

S řadou Nexus se pojí i sousloví „čistý Android“. Představte si pod ním operační systém osekaný na dřeň. Pokud jste někdy měli Nexus v ruce, tušíte, že se budou amputovat další orgány – pryč půjdou aplikace jako Hangouts nebo Chrome. Pravděpodobně v takto očištěné custom ROM nenajdete ani obchod Play, který se totiž instaluje v rámci balíčku Gapps, respektive Google Apps v dlouhém názvu.

Přistupme k tomu zajímavějšímu. Pokud si nainstalujete do svého telefonu AOSP, můžete se těšit na minimalismus v až anorektické podobě. Už na první pohled poznáte ze screenshotů schéma Nexusů. Musíte však mít na paměti, že vzhled uživatelského prostředí má na starost tzv. launcher, což je aplikace jako každá jiná. Shodou okolností v testované ROM padla volba právě na Google Launcher. Než se k němu dostanete, budete si muset „vychutnat“ klasické kolečko se zadáváním svého mailu. Vypadá na všech telefonech stejně, není třeba proto odkládat vstup do Nastavení, kde se skrývá většina kouzel custom ROM.

Nastavení bez šroubováku a kladiva

Custom ROM jsou doménou nadšenců a technicky orientovaných uživatelů. Není proto divu, že odolnost proti nevhodným zásahům (česky „blbovzdornost“) je určujícím prvkem i čistého Androidu. Proto bude vaše exkurze v Nastaveních relativně krátká. U jiných alternativních ROM si rozdílu určitě všimnete.

V AOSP si poladíte leda funkce telefonu, uživatelská přizpůsobitelnost takřka neexistuje. Není problém si zvolit vlastní vyzváněcí melodii, ale mnoho dalších funkcí už neprojde.

Nejvíce mi vadila patrně lišta rychlých nastavení. Když se její dlaždice objevily v Androidu 4.2, měl jsem dojem, že Google konečně dostal rozum a přidal do systému absolutní nezbytnost. Jenže on to podchytil vlastním způsobem. Položte si nejdřív otázku, jestli častěji moduly bezdrátových sítí zapínáte a vypínáte, nebo zadáváte hesla k novým access pointům. Asi se shodneme, že první varianta četností vede a logicky jí proto patří krátký stisk dlaždice. AOSP hlasitě nesouhlasí a po ťuknutí na dlaždici Wi-Fi vás nemilosrdně pošle hledat dostupné sítě.

Prekérní situace nastává, když v rychlých nastaveních chybí přepínač. AOSP nabídne jen devět dlaždic, jejich volba se reálným využitím inspiruje jen místy a chybějící spínač aretace otáčení displeje je jen jedním příkladem z mnoha.

Důraz na jiné kvality

AOSP je de facto software nejvzdálenější ideji custom ROM, pokud se zaměříme na první slovo. Přizpůsobíte si ho jen aplikacemi. Těžiště otevřeného Androidu má však jiné ambice.

Prvním je samozřejmě poskytnout zdrojový kód pro další potřebu a řada Nexus je jen testovacím telefonem, bez kterého by se Android pravděpodobně i dokázal prosadit. Známé značky by si kód vypůjčily, doladily a poslaly na trh se jmenovkou Galaxy, One nebo čímkoli jiným. Ale někde začít musí.

Na první místo v pořadí důležitosti by význam zdrojového kódu překonala modularita celého systému. AOSP určuje celou platformu, je mozkem i tělem Androidu – to on určuje, že budou aplikace kompatibilní. To ostatní je už pozlátko. Chcete, aby se telefon při vyzvánění ztišil, když ho položíte na displej? Není problém, ale někdo musí propojit funkce gyroskopu a reproduktoru.

Třetím důvodem pro vznik AOSP ROM je rychlost vývoje. Čím jednodušší software, tím snadněji se portuje na rozdílný hardware, tím rychleji je analyzovatelný programátory.

Poslední důvod asi nepřekvapí. Očesaný Android nezpomaluje grafická nástavba a paměť nezabírá ani balíček „bonusových“ aplikací. Někdo raději více funkcí, jiný rychlost odezvy systému. Žádný z Nexusů neměl pověst pomalého telefonu.

Android Open Source Project je odrazový můstek pro všechny custom ROM. Nenabídne mraky funkcí, ale odvděčí se nízkými nároky na hardware. Proto se příště podíváme na komplexněji pojaté vývojové větve Androidu. Otázka na závěr – preferujete rychlost před více funkcemi?

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Zajímavě vypadající téma. Navrhuji doplnit články tabulkou přehledně srovnatelných vlastností.

febrik
febrik

Šikovný téma, těším se na záživnější romky, člověk jich má sice pár vyzkoušených, ale vždycky se může objevit něco zajímavějšího, každopádně díky pánové.

začiatočník
začiatočník

Veľmi dobrá téma. Budete písať aj o tom ako root-nuť mobil, nahrať alternatívnu ROM, aké sú možnosti na výber, atď? Proste Zhrnutie celej tejto oblasti. Ja ako začiatočník používateľ by som tieto veci veľmi ocenil.

matisek
matisek

mohli by ste v dalsich dieloch vytvorit akysi navod ako si rootnut mobil, nahrat custom rom atd. …som majitelom nexus 4 a uvazujem nad nejakou custom rom, lebo mi tu par veci chyba, lenze v tejto oblasti nemam ziadne skusenosti a pravdupovediac, bojim sa, ze nieco pokazim :D a este by sa zisiel prehlad, ze ktore rom co ponukaju a ich vyhody, popripade nevyhody :)

Martin P.
Martin P.

Seriál to bude zajímavý, ale pro neználky tam chybý zdůrazněna jedna důležitá informace.

Záleží na tom jaký telefon si koupíte. Na některé přistroje existuje z 9x,x% funkčních custom ROM několik. A na některé přístroje pro běžné použití ani jedna.

Tomogo
Tomogo

Přidávám se k Martinu P. Osobně jsem třeba pro své S4 mini našel jen jednu ROM (CM10.2 poslední stable release), kde fungovalo úplně všechno. Včetně fičur, jako screen mirroring a všech senzorů! Ale i tak byl problém s větší spotřebou na WiFi.
Kolega má velmi silně podporované S3 všemi odnožemi AOSP, CM apod., ale i na něm nebyl schopen rozeběhnout MHL na žádné jím testované ROM (tuším, že CM a Carbon).
Takže vážení buďte opatrní s hodnocením custom ROM a nezapomeňte doplnit případná ALE!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  11 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení