Sony Ericsson Xperia X2 – recenze vlajkové lodi výrobce
Sony Ericsson Xperia X2 nabízí operační systém Windows Mobile 6.5, QWERTY či 8 Mpx fotoaparát. Jak obstála vlajková loď výrobce? To se dozvíte v naší recenzi.
Sony Ericsson Xperia X2 vychází ze svého předchůdce, modelu Sony Ericcson Xperia X1. Nově běží na operačním systému Windows Mobile 6.5 a oproti předchůdci posílil i fotoaparát na 8,1 Mpx (z 3,2 Mpx). Naopak si zachovává fyzické parametry.
Mobilní telefon Sony Ericsson Xperia X2 do recenze zapůjčil eshop Sony Ericsson.
Sony Ericsson Xperia X2 – oficiální fotografie
Základní parametry – Sony Ericsson Xperia X2
Rozměry | 110 x 54 x 16 mm |
---|---|
Hmotnost | 155 g |
Displej | dotykový, TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“ |
Paměť | 256 MB RAM, 512 MB ROM + paměťové karty microSD až 16 GB |
Operační systém | Windows Mobile 6.5 |
Fotoaparát | 8,1 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 1x LED blesk |
Obsah balení | návod, CD-ROM, baterie, nabíječka, stereo handsfree MH500, datový USB kabel, TV-out kabel, paměťová karta microSD 4 GB, stylus |
Cena a dostupnost | 13 900 Kč, od prosince 2009 |
Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Xperia X2:
Co se nám líbilo: přívětivá grafika, povedená hardwarová QWERTY klávesnice, působivý design, maximální organizačná a datová výbava
Co se nám nelíbilo: odezva dotykového displeje, patrné otisky prstů na displeji, pomalost a nepřehlednost celého systému, zastaralý hardware
Obsah balení: dali si záležet
V menší krabici se nachází baterie BST-41, stereo sluchátka MH500, nabíječka CST-80, USB kabel EC700, TV kabel IM700, 4GB karta microSD, uživatelská přiručka a samozřejmě samotný přístroj Sony Ericsson Xperia X2. Nechybí šikovné kožené pouzdro a hadřík. Sluchátka jsou průměrná, pro kvalitní poslech hudby dostačující. 4GB microSD karta je na dnešek poměrně slabá. Přístroj by zasloužil, alespoň 16GB.
Vzhled a konstrukce: krásnej
Po designové stránce boduje X2 na plné čáře. Podle mého názoru jde o jeden z nejoriginálnějších a nejpoutavějších konceptů. Jedná se o klasickou konstrukci s vysouvací QWERTY klávesnicí.
Od prvního modelu Sony Ericsson Xperia X1 se hmotnostě ani rozměrově příliš neliší. Rozměry Sony Ericssonu X2 jsou 110 x 54 x 16 mm o hmotnosti 155 g. Na horní liště se nachází 3,5 mm audio Jack. Na levé boční lište je umísťen microUSB konektor a slot pro paměťové karty typu microSD. Na pravé boční liště je umístěno ovládání hlasitosti, které lze využít i jako zoom při focení. Vzhled a rozložení ovládacích prvků se povedlo. Zde hodnotím velmi vysoko.
Displej a ovládání: mohlo to být lepší
X2 je vybavena aktivním TFT WVGA displejem, který zobrazí až 65 tisíc barev. Zvládne maximální rozlišení 480 x 800 bodů, na úhlopříčce 3,2″. Na škodu je, že typ displeje je odporový. Dotykové rozhraní u tohoto modelu není to pravé ořechové. Jednak pomalá odezva a někdy nutnost vyvinout větší tlak, sráží celkový dojem. Dalším mínusem je, že na displeji neustále zůstavájí otisky prstů. Hadřík je nutností.
