Recenze Samsung Galaxy S4: napočtvrté S jako Skvělý?
Má opravdu vysokou cenu, má vysoké ambice, má spousty funkcí, má brutální výkon, má špičkový displej, má výborný fotoaparát. V nejpodrobnější české recenzi s těmito superlativy může být takto prezentován pouze jeden. Samsung Galaxy S4.
Samsung. Byla doba, kdy tato firma koukala na záda svým konkurentům a je jedno, jestli vezmeme v potaz mobilní telefony, televize či další divize, které v rámci této velké společnosti jsou. Tato doba je dávno pryč. Samsung se stal obrem, který je rozkročen nad multimédii našich domácností, počínaje třeba DVD přehrávačem, konče právě mobilním telefonem v naší kapse. A i když se samozřejmě najde spousta jedinců, kteří by si Samsung výrobek nekoupili, jedno se této firmě upřít nedá. Pokud se do některého oboru někdy pustí, ostatní výrobci musí velmi brzy brát Samsung jako ostrého konkurenta. Nejinak je tomu v segmentu mobilních telefonů. Z otlounkánka, který vyráběl telefony, na které se leckdo mohl koukat skrz prsty, se stal ten, kdo udává trendy, ten kdo si může udělat vlastní představení svého top modelu a vědět, že mu přijedou novináři z celého světa. Tohle se podaří málokomu a Samsung je pravděpodobně jediný z výrobců Androidu, který toto dokázal. Galaxy S4 byl očekáván s obrovským napětím a dá se říct, že očekávání splnil.
Předchozí řada, počínaje Galaxy S, přes Galaxy S II a Galaxy S III byla velmi úspěšná a vždy ve své době “eSka” patřily na vrchol nabídky mobilního světa. A i když konkurence záhy vždy celou tuto sérii dohnala či předehnala, co se týká výkonu, hmotnosti, zpracování apod., nikdy jí nedokázala sesadit z trůnu nejdůležitějšího. Toho prodejního. Samsungu se podařilo okolo celé „eskové“ série vytvořit obrovskou auru, kterou tyto telefony lákají nové zájemce a nutí původní uživatele předchozích „Galaxy S“ kupovat novější modely. A není to právě ani tak o výkonu, byť ten je nyní v podání Galaxy S4 doslova brutální. Je to o maličkostech, které u konkurence nenajdete, o marketingu, o podpoře v podobě spousty příslušenství apod. Pojďme se tedy podrobně na nové esko podívat.
Základní parametry – Samsung Galaxy S4
Rozměry | 137 x 70 x 7,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 5“ |
Procesor a paměť | čtyřjádrový 1,9 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, grafika Adreno 320 2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + TouchWiz Nature UI |
Fotoaparát | 13 Mpx (4128 x 3096 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 16 900 Kč, duben 2013 |
Oficiální video:
https://www.youtube.com/watch?v=2LHv1FPd1Ec
Design a konstrukce telefonu: Lépe se drží než vypadá
Předně, Galaxy S4 není rozhodně malý telefon. Na druhou stranu, výrobci se podařilo téměř zachovat rozměry předchozí verze Galaxy S III a přitom zvětšit displej. Slovo téměř je zde na místě, ale v obráceném smyslu, než by jeden čekal. Galaxy S4 je totiž o pověstný fous menší jak Galaxy S III, a to konkrétně o necelý 1 milimetr na šířku a 0,7 milimetru na tloušťku, vlastně spíše na tenkost. Mobil je tedy i přes to, že nese 5” displej poměrně kompaktní, navíc se zmenšila i hmotnost, která nyní činí 130 gramů oproti 133 gramům u Galaxy S III. Tohle všechno může být pádný argument směřující ke zpracování. Tím že výrobce použil výhradně plasty, zachoval mobilu lehkost a zároveň kompaktnost, alespoň v rámci své kategorie. Ne každému se ale plastové zpracování líbí, vše má prostě dvě strany mince.
Samsung se evidentně soustředí na aspekt rozměrů s hmotností a třeba v porovnáním s HTC One vychází Galaxy S4 jako mobil srovnatelných rozměrů, nižší hmotnosti, ale také většího displeje. Na druhou stranu, plastové zpracování celého těla v sobě postrádá určitý punc luxusu, který můžeme mít při úchopu jiných modelů konkurence. Kov je kov, sklo je sklo a plast je plast. Navíc, Samsung se uchýlil k lesklému zpracování, tudíž drobné oděrky budou časem pravděpodobně dost vidět, též rozhodně počítejte s otisky prstů i na zadní straně. Lesklá na to je dost.
Pokud se podíváme na Galaxy S4 podrobněji, tak přední straně samozřejmě dominuje 5” Full HD displej, nad kterým se kromě loga Samsungu a výdechu reproduktoru, nachází ještě celá baterie čidel. Úplně vlevo téměř v rohu přístroje se navíc ještě nachází notifikační LED dioda. Pravděpodobně po stížnostech uživatelů Galaxy S III na skutečnost, že dioda byla schopná svým silným svitem některé jedince ve tmě i vzbudit, se Samsung uchýlil k redukci její svítivosti a jas diody je podstatně menší. Jenže jas je natolik slabý, že ve dne budete mít problém diodu indikující zmeškané události, vůbec zaregistrovat. Taktéž je dost zapuštěná, tudíž z bočního pohledu je lehké jí přehlédnout i v tmavší místnosti.
Vlevo vedle reproduktoru se nachází RGB světelný senzor, který neustále monitoruje úroveň okolního osvětlení a aktuální zobrazení na displeji a dle toho přizpůsobuje jas a barvy. Samsung tuto technologii nazývá “Samsung Adapt Display”, kdy rozeznává 7 předefinovaných situací a dle toho se chová. Čidlo lze v menu přístroje samozřejmě i vypnout. Vpravo vedle reproduktoru se nachází Gesture Senzor, který pomocí infračervených paprsků monitoruje pohyby rukou nad displejem, využívající tak tuto schopnost k možnosti ovládat v určitých aplikacích mobil bez jediného dotyku. Více si o tom řekneme v kapitole ohledně ovládání.
Hned vedle vpravo najdeme další infračervený senzor, tzv. Proximity Sensor. Ten jako u konkurence má na starosti rozeznat, jestli je mobil přiložen třeba k uchu, aby mohl zhasnout displej. V pravém rohu se dále nachází kamerka 2 Mpx fotoaparátu, která slouží především k videohovorům třeba přes Skype, využití je zde ale i jiné, více opět dále v recenzi. Tím bychom plochu nad displejem vyčerpali. Pod displejem se nachází pro Samsung typická středová klávesa, sloužící primárně pro návrat na domovskou obrazovku, vlevo vedle ní najdeme senzor kontextové nabídky a vpravo naopak šipku pro návrat zpět.
Levý bok přístroje nese pouze kolébku hlasitosti, pravý zase uspávací klávesu. Samsung tyto klávesy umisťuje na své telefony neustále stejně a nutno říci, že neustále stejně dobře. Horní hrana nese zdířku pro 3,5 mm Jack sluchátek, dále sekundární mikrofon pro odstranění okolního šumu z hovoru a infračervené čidlo, které zde již neslouží k datovým přenosům jako v minulosti, ale primárně k ovládání televizí, kdy je schopen Samsung Galaxy S4 zastoupit váš dálkový ovladač, více si opět povíme dále v recenzi.
Spodní hrana nese ve středu umístěný microUSB konektor a mikrofon pro hovory. Zadní strana na sobě hostí uprostřed nahoře čočku 13 Mpx fotoaparátu, pod ní je umístěná LED dioda pro přisvícení, dále logo Samsungu a ve spodní části výdech hlasitého reproduktoru. Ten má přes sebe navíc pro Samsung typicky umístěný výstupek, aby mobil netlumil tím, že leží na stole zvuk příchozího hovoru. Celá zadní strana, jak jsem uvedl již výše, je kompletně plastová a co je důležité, jde sundat a dostaneme se tak k baterii. Samsung tak u své série Galaxy S stále, naproti jiným výrobcům, zachovává možnost uživatelsky vyměnit baterii, což může být pro mnohé zcela zásadní věc, při rozhodování ohledně koupě telefonu. Pod krytem kromě baterie najdeme samozřejmě slot na microSIM a microSD, kde je podporovaná kapacita až do 64 GB. Navíc, Samsung Galaxy S4 obsahuje NFC přímo v baterii, stejně jako model Galaxy SIII, díky čemuž mohl výrobce použít na zádech tenčí plast.
Pokud se na S4 podíváme jako na celek, telefon působí daleko lépe v ruce, než-li na obrázcích, na kterých je možná až přespříliš podobný svému předchůdci. Design sice opravdu dost vychází z předchozího modelu, zkosené boky ale velkou měrou napomáhají velmi příjemnému držení, prsty se mají kde zapřít a pokud se na mobil podíváte jen tak na stole, vypadá prostě odlišně, byť velmi povědomě. Zpracování je příkladné, nikde nic nevrže a jemná mřížková textura na zadním krytu působí pěkně, identická textura umístěná pod předním krycím sklíčkem okolo displeje už pouze podtrhuje honbu za odlišný vzhled při použití stejných křivek. Dle mě se podařilo a mobil působí důstojně, byť ne luxusně, jak by ale mohl vypadat při své ceně mohl.
Baterie a výdrž: Dobré, ale mohlo být o kousek lepší
Samsung Galaxy S4 v sobě obsahuje uživatelsky vyměnitelnou baterii o kapacitě 2.600 mAh. Číslo úctyhodné, pokud si uvědomíme, že je mobil tenčí než jeho předchůdce, přitom má kapacitu o 500 mAh větší. Obecně je u Samsungu, a nejenom u něj, za krále výdrže u high-end přístrojů považován Galaxy Note II, který ustojí i dva dny reálně průměrné zátěže a je schopný dát celý pracovní den extrémního zatížení. Jeden nejmenovaný kolega novinář se jednou vyjádřil v tom smyslu, že pokud chce mít jistotu, že mu mobil neumře do večera, Note II je pro takovéto povolání základ. Má pravdu, ale přesto Galaxy S4 v této disciplíně vyloženě nezklamal. Na druhou stranu, mě osobně S4 jen tak tak vydrží do pozdního večera, dále ani ťuk. Musím ale jedním dechem dodat, jak jsem již kolikrát psal, mobil využívám opravdu intenzivně.
Přes den vyřídím spousty hovorů. jsem neustále online, veškeré služby mám plně synchronizované a nevypínám je, pokud cestuji MHD, koukám na filmy, hraji hry či případně poslouchám hudbu. Pokud potřebuji a jsem v terénu, na mobilu používám Wi-Fi Hotspot. Věřím tedy, že pokud nebudete mobil vytěžovat tímto způsobem, vydrží vám klidně i dva dny, rozhodně na to má. U výdrže je velmi těžké psát nějaké závěry, každý mobil používáme jinak, přesto musím napsat, že Galaxy S4 je jeden z těch, který má slušnou výdrž. Vidím tak každý mobil, který přežije můj způsob jeho užití až do pozdějších večerních hodin, byť se to S4 nepodařilo pokaždé.
Displej a ovládání: Tohle se povedlo
Displej je jedna z hlavních věcí, kterou se může Galaxy S4 chlubit. Ba co, na kterou může být Samsung pyšný. 5” úhlopříčku o rozlišení 1920 x 1080 px je potěšením používat. Galaxy S4 na displeji opět používá technologii Super AMOLED, bez dodatku Plus, což znamená, že používá PenTile matici. Ta sice sice neposkytuje tak ostrý obraz jako Super AMOLED Plus displeje, na druhou stranu má delší životnost. Díky tomu trvá delší dobu, než se začne projevovat pokles barevnosti celého displeje. Obecně se zde bavíme o několika letech a pokles je natolik pozvolný, že případný majitel si jej pravděpodobně vůbec nevšimne. Navíc, při rozlišení 1920 x 1080 px na úhlopříčce 5” je zobrazení natolik jemné, že se zde o neostrosti vůbec nemůžeme bavit. Naopak. Displej Samsungu Galaxy S4 na mě působí jako jeden z nejlepších. Je ostrý, má syté a výborné barvy, výborné pozorovací úhly a špičkovou čitelnost. Ostrost je daná jemností celého displeje, ale barvy si může každý uživatel nastavit dle svého, případně to nechat na automatice.
V nastavení displeje si můžete zvolit z pěti možností. Buď necháte barvy na již zmíněné automatice, případně si můžete vybrat z možností nazvaných Dynamicky, Standardní, Profesionální fotografie a Videoklip. Ať jsou tyto volby pojmenované jakkoli, první je extrémně sytá, poslední naopak barevně velmi umírněná. Každý si tedy vybere dle svého gusta, za což patří Samsungu veliká pochvala. Pokud necháte vše na automatice, tak oproti dřívějším modelům bere v potaz Galaxy S4 při úpravě jasu nejenom okolní prostředí, ale taktéž skladbu barev na displeji a až poté přizpůsobuje nejenom jas, ale právě i barevnou sytost displeje. Občas se sice může stát, že si mobil hoví v kapse, vesele si v ní vyhodnocuje tmu a v momentě, kdy jej bleskurychle vytáhnete na přímé sluneční světlo a rychlým pohybem odemknete, tak reakce na náhlou změnu jasu přichází až třeba vteřinku, někdy i déle po odemknutí. Není to pravidlem, ale občas se s tím můžete setkat. I když jsem se s podobným chováním setkal i u konkurence, tak přesto, pokud k němu došlo, časová prodleva nikdy nedosáhla času, který občas potřebuje pro změnu nastavení jasu Galaxy S4. Osobně to neberu jako zcela zásadní chybu, recenze by ale měla být nejenom hezkým popsáním již stokrát napsaného, ale taktéž o osobních zkušenostech, tudíž je záhodno zmínit i takovouto drobnost.
Dále, displej není na sluníčku čitelný nijak fantasticky, až bych řekl, že v tomto směru je to stále typický Super AMOLED. Xperia P od Sony se svojí čitelností na přímém slunečním světle je stále nedostižný soupeř, tak jako některé IPS panely, které disponují vyšším jasem. Na druhou stranou tyto displeje ale mají zase horší pozorovací úhly a ne tak sytou černou. Výběr toho čemu kdo dá přednost, je na každém z nás. Kromě horší čitelnosti na přímém slunečním světle je ale displej u Galaxy S4 zcela špičkový ve všech zbývajících směrech. Navíc lze Samsung Galaxy S4 ovládat v rukavicích, což ale v současné době případní majitelé moc neocení. O to více předpokládám, že bude tato schopnost kvitována v zimních měsících.
Ovládání Samsungu Galaxy S4 bych shrnul dvěma slovy: Typický Samsung. Nečekejte zásadní změny oproti konceptu, který výrobce razí již léta. Setkáme se zde tedy s typickým uživatelským rozhraním TouchWiz Nature UI, které provází každý Samsung mobil s Androidem a který u všech takovýchto smartphonů sjednocuje ovládání. Středová klávesa nás tedy jako obvykle vrací na domovskou obrazovku, dlouhým podržením vyvoláme menu multitaskingu, u Galaxy S4 jsou ale ve spodní liště umístěné ještě další ikony. Můžete pomocí nich zavřít všechny běžící aplikace najednou či případně rovnou přejít do Google Now. Senzor pro vyvolání kontextového menu i šipka zpět jsou taktéž na svém místě, tak jak jsme u Samsugu léta zvyklí. Pokud tedy přejdete z low-endového Galaxy Pocket na ultra high-end v podobě Galaxy S4, po prvním uchopení telefonu nebudete mít jediný problém s tím, jak fungují základní ovládací prvky. Samsung se v tomto směru vyhýbá experimentům a pravděpodobně moc dobře ví proč.
Prostředí telefonu: TouchWiz všude, kam se podíváš
TouchWiz, jedněmi nenáviděný, jinými milovaný. Prostředí, které Samsung léta používá, mění svojí tvář velmi pozvolna a spousty prvků si přenáší z předchozích generací. Již od dob Androidu 2.2 Froyo lze odemykat obrazovku libovolným pohybem kamkoli, což považuji za ideální. Zde na Galaxy S4 bychom mohli říct, že při tomto úkonu se naše ruce navíc dotknou slunce. Známé “Touch The Sun” zde dostává téměř reálnou podobu. Jakmile totiž na zamykací obrazovce prst k displeji pouze přiblížíte, objeví se pod ním slabé světlo, které se naplno rozzáří dotykem vašeho prstu. Navíc samozřejmě s efektem mírného oslnění. Vypadá to hezky a oproti starším verzím tento efekt nahradil vlnky na vodní hladině. Ty jdou ale v nastavení taktéž zvolit, takže komu se více líbí vlnění obrazovky, nemusí být smutný. Samozřejmě jdou oba efekty vypnout a nutno dodat, že odemčení přístroje je poté o něco rychlejší, je tedy otázka, jak dlouho majitelům SGS4 vydrží oslňovat své okolí podařenými efekty a kdy zvítězí praktičnost.
Na zamykací si obrazovku navíc můžete, jak je u Samsungu zvykem, umístit do spodní části až 5 zástupců dle svého uvážení, není tedy potřeba odemykat celý přístroj, pokud chcete zapnout fotoaparát, či zkontrolovat své sociální sítě. Taktéž lze hodiny v horní části zamykací obrazovky posunout doprava odhalit tak prázdnou plochu, kde můžete mít libovolný widget klasicky určený na plochy, navíc si můžete další plochy tímto směrem přidávat. Případně lze hodiny odsunout doleva a zobrazit tak panel s oblíbenými aplikacemi. Ten lze deaktivovat a nahradit jej přímo prostředím fotoaparátu, jak velí čistý Android. Když to vezmu kolem a kolem, nemusíte vlastně pro běžné použití mobil vůbec odemykat, jak aplikace, tak widgety lze umístit na několik ploch v rámci zamykací obrazovky. To, že se tím duplují de-facto plochy samotné, může někoho spíše zmást, osobně ale podobný systém používám na Nexusu 4 pro rychlý náhled do kalendáře a spuštění fotoaparátu. Tyto plochy v rámci zamykací obrazovky si s sebou totiž nese Android od verze 4.2 a jsou tedy dostupné nejenom pro Samsung. Přímo z zámku obrazovky lze samozřejmě ovládat hudební přehrávač, nativně je podporován ale pouze ten od Samsungu. Na druhou stranu, nic vám nebráni nechat si na jedné z obrazovek zámku obrazovky widget svého oblíbeného přehrávače a máte tu možnost taktéž.
Pokud se nyní přesuneme ze zámku obrazovky na plochu, oproti předchozím modelům se toho moc nezměnilo. Po zapnutí nás přivítá 5 ploch, které lze rozšířit na maximálních 7, přičemž libovolnou z nich lze vybrat jako domovskou. Na každé ploše je mřížka 4×4 pro umístění ikon či widgetů a je škoda, že Samsung při této úhlopříčce displeje s jemným rozlišením nepoužil minimálně pět řádků. Takto je místem na displeji dost plýtváno, i když působí vzdušnějším dojmem díky větším rozestupům mezi ikonami. Spodní dock pojme maximálně 4 libovolné zástupce, a to včetně složek. Menu aplikací je rozdělené na mřížku 4×5, na jednu obrazovku, mezi kterými se posouvá horizontálně, se tedy vejde 20 aplikací. Widgety jsou oddělené v samostatné záložce pojmenované Nástroje a taktéž zde najdeme ikonu šipky, která znázorňuje stažené aplikace uživatelem, díky tomu lze přehledně zobrazit pouze to, co je do telefonu instalováno dodatečně. Aplikace lze řadit buď abecedně, nebo dle vlastního uvážení. Případně lze aplikace zobrazit formou rolovacího seznamu, kdy se na jednu obrazovku vejde 9 aplikací, a ve kterém se pohybujete stejně jako v telefonním seznamu. Po stisku kontextové klávesy a potvrzení volby Odinstalovat, lze jednoduše všechny aplikace, které toto umožňují, odstranit. Pokud by někomu přišlo prostředí TouchWiz složité, či by rád jednodušší ovládání, lze přepnout Galaxy S4 do tzv „Jednoduchého módu“, ve kterém je rozhraní přístroje nahrazené jednodušším, s většími ikonami, písmem a to včetně telefonního seznamu či SMS zpráv. Ideální pro starší lidi, či lidi s horším zrakem. Za tento přístup patří Samsungu veliké díky.
Notifikační lišta v podání Galaxy S4 je naopak opět posunutá o něco dále a nyní lze seznam rychlých zástupců, který se nachází v horní části, kromě posouvání otevřít celý najednou a zobrazit tak všechny volby, které mobil nabízí. A že jich nabízí. Rovných 20 rychlých zástupců najdete tímto způsobem v notifikační liště a i když u některých lze úspěšně pochybovat, že by jste je potřebovali několikrát za den, aby si své místo v liště zasloužili, například změnu efektu přechodu na ploše, lze Samsung pouze pochválit. Notifikační lišta je totiž ideálním místem pro rychlé přepínače, což Samsung využívá dokonale. Kromě toho, že zde najdeme opravdu všechny důležité věci, od aktivace Wi-Fi, Bluetooth, GPS či zapnutí dat, narozdíl od většiny konkurence lze v seznamu rychlých voleb najít i zámek rotace displeje, zapnutí a vypnutí NFC, či možnost rychle ovládat bezdotykové ovládání nebo chytrý pohotovostní režim. Navíc si lze lištu upravovat dle svého a všechny volby jdou jednoduše uspořádat dle gusta každého z nás. Navíc v notifikační liště nalezneme rychlé ovládání jasu displeje, a to ať ovládání automatiky, tak možnost ruční korekce, či možnost nastavit, okolo jakého jasu se bude automatika pohybovat. Lze tedy nastavit, že se sice bude jas měnit na základě vyhodnocení čidla, ale spíše v nižším jasu, nebo obráceně. Perfektní.
Za co Samsung ale pochválit rozhodně nemohu, je (ne)odladěnost právě celého prostředí. Jemných záseků si budete pravděpodobně občas všímat každý den, někdy ale Galaxy S4 ztuhne na delší dobu, typicky při návratu na domovskou obrazovku z menu aplikací, případně při rotaci displeje, kdy celý efekt otočení získává trhliny právě v zaseknutí a následnému doskočení celé animace. Taktéž občasné opětovné načtení widgetů nemá na mobilu typu Galaxy S4 co dělat. Kdyby měl mobil 512 MB RAM a slabý čínský jednojádrový procesor, možná bych to pochopil. U našlapaného stroje jako je SGS4 to ale není rozhodně nic jiného než špatná optimalizace a nepochopím, jak toto mohlo projít přes testery. Pokud dám za mobil 17 tisíc, chci mít tzv. „user experience“ neboli pocit z používání dokonalý a ne abych viděl tohle. Doufám, že Samsung vydá brzkou aktualizaci, kdy tyto chyby opraví.
