Recenze Nokia Asha 308 a 309: pokračovatelé elegantní řady dotykovek

Jaroslav Opršal

Nokia v nedávné době vydala na trh dva nové mobilní telefony, které jsou pokračovateli série Asha, levných dotykovek s funkcemi smartphonů, které lákají nenáročné uživatele. Jak modely 308 a 309, které se od sebe liší v podstatě jen tím, že 308 je dual SIM a 309 má místo toho Wi-Fi, obstály v naší recenzi?

Série Asha se pyšní dotykovými telefony, které se vyznačují velmi dobrým designem, nízkou cenou a některými prvky, které známe u chytrých telefonů. Nokia Asha 309 a 308 v tomto duchu pokračují a již dopředu můžu říct, že se nebudou nějak drasticky lišit od modelů Asha 305 a 306, které se na trhu objevují už nějakou dobu. Největším rozdílem mezi těmito modely je hlavně kapacitní displej, který nově Asha 308 a 309 obsahuje. A je to dobře. O výkon se pak stará jednojádrový 800 MHz procesor a 64 MB RAM. Uživatelskou paměť cca 20 MB si můžete rozšířit prostřednictvím microSD karet až o velikosti 32 GB.

 

Nokia Asha 308 a 309

Rozměry110 x 54 x 13 mm
Hmotnost104 g (model 308), 102 g (model 309)
Displejdotykový TFT (kapacitní, multi-touch), rozlišení 240 x 400 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Procesor a paměťjednojádrový, 800 MHz procesor, 64 MB RAM, 20 MB uživatelská, 120 MB ROM a microSD karty až do kapacity 32 GB
Operační systémne / Asha S40
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 pixelů), nahrávání videa 176 x 144 px
Obsah balenínávod, baterie, stereo headset, 2,0 mm nabíječka, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost2 700 Kč, prosinec 2012

Obsah balení: datový kabel musíme přikoupit

Telefony přišly v malé, kompaktní krabičce. Po otevření jsem mohli prvně vytáhnout samotný telefon (ať už 308, nebo 309) a poté jsme tam našli nabíječku s 2,5 mm konektorem. Tedy takovou tu starou klasiku. Společně s nabíječkou jsou přibalena ještě pecková sluchátka WH-102 (běžně v obchodě kolem 170 Kč) a pak už jen v samotném telefonu 2 GB paměťová karta. Samozřejmě, nezbytné příručky a manuály v krabičce naleznete také.

Obsahuje tedy velmi dobrou výbavu (když poměříme k celkové ceně telefonu), avšak chybí USB kabel. Ten si budete muset přikoupit. A to nejen proto, abyste si eventuelně mohli propojit mobil s PC, ale také proto, že i pomocí tohoto kabelu můžete tyto modely případně i dobíjet.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=DRbQ8xkefjk

Design a konstrukce: podoba s předchůdci se nezapře

Je to tak. Kdo již někdy v ruce držel některou Nokii z řady Asha, jistě mi dá zapravdu s tím, že jsou si všechny modely docela podobné. A určitě to není špatně, protože modely z této řady vždy nabízely velmi líbivý design a konstrukci. Dnes tomu nebude jinak. Za design musím tyto dotykové telefony jednoznačně pochválit. Jejich rozměry 110 x 54 x 13 mm (Asha 308), 110 x 54 x 13,2 mm (Asha 309) a hmotnost 104 gramů (Asha 308), 102 gramů (Asha 309), jsou více, než přijatelné. Navíc, telefony mají zaoblené hrany, a proto se velmi dobře drží v ruce. Pojďme to ale vzít popořadě.

Na přední, frontální straně, pochopitelně největší část tvoří displej. Ten je 3“ a nutno podotknout, že mohl být o pár milimetrů klidně větší, protože kolem displeje je docela dost prostoru, na který nejsme až zas tak zvyklí. Na druhou stranu je tak velký displej pro tento telefon naprosto dostačující. Pod displejem dvě tlačítka telefonků, která jsou nejspíš všem dobře známá. Pod těmito tlačítky je ještě lesklá bradka telefonu, která je velmi vhodným designovým prvkem a umocňuje celkový požitek z designu. Tato bradka se následně protahuje kolem celého telefonu až do horní části. Nad displejem těsně už je jen logo Nokia a nad ním mikrofon.

