Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia E72 – recenze nejen elegantního manažera

  |  1 komentář  |  autor: David Přibyl

Nokia E72 představuje vylepšenou verzi modelu Nokia E71. Z předchůdce si bere neotřelý design a na chlup stejný displej. Nově se objevil 5 Mpx fotoaparát, 3,5 mm audio Jack a zlepšila se konektivita.

Mobilní telefon Nokia E72 do recenze zapůjčil eshop Nokia.


Nokia E72 – oficiální fotografie

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu Nokia E72 najdete v katalogu mobilů.

Nokia E72 – Základní parametry

Rozměry114 x 60 x 10 mm
Hmotnost128 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 16 mil. barev, úhlopříčka 2,36“
Paměť256 MB + 4 GB paměťová karta v balení
Operační systémSymbian 9.3. S60 3rd Edition, FP2
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 2x LED blesk
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, USB kabel, kožené pouzdro, hadřík, poutko, 4 GB paměťová karta microSD
Cena a dostupnost10 750 Kč, od prosince 2009

Krátké postřehy z testování Nokie E72:

Co se nám líbilo: chromovaný design telefonu, QWERTY klávesnice, 5 Mpx fotoaparát, 3,5 mm audio Jack, optická navigační klávesa

Co se nám nelíbilo: chybí krytka fotoaparátu


Obsah balení: milé překvapení

Balení nás mile překvapilo, svou bohatou a originální výbavou, kterou ocení každý manažer. V krabici najdete velmi silnou nabíječku Nokia AC-8. Nabíjet lze i přes microUSB kabel, který v balení také najdete, bohužel je ale příliš krátký.

Stylově a prakticky hodnotím kožené pouzdro a poutko. Přístroj skvěle zapadne a nehrozí, že by vám z koženého pouzdra vypadl. Speciální hadřík na čištění displeje se určitě hodí. Nadprůměrná stereo sluchátka WH-601 přinášejí novou vlastnost. Tyto sluchátka se totiž nikdy nezamotají. Místo kulatého kabelu je použit kabel placatý. Při zpuštění jacku směrem k zemi se vám sluchátka sami rozmotají. MicroSD paměťová karta o kapacitě 4 GB je umístěna v telefonu.

Vzhled a konstrukce: elegantní konzervativec

Telefon je klasické konstrukce. Mobil drží štíhlou linii, jeho tělo je štíhlé pouhých 10 mm. Dílenské zpracování se pohybuje na velmi vysoké úrovni. Nokia E72 je po obvodu lemována chromem. Chromavána je i optická navigační klávesa, sluchátko a fotoaparát.

Zadní kryt je lesklý, kovový. Použité plasty jsou matné. QWERTY klávesnice nabízí protiskluzovou ochranou. Celkově telefon budí elegantní dojem.

Všechny komponenty do sebe skvěle zapadají. Nejsou patrné ani žádné rušivé zvuky jako skřípání či vrzání. Sejmutí zadního krytu je bezproblémové. Přístup k baterii a SIM kartě je též bezproblémový. Rozměry telefonu jsou 114 x 60 x 11mm. Hmotnost přístroje činí 128 gramů. K dostání jsou zatím provedení v černé, hnědé a šedé. Barevně rozlišeny jsou vždy jen plasty.

Zapínání a vypínání telefonu je zasazeno klasicky na horní liště telefonu. Na levé boční liště v její horní části jsou umístěny sloty pro microUSB a pamětové karty typu microSD. V telefonu je 4 GB microSD karta.

Vnitřní pamět telefonu je nedostačujících 256 MB. Na pravé boční liště je umístěno ovládání hlasitosti a klávesa pro přístup k hlasové volbě. Na dolní liště je konektor pro nabíječku, který nekazí jinak hladkou spodní lištu.

V zadní části přístroje se nad kovovým krytem nachází fotoaparát s bleskem, který postrádá krytku. Fotoaparát je vystouplý nad reliéf, takže při položení telefonu například na stůl, hrozí poškození objektivu. Krytka by se rozhodně u takového telefonu hodila.

Displej a ovládání: starý displej a nové ovládání

Aktivní TFT displej zobrazí až 16 milionů barev na úhlopříčce 2,36″. Rozlišení je 320 x 240 bodů. Displej je úplně stejný jako u Nokie E71. Zde jsem trochu zklamán. Nokia mohla u nového modelu displej zvětšit. Telefonu by rozhodně větší displej slušel.