Telefonování a zprávy: Pohlazení pro oči
Proč pohlazení pro oči? Celý telefonní seznam je totiž černý s bílým textem a pokud mobil používáte v tmavém prostředí, je díky tomu námaha očí podstatně nižší, zároveň ale telefonní seznam neztrácí nic ze své přehlednosti i při práci ve dne. Navíc černý podklad vypadá velmi dobře. Samotný seznam, pokud se oprostíme od barvy podkladu, není na první pohled ničím výjimečným oproti konkurentům. Dokáže samozřejmě zobrazit kontakty jak na SIM kartě, tak ty uložené v paměti telefonu, podstatně lepší volba je ale možnost si je všechny synchronizovat v rámci svého google účtu. Samozřejmě lze kontakty propojit i s Facebookem či Google+, kdy pak S4 doplní údaje z těchto sociálních sítí ke stávajícím kontaktům, případně vytvoří nové dle údajů z adresářů obou sítí. Pokud budete mít kontakty na více místech a budou se jinak shodovat (jméno, číslo, email apod.) S4 je samozřejmě spojí do jednoho, čímž získáte vyšší přehlednost. Nutno dodat, že tato schopnost je identická pro všechny Android přístroje.
V telefonním seznamu lze vyhledávat postupným psaním znaků, a to jak ve jménu, tak v příjmení. Navíc lze ale vyhledávat taktéž v polích jako je firma, poznámka, adresa apod. Stačí začít pouze psát adresu a mobil vám zobrazí automaticky filtr jmen, které mají v detailu tuto adresu uvedenou. Pokud si naopak vzpomínáte pouze na poznámku u kontaktu, ale nevíte jméno, stačí začít psát onu poznámku a S4 vám na základě tohoto hledání dané jméno najde. Číselník pro vytáčení umí vyhledávat pomocí T9 již pouze ve jménu a příjmení. Na jednotlivá čísla číselníku si lze samozřejmě nastavit rychlé volby. V rámci telefonního seznamu najdeme taktéž i časové protokoly, zobrazující přijaté, odeslané či zmeškané hovory, ale taktéž historii SMS zpráv. Navíc si lze filtrovat, co vše bude zobrazeno i do takových detailů, jako je třeba možnost nechat na displeji pouze všechny odeslané zprávy apod. Takto mají časové protokoly vypadat. Seznam oblíbených kontaktů lze zobrazit formou seznamu, kdy jich je na jedné obrazovce viditelných 8, případně formou mřížky, kdy je najednou vidět 9 lidí. Vyberte si.
Pokud se ještě vrátím ke kontaktům, Samsung nejenom u Galaxy S4 má dvě zajímavé funkce. Pokud se budete pohybovat prstem po abecední liště v pravé části, klasicky bude mobil poslušně přeskakovat na jména dle daného písmenka v abecedě. Pokud ale při tomto pohybu uděláte další pohyb doleva, potvrdíte tím výběr daného písmena v abecedě, dejme tomu K, a poté opět vertikálním způsobem vyhledáváte další písmena v abecedě, ale pouze mezi uživateli začínající na K. Pokud máte v seznamu opravdu hodně jmen, věřte mi, toto zúžené hledání je k nezaplacení. Druhá “specialita” je gesto, které můžeme prstem na jméně kontaktu provést. Pokud se prst po kontaktu posune zprava doleva, okamžitě danému kontaktu píšete SMS zprávu, při opačném pohybu zleva doprava naopak okamžitě vytáčíte telefonní číslo. Je to drobnost, ale nemusíte kontakt otevírat, stačí najít a pouze prstem rychle přejet displej a již voláte / píšete. Toto gesto používá Samsung již léta, ale přesně takovéto drobnosti nutí jeho uživatele, aby se při nákupu nového telefonu opět vrátili ke značce Samsung. Jak si totiž na tyto drobnosti zvyknete, budou u konkurence citelně chybět.
Editor SMS zpráv žádné překvapení neskrývá. Zprávy jsou klasicky řazeny do chatů, ve kterých jde vyhledávat, mazat jednotlivé zprávy, či celé vlákna. Snad jenom odesílání zprávy dle předem definovaného času s přesností na minutu není vždy obvyklé. Samozřejmě lze zprávy odesílat hromadně a pokud toto zkombinujete, odeslání novoroční SMS v předem nastavenou hodinu, je najednou hračka, bez toho, aniž byste na to museli sami ve svátečních chvílích myslet. Kontakty do hromadných SMS můžete přitom vybírat nejenom z telefonního seznamu, ale taktéž z oblíbených kontaktů, z časových protokolů či v rámci Google Skupin. Na práci s SMS zprávami a telefonním seznamem si nelze u Galaxy S4 v podstatně na nic stěžovat.
Hudební přehrávač a video přehrávač: Přehraje téměř vše
Hudební přehrávač v podání Galaxy S4 se příliš neliší od těch, které najdeme v předchozích modelech a za sebe bych alespoň u Galax S5 již rád viděl nějakou modernizaci. Samozřejmě, základní věci jako je přehrávání hudby zvládá bez jediného problémů, tak jako třídění písní dle abecedy, interpretu, alb, složek apod. Zde není nic, co bychom mohli vytýkat, přesto na mě přehrávač z hlediska designu a ovládání působí mírně zastaralým dojmem. Naopak, pochválit musím technologii Adapt Sound, kterou pokud zapnete, budete požádání o nasazení sluchátek a S4 vám začne postupně do levého či pravého ucha přehrávat slabé pípání o různých tónech a vy pouze na displeji určujete, zda jste daný zvuk slyšeli, nebo ne. Dle toho pak S4 schopný nastavit zvuk přesně dle vašich sluchových možností. Ano, řekněme, že je zde přítomná kalibrace zvuku. Pokud tuto kalibraci aktivujete, bude následně její efekt přístupný i během hovoru a dalších činnostech, které vyžadují vaše uši.
Najdete zde samozřejmě taktéž ekvalizér s hromadou přednastavených hodnot, ale také s možností použít vlastní nastavení díky sedmi pásmovému ekvalizéru. V rozšířených možnostech pak už najdete takové perličky, jako je čistota zvuku, basy, 3D efekty či velikost místnosti, ve které zvuk posloucháte a dle toho upraveného zvuku. Přehrávač si můžete taktéž nastavit, aby se sám vypnul po určité době. Taktéž chvályhodná je funkce “Hudební ráj”, která si oskenuje celou vaší hudební knihovnu a na základě ID3 tagů a vnitřního algoritmu písně rozdělí mezi hodnoty “Vzrušující”, “Veselá”, “Klidný” a “Vášnivá”. Tyto hodnoty následně tvoří hrany čtverce a posluchač si jednoduchým tahem prstu po čtverci určuje, z jaké části bude přehrávač sám vybírat písně. Pokud máte chuť na klidný poslech, stačí když označíte čtverce blízko této hodnoty a dočkáte se klidných skladeb. Toto vše je rozhodně pozitivum, ale přeci jenom by přehrávači slušela schopnost si stáhnout z internetu obaly k albům, stále se najdou lidé, kteří si koupí CD, které si následně převedou do MP3, případně je koupí online a tato schopnost by přehrávač jistě učinila více uživatelsky příjemným. Taktéž schopnost přesměrovat danou skladbu na videoklip v rámci YouTube či vyhledání informací o interpretovi na Wikipedii by byla příjemná. V tomto směru jsem zhýčkaný přehrávačem v telefonech Sony, a i když ten v Galaxy S4 plní svojí funkci řemeslně dobře, oproti celému zbytku telefonu, který je našlapán novými funkcemi na každém kroku, přeci již trochu ztrácí.
Zvukový projev je velmi dobrý a to nejenom na sluchátkovém výstupu. Co u hudby jako takové zamrzí, je chybějící FM modul, v Galaxy S4 tedy zcela chybí radiopřijímač. Pokud tedy chcete poslouchat rádio, budete se muset spolehnout na streamování z internetu, což s šibeničními limity, které nám při svých neomezených tarifech dávají naši operátoři, je věc nereálná. Osobně asi přístup Samsungu chápu, nicméně rozhodnutí vyjmout FM tuner z SGS4 považuji za chybu a určitě se najde nejeden uživatel Galaxy S III, který kvůli tomuto na nový model nepřejde.
