Španělsko zakáže sociální sítě dětem do 16 let. Česko může být další na řadě

Jsou sociální sítě škodlivé? Španělsko chce být další zemí, která zruší Facebook, Instagram nebo X pro mladistvé.
Španělsko omezí sociální sítě
V posledních měsících je otázka týkající se sociálních sítí a bezpečnosti poměrně ožehavá. Různé státy po celém světě přistupují ke kroku, díky kterému sociální sítě, jako je Facebook, Instagram nebo X, omezí pro určitou věkovou kategorii.
K podobnému kroku se nyní schyluje ve Španělsku. Tamní premiér Pedro Sánchez totiž na summitu světových vlád v Dubaji uvedl, že Španělsko zakáže dětem do 16 let přístup k sociálním sítím.
Podle něj sociální sítě představují něco jako zhroucený stát, kde jsou ignorována pravidla a naopak zločin je tolerován. Narážel tím například na AI nástroj Grok vyskytující se na platformě X, kde byl nástroj využíván ke generování nevhodného obsahu.

Sociální sítě už nejsou co dříve
O problematice sociálních sítí se španělský premiér rozmluvil poměrně rozsáhle. Podle něj tyto sítě ztratily svůj původní smysl, který spočíval ve snadném globálním propojením. Místo, jež mělo sloužit pro snadnou spolupráci a porozumění, se zkrátka změnilo.
Dnes sociální sítě mohou představovat nebezpečí a děti jsou vystaveny virtuálnímu prostoru, ve kterým by se rozhodně neměly samy orientovat. Právě proto španělská vláda v následujících týdnech přijme návrh nových předpisů a zákonů, mezi nimiž se bude nacházet i návrh pro omezení sociálních sítí pro uživatele mladších 16 let.
Pedro Sanchéz mluvil i o potřebě vytvořit správní orgán, jenž by obsah na sociálních sítí kontroloval. Firmy, ale i jednotlivci by navíc měli čelit trestní odpovědnosti v případě šíření nenávistného obsahu.
Přidá se k omezení sítí i Česko?
Španělsko je tak další zemí, která se chystá sociální sítě omezit. Podobný zákon už například platí v Austrálii, Dánsku, Velké Británii nebo Malajsii. Potencionální hrozbu sociálních sítí pro děti si nicméně uvědomuje i Evropská unie, která se tématu aktivně věnuje.
Aktuálně EU připravuje návrh zákonu, podle kterého by děti ve věku 13 až 16 let mohly sociální sítě používat jen po souhlasu zákonného zástupce. Zákon by měl platit pro všechny země EU a tím pádem i pro Českou republiku.
Otázkou nicméně zůstává, jakým způsobem by sociální sítě měly ověřit identitu a věk uživatele. Ve Velké Británii například pracují s možností nahrání občanského průkazu, avšak riziko úniku těchto údajů je pro uživatele dosti zastrašující.
Zdroj: La Moncloa
Autor článku

Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.
Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.







