Mobilizujeme.cz

Recenze Lenovo Vibe P1: český ideál

  |  27 komentářů  |  autor:

Lenovo konečně dalo mobilnímu telefonu součást, po které uživatelé dlouho volali – opravdu velkou baterii. Platí za to daň větších rozměrů, ale mnoho dalších mínusů neukrývá. Přesvědčí Lenovo Vibe P1 i tradičně skeptické české uživatele?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Laskavý čtenář promine drobou nadsázku v titulku. Nejen čeští uživatelé samozřejmě dokážou výrobce svými rýpavými komentáři na adresu jejich smartphonů potrápit. Výčitky jako například „Proč to radši neudělali o pár milimetrů silnější a nepřidali tomu na baterii,“ nebo „K čemu tisícimegapixelový foťák, když s tím ani nedojdu z práce domů,“ poznává asi každý, kdo někdy zabrousil na česká fóra o mobilních telefonech. Lenovo svým modelem Vibe P1 míří přesně na tuto skupinu zákazníků. Nabízí stejně velkou baterii jako leckterý tablet a přitom nedělá ostudu ani svými dalšími funkcemi. Hned několikrát jsem si během recenze uvědomil, že kdyby na mě nové Lenovo přeci jen nebylo příliš velké, neviděl bych důvod, proč si kupovat jakýkoli jiný telefon. Ale popořádku.

Lenovo Vibe P1: specifikace

Konstrukce plast, 153 x 76 x 9,9 mm, 187 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systém Android 5.1 Lollipop + nadstavba
Procesor 8 jádrový, 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 615
Paměť 2 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologie LTE, dual SIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, rychlonabíjení
Baterie 5 000 mAh
Cena a dostupnost , listopad 2015

Design a zpracování: nuda z nutnosti

Jen málokdy se v našich recenzích věnujeme obsahu balení, v němž telefon přijde od výrobce. Většinou totiž není příliš o čem mluvit. Ne tak v případě Lenova Vibe P1. Kromě obligátního telefonu a rychlonabíječky zde totiž nacházíme i tradiční „lenovovské“ bonusy. Jak už se u čínské značky stalo zvykem, obdrží zákazník také folii na displej (na rozdíl od jiné čínské konkurence nechává Lenovo čistě na uživateli, zda ji nalepí, či nikoli) nebo průhledný bumper na boky a záda. V něm telefon naštěstí skvěle drží, což u všech telefonů Lenovo nebývá pravidlem.

Kromě příslušenství z kategorie „estetika“ zaujme v balení ještě jeden drobný černý špalíček. Gumový kvádr ukrývá redukce z microUSB samce na USB samici. Důvtipný čtenář už tuší. Ano, olbřímí kapacitu akumulátoru Vibe P1 lze využít jako přenosnou powerbanku. A skutečně to funguje: zkusmo jsem k čínskému přístroji připojil iPhone 6s – nabíjel se rychlostí 1 % za cca tři minuty. Za to patří Lenovu velký dík. Řada uživatelů totiž funkci OTG na svých telefonech (ano, Lenovo skutečně není jediné, kdo něco podobného nabízí) mnohdy nevyužijí právě proto, že jim schází příslušenství a nedostanou se k tomu si ho zakoupit. A přitom stačí tak málo.

I samotný design telefonu jakoby křičel: tady nejsme na výstavě, jde se do práce. Designové výstřelky byste hledali marně – za největší „úlet lze považovat… vlastně ani nevím co. Černý kvádr vzdáleně připomínající zvětšený Samsung Galaxy S4 je totiž vysloveně nudný a čistě účelný. To dokresluje přítomnost stavové diody a extrémně hlasitého reproduktoru pod jednou ze dvou výdechů na spodní straně přístroje. Škoda jen, že mu kromě hlasitosti nedal výrobce do vínku také kvalitní zvuk. Tranzistorový jekot totiž možná řada uživatelů raději vymění za tichý mód s vibracemi. Škoda – ty totiž paradoxně příliš v kapse cítit nejsou. O to více však ucítíte samotný telefon. Ano, je sice kovový a dílenské zpracování příkladné. Váží ale nepřehlédnutelných 186g. To v kombinaci s jeho 15cm výškou a 1cm tloušťkou dává dohromady telefon, který se jen tak do nějaké kapsy nevejde a každé sako tahá k jedné straně. Proto jedno doporučení: oblepte jej přiloženými foliemi a noste v tašce.

Pracovní zaměření podtrhuje i čtečka otisků prstů ukryta v domovském tlačítku. Asi nejsem jediný, kdo by ji v této cenové kategorii klidně bez pozdvihnutí obočí postrádal. Jedním dechem ovšem musím dodat, že se Lenovu skutečně povedla. Její rychlost a přesnost bych přirovnal k iPhone 6 – na model 6s nebo třeba zadní čtečku Honor 7 přeci jen ještě v rychlosti i toleranci ztrácí. Na rozdíl od jablečných výrobků ovšem k odemknutí telefonu není potřeba domovské tlačítko tisknout – stačí jen položit prst na čtečku. Za to má Vibe P1 kladné body.

Ty se však hned odečtou, když zjistíte, kolik prstů si Lenovo pamatuje: pouze dva. Asi každý proto nechá telefon zapamatovat si své palce a rozloučí se s odemykáním přístroje ležícího na desce stolu ukazováčkem. Nic naplat: čtyři paměťové pozice jsou dnešní minimum. Vysloveně komicky proto působí tento propagační text výrobce: Vibe P1 dokáže poznat i více otisků prstů, takže si telefon mohou půjčovat důvěryhodní členové vaší rodiny a přátelé.

Pokud už ovšem telefon někomu půjčíte, nechte mu v něm raději svou SIM kartu. Pro přístup ke slotům na svě nanoSIM a jednu microSD o velikosti až 128 GB je totož potřeba odloupnout horní plastovou část zadního krytu – podobně jako třeba u BlackBerry Passport. To jde ovšem opravdu ztuha a ještě o něco složitější je kryt na místo zase vrátit. Osobně mi to vždy trvalo několik minut.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung má za sebou pravděpodobně nejdůležitější moment letošního roku – představení vlajkových modelů Galaxy S8 a S8+. Záhy se ovšem dozvídáme…

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

DNES  |    |  diskuze (0)

Kdybych měl zmínit jednu jedinou věc, která je momentálně v mobilním světě v kurzu, bude to stoprocentně duální kamera fotoaparátu. Tomuto…

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

VČERA  |    |  diskuze (1)

A je to tady. Samsung konečně představil své vlajkové lodě pro rok 2017, Galaxy S8 a Galaxy S8+. Smartphony mají bestiální…

Mobilní zobrazení