Videopřehrávač se u Samsungu obecně těší velké oblíbenosti a je k tomu důvod. Samsung je totiž jeden z mála výrobců telefonu, který své přístroje, alespoň ty vyšší třídy, pravidelně certifikuje pro DivX a XviD kodeky. Ve výsledku se nebojím říct, že nativní přehrávač v Galaxy S4 přehraje pravděpodobně nejvíce různých formátů z aktuální nabídky smartphonů. Mobil s nativním přehrávačem nemá problém přehrát AVI, MPEG, MPEG4, MKV a další v SD rozlišení. V HD a FHD je to již 75:25, kdy sice spustí většinu toho, co mu předložíte, některé filmy ale již mají problém se synchronizací zvuku. Toto je ale řešitelné pomocí MX Playeru z Google Play a rázem se z Galaxy S4 stává ultimátní přehrávač filmů, jelikož v v rámci tohoto programu přehraje MKV soubor o velikosti 16 GB bez většího problému. Tedy film ve Full HD.
V rámci nativního přehrávače lze navíc jednoduše stříhat filmy, byť se to týká pouze těch, které jste pořídili přímo mobilem a taktéž lze u filmu poslat zvuk přes bluetooth do externích reproduktorů, tak jako koneckonců i při přehrávání hudby. Přehrávač v SGS4 umí podporovat i titulky, byť zde je opět podpora spíše poloviční a ne vždy správně načte přiložený soubor a i v tomto případě raději doporučuji MX Player. Byla by škoda nevyužít výkonnostní potenciál S4, když je schopný přehrát opravdu téměř cokoli, byť mu musíte občas pomoci programem třetí strany. Samozřejmě, v podobném případě je velmi rychlá a velká microSD karta nutností.
Fotoaparát a videokamera: Výborné fotografie a průměrné video
Samsung Galaxy S4 v sobě nese 13 Mpx snímač a jelikož se u špičkových telefonů, až na výjimku v podobě HTC One, toto rozlišení najednou nějak podezřele rozmáhá, může nejeden pojat podezření, že by za tím mohla stát jedna firma. A také, že stojí. Stačí trošku zapátrat a trpělivý bude mít za chvíli jasno, informovaný bude vědět ihned. Samsung Galaxy S4 používá snímač IMX135 od firmy Sony, nebo-li, pokud dodržíme obchodní značení, které Sony používá, Exmor RS. Ano, přesně ten samý snímač, který najdeme v Sony Xperia Z. Galaxy S4 ale používá jinou optiku a zcela logicky jiný software. A jelikož jsem z kvalit fotografií u Xperia Z moc nadšen nebyl a v našem Testu fotoaparátu II Xperia Z prohrála i s předchůdcem Galaxy S III, byl jsem hodně zvědavý na osobní porovnání kvalit snímků u Galaxy S4. A řeknu to hned na začátku. S tímto mobilem bych se nebál fotit rodinné fotografie. Samozřejmě pouze při dobrých světelných podmínkách, ale pojďme se na fotoaparát u S4 podívat postupně.
Prvně, Samsung stále tvrdošíjně odmítá HW spoušť na boku telefonu a z mého pohledu k tomu může mít dobrý důvod. Mobil váží 130 gramů, pokud tedy vezmeme v potaz jeho hmotnost a následně stisk spouště pro namáčknutí a poté domáčknutí pro expozici, může se velmi dobře stát, že pod tlakem prstu na spoušti s mobilem mírně hnete směrem dolů. Při dobrém světle pravděpodobně nepodstatné, ve špatném světle již rozhodující. Naopak, jemné ťuknutí na displej toto v důsledku pravděpodobně nevyvolá, jelikož je potřeba na kapacitní vrstvu podstatně menší tlak než na HW spoušť a taktéž se stisk provádí v jiné ose. Navíc spoušť, pokud vypnete sériové snímání, po stisku snímek neexponuje, ale pouze zaaretuje expozici a k vytvoření fotografie dojde až po uvolnění prstu z displeje, čímž je simulováno namáčknutí.
Samotná aplikace fotoaparátu vychází z předchozích modelů Samsungu a tomu odpovídá rozložení ovládacích prvků, byť i zde najdeme změny. Na obrazovce fotoaparátu tak je k dispozici kromě samotné SW spouště taktéž i klávesa pro spuštění nahrávání, nemusíte tedy přepínat režim fotoaparátu do kamery a naopak, ale prostě dle toho co zmáčknete, to software provede. Též je k dispozici klávesa pro rychlou změnu režimu, kde najdeme kromě obligátní automatiky, noční scény, panorámy, HDR či sportu i nové speciality Samsungu a nutno podotknout, že povedené. Například režim “Guma” umožňuje z fotografie odstranit pohybující se objekt v pozadí, třeba člověka, který jde za fotografovanou osobou, či režim “Akční snímek” umožňuje naopak rozfázovat pohyb vybraného objektu a přitom zachovat veškeré reálie zbytku fotografie. Funguje to skvěle. Taktéž přímo na displeji najdete možnost aktivovat nový režim Dual Camera, případně Dual Video, kdy do snímané scény vložíte sami sebe pomocí předního fotoaparátu.
V hlubším nastavení lze zapnout automatické rozeznání noční scény či ovládání fotoaparátu hlasem, kdy stačí říct slova jako Smile, Cheese, Capture či Shoot a S4 udělá snímek. Skvělé pro skupinovou fotografii. Ještě hlouběji najdeme možnost zapnout či vypnout sériové snímání, detekci obličeje, způsob měření scény (bodově, preferencí středu, či po celé ploše), možnost nastavit ISO hodnoty mezi 100 – 800, či toto nechat na automatice, zapnout / vypnout digitální stabilizaci obrazu, vybrat vyvážení bílé barvy, nastavit hodnotu expozice od -2 po +2 po 0,5 krocích, možnost zapnout časovač (2s, 5s, 10s) nebo určit, jak se bude chovat kolébka hlasitosti. A pokud tušíte, že si na ní můžete nastavit spoušť fotoaparátu, tak tušíte správně. Sice, jak jsem uvedl výše, S4 HW spouští nedisponuje, ale nic vám nebrání si jí vytvořit z ovládání hlasitosti. Nebo si na tuto kolébku nastavit zoom či zapnutí nahrávání videa.
Co se mi na prostředí fotoaparátu nelíbí, je skutečnost, že volby jako vyvážení bílé barvy, způsob měření expozice či změna hodnot ISO a EV, jsou ukryté opravdu až v tom nejzazším menu a pokud je budete chtít rychle použít, budete si muset projít několik položek, než se těmto volbám dostanete. A představa, že si upravím expozici pomocí EV korekce a poté jí budu chtít opět změnit, tak se znovu budu muset vším prokousat, se mi nelíbí. I když si plně uvědomuji, že Galaxy S4 není zrcadlovka, nic to nemění na tom, že se občas tyto funkce můžou hodit. Takto Samsung rozložením ovládacích prvků míří opravdu na uživatele, kteří spíše budou používat funkce jako je automatická úprava obličeje na snímku a výše uvedené možnosti do mobilu vlastně dal proto, aby je tam měl. Škoda, stačilo v možnostech fotoaparátu mít nastavení, které by umožňovalo měnit ikony na displeji. Hned bych si funkci Dual Camera vyměnil třeba za EV korekci. Fotoaparát se obecně ovládá dobře, pouze ne vždy je vše při ruce.