Z boku přístroje se vysouvá čtyřřádková QWERTY klávesnice. Oproti předchůdci má menší mezerník a několikero nových tlačítek. Rozvržení tlačítek na QWERTY klávesnici je naprosto vyhovující pro jakékoliv prsty. Nehrozí překlepy. V prostředí telefonu je občas nutností použít k ovládání hardwarovou QWERTY klávesnici. Zejména nasměrování pomocí šipek a tlačítko pro vyvolání start nabídky. Přítomna je i softwarová QWERTY klávesnice. Mini tláčitko pro zapnutí, vypnutí a zamknutí je umístěno na horní liště přístroje. Zamknutí pomocí tohoto tláčitka v sobě nese i zhasnutí displeje.
Poslední hardwarové ovládací prvky jsou čtyři tlačítka pod displejem. Tlačítka pro ukončení a přijmutí hovoru. Tlačítko OK, které vrací zpět. Na tuto funkci jsou uživatelé Sony Ericsson zvyklý. Tlačítka občas reagují pomalu a v kombinaci s nepovedeným dotykovým rozhraním je například přijmutí nebo ukončení hovoru docela boj.
Baterie a výdrž: průměr
Přístroj je napájen baterií Li-Pol 1 500 mAh. Výrobce udává maximální pohotovost na 500 hodin a maximální délku hovoru na 600 minut. Hodnoty jsou mírně nadsazeny. Přístroj je opravdu žrout energie. Pokud budete k ovládání neustále používat displej a zamezíte spořiči displeje, aby vám neustále displej zhasínal, musíte se smířít, že telefon vydrží nabitý maximálně 3-4 dny.
Devízou telefonu jsou rychlá data a například při zapnutém Wi-Fi a následném 30 minutovém brouzdání na internetu vám indikátor baterie klesne téměř o polovinu. Naštěstí si telefon pamatuje Wi-Fi nastavení, které zůstane uloženo. Telefon už jenom kontroluje signál daného přístupového bodu.
Hardware: dobrý před rokem
Po stránce hardwarové je na tom X2 zastarale. Procesor je stejný jako u předchůdce. Procesor od Qualcommu na taktu 528 MHz je na X2 zastaralý. Přístroj by rozhodně snesl alespoň dvojnásobnou hodnotu taktovací frekvence. Dále v útrobách najdeme pamět RAM 256 MB a ROM o hodnotě 512 MB. Vlajková loď by zasloužila rozhodně lepší hodnoty hardwaru. Zdá se že zde Sony Ericsson zaspal. Přes rok staré přístroje mají stejný, většinou lepší hardware, než nová Xperia X2.
Prostředí telefonu: Windows Mobile 6.5
Avizovanou novinkou je platforma Windows Mobile 6.5. Celkově vzato se od předchozí verze Windows Mobile 6,1 příliš neliší. Výrazného zlepšení se dočkala hlavně grafika. Windows Mobile 6.5 se mohou chlubit přívětivým 3D kabátkem. Nabídka start, která je vlastně jedno velké menu, je dle mého názoru nepřehledná. Uživatel se po chvíli začne ztrácet. Některé ikony by se dalo sjednotit dohromady, aby v tom nebyl takový zmatek.
Během testování jsem byl několikrát konfrontován s nepřívětivou tváří Windows Mobile 6.5. Zasekávání systému, někdy úplné zamrznutí, které se dá vyřešit pouze vyjmutím baterie. Dále pomalost a tuhost celého systému. Například při vyhledávání Wi-Fi sítě, se přístroj několikrát zasekl a následně v nabídce start byly ikony přehozené a překrývaly se. Celkově se ve Windows Mobile 6.5 těžko pohybuje. Naštěstí jsou ohlášeny aktualizace a záplaty. Doufejme že se jich dočkáme co nejdříve. V nejbližší aktualizaci je ohlášeno FM rádio.
Fanoušci kritizovali a nedokázali pochopit, proč výrobce nepočká na platformu Windows Mobile 7. Windows Mobile 7 je vystaven na novém základě. Osobně si myslím, že platforma Windows Mobile 7 by X2 slušela lépe.
Další silnou stránkou jsou panely. Nově jsou graficky opravdu povedené. Panelů je přítomno několik a nové si může uživatel stáhnout. Panel je takové menu s originálním grafickým konceptem. Například panel s tématikou přírody, nebo města, nebo panďuláka. Podle zvoleného panelu se přístroj graficky i ovladatelně přizbůsobí danému tématu. V podaní modelu Xperia X2 jsou panely neskutečně zabávné.