Jdeme skokem na pravý bok telefonu, kde jsou umístěna určitě dvě nejvíce používaná tlačítka – pro rozsvěcování/zhasínání displeje a pro ovládání hlasitosti. Zde už takové klady říct nemohu. Zvlášť co se týče tlačítka pro rozsvěcování – je až nezvykle moc v dolní části a proto musíte setsakramentsky ohýbat palec, abyste na něj dosáhnuli a zmáčkli jej. Potřebovalo být tak o centimetr až dva více nahoře a bylo by to jistě lepší. Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou v dobré lokalitě, ale docela obtížně se mačkají, takže i s tímto někdy budete bojovat. Tato tlačítka na pravém boku nejsou ani nijak vyvýšena. Jediným poznávacím znakem je jakási miniikonka na nich vyrytá. Při začátcích používání s tímto vším budete mít problémy, avšak po nějakém čase si na to přeci jen zvyknete a mačkání pro vás bude lehčí a snažší.

Dostáváme se na horní bok, kde máme celkem 3 sloty. Ten nejvíce vlevo je slot pro jistě velmi dobře známou 2,5 mm nabíječku. Vprostřed je microUSB slot pro propojení s PC a vedle něj napravo je klasický, 3,5 mm Jack. Pohledem na levý bok se nám naskýtá pouze krytka, která chrání, nebo je určena, pro microSD karty a nad ní je umístěn slot pro druhou SIM kartu, pakliže se bavíme o modelu Asha 308. Proto se raději ihned vrhneme na poslední, zadní část telefonu.

Tu tvoří plastový kryt, který chrání baterii. Jde poměrně snadno oddělat a i baterie docela dobře drží v telefonu (například oproti Ashe 311).  Na krytu je zvýrazněn znak Nokia a nad ním je umístěn 2 Mpx fotoaparát. V dolní, pravé části, je pak pouze mřížkovaný čtvereček, který značí, že se pod ním ukrývá hlasitý reproduktor. To by bylo z designu a jeho popisu vše. Na závěr k této kapitole tedy musím celkově Nokii v případě obou modelů Asha 308 a 309 pochválit za vydařený design, který rozhodně opět nezklamal.

Baterie a výdrž: klasika u všech Asha

Název napovídá, že i zde bude jistá podoba s předchůdci. A skutečně. Nokia Asha 308 a 309 totiž obsahují stejnou baterii, jako ve všech modelech Asha, tedy Li-ion baterii s kapacitou 1.100 mAh. Je to dostatečné k tomu, abychom výdrž těchto mobilních sourozenců mohli hodnotit jako nadprůměrnou. Telefon nemá problém vydržet při větším zatížení i 2-3 dny. Výrobce uvádí více než 510 (Asha 308) a 650 (Asha 309) hodin pohotovostního režimu, 6 hodin telefonování a více než 40 hodin přehrávání hudby.

Já osobně, protože tak moc nevolám, ale spíše píšu SMS, mám zapnutou Wi-Fi (model 309) a každý den budík + maximálně 2-3 telefonáty…a telefon mi vydržel v pohodě 5 dní. Opět ale musím zdůraznit, že výdrž se celkově výrazně mění v závislosti na využívání telefonu, což je samozřejmě pochopitelné. Dobít telefon si můžete jak prostřednictvím přiložené nabíječky, tak také microUSB kabelem, pokud si ho zakoupíte.