Světelnost F2,2 dovoluje fotoaparátu poměrně rychle ostřit, euforistické výkřiky o bleskurychlém ostření bych ale nebral moc vážně. Při velmi dobrých světelných podmínkách, typicky za jasného slunečního dne, je ostření opravdu slušné, byť na rychlost fotoaparátu, pokud nebudeme brát v potaz srandovní cvakátka za pár korun, nemá. V šeru se již ostření může protáhnout i přes jednu vteřinu, ve špatných světelných podmínkách někdy ostří Galaxy S4 klidně 3 vteřiny. Tím nechci říct, že je pomalejší jak ostatní telefony, to v žádném případě. Ostří poměrně rychle, ale pouze za jasného světla, tak jako vlastně všechny smartphony. Samotné fotografie jsou na poměry mobilního telefonu opravdu kvalitní. SGS4 velmi dobře vyvažuje bílou barvu, snímky jsou ostré po celé ploše, barevně umírněné, velmi reálné. I při zvětšení na 100 procent se nedočkáme různých patlanin, které předvádí některé konkurenční smartphony. Galaxy S4 má taktéž velmi dobrou drobnokresbu. Nejsem nyní schopný říct, jestli se jedná o nejlepší fotomobil současného trhu, jako jeden z nejlepších ho ale označit beze zbytku mohu. Na první pohled ale nevidím nijak velký posun oproti Galaxy S III, který taktéž fotí velmi dobře. Naopak, je zde jeden krok zpět. Galaxy S4 má ohnisko snímače na 31mm, starší model Galaxy S III používal 28mm. Do záběru Galaxy S4 se toho tedy vejde méně než u předchůdce. Kvalitu fotoaparátu Galaxy S4 v plné nahotě ukáže až připravovaný Test fotoaparátu III, kde bude, jak to tak vypadá, Galaxy S4 bojovat o příčky nejvyšší. Rozhodně lze ale fotoaparát Galaxy S4 označit za jeden z nejlépe vybavených na trhu, skopičinek a různých srandiček si s jeho novými režimy můžete užít až až.
Zkušební fotografie pořízené s Galaxy S4
Video ale již tak kvalitní není. Menší objekty dále od snímače jsou zachyceny velmi dobře a plynule, bohužel pokud se pokusíte zachytit cokoli blíže k vám, při pohybu před fotoaparátem dochází k rozpadům hran, a je jedno, jestli se hýbe daný objekt, nebo jestli hýbete vy telefonem. Ostré linie se při rychlejším pohybu rozpadají a jakékoli švenkování záběrem tedy skončí degradací obrazu. Pokud snímáte statickou scénu, obraz mírně pulzuje a neustále přeostřuje. Video je samozřejmě natáčené v plném HD, tedy v rozlišení 1920 x 1080 px, pokud se tedy vyvarujete rychlého pohybu a budete natáčet spíše klidné scény, bude obraz velmi ostrý a kvalitní. Problémy, které jsem s videem popsal, jsou u mobilních telefonů poměrně časté, nicméně i mezi mobily lze najít přístroje, které se s videem umí poprat lépe. Galaxy S4 navíc ale přidává možnost videa natáčet až 8x rychleji, případně s poloviční rychlostí. Rychlá videa umí v plném Full HD, zpomalené bohužel pouze v 800 x 450 px, výsledné video je tedy poměrně nekvalitní. Pokud vás ale fascinují zpomalené záběry, rozlišení asi řešit moc nebudete a budete natáčet zpomaleně kde co…
Zkušební Full HD video pořízené s Galaxy S4
Zkušební Slow-motion video pořízené s Galaxy S4
Výkon: Nespoutaná bestie
Samsung při představení Galaxy S4 věděl zcela jasně jednu věc. Pokud neosadí do přístroje současnou špičku, zklame milióny uživatelů po celém světě. Ve výsledku tedy neponechal nic náhodě a tak univtř Galaxy S4 najdeme procesor Qualcomm Snapdragon 600, což je mimo jiné procesor, který je osazen v konkurenčním HTC One, LG Optimus G či Asus Padfone Infinity. V případě SGS4 je procesor taktován na nejvyšší možné frekvenci, tedy 1,9 Ghz a této frekvence dosahuje jako jediný z výše uvedených telefonů, ostatní jsou taktované na 1,7 Ghz a Optimus G dokonce na 1,5 Ghz. Grafické operace obstarává Adreno 320 a operační paměť je o kapacitě 2 GB RAM, přičemž oproti starším modelům se jedná o DDR3 namísto DDR2 moduly. Paměti jsou tedy v režimu Dual-Channel. Jak jsme se ale mohli přesvědčit u výkonových testů právě u Optimus G, jedna věc je procesor, druhá věc je vyladěný samotného SW, který s ním pracuje. Toto nám Samsung bohužel dokazuje u svého prostředí TouchWiz, které je sice na okolo líbivé, nicméně ne zcela plynulé. Pojďme se ale podívat, jak si Galaxy S4 stojí v reálných testech. Nebudu zde nadšeně popisovat, že dokáže rozpohybovat veškeré současné hry, to se u něj bere jako samozřejmost, nehledě na skutečnost, že to samé dokážou taktéž telefony jiných výrobců. Budeme se bavit o reálných číslech a pro zajímavost si Samsung Galaxy S4 porovnáme se všemi předchůdci…
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Samsung Galaxy S4 | 1935 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
V této disciplíně se Galaxy S4 až na samotný vrchol nevyšplhal a skončil na čtvrté pozici, byť všechny smartphony na vyšších příčkách mají slabší procesory, hlavně Sony Xperia SP, které chybí dvě jádra. Jenže, jedna věc může být optimalizace a druhá věc určitě rozlišení, které má Xperia SP nižší. Přesto si nelze nevšimnout poměrně výrazného náskoku HTC One se stejným procesorem na nižší frekvenci, o Xperii Z se starším procesorem nemluvě. Přesný důvod říct nemohu, viděl bych to ale na nevyladěné prostředí Samsungu, jinak si nedokážu představit stejnou HW platformu takto pozadu oproti HTC One.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem Samsung Galaxy S4 vybral Sony Xperii Z a HTC One. Všechny tři tyto přístroje patří do absolutního hi-endu a všechny obsahují čtyřjádrový procesor, GPU Adreno 320, 2 GB RAM a FullHD displej. Jako zajímavost jsem do testu přibral ještě Google Nexus 4 od LG. Procesorově je na úrovni Xperie Z, displej má pouze HD, zbytek je v HW výbavě identický jako zbytek peletonu.
V tomto testu je viditelné, že i když obsahují všechny tři testované smartphony stejnou grafickou část, tedy Adreno 320, výsledky se v nízkém rozlišení dost podstatně liší, a to hlavně v neprospěch Xperia Z. Důvodem je skutečnost, že při vysokém a středním nastavení detailů, se limitujícím faktorem stává GPU, tedy grafická část. Ta většinou v takovémto nastavení jede na hraně svého výkonu, kdežto při nízkém nastavení, kdy není GPU jednotka tolik nevytěžovaná, se stává limitujícím faktorem procesor. A ten je v Xperia Z starší architektury..
Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.
Při identicky postavené scéně, ale s měnícím se rozlišením, se nejvíce projevil vysoký takt procesoru u Samsungu Galaxy S4 a to hlavně v nízkém rozlišení. Naopak, SGS4 nejrychleji dochází dech se stoupající náročností, přesto to stále stačilo na deklasování svých soupeřů.
3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Samsung Galaxy S4, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu. V tomto testu proti Galaxy S4 nastoupil jeho předchůdce Galaxy SIII a ještě o generaci starší Galaxy SII. Xperie Z a HTC One doplníme.
Jelikož jsme v redakci ještě neotestovali HTC One ani Sony Xperii Z v rámci 3D Marku, přikládáme vlastní testy série Galaxy S, kromě první generace, na které tento test nelze spustit. Tento graf umlčí všechny, kteří si myslí, že čtyř-jádrový Samsung Galaxy SIII obsahuje výkonný čipset a dá za pravdu všem, kteří tvrdí, že čtyř-jádrové procesory bohatě stačí a octa-core není v současné době u mobilních telefonů vůbec potřeba. Není totiž čtyř-jádro jako čtyř-jádro. Generačně se výkon mezi SII a SIII zhruba zdvojnásobil, u SIII a S4 je výkon ale rozdílný tří až čtyřnásobně.
Bonusové aplikace a pohybová gesta: Kdo si to vše zapamatuje?
Galaxy S4 je téměř mobil nekonečných možností a Samsung se sakra snažil, aby uživateli přinesl pokud možno plnou nálož všeho, co lze dnes do telefonu integrovat. Jako velmi povedený nápad považuji použití infračerveného portu k ovládání nejenom televizí. Velkým plusem je schopnost ovládat téměř libovolnou TV téměř libovolné značky. Samozřejmě se zde liší přístup telefonu k poslední F sérií televizorů od Samsungu a třeba starší plazmou od LG, či LCD od Sony. U SmartTV od Samsungu umožňuje aplikace ovládat kromě přepínání programů, hlasitosti či použití hlavního menu, taktéž SmartHUB a tím využít kompletní možnosti TV, včetně přehrávání z USB, nahrávání apod. Pokud si takto do aplikace WatchON, jak se mimochodem jmenuje, vložíte třeba plazmu LG, kromě přepínání programů, ovládání hlasitosti, použití hlavního menu a možnosti TV zapnout a vypnout další funkce neobsáhnete. Stejně se WatchON chová k jiným značkám. Na druhou stranu, ono to vlastně stačí. Jediné, co bych ovládání TV pomocí WatchON vytknul, je mírné zpoždění reakce televize za zmáčknutím klávesy na displeji a nutnost neustálého kontrolování, co vlastně mačkáte, protože hmatově na displeji logicky jednotlivé klávesy nerozeznáte. Pohodlnější a rychlejší je tedy stále originální ovladač, jako univerzální dálkový ovladač pro ovládání celého bytu ale poslouží Galaxy S4 dobře. Jako vtípek u kamarádů, nedej bože u prodejců TV, poslouží výborně. Kromě TV lze navíc ovládat taktéž set-top boxy, DVD přehrávače, Blu-ray přehrávače, AV přijímače, multimediální centra či projektory. Pokud tedy doma máte AV přijímač od Yamahy, Marantze či méně známé Zenith, Velodyne, k tomu máte multimediální centrum Xtreamer, Western Digital nebo Popcorn Hour, to vše máte připojené k projektoru třeba od Sharpu, nemusíte zoufat. Vše bude fungovat. Poklona do Samsungu. A pokud máte kamaráda, který má třeba Apple TV, můžete mu u něj doma ukázat, jak vypadá nadvláda Samsungu nad Applem. Protože i Apple TV lze takto ovládat.
V telefonu lze taktéž najít službu Samsung Link, která umožňuje zobrazit obsahu z telefonu na zařízeních kompatibilních s touto službou, třeba na vaší smart TV, případně na čemkoli, co se umí připojit k internetu. Navíc fotografie z vaší nové S4 se dokáží rovnou ukládat do cloudu a poté se na ně můžete kdykoli podívat opět na libovolném zařízení. Možnosti Samsung Linku jsou poměrně rozsáhlé, jediná podmínka je registrace v rámci Samsung účtu. Čím Samsung rozhodně překvapil, je aplikace Samsung Hub, skrz kterou jako první z výrobců telefonů s Androidem umožňuje na území České republiky nakupovat online legálně digitální obsah. Lze si tak půjčovat či kupovat filmy, kupovat knihy či hry. Českého obsahu zatím není mnoho, nicméně Raubíře Ralfa, Aloise Nebela či Rebelku si takto půjčit můžete. Českých knih je ještě méně než filmů, pokud ale Samsung tuto příležitost chytne za správný konec, můžeme se dočkat jeho vlastního plnohodnotně fungujícího obchodu dříve, než se rozhoupe samotný Google. Samozřejmě najdeme v Galaxy S4 taktéž klasické Samsung Apps, který ale v podstatě duplikuje Google Play a přijde mi tedy relativně zbytečný a navíc dost nepřehledný. I když, občas se zde dají najít akce, kdy hra, která je v rámci Google Play zpoplatněná, je na Samsung Apps zdarma.
S Voice slouží k ovládání mobilu hlasem, ale s češtinou si nerozumí, tudíž pro našince není prozatím moc atraktivní. Taktéž si stojí S Překladač, který umí v reálném čase překládat konverzaci dvou lidí, bohužel čeština zde chybí. Ale až potkáte na ulici krásnou japonku či šarmantního Francouze, dosaďte si dle pohlaví, tak si můžete popovídat. Pokud tedy vládnete angličtinou, do které vám bude S Překladač jejich řeč překládat.
S poznámka umožňuje psát krátké poznámky, či si je rovnou na displej mobilu namalovat. Jedná se o identickou aplikaci, kterou známe z Galaxy Note, pouze zde chybí dotykové pero. Pro načmárání rychlé poznámky je ale přesto zcela a plně použitelná. Vaše výtvory lze samozřejmě dále sdílet, či ukládat.
Optická čtečka umožňuje čtení a překlad slov pomocí fotoaparátu, případně skenování QR kódů. Překlady fungují bez větších problémů a občas se tedy tato aplikace opravdu může reálně hodit. Mobil sám pozná, o jakou řeč se jedná a provede rovnou překlad do češtiny. Další jazyky pro překlady si lze zdarma stáhnout. Při pokusu přeložit slovo Samsung mě Galaxy S4 hezky vybídla k otevření internetového prohlížeče na domovské stránce výrobce a rovnou možnost tuto adresu uložit do oblíbených a dále sdílet. Chytrý telefon.
Jako poslední zajímavou aplikaci jsem si nechal S Healt, která funguje jako ucelený pomocník při sportu či stravování. Do aplikace jednoduše vložíte své pohlaví, věk, váhu a následně mobil při chůzi počítá vaše kroky, k tomu kolik vydáte energie a dle tohoto můžete do mobilu na oplátku zadávat co jste snědli, kolik mělo dané jídlo energetickou hodnotu a lépe si tak hlídat jak výdaje energie, tak její příjmy. Lze taktéž zadat různé sportovní aktivity a mobil na základě vašich údajů spočítá, kolik za daný časový úsek při tom kterém sportu cca vydáte energie. Není to samozřejmě přesné, tak jako integrované měření vlhkosti a teploty, nicméně vše je velmi přehledné, graficky příjemné a zevrubnou představu ohledně stravování a pohybu, vám aplikace dá. Osobně věřím, že S Healt bude pro nejednu slečnu či paní důvodem ke koupi Galaxy S4. Navíc Samsung ve snaze podpořit tuto zajímavou aplikaci bude prodávat náramek na ruku, který počítá ušlé kroky, vzdálenost a spálené kalorie, hrudní pás, který měří srdeční tep a dokonce osobní váhu, na které když se zvážíte, tak váha odešla vaší hmotnost do S Healt, aby byly výpočty co nejpřesnější.
Gest, které mobil umí rozeznat, je celá řada, mezi nejvíce zajímavé patří rozhodně mávnutí nad mobilem v pohotovostním režimu, přičemž se na cca 5 vteřin rozsvítí displej se speciální obrazovkou pro kontrolu zmeškaných událostí, času či baterie. Taktéž se může hodit schopnost přímého zavolání kontaktu, který máte právě otevřený, ať v rámci telefonního seznamu či SMS zprávy, a to pouhým přiložením mobilu k uchu. Z počátku to chce sice trochu tréninku, mobil ne každý pohyb bezpečně pozná, ale jak pochopíte princip, úspěšnost je velmi vysoká. Jako zajímavá se taktéž jeví možnost přijmout hovor pouhým mávnutím nad displejem, což se může hodit v případě že máte ruce špinavé či mokré. Navíc mobil takovýto příjem hovoru okamžitě přepne na hlasitý odposlech. Stejným způsobem, tedy pohybem dlaně nad mobilem, lze posouvat fotografie na displeji, či skladby v rámci hudebního přehrávače. Ukázáním prstu nad časovou osu při přehrávání filmu, si lze vybrat čas, kam se má film přesunout.
S4 umí též sledovat vaše oči a v momentě kdy se díváte na displej, nechá jej rozsvícený tak dlouho, dokud jej sledujete, jedná se o tzv. Chytrý pohotovostní stav a funguje to na výbornou. Nicméně, úspěšnost rychle klesá s ubývajícím světlem. S očima Galaxy S4 pracuje i při inteligentním posouvání. Tím jak sledujete displej mobilu a mírně sklápíte hlavu směrem dolů, tím jak čtete text níže a níže, mobil sám začne posouvat pomalu stránku, aby zpřístupnil další text. Toto funguje třeba v internetovém prohlížeči, nicméně úspěšnost je již podstatně nižší a navíc, pokud se nezdaří, musíte mobilu pohybem hlavy dát vědět, že chcete opravdu dolů. Tím, že ne vždy tento pohyb rozezná, se můžete dostat rychle do situace, kdy například v MHD budete hlavou kývat nahoru a dolů ve snaze posunou stránku o kousek dále. Nakonec to vzdáte a posunete jí prstem. I když je tato funkce zajímavá na papíře, pro její nepřesnost jí asi moc lidí používat nebude.
Na druhou stranu, Galaxy S4 je obecně velmi chytrý telefon. Pokud máte třeba zmeškaný hovor či zprávu, které jste neslyšeli, tak v momentě kdy přijdete k S4 a mobil zvednete ze stolu, okamžitě při zvednutí ucítíte jemné vibrace. Funkce je to velmi praktická a rychle si na ní zvyknete. Jak jsem totiž již zmínil v kapitole o konstrukci, notifikační dioda je dost slabá a v jasně osvětlené místnosti jí bez problému přehlédnete. Vibrací při zvednutí telefonu si naproti tomu všimnete okamžitě. Jakoukoli z těchto funkcí můžete navíc vypnout, klidně všechny, nebo pouze vybrané, tím pádem si chytré ovládání můžete opravdu přizpůsobit přesně k obrazu svému. A i když některé funkce spíše demonstrují, co vše Samsung dokáže vymyslet a zrealizovat, najdou se takové, které jsou ryze praktické a velice rychle si je oblíbíte. Inu, další háček Samsungu pro své zákazníky.
Organizační a datové funkce: Téměř bez chyb
Z hlediska dat nelze SGS4 téměř nic vyčítat. Ano, aktuálně dodávaným kusům chybí podpora LTE, dovolím si ale tvrdit, že to drtivou většinu majitelů trápit nebude a než se LTE v Česku rozšíří na přijatelnou úrověň, budeme zde mít dávno Galaxy S5. Každopádně, kdo by chtěl LTE variantu Galaxy S4, bude si muset počkat na konec května, kdy by se měly začít dodávat první kusy. K dispozici jsou veškeré datové protokoly s možností stahovat v rámci HSDPA až 42,2 Mbps a uploadovat 5,76 Mpbs, nechybí už ani LTE, podpora Wi-Fi ve všech možných protokolech, od a/b/g, přes n až po ac, Bluetooth ve verzi 4.0 včetně A2DP, EDR, LE, tak jako podpora DLNA protokolu, možnost vytvořit Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct, integrace NFC či infračerveného portu. MicroUSB podporuje MHL ve verzi 2, jestli se nepletu, jedná se o první telefon na našem trhu, který toto umí. Díky tomu přes redukci do HDMI posílá plných 1920 x 1080 px a navíc redukce nepotřebuje externí napájení, vystačí si pouze s tím, co jí dá samotný telefon. Dále zde najdeme podporu USB Host, takže si také poradí OTG kabelem a připojeným externím zařízením. Po připojení 500GB 3,5″ externího disku jsem neměl jediný problém. Uvnitř Galaxy S4 najdete taktéž samozřejmě GPS čip, či Glonass. Těžko tomuto seznamu něco vyčítat. Naopak. Bravo.
Kalendář je v mobilu pojmenovaný jako S Plánovač, a i když se mi osobně jeho vzhled moc nelíbí, narozdíl od ostatních značek, které mi prošly rukama v rámci testů, jej mohu označit jako plně použitelný. Jako jeden z mála nabízí roční pohled, což se může často pro rychlou orientaci velmi hodit. V rámci měsíčního pohledu jsou textové výpisy schůzek přímo v daném dni, respektive je vždy vidět první část textu, který se do políčka vybraného dne vejde. Bohatě to ale stačí pro rychlou orientaci, co v daný den máte naplánováno. Pod kalendářem je dále umístěné pole, které zobrazuje detaily všech naplánovaných schůzek aktuálně vybraného dne. S Plánovač navrch umí rozeznat vaše kalendáře v rámci Google a správně je barevně označí, přehlednost je tím tedy ještě zvýšená. Týdenní náhled má pouze zobrazení formou časové osy, kdy na displeji vidíte nedostatečných 9 hodin, tudíž se nevyhnete posouvání sem a tam, na druhou stranu, jakmile schůzka překročí předem nastavený limit své délky, kalendář jí zobrazí jako celodenní. Je to šikovné v momentě, kdy máte nějakou akci, která trvá třeba 10 či 12 hodin, čímž je stejně většina dne pryč, tak tuto schůzku nemáte v týdenním náhledu zobrazenou v rámci časové osy, ale jako poznámku hned na začátku pod datem. Pokud by toto zjednodušení komukoli nevyhovovalo, lze samozřejmě tuto funkci zakázat. Denní pohled je shodný s týdenním, agenda je přehledná a u každého kalendáře opět zobrazuje jeho barvu, tak jak jí máte nastavenou přímo v Google kalendáři. Kalendář v Galaxy S4 jako jeden z mála umí zobrazovat i úkoly, bohužel je neumí synchronizovat s Google kalendářem, přesto může i offline varianta úkolů kdekomu vyhovovat.
Závěr recenze Samsungu Galaxy S4
Co říct závěrem? Považuji Samsung Galaxy S4 za nejlepší mobil současnosti? Nevím.. Jihokorejský gigant se snažil přijít s mobilem, který dá každému uživateli to, co hledá, to co by mohl použít a to, co učiní Samsung Galaxy S4 dobrým společníkem pro život. Alespoň tak to vnímám z marketingových materiálu. Skutečnost je taková, že ne vždy se daří splnit vše, mobil je prostě někdy ve svém prostředí občas ne zcela plynulý, jindy zjistíte, že zrovna zcela normální funkce, kterou byste chtěli, je schovaná u fotoaparátu až někde za pátou položkou v nastavení bez možnosti s tím něco udělat, či že kvalita videa pokulhává i za levnějšími přístroji. Co je to ale naplat, kdy se většinou budete kochat fantastickým displejem, když budete vědět, že pokud použijete fotoaparát, nebudete se muset bát o kvalitu fotografie jako takové, když budete spokojení s výdrží či s váhou samotného přístroje. Když najednou zjistíte, že Samsung Galaxy S4 obsahuje spousty funkcí, které mají ulehčit jeho používání a i když některé z nich jsou nedotažené a veskrze zbytečné, jiné se vám naopak dostanou velmi rychle pod kůži.
Samsung Galaxy S4 je mobil, který si můžete zamilovat. Je to mobil, který nabídne rozhodně nejširší nabídku příslušenství ze všech přístrojů na trhu a těžko se na něm hledají výrazně slabá místa. Jedná se o jeden z nejlepších přístrojů na trhu, s výbornou podporou od výrobce, nekompromisním výkonem, skvělým zpracováním a pravděpodobně s nejkvalitnějším displejem současnosti. Pokud chcete mobilní telefon, který poslouží velmi dobře jako přenosná herní konzole, silný pracovní nástroj, který vás bude reprezentovat a nabídne vám spoustu možností ovládání a který dokáže v omezené míře zastoupit rodinný kompaktní fotoaparát či dálkové ovládání k domácím spotřebičům, berte Galaxy S4 všemi deseti. Jedná se o vyvážený a opravdu velice povedený mobilní telefon téměř ve všech směrech.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |