Recenze LG G2: když je hlad po úspěchu
LG chce být nejlepší. A k tomuto nemalému cíli má výrazně pomoci nová vlajková loď LG G2, která má nekompromisní výbavu za velmi slušný peníz. Je tak na úspěch zaděláno?
To nejlepší od LG v roce 2013, tak by se dal shrnout nový model G2, který v portfóliu jihokorejského výrobce navazuje na model Optimus G a přináší takřka ve všech ohledech tu nejsilnější možnou výbavu, se kterou v určitých ohledech předčí i své největší rivaly. Nedělejme ale závěry hned na úvod recenze, bude na ně ještě dost prostoru v samotném závěru.
LG letos společně s ostatními předními výrobci představilo svojí vlajkovou loď na únorové akci MWC v Barceloně. Byl to model Optimus G Pro a z předních vlajkových lodí se do ČR nakonec ani nedostal. Obdobně jako to udělalo například japonské Sony, tak i LG v létě přišlo s vylepšenou verzí své vlajkové lodě, která značně obohatila svou výbavu. A teď, když se začíná nové LG G2 na českém trhu prodávat, vlastně stojí proti více než půl roku starým zařízením (s výjimkou nové Xperie Z1), kterými jsou například Samsung Galaxy S4 či HTC One. Dokáže výrobce této výhody využít?
Ještě, než se pustíme na samotnou recenzi, je třeba si v krátkosti představit LG G2. Tato novinka láká zejména na 5,2“ Full HD displej, nový výkonný čtyřjádrový procesor Snapdragon 800, vylepšený 13 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací či značný počet chytrých funkcí, které různě zjednodušují ovládání telefonu a přinášejí „něco navíc“. Na všechny tyto funkce se podíváme v průběhu následujících kapitol recenze. Pojďme tedy na to.
Základní parametry: LG G2
Rozměry | 139 x 71 x 8,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 143 g |
Displej | dotykový, True HD-IPS+ LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 424 ppi, úhlopříčka 5,2“ |
Procesor a paměť | čtyřjádrový 2,26 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330 2 GB RAM (LPDDR3), vnitřní paměť 16 GB bez možnosti rozšíření |
Operační systém | Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI |
Fotoaparát | 13 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa se 60 fps |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka s 3 různými velikostmi špuntů, sponka pro vyjmutí SIM karty |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2013 |
Obsah balení: nutný základ a sluchátka navrch
Složení balení se na první pohled u posledních vlajkových lodí od LG nezměnilo. Z kartonové krabičky vybalíme USB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka s 3 různými velikostmi špuntů a sponku pro vyjmutí SIM karty. Diametrální rozdíl však znamenají přiložená špuntová sluchátka, která již nehrají jako sluchátka za pár korun z vietnamského stánku. Praktický je také plochý kabel, který se vám oproti klasickému kulatému kabelu zamotá jen zřídkakdy.
S čím si ale tak trochu nedají u LG pokoj, je všemožné oblepování některých částí telefonu průhlednou samolepkou. Jistě, že to má pomoci před poškozením, ale spíše tuto funkci samolepky plní již v samotné výrobě, než v krabičce na cestě k budoucímu majiteli telefonu. Sundavat takto lacině působící samolepky mnohdy titěrných rozměrů na bocích telefonu nepůsobí nijak dobrým dojmem a z prvního nadšeného dojmu to trochu obírá.
Další příslušenství si bude muset uživatel sám dokoupit. Zájem by mohl být hlavně o ochranná pouzdra, která jednak tedy přispějí k ochraně zařízení, tak také třeba vyladí LG G2 do barvy, která bude ladit s vaším oblečením. Co si budeme říkat, telefon už dnes není jen záležitostí jak si zavolat přátelům, ale dívá se na něj pomalu jako na vaše druhé já.
Design a konstrukce: téměř beztlačítkový, ale plastový
Při prvním uchopení LG G2 do ruky se možná nějakou tu chvíli budete bádat po tom, kde telefon zapnout. Někteří jistě vědí, že jihokorejský výrobce zde použil tzv. „beztlačítkový“ design, respektive na přední straně ani na bocích se nenachází žádné tlačítko ani prvek k ovládání a nic tak neruší celkový jednoduchý čistý design telefonu.
Jediné klávesy najdeme na zadní straně, jedná se o klasické vypínací tlačítko (s bílým LED podsvícením pro notifikace) a klávesy pro regulaci hlasitosti (a též lze s nimi fotit jako se spouští fotoaparátu). LG prý zjistilo, že právě na zadní straně máme na oné pozici ukazováček a mělo by tak být přirozené mít ovládací prvek právě na tomto místě, což bude stejné jak pro praváky, tak leváky. Je tomu skutečně tak? V mém případě pokládám ukazováček o něco málo vedle, takže jsem si musel zvykat, nebyl to ale problém. Přesto jsem zadní tlačítko využíval minimálně, využíval jsem častěji možnosti odemknutí i zamknutí telefonu dvojitým poklepáním kdekoliv na displeji. O této funkci ale více až v kapitole s displejem.
I přes zmíněný „beztlačítkový“ design nové LG G2 hodně připomíná svého domovského rivala Samsung a jeho vlajkový model Galaxy S4. Proporce jsou zhruba stejné, LG je jen o něco málo větší, konkrétně má rozměry 139 x 71 x 8,9 mm a hmotnost 143 gramů. Přední část však využívá na maximum, rozměrný dotykový displej o úhlopříčce 5,2“ sahá až ke krajům a prostor kolem něj je naprosto minimální, v řeči čísel zaujímá 75,9 % celé přední strany. Nejde tak o podobně přerostlý telefon jako jiné telefony s více než 5“ displeji, LG lépe hospodaří s využitím přední strany.
Zatímco přední strana u G2 působí ultimátně, pokud aktivujeme dotykový displej, o zadní straně se to říct nedá za žádné situace. Na lesklém plastovém krytu se uchycuje nespočet nečistot a otisků prstů, které jsou vidět skoro pod každým úhlem. Nepomohla k tomu ani speciální úprava plastu, který se po přejetí nehtem tváří jako vroubkovaný a má v sobě jakýsi vzor kůže, po přejetí bříškem prstů zjistíte, že jde o běžný hladký plast, alespoň tak působí.
A nevýhodou, nebo respektive spíše absencí možné výhody, v konkurenčním souboji bude pro LG G2 také nepřítomnost jakkoliv zvýšené odolnosti. Nemůže se pochlubit žádným stupněm ochrany dle známé certifikace IP, zde má navrh konkurenční Xperia Z/Z1 od Sony, se kterou se můžete i vykoupat. Na LG G2 je třeba si zkrátka dávat větší pozor. Konstrukční zpracování je však na velmi dobré úrovni, výrobce neumožnil uživatelskou výměnu baterie, díky čemuž zadní kryt drží pevně na svém místě, nijak se neprohýbá ani nevrže. Celkové zpracování je již u našeho prvního vzorku velmi příkladné.
Teď se podívejme na všechny prvky, které na telefonu najdeme. Oproti ostatním telefonům jich nebude tolik, na přední straně si můžeme všimnout kamerky pro videohovory a autoportréty, dále senzoru vzdálenosti, světelného senzoru pro automatickou regulaci jasu, barevné informační LED diody (která doplňuje informační LED podsvícení zadní klávesy) a reproduktoru pro hovory. Pod displejem je pak jen logo výrobce LG.
Po stranách je toho minimum, pravý bok nic nenabízí, protější levý bok pak úspěšně skrývá jen slot pro microSIM kartu. Na horní straně je taktéž dobře maskovaný Infraport pro dálkové ovládání televize a jiné elektroniky, a sekundární mikrofon pro redukci okolního šumu během natáčení videí a také během hovoru. Spodní strana pak přináší 3,5 mm Jack, mikrofon, microUSB port a reproduktor. O zadní straně už řeč padla, hlavním prvkem je speciální tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu a kolem něj dvojice kláves pro regulaci hlasitosti a pořízení snímku. Nechybí zde ale ani fotoaparát a jeho pomocník v podobě LED blesku.
Baterie a výdrž: rychle a zběsile
Dlouho se čekalo na nějaký pokrok v oblasti baterií používaných u mobilních telefonů, a nejen u nich. A možná jedním takovým pokrokem je nová vylepšená baterie od LG. U svého vlajkového modelu LG G2 používá Li-Ion baterii obohacenou o technologii SiO+, díky které výrobce dosáhl vyšší kapacity při stejných rozměrech baterie jako u běžné Li-Ion baterie. A navíc ještě k tomu LG využilo pro umístění baterie i zakulacené části po bocích telefonu, což také nebývá zatím běžné. Výsledkem je akumulátor s výsostnou kapacitou 3.000 mAh. A další eso má ještě výrobce v rukávu.
Výdrž telefonu se pohybovala kolem 1 a půl dne, při střízlivějším používání jsem se dostal i na celé 2 dny. To jsou výborné výsledky na dnešní „nenažravé“ smartphony. A počítejte, že těchto výsledků dosáhnete, když budete smartphone naplno využívat, což se koneckonců u takto vybaveného zařízení tak nějak čeká.
Esem v rukávu pak je následné rychlonabíjení. Baterii v LG G2 nabijeme s dodávanou nabíječkou (output 1,6A a 5V) z 0 na 100 % za velmi pěkných 111 minut! Doba se sice může ještě o pár minut lišit, ale přesných 111 minut jsem dosáhl hned při prvním nabíjení z vybitého stavu (když se po 1 % baterie sám telefon vypnul a již nešel spustit). Pokud budete prakticky dobíjet například ze stavu 50 %, budete čekat o to kratší dobu. A to je u baterie s vysokou kapacitou 3.000 mAh velké plus, které mohou ostatní telefony jen a jen závidět.
Pro přehled vývoje rychlosti nabíjení jsem dal ještě dohromady jednoduchou tabulku.
Na druhou stranu je třeba také brát v potaz, že když si ke smartphonu LG G2 půjčíte jinou nabíječku, protože po ruce nemáte dodávanou rychlonabíječku, rychlost nabíjení se většinou mnohonásobně sníží. Vyzkoušel jsem telefon dobít z 0 na 100 % s běžnou nabíječkou od Nokie s outputem 0,75A a 5V, a výsledek? Musel jsem si počkat více než 4x tolik, za jak dlouho bych již měl jinak telefon nabitý s dodávanou rychlonabíječkou!
Displej a ovládání: jedním slovem paráda
Co jiného může nabídnout vlajková loď LG, než to nejlepší ze své výroby displejů, které využívá i například Apple. Dotykový displej u modelu G2 je tak marketingově vylepšený True HD-IPS+ LCD s vysokým Full HD rozlišením (1920 x 1080 px). Jinými slovy se jedná o LCD displej vyrobený technologií IPS+. Na obří úhlopříčce 5,2“ pak dosahuje vysoké jemnosti 424 ppi. Díky všem těmto parametrům si říká o post „pole position“, jak bychom řekli terminologií u formulí 1.
Také praxe ukazuje, že displej LG G2 patří mezi to nejlepší na současném trhu. Díky technologii IPS má displej výborné pozorovací úhly, velmi přirozené barevné podání a díky vysokému rozlišení i podání super jemné. Takhle by měl displej u vlajkových lodí vypadat. A LG se nespokojilo jen se samotnou kvalitou displeje a přidalo ještě jednak ochranné sklo Gorilla Glass nejnovější 3. generace a také zajímavou funkci KnockOn. Ta umožňuje, že po dvojitým poklepání kdekoliv na displeji telefon probudíte nebo naopak při dvojitým klepnutí kdekoliv na volné místo na displeji či na notifikační lištu kdekoliv v prostředí telefon opět zamknete. Je to jednoduché a návykové. Jen je třeba trochu trpělivosti, ze začátku se mi stávalo, že jsem klepnul dvakrát rychleji za sebou a displej gesto nerozeznal. Jinak ale funguje perfektně.
Displej zaujímá podstatnou část přední strany, sahá až téměř ke krajům
Pro jednoduší ovládání některých aplikací v jedné ruce LG připravilo různé změny. V nastavení si můžete zapnout speciální klávesnici, která bude zmenšená k jedné straně (bude více „nalepená“ vlevo nebo vpravo, podle toho, jestli jde o praváka či leváka), dále lze procházet v různých aplikacích záložky pomocí swipe geste v horizontálním směru. Když k tomu ještě připočtu možnost přidání tlačítka pro rozbalení notifikační lišty do spodní ovládací lišty s tlačítky, vychází mi LG G2 jako telefon s velkým displejem, který se dá pohodlně ovládat téměř ve všech ohledech i v jedné ruce.
Notifikační LED dioda na přední straně a druhá LED dioda na straně zadní v rámci vypínacího tlačítka
Alespoň jeden odstavec si také zaslouží informační LED diody. Ano, jsou na telefonu prakticky hned dvě, jedna schovaná na čelní straně nad displejem a druhá pak v rámci speciálního tlačítka na zadní straně. Obě umí upozorňovat na různé události, zatímco zadní LED dioda bílou barvou dá najevo, že máte příchozí hovor, dále že s někým zrovna voláte či upozorní na budík, přední toho umí podstatně více – informuje o: příchozím hovoru, nepřijatém hovoru, zmeškaných zprávách, zmeškaných emailech, zmeškaných zprávách mobilního vysílání, budíku, upozornění kalendáře a o stavu nabíjení baterie. Jednotlivé funkce můžete aktivovat či deaktivovat podle potřeby. Tomu říkám pořádné možnosti nastavení a hlavně plné využití potenciálu informačních LED diod.
Uživatelské prostředí: Android 4.2.2 Jelly Bean ochucený od LG
LG do značné míry osladilo obyčejný Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean o svojí nadstavbu Optimus UI s celou řadou funkcí. Pojďme se na vše podrobně podívat.
Zamykací obrazovka a její různé odemykací efekty, které si zvolíte v nastavení
Zamykací obrazovku můžeme odemknout ve stylu klasického Androidu jednou z vybraných možností: posunutím, odemknutím pomocí obličeje, gestem, pinem, heslem či bez jakéhokoliv zámku. Pokud použijete obligátní řešení v podobě odemknutí posunutím prstu kdekoliv po displeji, můžete si od LG vybrat z několika pěkných grafických efektů: zvlnění s listy, kapka rosy, bílá díra, částice či crystal. Velmi pěkné. Dále si na zamykací obrazovce můžete nastavit tapetu, pětici rychlých zástupců aplikací, přidat si jednoduchou animaci počasí (ovšem bez ukazatele teploty a dalších informací), nechat si zobrazovat informace o vlastníkovi telefonu či přidat si na další zamykací obrazovky různé widgety.
Na výběr je z dvojice základních témat, které mění celkovou grafiku prostředí
Po odemknutí telefonu se dostaneme do klasického prostředí Androidu. To se skládá v případě LG G2 z maximálně sedmi ploch (můžeme si zvolit, aby byly cyklické), na které si uživatel přidává různé aplikace a widgety, a z klasického menu se všemi aplikacemi a widgety. To není nic nového. LG ale navrch přidává dvojici témat, která kompletně změní grafiku prostředí, a také dává na výběr z různých přechodových efektů mezi plochami. Telefon si tak můžete skutečně nastavit podle sebe.
Naprostou novinkou pak je možnost nastavení spodní ovládací lišty s tlačítky, kde si můžete vybrat z různých přednastavených rozestavení. Chcete, aby bylo pořadí kláves: vracečka, domů a možnosti? Nebo raději pořadí: možnosti, domů, vracečka? A pokud by vám základní tři tlačítka nestačila, můžete si přidat třeba zástupce pro stažení horní notifikační lišty (což je velmi praktické u telefonu s obřím displejem) či zástupce pro spuštění poznámkové aplikace QuickMemo. A nebylo by to LG, kdyby ještě nepřidalo možnost nastavení si barevného téma celé spodní lišty (aby černá verze telefonu měla černou lištu a bílá pak mohla mít lištu také bílou) či průhledného pozadí lišty na domovské obrazovce. Velmi šikovné.
Z dalších zajímavých funkcí rozhodně stojí za zmínku alternativní obohacená verze jakéhosi multitaskingu. Pomocí swipe gesta tažením 3 prstů zprava doleva můžete danou aplikaci, ve které se nacházíte, uložit do paměti a jít pak do aplikace jiné. Jakmile se k některé z maximálně 3 uložených aplikací budete chtít vrátit, stačí vykonat opačné gesto pomocí trojice prstů tažením zleva doprava a pak si jen vybrat z fullscreen náhledů aplikací. Z praktického hlediska nejde o nic převratného, používání běžného multitaskingu z Androidu pomocí přidržení klávesy domů je leckdy rychlejší a minimálně stejně schopný.
Co je rozhodně použitelnější a v klasickém Androidu zatím nenajdeme, jsou tzv. plovoucí miniaplikace, u LG nazvané QSlide. Pokud chcete zároveň na velkém displeji vykonávat více funkcí, například během psaní zprávy sledovat video či používat kalkulačku, můžete si některé takového aplikace z jejich plnohodnotné podoby speciálním tlačítkem „převést“ do miniaplikací nebo si vybrat požadovanou miniaplikaci z pásu QSlide v rozbalené notifikační liště. Ne všechny aplikace jsou v plovoucí zmenšené verzi (avšak rozměrově do určité míry uzpůsobitelné) podporované, takové základní, které k tomuto využití přímo vybízejí, však najdete. U každé miniaplikace se pak dá nastavit i různá průhlednost. Tímto je zatím LG ze všech výrobců nejdále, pro srovnání: Sony nabízí miniaplikace, ale bez takto rozsáhlého nastavení, Samsung pak u jeho produktů řady Note také nemá takové možnosti, neumí například nastavit průhlednost u všech miniaplikací.
A LG přidává ještě další zajímavé funkce. Pokud máte děti nebo byste své LG G2 chtěli půjčit do cizích rukou, je lepší povolit přístup jen k určitým aplikacím. K tomu slouží tzv. režim Host, kterému nastavíte různé aplikace, ke kterým se dostane. K notifikační liště, do menu apod. se z tohoto režimu nedostane. Takže například vaše fotky, zprávy a další osobní záležitosti budou v bezpečí. Pro používání tohoto režimu však musíte zvolit možnost odemknutí telefonu gestem či jiným zabezpečením a nastavit jednak kód pro vstup do klasického prostředí a k tomu i druhý kód pro vstup do režimu Host.
Pochvalu si zaslouží také funkce chytrá obrazovka pro sledování obličeje a dokud se díváte na displej, neměl by vám zhasnout. Tato funkce není žádnou novinkou, LG ji možná okoukalo od konkurenčního Samsungu, koneckonců jako i některé další funkce. Parádní pak je možnost vybrat si efekt vypnutí obrazovky (zeslabení, černá díra, retro TV), což rozhodně u Androidů není nic běžného.
Celkově je prostředí LG G2 velmi rychlé, plynulé a dobře odladěné. Nepříjemností jsou spíše nedostatky a přohřešky samotného systému Android, i když má G2 jeden z nejsilnějších procesorů současnosti, při aktualizaci vícero aplikací na pozadí stále občas dochází k trhaným přechodům mezi plochami, u LG pak možná bude ležet problém s padáním aplikace hudebního přehrávače, který mi za první večer spadl během první půl hodiny hned 3x. LG G2 tak není dokonalý smartphone a jeho prostředí má stále prostor pro zlepšení, je ho však výrazně méně, než třeba u konkurenčních smartphonů.
Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
Při prvním pohledu přináší LG G2 velmi silný hardware v podobě čtyřjádrového 2,26 GHz procesoru Qualcomm Snapdragon 800 s grafikou Adreno 330. Stejná sestava aktuálně vévodí našemu standardizovanému testu v případě modelů Sony Xperia Z Ultra, Xperia Z1 a Samsung Galaxy Note 3. Bude vlajková loď od LG dalším do této party nejvýkonnějších smartphonů současnosti? Pro doplnění, operační paměť má model G2 o velikosti 2 GB RAM a jedná se o nový typ LPDDR3. Vnitřní paměť o velikosti pouhých 16 GB bez možnosti rozšíření je jediným zklamáním. Původně se mluvilo, že bychom se mohli dočkat verze vyšší s 32 GB nebo jiné verze se slotem pro až 64 GB microSD kartu. Bohužel realita je jiná.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
Sony Xperia Z Ultra | 2952 b |
Sony Xperia Z1 | 2900 b |
LG G2 | 2898 b |
Samsung Galaxy Note 3 | 2880 b |
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
HTC One mini | 2269 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
LG Optimus L9 II | 2146 b |
Samsung Galaxy S4 | 2089 b |
Samsung Galaxy S4 Active | 2057 b |
Samsung Galaxy S4 mini | 1985 b |
Samsung Galaxy Mega | 1957 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Sony Xperia L | 1797 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
HTC Desire 500 | 1696 b |
Huawei Ascend P6 | 1639 b |
Huawei Ascend Mate | 1628 b |
Huawei Honor 2 | 1572 b |
Samsung Galaxy S II | 1552 b |
Huawei Ascend D2 | 1426 b |
Samsung Galaxy S II | 1410 b |
LG Optimus L7 II | 1306 b |
LG Optimus L5 II | 1294 b |
Google Nexus 4 | 1280 b |
Huawei Ascend G510 | 1247 b |
Vodafone Smart III | 1215 b |
Huawei Ascend Y300 | 1152 b |
Alcatel OT X’Pop | 1032 b |
Samsung Galaxy S | 551 b |
V tomto testu dokázal smartphone LG G2 těsně, ale přeci, předskočit rivala od Samsungu a jeho nejnovější výkonný model Galaxy Note 3. LG zde potvrzuje, že jeho vlajková loď je vynikající pro práci s webovým prohlížečem a surfování na internetu. Pár bodů ztrácí jen na dvojici modelů od Sony – Xperii Z Ultra a Xperii Z1.
Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.
Egypt HD | |
Samsung Galaxy Note 3 | 69 fps |
Sony Xperia Z1 | 61 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 60 fps |
LG G2 | 55 fps |
Samsung Galaxy S4 | 41 fps |
HTC One | 40 fps |
Sony Xperia Z | 37 fps |
Apple iPhone 5 | 29 fps |
Apple iPhone 5C | 29 fps |
LG Nexus 4 | 26 fps |
HTC One mini | 15 fps |
Sony Xperia T | 14 fps |
Huawei Ascend P6 | 13 fps |
LG Optimus L9 II | 13 fps |
Samsung Galaxy S II | 11 fps |
T-Rex HD | |
Samsung Galaxy Note 3 | 26 fps |
Sony Xperia Z1 | 23 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 23 fps |
LG G2 | 22 fps |
LG Nexus 4 | 15 fps |
HTC One | 15 fps |
Samsung Galaxy S4 | 15 fps |
Sony Xperia Z | 14 fps |
Apple iPhone 5 | 6,5 fps |
Apple iPhone 5C | 6,5 fps |
HTC One mini | 5,6 fps |
LG Optimus L9 II | 5 fps |
Sony Xperia T | 4,5 fps |
Huawei Ascend P6 | 4,3 fps |
Samsung Galaxy S II | 2,7 fps |
Ve velmi náročném testu GFX Bench skončil smartphone LG G2 na nezáviděníhodné bramborové pozici, předskočila jej opět dvojice od Sony (Xperia Z1 a Z Ultra) a tentokrát i Samsung s jeho novým Galaxy Notem 3. Za dosažený výsledek se ale LG stydět nemusí, stále jde o jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti, i když z testovaných smartphonů s novým Snapdragonem 800 o nejméně výkonný, takže jako by výrobce nedokázal vytěžit z výkonného čipsetu tolik, co dokáže jeho konkurence. Připomenout však musím, že jde jen o přibližné benchmark testy, v praxi jde také o jiné aspekty než výkon na papíře, například optimalizace hraje významnou roli.
Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu. Unlimited verze vynechává dopad rozlišení displeje, vertikální synchronizace a dalších aspektů pro vyobrazení výsledného čísla, bez ovlivnění vlivů mimo CPU, GPU a RAM. Jedná se tedy o výsledek vyjádřený na úrovni hardwaru, bez okolních vlivů.
Výsledkem u LG G2 však je, že testy Ice Storm a Ice Storm Extreme jsou pro telefon příliš jednoduché a žádného výsledku se v 3D marku nedočkáme. Jediný výsledek poskytne až třetí test zvaný Ice Storm Unlimited a v něm G2 dosáhl 9156 bodů, což je ve srovnání se Sony Xperií Z1 (17 513 bodů) a Samsungem Galaxy Note 3 (19 151 bodů) za očekáváním. Ukazuje se, že LG stále nedokáže tak dobře optimalizovat výkonný hardware, výjimkou je jen zatím poslední Nexus 4, který však má v tomto ohledu na starosti spolupracující Google. LG by se od něj potřebovalo přiučit.
Při větší zátěži, v mém případě po proběhnutí zmíněných výkonnostních testů, se LG G2 zahřívá na zadní straně v horní části kolem fotoaparátu (kovové části, které lépe vedou teplo), což ale z praktického hlediska ani tak nevadí, při běžném držení telefonu na výšku se prsty této oblasti nedotknete. Ale při hraní her v režimu na šířku displeje už zvýšenou teplotu můžete po delším hraní pocítit.
Galerie, hudba, video a zvuk
Multimediální obsah najdeme převážně v galerii, která dává dohromady veškeré obrázky a také některá videa (pouze ta přednahrátá výrobcem a pořízená s telefonem). A výrobce zde opět pokračuje v šikovných vylepšeních. Pokud chcete smazat určitou fotku, stačí si ji oddálit a přetáhnout swipe gestem směrem nahorů. Swipe geste v opačném směru, tedy dolů, pak lze obrázek či video rychle sdílet, ať už přes Bluetooth, email či sociální sítě nebo jiné dostupné kanály).
Hudební přehrávač také přináší něco navíc. Konkrétně tím je v první řadě vylepšený zvuk v Hi-Fi kvalitě, pokud v takové kvalitě je samotný audio soubor, telefon si již s ním poradí. LG G2 podporouje kromě klasických audio formátů typu MP3, WAV, eAAC+, AC3 a WMA také kvalitnější formát FLAC. V tomto formátu najdeme v telefonu přednahrátou trojici skladeb od společnosti LG, které ukazují zlepšenou kvalitu, kterou si pustíte do sluchátek. Ale posuďte sami, zhruba 2 minutový soubor má přes 50 MB, při omezené 16 GB vnitřní paměti, kdy se počítá každé MB, to asi prakticky nebude žádné velké terno. Uživatelé si možná pár nejoblíběnějších skladeb ve vyšší kvalitě do telefonu nahrají, ale mít celou svoji hudební sbírku ve FLACu by bylo na úkor dalších multimédií. Nutné je také dodat, že aby vyšší kvalita nebyla nijak pozměněna, není dokonce dovoleno používat ekvalizér, který jinak u LG G2 je k dispozici.
Zvukový ekvalizér lze použít jak pro přehrávání přes sluchátka, tak i přes externí reproduktor, což nebývá u telefonů zvykem. K dispozici je základní pětice přednastavených zvukových profilů, ze kterých si můžete vybrat, případně si vytvořit šestý profil zcela podle svých představ. Z nastavení nechybí ani opakování jedné skladby či celého alba a náhodný výběr skladeb, ovšem jen v rámci jednoho alba (není ale problém zvolit přehrávání všech skladeb a v nich pak nechat náhodně vybírat).
K neprůstřelné výbavě dopomáhá také integrované FM rádio, k jehož používání je tradičně potřeba připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Z funkcí nechybí služba RDS nejen pro zobrazení informací o aktuálně hrané skladbě a interpretovi, či časovač pro automatické vypnutí rádia po určité době, stejnou funkci najdeme také u hudebního přehrávače.
Video přehrávač také nezůstal pozadu, ba naopak. Dokáže přehrát formáty MP4, DivX, XviD, H.264, H.263 a WMV, což je široká podpora video souborů. A skvěle si poradí také s přiloženými titulky v externím souboru, včetně české diakritiky. Třešničkou na dortu pak je rozsáhlé nastavení, můžeme konkrétně u titulků změnit velikost a barvu písma, barvu pozadí, průhlednost, obrys či dokonce ručně synchronizovat během přehrávání titulky, aby přesně seděly.
U videa nechybí ani ekvalizér (zde funkční jen po připojení sluchátek), automatické vypnutí videa po nastaveném čase či funkce chytré video, která sleduje obličej a pokud se otočíte, přestane video přehrávat, aby vám nic neuniklo. Stejnou funkci přináší Samsung a z ní, dá se říct, prakticky tato funkce vychází. Prodlení od otočení hlavy a stopnutí přehrávaného videa je zhruba 2-3 vteřiny, samozřejmě záleží na podmínkách jako je osvětlení apod., jak dobře bude funkce fungovat.
Bonusové aplikace: pořádná nálož aplikací
Video Guide – pro první uživatele asi nejdůležitější aplikace, pomocí videí představí 10 nejdůležitějších funkcí, na které by možná uživatelé sami nepřišli, a také ukazuje 360 stupňový pohled na telefon a jeho prvky.
QuickRemote – aplikace pro dálkové ovládání domácí elektroniky jako je televize, set-top box, DVD, Blue-ray, projektor a další produkty, které lze ovládat přes Infraport. LG G2 tak může zastoupit klidně pětici různých domácích ovladačů, klidně i více. Stejnou funkci přináší také konkurenční Samsung a HTC.
Centrum aktualizací – aplikace pro jednoduchou aktualizaci aplikací či zjištění nového softwaru telefonu.
Editor videa – zajímavý nástroj, jak rovnou v mobilu upravit natočené video. K dispozici jsou nástroje jako střih, zkrácení záběrů, přidání titulků či vybrání různých stylů. Pro základní rychlé sestřihání určitě bohatě postačí.
SmartWorld – svět od LG, ve kterém najdete doporučené aplikace, tapety a vyzvánění. Výhodou je přímo lokální zaměření, vyberete si, že jste v České republice a obsah doporučený přímo českým zastoupením společnosti LG se vám pak bude nabízet ke stažení.
Quick Translator – aplikace pro okamžitý překlad naskenovaného textu pomocí fotoaparátu. Vyberete si, jestli má telefon překládat jen jedno slovo, které zaměříte, nebo celý řádek či rovnou celý odstavec. Překlad jednotlivých slov funguje poměrně přesně, na souvislé přeložení textu o celých větách to však stále není.
Správce souborů – nic, co byste nečekali, jde o správce všech různých typů souborů, můžete s ním jednoduše přesouvat, kopírovat a mazat soubory v telefonu.
Slovník – do telefonu si můžete stáhnout kompletní podrobná slovník, k dispozici jich je sice přes desítku, ovšem každý stojí kolem 80 korun a žádný v sobě neobsahuje češtinu. Takže ve finále prakticky pro většinu nepoužitelné.
Voice Mate – hlasový asistent od LG, který však zatím umí jen anglicky. Pokud mu ale přijdete na chuť, můžete s ním rychle nastavovat budík, zjišťovat informace o počasí, vyhledávat na internetu a další podobné akce.
RemoteCall Service – jde o servisní centrum, ve kterém vám výrobce může pomoct s vaším telefonem.
LG Backup – aplikace pro zálohu dat z telefonu.
Life Square – taková zeď se všemi novinkami, které se vás týkají. Aplikace sdružuje do jednoduchého výpisu nové fotky, videa, nové statusy, hovory a vše další, co se vás týká.
Notebook – takový vylepšený zápisník, ve kterém můžete pracovat s grafy, s kreslením a textem, vše dohromady, je to dobrý způsob, jak si různě na mobilu zpracovat základy třeba do práce.
Fotoaparát a kamera: příjemné překvapení
Nebudeme si nalhávat, telefony od LG nikdy nepatřily ke špičce fotomobilů. Při pohledu na parametry LG G2 v oblasti fotoaparátu však nová vlajková loď tohoto výrobce začíná vystrkovat své růžky. Posuďte sami: rozlišení až 13 Mpx, LED blesk, optická stabilizace obrazu či zajímavě funkční multi-point autofocus, který zaostří až na 9 míst současně a dokáže například rozeznat až 9 tváří na fotce. Nechme zatím stranou výslednou kvalitu snímků a podívejme se ještě na samotné funkce, se kterými nové LG G2 přichází.
Objektiv chrání safírové krystalové sklíčko, které má také zabránit uchycení otisků prstů, což se mu i trochu daří
Do fotoaparátu se rychle dostaneme delším přidržením zadní klávesy pro snížení hlasitosti. Celkem si však počkáme kolem 3 vteřin, než prostředí fotoaparátu naběhne a my tak můžeme stejné tlačítko stisknout znovu pro okamžité pořízení první fotky. Takovouto momentku však vezmeme v celkovém čase 6 vteřin, což je poměrně pomalé, respektive to nejlepší od LG si zde stále nezadá s některými předními fotomobily nebo třeba posledními iPhony, kterým to trvá o pár vteřin méně.
Samotné prostředí fotoaparátu je intuitivní, po pravé straně máme k dispozici velkou spoušť fotoaparátu, náhled poslední pořízené fotky a přepínač mezi režimy foto/video. V případě natáčení videa můžeme nadále pořizovat fotky, a to ve stejném rozlišení jako je natáčené video, tedy 1920 x 1080 px. Co dále potěší, je levý sloupeček s rychlým nastavením režimu blesku, používané kamerky (přední/zadní), režimu scény a zbývající nastavení.
Režimy scén pro focení jsou následující:
- Normální
- Fotit a vymazat – telefon pár vteřin fotí a vše, co se na fotce během této doby pohne, pak můžete jednoduše odstranit
- Dynamický tón – focení v režimu HDR, které se hodí pro světelně nevyvážené scény (protisvětlo apod.)
- Panorama
- VR Panorama – 3D panorama, které pořídíte ve 3D prostoru kolem sebe, ovšem návaznost jednotlivých snímků není dobrá
- Série snímků – při podržení spouště fotoaparátu telefon dělá jeden snímek za druhým (max. 20 snímků)
- Snímek krásy – vylepší tvář focené osoby
- Duální fotoaparát – přidá se do hlavního záběru ještě druhý záběr zachycující autora fotky pomocí přední kamerky
- Časový snímek – nestihli jste vyfotit, co jste měli na displeji? Zmáčkněte spoušť rychle po tom a vyberte si několik snímků ještě před stisknutím spouště
- Inteligentní automatizace
- Sport
- Noc
Režimy scén pro video jsou následující:
- Normální
- Živý efekt – udělejte někomu velké oči, velká ústa, velký nos nebo naopak třeba menší oči
- Duální nahrávání – přidá se do natáčeného záběru druhý záběr zachycující autora natáčeného videa pomocí přední kamerky
- Přiblížení pro sledování – přidá druhý rámeček s videem, který zachycuje zvětšený určitý výrěz z natáčeného videa, co si posouváním zaměřujícího prvku vyberete)
A teď už zpátky ke kvalitě snímků. LG příjemně překvapilo. Výsledné zkušební fotky působí velmi dobře, k ostrým fotkám za každých situací pomáhá optická stabilizace obrazu, na fotkách nechybí jemné detaily. Barvy se zbytečně neslévají a působí přirozeně, nejsou zbytečně přikrášlené. Za horšího osvětlení má navrch zejména Lumia 1020 s větším snímačem a také se silným xenonovým bleskem. LG ale nemá takový baťoh s optikou na zádech. Když přihlédnu k tomuto poměru, vychází snímky vzešlé z vlajkové lodi od LG velmi sympaticky.
LG G2 – zkušební fotografie
A pro některé uživatele bude jistě důležitá také přední kamerka. Disponuje rozlišením 2,1 Mpx a dokáže také natáčet video až ve Full HD při 30 fps. Pro jednodušší pořízení autoportrétů či videí s duálním nahráváním se skvěle hodí zadní tlačítka regulace hlasitosti, je s nimi jednodušší jednoručně ovládat fotoaparát, než mačkat klávesu na displeji. Tohle dává smysl.
LG G2 – zkušební video
LG není pozadu ani v oblasti natáčení videí hlavním fotoaparátem. Dokáže pořídit Full HD video až při 60 fps, což již zaručuje velmi jemný a plynulý pohyb obrazu. A během videa model G2 využívá několika technologií a funkcí. V první řadě nechybí druhý mikrofon pro redukci okolního hluku, dále výrobce přidává své vlastní funkce audio zoom – pro zesílení zvuku v dané oblasti, kterou si prsty na dotykovém displeji zvětšíte, pak je to funkce tracking zoom – pro sledování daného obličeje či daného pohyblivého předmětu, a funkce zoom to track – pinch-to-zoom gestem zvětšení obrazu v libovolném místě přehrávaného videa.
Telefonování a zprávy: stále jde primárně o hovory
U LG se snažili nepodcenit ani takovou oblast, jakou je telefonování, které se v průběhu posledních let příliš nezměnilo. Většinou platí, co Android, to stejné možnosti a nastavení. U modelu G2 však přeci jen najdeme cosi nového, co výrobce posouvá vpřed.
Ať už jdeme do aplikace kontakty či telefon, vše je v rámci obou aplikací propojené a můžeme jednoduchým swipe gestem doleva či doprava procházet jednotlivé záložky. Těmi je obrazovka s vytáčením, záznamy, kontakty, oblíbené a skupiny. Kontakty v telefonním seznamu můžeme zobrazit z různých účtů (telefon, SIM, Google/Google+, Facebook a další), ke každému kontaktu nechybí možnost přidat celou řadu údajů (obrázek, email, adresa, ..) a nejen údajů, ale také třeba charakteristické vyzvánění či dokonce barvu LED oznámení pro příchozí hovor či zmeškané události od daného kontaktu (na výběr je hned z devíti různých barev), což je naprosto skvělé.
Vyzváněcí profily najdeme u LG G2 v klasickém počtu: normální, tichý a vibrace. Novinkou je funkce Tichý režim vzatá z iPhonu, se kterou můžete jednoduše na noc vypnout veškeré zvuky z příchozích volání a nových upozornění (s výjimkou budíku a médií). Pokud by vám ale někdo volal opakovaně v krátké době či byste si jej přidali na seznam povolených kontaktů, pro něj by pak toto nastavení neplatilo. Jako zajímavá se také jeví funkce Chytré vyzvánění, která automaticky nastaví vyšší hlasitost pro telefonní vyzvánění, když je v okolí telefonu hluk a nemuselo by jej tak být dobře slyšet. Stejně chytrá je i funkce, se kterou již dříve přišel Samsung a umožňuje přijmout hovor jednoduše přiložením vyzváněného telefonu k uchu či naopak vytočit vybraný kontakt na obrazovce po přiložení telefonu k uchu.
Ani SMS zprávy nepřišly o dílčí chytré funkce. Na výběr je z klasické alfanumerické klávesnice (včetně prediktivního slovníku T9) a plnohodnotné QWERTY klávesnice, jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, klávesnice se dá uzpůsobit pro jednodušší ovládání v jedné ruce, a to tak, že ji připnete více k levé či pravé straně, takže váš palec tak snáze dosáhne napříč celé klávesnice. Velmi šikovné je přidání horního řádku s čísly, které se hodí zejména při zadávání hesel. V nastavení si ale můžete vybrat, jestli se vám tento extra řádek s čísly bude zobrazovat či nikoliv, klidně můžete naopak ušetřit místo, i když na rozměrném 5,2“ displeji je ho více než dost.
Editor zpráv odečítá aktuální počet zbývajících znaků do právě psané zprávě hned od prvního znaku, máte tak neustále přehled, kolik znaků si ještě lidově řečeno můžete dovolit. Z dodatečných funkcí nechybí možnost zasílání doručenek o potvrzení a velmi zajímavá je také funkce pro naplánování odeslání zprávy. Chcete někomu popřát k narozeninám či svátku pomocí SMS a bojíte se, že v daný den zapomenete? Můžete si zprávu sepsat už o něco dříve a jen si ji připravit k budoucímu automatickému odeslání, třeba hned minutu po půlnoci, abyste byli suveréně prvním blahopřejícím.
Organizační funkce: jako dělaný pro manažery
U LG nechtěli nechat nic náhodě. V obohacení základních aplikací z Androidu pokračoval výrobce také v oblasti organizační a datové. Zajímavou novou funkcí je tzv. Text Link, který umožňuje další práci s textem například ve zprávě, a to tak, že pokud vám někdo pošle přes SMS návrh ke schůzce, můžete si ji ihned přidat do svého kalendáře (rozeznané údaje jako datum, čas, místo se sami vyplní). Stejně to funguje i v případě použití daného textu pro přidání do poznámek nebo přidání zaslaného čísla do kontaktů. Není to nic nového v mobilním světě, třeba takový Apple tuto funkci ve svém iOS také nabízí, ocenění si to ale zaslouží.
Velký potlesk pak z mé strany směřuje k propracovanému kalendáři. Někteří pravidelní čtenáři možná vědí, jak bídně na tom bývají základní předinstalované kalendáře u Android telefonů, a nejen u nich. LG G2 je ale doslova přeborníkem. V měsíčním náhledu dokáže u každého dne zobrazit první dvě naplánované události, po druhém kliknutí na kterýkoliv den se pak aplikace zvětší do fullscreen režimu a u každého dne pak vidíte až 5 událostí pod sebou! Tomu říkám přehlednost, podívám se a vidím prakticky vše, co mě v daném měsíci čeká a co již mám za sebou. Samozřejmostí pak je při takto pokročilých možnostech barevné odlišení různých vašich používaných kalendářů. U týdenního náhledu pak krásně vidíte přesný časový průběh všech zanesených událostí. A třešničkou na dortu je zapnutí zobrazení čísel u jednotlivých týdnů.
Z dalších organizačních aplikací nechybí budík, kterých si můžete nastavit vicero a u každého pak zvolit i opakování v určitých dnech, dále kalkulačka, poznámky včetně režimu pro kreslení, úkoly, diktafon, stopky ani časovač. Velkým plusem je možnost přepnout zejména organizační aplikace do režimu miniaplikací a používat tak na velké obrazovce současně více aplikací zároveň bez nutnosti se mezi nimi přepínat. LG G2 nepostrádá ani aplikaci Polaris Viewer 5 pro prohlížení Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF souborů, ovšem k editaci ani vytváření nových souborů nás bezplatná verze nepustí.
GPS a navigace
Mapy a navigaci přináší LG G2 v podobě prověřených a populárních Google Map. Telefon umí využít jak GPS, tak i Glonass díky oběma integrovaným čipům. Nalezení aktuální pozice je bleskurychlé, pokud používáte asistované GPS (A-GPS) využívající mobilní připojení k internetu či Wi-Fi sítě, je otázkou jen několika málo vteřin.
Vše ostatní již bylo řečeno nespočetněkrát, mapové podklady i navigace jsou zcela zdarma, platíte jen za svůj datový tarif u operátora, popřípadě je možné si předem stáhnout třeba přes Wi-Fi připojení často používané oblasti a po dobu jednoho měsíce tak mapy používat ve zcela offline módu, ovšem zde pak nefunguje turn-by-turn navigace včetně hlasových pokynů či služba ukazující aktuální provoz v ulicích, což jsou velmi dobré a použitelné funkce. Je tedy lepší mít vždy připojení k internetu a například při cestě do zahraničí, kde přijdou roamingová data ještě podstatně dráže než v Česku, využít jiné navigace.
Datové funkce a webový prohlížeč: na úspěch zaděláno
Co LG G2 a data? K připojení slouží v první řadě mobilní data využívající technologie GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA, HSUPA), nechybí ani nejnovější LTE, i když zatím ještě komerčně ne příliš v našich končinách využívané. Telefonu není cizí ani bezdrátové Wi-Fi s plnou podporou dnešních standardů a/b/g/n/ac (v srpnu byl G2 představen jako teprve 3. telefon s novým „ac“ standardem, který se do budoucna bude hodit, má lepší propustnost skrze zdi, nedochází k rapidnímu poklesu rychlostí hned za první zdí, ovšem je třeba, aby „ac“ měla i druhá strana – Wi-Fi router).
Webový prohlížeč WebKit, který přináší novou funkci pro zachycení obrazu celé webové stránky
Ke sdílení mobilního připojení k internetu z LG G2 poslouží technologie Wi-Fi tethering a Bluetooth tethering, obě dokáží dostat připojení na okolní zařízení pomocí své bezdrátové technologie. LG G2 nechybí ani nejnovější Bluetooth 4.0, Infraport pro dálkové ovládání televize a další domácí elektroniky, USB 2.0 či NFC.
Mobilní prohlížeč Chrome (první dva screenshoty), který doplňuje základní prohlížeč
Internetové prohlížeče najdeme v telefonu stále dva, což musím rozhodně ocenit. Googlovský novější Chrome totiž nemá Flash a nedokáže tak některé stránky zobrazit plnohodnotně, zejména se s ním ochudíte o některá videa, reklamní bannery by ani tak nevadily. Na druhou stranu přináší synchronizaci záložek v rámci vašeho Google účtu napříč všemi vámi používanými zařízeními, ať už jde o mobil, tablet či počítač. Druhým browserem je WebKit, do kterého lze stále dostat pomocí jednoduchého návodu podporu webového Flash přehrávače, takže pak máte na mobilu plnohodnotný obsah a o nic se nepřipravíte. LG jej navíc vybavilo novou funkcí zvanou „Zachytit více“ pro získání a snadné uložení náhledu celé webové stránky, se kterou pak můžete klidně dále pracovat v kreslení.
Zhodnocení a konkurence
LG ukázalo pořádný hlad po úspěchu. U modelu G2 se povedlo něco, co se dlouho tomuto jihokorejskému výrobci nedařilo, a to skloubit celkově výborné funkce a velmi silnou výbavu bez větších nedostatků a vše nabídnout jako celek za více než slušnou cenu, kterou by ani jeden z rivalů u svého top modelu rozhodně nenasadil. Na úspěch tak mají u LG zaděláno. Druhou stranou mince jsou však zákazníci a na nich nyní bude záležet, co na LG G2 řeknou a zda pro ně bude atraktivní a tou nejlepší volbou.
Přesvědčit nerozhodnuté zákazníky by měl zejména kvalitní 5,2“ Full HD displej, který se ze všech podobně velkých telefonů ovládá nejlépe díky svému edge-to-edge designu a pokrytí většiny čelní strany, k tomu ještě výrobce připravil různé vychytávky, které dopomohou ke snadnějšímu jednoručnímu ovládání. Tedy pokud chcete, jinak je samozřejmě možné se k modelu G2 postavit jako k jiným větším smartphonům a ovládat vše tzv. obouruč.
K lepšímu zážitku také pomáhá velmi silný procesor Snapdragon 800, který aktuálně hraje ve prospěch LG G2 oproti konkurenčnímu Galaxy S4 od Samsungu či HTC One, které mají více než o půl roku starší a méně výkonný čipset. A důležité je odladění v samotném prostředí a optimalizace nejnovější verze grafické nadstavby Optimus UI od LG. Telefon je více než svižný a na Android velmi plynulý. Ze zmíněné nadstavby pak plynou další výhody v podobě chytrých funkcí, ať už menších či větších, které po celkové stránce značně vylepšují tento telefon a dávají mu určité odlišení od konkurence, které může hrát u zákazníků velkou roli. Koneckonců to přesně ukázal Samsung u své řady Galaxy S, která vždy měla něco navíc a po značném zpropagování se lidem funkce zkrátka líbily a dokázaly je přesvědčit.
Výhodou je také vylepšený 13 Mpx fotoaparát, který dnes patří ke špičce. K tomu dopomáhají funkce jako optická stabilizace obrazu, multi-point autofocus či možnost odstranění nežádoucích objektů ze scény. Také nahrávání videa se povedlo, s vysokým Full HD rozlišením při vyšší snímkovací frekvenci 60 fps se řadí k tomu lepšímu, co dnes ty nejlepší smartphony přináší.
Ve výbavě se také povedl hudební a video přehrávač, oboje aplikace patří k dnešní elitě, organizační stránka je jak dělaná pro manažery, vyčnívá zejména kvalitní kalendář. Když k tomu připočtu ještě rychlonabíjení, kdy baterii s vysokou kapacitou 3.000 mAh nabijeme za zhruba 111 minut, a až na prvním místě velmi atraktivní cenovku pod hranicí 13 tisíc korun, asi málokdo by nedokázal odpustit dvě výraznější slabiny – pouze 16 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření a na pohled levnější plastové tělo. Nespočet pozitiv vše u LG G2 směle převáží a měli jsme tak tu čest s jedním z nejlepších smartphonů roku 2013.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.