Displej a ovládání: kapacitní, ale bez ochrany

Je dobře, že oproti Asha 305 a 306 dostal telefon kapacitní displej. Bohužel, nechrání ho žádné sklíčko proti poškrábání, a tak za nějaké dva týdny testování jsou na displeji, respektive tedy na přilepené ochranné fólii, vidět škrábance. A to jsem myslím o telefon pečoval více, než dobře. Nicméně, Asha 308 a 309 má 3“ TFT displej, s podporou multitouch ovládání více prsty. Rozlišení displeje není nijak dramatické a podobně jako u mnou testované Asha 311 je to „jen“ 240 x 400 bodů.

Samotný pohyb po telefonu je velmi svižný a dobrý. Displej reaguje na dotyk opravdu velmi dobře a stačí pouze malinký kontakt a ihned plní vámi zadaný příkaz. Pozorovací úhly také velmi slušné. Jako některé z vás napadne, nemůžeme se zde spolehnout na čidlo pro automatickou regulaci jasu, protože v této cenové kategorii se příliš nevyskytuje. Stejně tak nejde samotný jas displeje nijak nastavit, či změnit. Proto můžete mít na přímém slunci někdy trošku problémy. 65 000 barev zajišťuje dostatečnou pestrost, nicméně v porovnání s dnešním standardem už je to přeci jen trošku zastaralý počet.

Prostředí telefonu: vyladěné Series 40

Nedalo se očekávat, že Nokia Asha 308, 309 budou běžet na Androidu. Místo něj je tu slušně vyladěné prostředí S40, které jsme mohli (nečekaně) vidět například i u ostatních verzí Asha. V naprosto stejné variantě je i zde.

Pěkně popořádku. Po rozsvícení displeje se nám zobrazí pohotovostní obrazovka, kde máme zobrazen aktuální čas, datum, den, operátora, stav baterie, zapnuté funkce (Wi-Fi) a sílu signálu. Tedy standard, který nabízí dnes snad již všechny (dotykové) telefony.

Po odemknutí se plynule přesuneme do hlavního menu. To se skládá ze 3 obrazovek. Ta hlavní obsahuje veškeré ikony aplikací a dalších možností telefonu. Obsahuje celkem 43 ikon – od organizačních funkcí, přes nastavení, různé aplikace, až po hry. Každý si zde docela rychle najde tu, kterou hledá. Pohyb v tomto menu je velmi plynulý a rychlý. Mimo to, ikony si můžete velmi snadno přeházet tak, jak je vám libo.

Pokud byste však přeci jen nějaké ikonky chtěli dát zvlášť, abyste je měli po ruce a zbytečně neprojížděli menu, můžete si je nahodit do další pohotovostní obrazovky. Do ní se dostanete slidem doprava z hlavního menu. Zde jsou již přednastaveny ikony aplikací Mapy, Chat, Prohlížeč a Obchod. Podržením si tyto ikony můžete změnit za jiné (například FB, email…). Kdo dá přednost raději kontaktům, stejně jednoduše si místo ikonek může navolit je. Dále tato obrazovka obsahuje podobně jako odemykací obrazovka datum, čas, den a v horní stavové liště informace o signálu, stavu baterie a právě spuštěných funkcích, včetně miniatury času (tato horní lišta se nemění při přechodu mezi plochami).

Při přechodu doleva z hlavního menu nám najede číselník. Zde si můžeme jednoduše vyťukat a uložit nová čísla, nebo můžeme najet do telefonního seznamu, nebo přepnutím pod číselníkem také do záznamu hovorů – zmeškaných, přijatých, volaných. K dispozici je i měřič, takže můžete mít stav provolaných minut pod kontrolou. Kdo nepotřebuje číselník, může si místo něj editací z hlavního menu navolit aplikaci hudbu, nebo rádio. Já osobně jsem využil nejvíce asi hudbu.

Poslední věcí, co je v souvislosti s ovládáním dobré zmínit, je horní, výsuvná lišta. Tuto lištu můžeme spustit například z hlavního menu a jednoduše a rychle si díky ní vypnout/zapnout mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth, změnit režim vyzvánění, nebo najet do hudebního přehrávače, telefonního seznamu či začít psát sms.

Jak jsem již naznačil, pohyb mezi plochami je velmi svižný a rychlý, a to i s 800 MHz procesorem. Nestalo se mi ani jednou, že by se telefon nějakým způsobem zasekl, nebo že by nějak přehnaně pomalu reagoval. Jistě, při ukončování některých aplikací (např. her) musíme čekat možná o malinko déle, než by bylo potřeba, ale je to naprosto logické a nic to nemění na tom, že operační systém je zde opět velmi dobře vyladěn. Pochopitelně mu však zůstane zapovězeno spoustu aplikací, které třeba levnější telefony s konkurenčním Androidem přinášejí a telefon obohacují.

Telefonování a zprávy: standard beze změn

U mnoha věcí, které jsem dnes popisoval, jsem již řekl, že se nezměnily oproti jiným modelům Asha. A jinak tomu není ani u telefonování. Do kontaktů můžete najet buď pomocí ikony v hlavním menu, nebo z číselníku, popřípadě z horní výsuvné lišty. Je ve své podstatě jedno, jak do seznamu najedete, pokaždé uvidíte to samé. Telefonní seznam není nikterak složitý, ale ani bohatý. Je velmi strohý, jednoduchý, na druhou stranu pohyb v něm je svižný a při hledání kontaktu pomocí písmenka telefon reaguje takřka okamžitě.

Kontakty si nemůžete propojit s účtem na Googlu, což je určitě škoda, avšak tuto funkci nenabízí ani jiné modely Asha, takže se není co divit. Můžete si zvolit, zda chcete zobrazovat kontakty ze SIM karty, nebo z telefonu, nebo kombinovaně. Pokud zvolíte třetí možnost, bude u hlavičky kontaktu zobrazena mini ikona SIM karty, pokud je to kontakt ze SIM.

Kontakty nabízí docela široké spektrum úprav – od přidání emailu až po přezdívku, narozeniny, adresu, nebo přiřazení specifického vyzváněcího tónu. Další dobrou věcí, kterou jistě někteří využijí, jsou měřiče – a to jak SMS, tak provolaných minut. Velmi dobrá vlastnost hlavně pro ty, kteří si hlídají každý měsíc paušál. Při telefonování jde slyšet dostatečně, nicméně v hlučnějším prostředí jsem přeci jen měl problémy občas rozumět.

 

Dostáváme se k psaní SMS zpráv. Ty můžeme psát dvěma způsoby – klávesnicí na délku, nebo na výšku. Pokud se rozhodnete psát na délku, píšete prostřednictvím klávesnice QWERTZ. Vzhledem k velikosti displeje jsem tuto klávesnici příliš nevyužil, proto jsem dal přednost druhé možnosti, tedy na výšku. V tomto módu píšeme klávesnicí, kterou dobře všichni známe z nedotykových, klasických telefonů. Zde se mi konkrétně psalo o mnoho lépe. Jinak při psaní je viditelný odpočet znaků v SMS a také každé přidání slova je doprovázeno lehkým zavibrováním. A jak je u Nokie docela zvykem, máte na výběr ze širokého počtu smajlíků, které můžete za cenu 3 znaků do SMS vložit.

Hudební a video přehrávač: dostačující

Pro poslech hudby je zde určena aplikace přímo hudba, kterou najdete v hlavním menu. Pro ty, kteří si navolili tuto aplikaci místo číselníku slidem doleva z hlavního menu, je tato aplikace přímo k dispozici i tímto způsobem. Co se týče jí samotné, nenajdete tu žádné složitosti. Při poslechu můžete tlačítkem vpřed, či předchozí přepínat mezi skladbami, v horním rohu si rozkliknete nabídku možností. V této nabídce můžete navolit režim přehrávání (opakovat, náhodně), ekvalizér, popřípadě si vytvoříte seznam skladeb, nebo využít další, méně využívané možnosti (hrát s Bluetooth).

Dolní lišta této aplikace naopak umožňuje přepínat mezi přehráváním a knihovnou, popřípadě seznamy skladeb. Oba modely, Asha 308 a Asha 309, vám přehrají hudbu ve formátech MP3/WAV/WMA/AAC+, tedy klasika.

Video přehrávač – zde již to tak pohodlné nebude. Hlavně kvůli rozměrům telefonu, respektive jeho displeji, který nenabízí nikterak zázračné rozlišení, ani pestrost barev bych pouštění filmů ne úplně doporučoval. Tak či tak, rozjedete na něm videa ve formátech MP4/H.264/H.263/WMV. Do videí se dostanete z hlavního menu, spuštěním aplikace galerie. V ní máme pěkně rozdělené fotografie a videa. Stačí si v dolní liště najít tu příslušnou kolonku.

GPS navigace a fotoaparát: pouze pro stav nejvyšší nouze

Začnu pěkně GPS navigací, které jsme se v našich testovaných modelech, jak asi správně hádáte, nedočkali. Ostatně, není se co divit, vždyť ani vyšší model, tedy 311, GPS nemá. Jediné, co můžete využít, jsou Nokia mapy. K této aplikaci však potřebujete připojení k internetu. Při zkoušení mi telefon Asha 309 přes Wi-Fi našel polohu během 20 sekund.

Fotoaparát

Zde se dostáváme opět ke srovnání s Ashou 305 a 306, popřípadě s 311. První zmiňovaný má 2 Mpx fotoaparát, 311 už se dočkala vylepšení v podobě 3 Mpx. Naše testované modely, tedy 308 a 309, se přiklonily k horší variantě, tedy 2 Mpx fotoaparátu. Můžete tak pořídit snímky v maximálním rozlišení 1600 x 1200 pixeů. Na základě těchto skutečností se z „fotoaparátu“ stává pouze nouzová záležitost. Fotky jsou špatné, nevýrazné a až na pár jednoduchých možností v nastavení, jako jsou zvuky při zmáčknutí spouště a efekty při focení nenabízí v podstatě vůbec nic.

K nahrávání videa se není moc potřeba vyjadřovat. Do režimu videa se jednoduchým kliknutím dostaneme z fotoaparátu. Nicméně slabých 10 snímků za sekundu a rozlišení 176 x 144 px značí, že to bude podobná bída, jako samotný fotoaparát. Pochválit můžu snad jen za to, že při natáčení videa můžete zoomovat a oddalovat natáčený snímek prostřednictvím tlačítek pro ovládání hlasitosti. Na obranu je však přeci jen nutné říci, že vzhledem k ceně, za kterou si tyto modely pořídíte, je to docela pochopitelná „výbava“.

Bonusové aplikace

Moc vám toho říct nemůžu. Jak již víme, operační systém S40 toho moc nepodporuje, takže si můžete maximálně stáhnout něco z Nokia obchodu, ale i tak se to absolutně nedá porovnávat s tím, co si dopřejete s androidovým systémem.

Modely Asha alespoň nabízejí možnost stáhnout si až 40 her zdarma od EA. K telefonu jsou také některé demoverze her na zkoušku, většinou se dají hrát jen na pár minut – třeba Worms určitě nejsou špatnou volbou, pro dlouhé chvíle v metru, nebo čekárně.

Pak tu máme aplikace určené přímo pro sociální sítě – mám na mysli Facebook a Twitter. Facebooková aplikace je docela jednoduchá, ale nenahrazuje plnohodnotné prohlížení FB z prohlížeče. Někdy také špatně indikuje oznamovací oblast – prostě jsem si oznámení přečetl, ale aplikace mi pořád ukazovala, že ještě ne. To jsou však drobné detaily a na takové to rádoby psaní příspěvků ji určitě využijete. Twitterovou aplikaci jsem nezkoušel, jelikož nemám účet na této síti, nicméně bude tato aplikace podle mého názoru vedena v podobném duchu, jako výše zmíněný FB klient.

Aplikaci Chat už možná někteří z vás znají z jiných modelů Asha, prostřednictvím tohoto klienta se jednoduše připojíte k několika komunitám – FB, Google Talku, Messengeru, Nokia Chatu a Yahoo!.

Pak jsou zde nějaké dodatečné aplikace, jako je převodník, měřič (času), kalkulačka, hlasový záznamník, nebo předpověď počasí.

Organizační, datové funkce: (Wi-Fi), ale bez 3G

Proč jsem dal Wi-Fi v názvu do závorek, je velmi prosté. Protože model 308 nepodporuje Wi-Fi připojení, zatímco model 309 ano. To jsou společně s podporou dual SIM (naopak u modelu 308) jednoznačně největší rozdíly mezi těmito testovanými modely.

Nejprve bych však začal kalendářem, který mě docela příjemně překvapil. Nejen, že je dostatečně přehledný, ale hlavně docela praktický a jednoduše se v něm orientuje. V dolní liště si snadno volíte mezi záznamem (na datum, na kterém máte najetý kurzor) a zde si zvolíte ze široké škály možností – od upomínky až po poznámku. Další volbou je vytvoření samostatného úkolu, zvolíte si datum, přiřadíte prioritu a nastavíte další detaily. Poslední volbou je vytvoření prosté a obyčejné poznámky.

Pro přenos dat je tu podpora GPRS, EDGE, (Asha 309) Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 3.0 a microUSB vstup. Nemáme tu podporu 3G, kterou nám nabízí až model vyšší, Asha 311. Na internet zde máme internetový prohlížeč, který je taktéž dostačující pro chvilkové brouzdání po internetu a čtení nějakých zpráv na internetu.

Dále také aplikaci email, která je určena pro čtení emailů. Není nikterak složitá, v pár rychlých krocích najedete do vaší schránky a můžete si číst. Když jsem si na email posílal nějaké fotky, které jsem telefonem vyfotil, tak měl docela problémy to přeposlat. I když jsem fotky zmenšil, stejně se kolikrát nepovedlo poslat prostřednictvím Wi-Fi sítě (se stabilním připojením). Na emailu můžete být přihlášeni nepřetržitě, pokud necháte zapamatované heslo, takže při příštím přihlašování odpadá zbytečné vyplňování hlavičky a psaní hesla a aplikace vás pustí přímo na váš email.

Závěr recenze Nokia Asha 309

Za cenu, která se dá přirovnat k těm nejlevnějším dotykovým telefonům, dostaneme mobil, který se může pochlubit několika prvky převzatými z chytrých telefonů. Dobře vypadající, malý s vyladěným systémem. Tak v čem je problém? Hlavní nevýhodu bych viděl v tom, že absence androidového OS je a bude znát. Uživatelé, kteří chtějí spolehlivý, jednoduchý telefon s Wi-Fi mohou jistě sáhnout po tomto, pokud jim nevadí jiný OS. Alternativu bych doporučil vyšší model, Ashu 311, který má 3G i lepší fotoaparát + výkonnější procesor (to však prakticky vůbec není znát). Nebo nějaký levný, androidový telefon, například Vodafone 860 Smart II.

Nejvyšší model Asha, tedy zmiňovaný 311 jsem měl také tu čest testovat a pro dodatečné informace a přesnější srovnání si přečtěte rovnou recenzi Nokia Asha 311.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus designPlus systém s chabou podporou aplikací
Plus vyladěný systémPlus absence GPS a 3G
Plus jednoduchostPlus špatný fotoaparát
Plus výdrž
Plus zábava

Závěr recenze Nokia Asha 308

V podstatě můžeme říct to samé, co o modelu 309. Akorát tedy značná nevýhoda absencí Wi-Fi vynahrazenou funkcí dual SIM.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus designPlus systém s chabou podporou aplikací
Plus vyladěný systémPlus absence GPS a 3G a Wi-Fi
Plus jednoduchostPlus špatný fotoaparát
Plus výdrž
Plus zábava
Plus podpora dual SIM
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články