Displej zobrazuje opravdu věrně celé spektrum barev. Čitelnost na přímém světle je dobrá. Telefon je vybaven čidlem, které snímá okolní světlné podmínky a podle toho reguluje podsvícení displeje.

Novinkou je optická navigační klávesa. Nyní nemusíte klávesu tisknout tlakem, ale stačí klouzat palcem po povrchu klávesy. Funguje to skvěle. Pod displejem jsou umístěny kontextové klávesy. Pravou kontextovou kláveskou se rychle dostanete do režimu fotoaparátu. Dále jsou zde klávesky sloužící pro rychlý přístup do kalendáře, do menu, do kontaktů a emailového klienta. Samozřejmě nechybí klávesy pro přijmutí a odmítnutí hovoru.

Hardwarová QWERTY klávesnice je precizní. Všechny klávesky na QWERTY klávesnici jsou z matného plastu s protiskluzovou ochranou. Klávesky nejsou malé, ale tréningu se nevyhnete, pokud nechcete neustále dělat při psaní překlepy. Nově je na mezerníku funkce svítilna. Při podržení se rozsvítí přisvětlovací dioda fotoaparátu.

Baterie a výdrž: finský vytrvalec

Přístroj je napájen baterií Li-Ion o kapacitě 1 500 mAh. Výrobce udává maximální pohotovost na 490 hodin a maximální délku hovoru na 750 minut. Přístroj vydrží nabitý opravdu dlouho. Za celý týden testování jsem telefon nabíjel jenom krátce přes microUSB kabel a indikátor stavu baterie jsem měl téměř neustále plný. Manažeři se mohou na výdrž modelu Nokia E72 opravdu spolehnout.

Prostředí telefonu: osvědčený Symbian

Telefon běží na Symbianu poslední edice. Tedy na Symbianu 9.3 S60 3rd Edition s Feature Pack 2. O tomto operačním systému se nebudu dále rozepisovat. Je to dokonalost sama, která se v přístrojích finského výrobce osvědčuje už delší dobu.

Můžete si zvolit dvě pohotovostní obrazovky. Jednu s pracovním nastavením a jednu třeba s osobním nastavením a libovolně je mezi sebou přepínat. S tímto jsme se mohli setkat u modelu Nokia E75. Stiskem levé kontextové klávesy a následně pravé se telefon odemkne a zpětným chodem zamkne. To je společné s modelem Nokia E75.

Menu nabízí položky kalendář, kontakty, protokol, zprávy, media, ovi obchod, kancelář, email, aplikace a další. V položce media se otevře přístup k radiu, přehrávači, obchodem s hudbou, záznamníku, galerii, fotoaparátu, real playeru, videocentru.

V kanceláři naleznete správce souborů, slovník, office balík, kde můžete dokumenty jak prohlížet, tak editovat. Dále převodník, kalkulačku, prezentační software, zipovačku, PDF prohlížeč, nebo program Font magnifier, který umožnuje změnu velikosti písma.

Kladně hodnotím nastavitelnost takzvaného dýchání telefonu. Pokud vás chce telefon na něco upozornit, tak diody jakoby dýchají a u tohoto modelu lze intenzitu a další parametry libovolně nastavit.

Telefonování a zprávy: luxus

S přístrojem se telefonuje opravdu dobře. Nokia zlepšila u tohoto modelu redukci šumu. Reprodukovaný zvuk je opravdu čistý. Zásluhu nese i kvalitní sluchátko s mikrofonem. Reproduktor, který je umístěn v zadní části přístroje, je oproti jiným modelům dost hlasitý.

Integrovaný akcelerometr umožnuje ztišit vyzvánění otočením přístroje.

Editor SMS a MMS zpráv je společný. Kontaktů se vejdou do telefonu tisíce. Užitečná je i funkce, kdy můžete na hovor odpovědět SMS zprávou. Silnou stránkou pracovních telefonů musí být emailová komunikace a není tomu jinak u E72. Bohužel integrovanou paměť 256 MB zaplníte emaily dost rychle. Nokia vybavila přístroj aplikací Nokia Messaging, díky které vám přijde email ve stejnou dobu jako na PC.

Zábava: bohaté možnosti

Vnitřní paměť telefonu činí 256 MB. Operační paměť zastává 128 MB modul. O svižnost všech aplikací se stará rychlý 600 MHz procesor. Přehrávání video souborů má na starosti integrovaný Real player. Digitální FM rádio obsahuje i RDS čtečku.