Telefonování a zprávy: ok
Zprávy se díky povedené QWERTY klávesnici píší opravdu pohodlně. Nevýhodou je pomalá odezva. Na hlavní obrazovce jsou tři hlavní pohotovostní moduly. Pro příchozí e-maily, pro zprávy a poslední pro hovory. Zprávy se naštěstí řadí podle nově příchozích a zároveň do chatu. Je to přehledné.
Telefonování samotné má, krom zmíněných problémů s ovládáním, malou nevýhodu v podobě nepříliš hlasitého reproduktoru. Uživatel bude nucen nastavit vše na maximum. Telefonní seznam pojme téměř nekonečné množství kontaktů. Ke každému kontaktu lze přiřadit opravdu mnoho informací včetně těch multimediálních, jako například foto.
Zábava: hudba, video, hry
Zábava je zastoupena čtyřma gamesama. Hry jsou povedené jak graficky, tak hratelně. Ověřené Solitaire nemusím popisovat. Další hrou je povedená arkáda, kterou musí uživatel ovládat pomocí dotykového displeje. Zde jsem měl pocit, že hry reagují svižně s rychlou odezvou a ovládání přes dotykový odporový displej nedělalo potíže. To jen dokazuje fakt, že firmware je na tom stejně jako Windows Mobile 6.5. Aktualize a záplaty jsou opravdu nutností.
Hudbu si můžete přehrávat ve WMP (Windows Media Player), který disponuje ekvalizérem. Vizuálně by uživatel Windows neměl být překvapen. Video lze natáčet bohužel jen v 3GP formátu.
Fotoaparát: vysoké rozlišení 8,1 Mpx
Fotoaparát disponuje rozlišením 8,1 Mpx. Takto vysoké rozlišení je neobvyklé u podobných přístrojů. Nechybí silná LED dioda, která by měla usnadnit focení v horších světelných podmínkách, ale dále jak na 1-2 metry je nepoužitelná. Samozřejmostí je autofocus. Chybí krytka objektivu, ale nevadí to. Objektiv je zapuštěn, tudíž bezprostřední poškození nehrozí.
Pořízené fotografie na jakoukoliv vzdálenost vykazují vždy nedostatečnou kvalitu. Fotoaparát dokáže rozhodně víc, jen si musí počkat na aktualizaci firmwaru.
Organizační a datové funkce: kompletní
Organizační výbava telefenu je bohatá. Přítomen je Office balík s Wordem, Excelem atd. PDF prohlížeč. Kalkulačka, diktafon, budík, kalendář, poznámky, úkolovník a mnoho dalšího. Datové funkce jsou zastoupeny kompletně, vyjma infraportu. Připojit se můžete pomocí Wi-Fi, Bluetooth, nebo pomocí microUSB kabelu. U datových přenosů nechybí podpora GPRS, EDGE, HSPDA, HSUPA. Samozřejmě kompletní podpora všech sítí GSM (850, 900, 1 800, 1 900 MHz) i 3G (900 MHz, 1 900 MHz, 2 100 MHz).
Zhodnocení: X2 potřebuje první pomoc
Sony Ericsson Xperia X2 potřebuje nutně první pomoc. První pomoc ve formě aktualizací a záplat pro Windows Mobile 6.5 a též firmwaru přístroje. Současný stav operačního systému a firmwaru sráží celkový dojem o několik příček dolu. První velké mínus je softwarová neodladěnost a další velké mínus je zastaralý hardware. Kombinace zastaralý hardware a chybový software přinášejí pomalost a tuhost celého telefonu. Rychle vychytat softwarové mouchy by mělo být prioritou. Aktualizace a záplaty jsou ohlášeny. Jinak je Sony Ericsson Xperie X2 opravdu špičkově vybavený a pohledný mobilní telefon, který dokonale kombinuje pracovní a multimediální funkce.
Koupit Sony Ericsson X2 na značkovém eShopu Sony Ericsson.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |