Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia X3-02 – recenze první dotykovky s prostředím S40

  |  136 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia X3-02 je první dotyková Nokia s prostředím S40. Recenze odhalí, jak se osvědčila kombinace dotykového displeje a alfanumerické klávesnice. Ve výbavě telefonu najdeme rychlá data HSPA, Wi-Fi či 5 Mpx fotoaparát. S tloušťkou pouhých 9,6 mm pak můžeme Nokii X3-02 směle zařadit mezi stylovky.

Mobilní telefon Nokia X3-02 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Levná dotykovka s alfanumerickou klávesnicí – Nokia X3-02 (s přídomkem Touch and Type), se v prodeji objevuje hned v několika barevných provedeních. Vedle naší černé testované verze (Dark Metal) existuje bílá (White Silver), modrá (Petrol Blue), růžová (Pink) a fialová (Lilac). Ne všechny však seženete v Česku. Konzervativní černá verze se hodí především pro pracovní účely.


Nokia X3 (X3-02) Touch and Type – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia X3-02

Rozměry106 x 48 x 9,6 mm
Hmotnost78 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Procesor a paměť50 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne, prostředí S40 6th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), Full focus, nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost4 200 Kč, říjen 2010

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia X3-02:

Co se nám líbilo: kombinace dotykového ovládání s klasickou klávesnicí, velmi tenké provedení telefonu, rychlá data HSPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, kovový vzhled

Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu, zadní kryt zcela netěsní, absence GPS a map

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia X3-02 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení:

Telefon se prodává v modré krabici, jejímž obsahem je vyjma telefonu baterie (BL-4S), nabíječka s 2 mm zakončením (AC-8), pecková sluchátka s 3,5 mm Jackem (WH-102), USB kabel, návod a záruční list. Do telefonu výrobce dodal 2GB paměťovou kartu microSD.

Vzhled a konstrukce:

Nokia X3-02 (Touch and Type) má opravdu skromné rozměry, a to zejména tloušťku – 106,2 x 48,4 x 9,6 mm. Pokud se nemýlím, jedná se o nejtenčí mobilní telefon z řad hlavních výrobců mobilů. Dosud byl jedním z nejtenčích telefonů model 5310 XpressMusic, s 9,9 mm tloušťky. Také hmotnost pouhých 78 gramů zaslouží pochvalu.

Nokia zkombinovala klávesnici s dotykovým displejem, za což hned po představení telefonu byla pokárána, protože hovořila o inovaci a novém způsobu ovládání telefonu. Stejný způsob zvolil Sony Ericsson někdy zhruba před třemi až čtyřmi roky, a to u modelů M600 nebo W960i. I tak si myslím, že Nokia může mít s tímto způsobem ovládání telefonu úspěch nejen v letošním či příštím roce.

Přední stranu okupuje 2,4“ dotykový displej a klasická klávesnice, i když s netradičním rozmístěním tlačítek. Pod zkosenou spodní hranou je zabudovaný reproduktor. Kovové provedení je precizní, avšak kazí jej z části ne zcela přiléhající zadní kryt baterie, který o čočky fotoaparátu vytváří menší mezeru a kryt se proto může hýbat.

Při držení telefonu v pravé ruce je na hraně, bližší palci, umístěno tlačítko uzamknutí displeje a hlasitosti. Na obou bočních hranách je také zámek zadního krytu, při stisku zámku na obou stranách je možno kryt lehce sejmout. Většinu funkčních prvků nese tradičně horní hrana, kde se poskládaly vedle sebe 3,5 mm konektor Jack, microUSB a 2 mm port pro nabíječku.

Telefon má 5 Mpx fotoaparát bez přídavné LED diody, zarovnaný do úrovně zadního krytu. Pod krytem je dostupný slot pro paměťovou kartu microSD a SIM kartu, k níž se lze dostat až po vyjmutí baterie. Celkově na mě telefon pro konstrukční stránce působí dobrým dojmem, oku lahodí kovové (hliníkové) provedení a minimální tloušťka.

Displej a ovládání:

Nokia X3-02 je prvním „hloupým“ modelem výrobce (prostředí S40), který kombinuje ovládání dotykovým displejem a klávesnicí. Displej má rozlišení QVGA (240 x 320 px) na úhlopříčce 2,4“ a zobrazuje 262 tisíc barev. Jedná se přitom o typ displeje s rezistivní technologií, takže je možné ovládání jak stylusem, nehty či prsty. Všechny způsoby fungují přesvědčivě a není potřeba doteky několikrát opakovat pro určitou volbu.

Některé úkony v mobilním telefonu zůstaly realizovatelné přes klávesnici. Ta má u Nokia X3-02 atypické rozmístění tlačítek. Horní řady čtyř tlačítek má dvě hovorové klávesy, rychlý vstup do zpráv a hudby. Pravý sloupec pak nese hvězdičku, křížek a nulu, které jsou obvykle ve spodní řadě tlačítek. Nokia si od tohoto způsobu zřejmě slibuje snazší psaní zpráv, ne každému se ovšem může přechod z letitého způsobu rozmístění tlačítek zamlouvat.

Psaní na klávesnici splňuje přísná kritéria, a to díky jakýmsi schůdkům mezi řadami tlačítek, takže uživatel píše bez překlepů a velmi rychle. Jen je nezvyk mazat dotykem na tlačítko na displeji. Podsvícení tlačítek je rovnoměrné, dostatečně intenzivní. V nastavení telefonu marně pátrám po manuálním nastavení úrovně jasu podsvícení displeje. Jas je pevně daný, nemění si ani automaticky.

Baterie a výdrž:

V telefonu je umístěna Li-Ion baterie o kapacitě 860 mAh (označení BL-4S), u které Nokia uvádí výdrž telefonu až 17 dní (tj. 408 hodin) v pohotovostním režimu, 5 hodin volání v síti GSM nebo 3,5 hodiny hovorů v síti 3G. Uživatel pracující denně s telefonem musí počítat s nižšími hodnotami výdrže, a to v rozmezí 2-4 dnů. Záleží na tom, co v telefonu nejvíce využíváte. Pokud budete mít zapnutou Wi-Fi a třeba hudební přehrávač několik hodin denně, pak výdrž klesá znatelně rychleji. Věřit lze udávaným hodnotám výdrže spuštěného hudebního přehrávače – 25 hodin a přehrávání videa – 7 hodin.

Prostředí telefonu:

Nokia X3-02 Touch and Type má prostředí S40 6th Edition uzpůsobené pro dotykové ovládání. Dosud bylo prostředí S40 určeno pouze pro levné telefony s klasickou klávesnicí. Nyní je tu tedy model s kombinací dotykového displeje a klávesnice, který je určen pro uživatele neprahnoucí po operačním systému Symbian. Základní obrazovka má několik pod sebou umístěných panelů, které lze libovolně přeházet. Od výrobce je zde nastaven ukazatel času, data, pod ním čtveřice oblíbených kontaktů, hledání na webu a čtyři hlavní aplikace pro rychlé spuštění. Spodní okraj displeje má volby – Jdi na, Menu a Jména.

Pro rychlý vstup do zpráv, napsání nové zprávy a ovládání hudebního přehrávače slouží zkratky na klávesnici. Po vyvolání se objeví na displeji okénko s volbami. Do menu se vstupuje přes tlačítko nad displeji. To sestává z matice 3 x 3 ikony, případně lze nastavit výčet položek jako seznam. Rychlost telefonu je odpovídající, nezpozoroval jsem žádné dlouhé pauzy a čekání, než se něco otevře, zavře.

Paměť telefonu, dostupná pro uživatele, je 50 MB. Další rozšíření až o 16GB je podle výrobce možné microSD kartou.

Telefonování a zprávy:

Ve složce kontakty je jak jmenný výpis, tak protokol volání (přijaté, nepřijaté, zmeškané), možná synchronizace s Ovi, tvorba skupin a nastavení zrychlených voleb. Oproti starším modelům s prostředím S40 se změny neodehrály. Ve výčtu kontaktů lze volit mezi zobrazením jmen, jmen a čísel, jmen a obrázků. Stejně tak je možno nastavit řazení dle jména či přímení. Komu by nevyhovovalo už tak poměrně velké písmo, může zvolit ještě větší, které nebude dělat potíže ani seniorům.

Přidání nového kontaktu probíhá v jednotlivých, po sobě jdoucích, krocích, a to v pořadí číslo, příjmení, jméno. Poté se kontakt uloží a vy můžete přidat další informace přes nabídku volby – přidat – detail – číslo, internet, multimédia, osobní info. Přidat lze i obrázek z alba, případně dotyčného ihned vyfotit. V seznamu kontaktů nechybí možnost poslání zprávy, zobrazení konverzace či odeslání dotyčného vizitky přes Bluetooth, zprávu či ji přidat jako přílohu MMS zprávy.

Zprávy se seskupují ve složce dle konverzací, případně klasicky dle času přijetí. V nastavení lze volit velikost písma, zrušit výpis o doručení nebo zakázat obrazové smajlíky. Vytvoření zprávy je opravdu snadné, navíc podtržené kvalitní klávesnicí. Zbylé znaky v SMS se odpočítávají od počátku psaní. Přidat lze multimediální obsah a odesílat zprávy více příjemcům naráz. Někdo může ocenit hlasové čtení zpráv, které ovšem není z pohledu češtiny příliš dokonalé. Nechybí emailový klient s průvodcem nastavení a služba Ovi Chat.

Fotoaparát:

Nokia X3-02 nese 5 Mpx fotoaparát, kterému na první pohled chybí LED blesk a autofocus. Při horších světelných podmínkách tedy nebudou fotky žádný zázrak, alespoň částečné nahrazení autofocusu slibuje funkce Full focus. Fotografie s rozlišením 5 Mpx (2592 x 1944 px) jsou celkem povedené, zapadají do průměru. Fotoaparát má čtyřnásobný digitální zoom, samospoušť či efekty. V režimu videokamery je možné odstranění hluku a pořizování záznamu v rozlišení QVGA s 30 snímky/s nebo VGA s 15 snímky/s.

Zkušební fotografie – Nokia X3-02:

 

Organizační a datové funkce, zábava:

Telefon není po stránce datové výbavy rozhodně žádným nováčkem. Přes operátora podporuje přenosy GPRS, EDGE a HSPA, které umožňuje stahování rychlostí až 10,2 Mb/s a odesílání až 2 Mb/s. Do výčtu dále patří bezdrátové Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. K počítači se telefon připojuje přes USB (High-Speed USB 2.0), které zároveň dovoluje telefon nabíjet. Pro nabíjení klasickou nabíječkou zvolil výrobce bohužel 2 mm konektor, nikoliv microUSB.

Pro prohlížení webových stránek je připraven Nokia Web browser, který umí načítat stránky v plnohodnotném zobrazení, má podporu Adobe FlashLite 3.0 a měl by údajně zvládnout i streamovaná videa. Bohužel, vyzkoušeli jsme YouTube videa umístěná jinde, než na stránkách YouTube, a ta se nezobrazí. Na domovské stránce YouTube se sice u videa objeví možnost jej přehrát, spuštěný přehrávač jej ale neotevře. Velká škoda.

Nokia X3-02 má FM rádio a také hudební přehrávač, podporující soubory s příponou mp3, AAC, eAAC, eAAC+ a WMA. Na pozadí přehrávače se při přehrávané skladbě zobrazuje obal alba, pokud tuto informaci nese soubor v sobě uloženou. Jsou zde funkce hraní náhodně, s opakováním a nastavení ekvalizéru s několika přednastavenými styly a úpravou podle sebe. Ve vybraných zemích je s přehrávačem spjata služba Ovi Music store. Dodávaná pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack hrají uspokojivě, jejich součástí je také mikrofon a tlačítko pro příjem hovorů. Reproduktor telefonu bych na hudební produkci s vyšší hlasitostí nepoužíval, hudbu totiž začne zkreslovat.

Uživatel má k dispozici běžné funkce telefonu, konkrétně kalendář s nastavením připomenutí a synchronizací skrze Ovi účet, budík s opakováním, prodloužením opětovného buzení a nastavením tónu, kalkulačka s pokročilými matematickými funkcemi, záznamník zvuku s maximální délkou nahrávky jedné hodiny, poznámky, odpočítávací měřič, stopky, seznam úkolů a další položky extra, v nich je např. Ovi obchod, komunity, služba My Nokia, Opera Mini, převodník, převodník velikostí, světový čas či služba Shazam k určení právě hrané skladby.

V telefonu jsou přeinstalovány čtyři hry, a to Guitar Hero 5, Hip Hop Tournament, Climate Mission a Memorize. Ovládání je ve většině případů možné přes dotykový displej. Další hry jsou ke stažení na Ovi obchodu. Pak tu máme ještě složku s fotografiemi a videi, která celkem přehledně řadí fotografie podle času pořízení (časová osa). Pokud chcete někomu fotografie ukázat, pak poslouží funkce prezentace, a to v režimu na výšku či šířku displeje.

Závěr recenze telefonu Nokia X3-02:

Nokia přišla na trh s něčím, co jiní výrobci vyzkoušely už před několika lety, tj. ovládání telefonu dotykovým displejem a klasickou klávesnicí. V případě Nokie se však jedná o první model s prostředím S40, uzpůsobeným pro dotyk. Ve Finsku přitom razantní změny velmi, ale velmi neradi. Telefon je připraven po stránce datové výbavy a pro běžného uživatele splňuje všechny požadavky. Zaujme především tloušťka 9,6 mm a výdrž několika dní. Po tom, co jsem telefon užíval, bych ho doporučil především pracujícím, kterým se pohodlně vejde i do té nejužší kapsy a nabídne dostatek funkcí. Cena na hranici čtyř tisíc korun (v době uvedení prodeje na konci října 2010) se mi zdá rozumná.

Koupit Nokii X3-02 na značkovém eShopu Nokia.

tloušťka 9,6 mm chybí klasický autofocus
dotykový displej absence GPS a map
rychlá data HSPA 
Wi-Fi 
microSD 
výdrž 
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
76 Comment threads
60 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
107 Comment authors
pavlaPatasDominomcralexander hlavac Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
electricCZ
electricCZ

Zajímavý telefon, jen ten prohlížeč webu je divný, jak na tom běhá Opera mini, kterou jsem ve videu zahlídl ve vysunuté nabídce ?

Lukáš
Lukáš

Opera na tom běží lépe, ale na nějaké surfování to stejnak není, není to smartphone.

misa
misa

Dobrý den, nevíte proč mi nejede internet přes Operu? Opera mě vůbec nejde spustit:(

COKOLADA
COKOLADA

TENHLE TELEFON bych nejradši vyhodila..:( Mam snim porad nejake problemy,koupila jsem ho pred prazdninami a uz ho mam po treti na reklamaci kde mi dve neuznaly..!!Jsem strasne sklamana,jelikoz byl dobry..nejak se mi sekal, svitil displey, budik nesel nastavit psalo mi to ze zazvoni za 140hod:D a kdyz do telefonu vlozim simkartu napise mi to na displey : Simkarta odmitnuta!!
Ale normalne se dal zapne..!!:( Mozna jsem mela smulu na tenhle telefon, jinka byl fajn

petra
petra

mám stejny problem s tim,že ted uz se ani nezapne,predtim se furt sekal a zobrazoval zpravy ktery uz byly davno precteny jako prijaty,zklamani nejvetsi stary dobry telefony ketry vydrzely vsechno a nikdy nezklamaly,nevim jestli je to cenou……driv jsem mela xpres music,doted ho ma neter a funguje dokonale

Vendy
Vendy

dělá mi to stejné.. bliká, sám od sebe se vypíná a když ho znovu zapnu nemám tam absolutně nic .. všechno se vymaže :// při spouštění mi taky píše že simkarta byla odmítnuta.. přítel má ten stejný a taky mu tohle dělá.. ten mobil je uplně na prd :/ taky bych ho nejraději vyhodila

Ščučková
Ščučková

Dobrý den,
s tímto mobilem mám také jen problémy. Budu ho mít v prosinci dva roky a mám 3 opravy. Jednu odešel displej, 2x mikrofonek. Seká se, delší zprávy nejdou pořádně přečíst, protože si lítá jak chce. Nejsou vůbec spokojená. Foťák také nic moc. O ostatním nemluvě, nekdy se povede, jindy stávkuje.

monika
monika

zdravím já jí mám taky mobil se mě sám vypíná a když ho chci zapnout zapne se špatně a píše také karta odmítnuta. je to křáp vyhodit ho z okna. Měla jsem jednu reklamaci a půjdu sním opět znova nejsem snim spokojená .

Michal
Michal

Zdravím. Tato Nokie,je to nejhorší,co mohli výrobci vymyslet!!Je to šunt a už si nikdy od Nokie nekoupím:-((

Wendy
Wendy

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Přemýšlím o tom, že bych si pořídila nový mobil, a jelikož můj současný mobil je Nokia (konkrétněji 6103) a byla jsem s ním moc spokojená, chtěla bych Nokii i tentokrát. Co jsem se dívala na internetu i na vaší stránce, tak jsem výběr zúžila na 4 telefony od Nokie: 5530, X3-02, C3-00 a C5-03. Moli by jste mi poradit, resp. pomoci vyhodnotit, který mobil byl byl z tohoto výběru nejlepší? Velmi děkuji za pomoc A s webem jen tak dál :-) Wendy

Was3k
Was3k

No záleží na co ten telefon budeš používat, jestli chceš radši dotykáč nebo klasiku, atd…. Vím že bys chtěla nokii ale mrkni se ještě na HTC Wildfire, je to kvalitní a povedený mobil, krom toho dotykový symbian je s androidem prakticky nesrovnatelný.

Was3k
Was3k

PS: nejsem žádný anti-nokiář, krom svého současného HTC jsem měl samé nokie :)

Lukáš
Lukáš

Dobrý den,
v první řadě je třeba zvážit, jestli opravdu chcete přejít z klasického telefonu na dotykový. Je to poměrně dost rozdíl a zůstat u klasického ovládání není na škodu, někdy méně znamená více. Pokud by jste přece jen chtěla jít do dotyku, tak zvažte Nokii 5230, 5530. Klasické telefony podobné 6103 která vám jak píšete vyhovovala by mohli být Nokia 6303(i) nebo například Nokia 6700 classic. Za super kompromis považuji tuto Nokii X3-02, kterou mimochodem také vlastním.
S pozdravem

karla
karla

Lukáši,u tel. X3-02 při přijaté sms se mi objeví klasicky jen přijatá sms nebo i jm. odesílatele?? To zrovna nechci:-)

Jája
Jája

Jak je to s těmi přijatými zprávami? Také mě to zajímá :)

timofej
timofej

proc mate napsano ze nema operacak ved to je symbian ne?

Jindrich Srb
Jindrich Srb

Dobry den, S40 je prostredi, nikoliv OS. Mame to uvedeno spravne.

BB
BB

Dobrý den, odešla mi E51 a na pamětovce jsem měl umístěny Nokia Mapy. Když kartu strčím sem, tak půjdou nebo ne? Děkuji.

karel.k.
karel.k.

Dobrý den, tento telefon jsem si před dvěma týdny pořídil. Vypadá super, příjemně se používá. Trochu mě zklamal foťák, fotky nejsou doostřené a bílá barva má kolem auru. Baterie vydrží cca 4 dny. Wifi funguje dobře, přenos dat je krásně rychlý. Je to malý plochý telefon, akorát do kapsy, a pokud nepotřebujete telefon s OS, tak si myslím, že budete spokojeni.

Lukáš
Lukáš

Plně souhlasím, jako jediné co mně vadí je, že Nokia X3-02 nedisponuje klávesou C pro mazání chybně napsaných znaků, ale musí se mazat přes dotykový displej. Je škoda že například místo klávesy s rychlým přístupem na hudební přehrávač toto tlačítko neumístili. Jinak reproduktor také není moc kvalitní, ale stejně se písničky poslouchají přes sluchátka a né nahlas. Fotoaparát na momentky stačí, na focení jsou digitály.

tino
tino

skusal si na nom telefonovať cez skype?

-mo-
-mo-

toto by ma zaujimalo, nikde som nenasiel ze by tam bol skype, aj stranka nokie mi napisala ze to nepodporuje..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple láká na další novinky, event plánuje na 30. října

Apple láká na další novinky, event plánuje na 30. října

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Když 12. září Apple představoval nové iPhony, jistě mnoho diváků čekalo víc, než jen tři nové iPhony a novou…

Spotify má nyní samostatnou aplikaci pro hodinky s Wear OS

Spotify má nyní samostatnou aplikaci pro hodinky s Wear OS

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nastal věk streamované hudby. Jedna z nejpopulárnějších hudebních aplikací – Spotify – je nyní dostupná i samostatně pro chytré…

Xiaomi Mi Mix 3 o sobě dává znovu vědět, tentokrát jde o displej

Xiaomi Mi Mix 3 o sobě dává znovu vědět, tentokrát jde o displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Předchozí dva dny jsme se dozvěděli pár zajímavých informací o chystaném bezrámečkovém Xiaomi Mi Mix 3. Aktuálně se díky…

Mobilní zobrazení