Vítanou novinkou je 3,5 mm audio Jack, který umožňuje připojení vlastních sluchátek. Symbianovský přehrávač hudby dovoluje vyhledávat a třídit skladby podle interpretů, alb, žánrů atd. Integrovány jsou 2 hry, a to Solitaire a Tetris.

Fotoaparát: ráže 5 Mpx

Fotoaparát dostal o 2 Mpx více než model Nokia E71. 5 Mpx fotoaparát s bleskem a automatickým zaostřováním dělá tomuto modelu radost. Pořízování fotek je snadné. Pořízené snímky jsou kvalitní. Šumy a jiné nežádoucí jevy jsou na krátkou i dlouhou vzdálenost minimalizovány. Maximální rozlišení, ve kterém můžete pořizovat fotografie, se dostalo na úctyhodných 2592 x 1944 bodů.

Fotoaparát je vybaven autofocusem a LED bleskem. Dvě přisvětlovací LED diody jsou opravdu výkonné. Na krátkou vzdálenost nikomu nemiřte bleskem na obličej, jinak hrozí chvilkové oslepnutí dotyčného. V menu fotoaparátu se dostanete k mnohým dalším funkcím a nastavení. Natáčet lze i VGA video o rozlišení 640 x 480 pixelů při 15 snímcích za vteřinu. Samozřejmostí je kamera na videohovory.

Zkušební fotografie – Nokia E72:

Organizační a datové funkce: víc, než je potřeba

Kalendář je propracovaný. Nabízí náhled na den, týden nebo měsíc s přehledem všech záznamů. Ukládat můžete upomínky, žádosti o schůzky, schůzky, výročí atd. Přítomna je funkce, která vymaže všechny záznamy do určitého datumu. Přehlednost kalendáře umocňuje displej orientovaný na šířku.

Nově můžete využít funkci „aktivní poznámka“. Lze k ní přiřadit zvuk i obrazový materiál. Z kancelářských funkcí můžete využívat přehledného správce souborů, slovník, prohlížet office dokumenty nebo dokumenty ve formátu PDF. Nechybí převodník, kalkulačka, zipovačka a mnoho dalšího.

Internetový prohlížeč podporuje Javu a náhledy stránek. Práce s internetovým prohlížem je jednoduchá i díky optické navigační klávese.

Datových funkcí má model E72 v zásobě opravdu hodně. Jediné, co chybí, je Infraport.

V pásmech GSM umí přístroj komunikavat na frekvencích 850, 900, 1 800, 1 900 MHz.

V 3G pásmech na frekvencích 900 MHz a 2 100 MHz. Konektivitu dále zajištují GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA. Vše v posledních verzích. Nechybí Wi-Fi a Bluetooth.

V přístroji je integrovaný elektromagnetický kompas. Při používání navigace bude přístroj vědět, kam koukáte. Navigace je přehledná, rychlá, spolehlivá. O navigaci samotnou se starají OVI maps 3.0. K dispozici je sedmi denní zkušební verze, pak musíte za hlasovou navigaci zaplatit.

Zhodnocení: Nokii E72 doporučujeme

Mobilní telefon Nokia E72 není jenom špičkový telefon pro pracovní komunikaci, ale obstál i na poli multimédií. Celkem vzato spojuje manažerské a multimediální řady telefonů do jednoho přístroje. Opět se ukazuje nový trend, který lze pozorovat u finského výrobce už delší dobu. Jednotlivé rozdíly se stírájí. Dnešní modely zastávají funkce pro práci i pro zábavu. Nové přístroje od Nokie se časem budou lišit pouze vzhledově.

V obchodech se Nokia E72 prodává za cenu okolo 10 500 Kč. Cena sice přesahuje hranici 10 000 Kč, ale není přehnaná. Za tuto cenu dostáváte opravdu luxusní a vybavený přístroj.  Telefon na mě udělal dojem a během testování mě neustále překvapoval něčím novým. Doporučení není jenom pro manažery, ale i pro uživatele, kteří hledají takto koncipovaný telefon.

Koupit Nokia E72 na značkovém eShopu Nokia.

kvalitní dílenské zpracovaní chybí krytka fotoaparátu
3,5 mm audio jack pouze 256 MB vnitřní paměti
precizní hardwarová QWERTY
5 Mpx fotoaparát s autofocusem
softwarová vybavenost
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
E. Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
E.
E.

Dobrý den, mohu se zeptat, zda existuje nějaká aplikace, která by umožnila psát zprávy pouze na numerické klávesnici – tedy pouze pomocí 10 tlačítek ?

Děkuji Vám za odpověď

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

21. 9. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

21. 9. 2018  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení