Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia Asha 300 – recenze o fous chudšího modelu C3-01

  |  12 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia Asha 300 je jedním z nových dotykových finských telefonů, disponující zároveň i klávesnicí. Recenze telefonu Nokia Asha 300 vás seznámí s nejdůležitějšími přednostmi a naopak i nešvary telefonu, jehož cena se vzhledem k výbavě zastavila na hranici tří tisíc korun. Nejen majitelé Nokie 6300 by měli zbystřit, je tu potenciální náhrada.

Nokia Asha 300 rozšiřuje počet levných dotykových telefonů s klasickou klávesnicí navíc, které jsou k dostání na českém trhu. Pro uživatele, kteří přechází na dotykové ovládání, je to ideální předěl v případě, že se nechtějí mermomocí zbavit tlačítek. Sympatický telefon s dobrou výbavou má snad jedinou trhlinu, a to chybějící Wi-Fi, které je v podobné cenové relaci dnes už dostupné. Tak snad příště. Více si povíme v následující recenzi telefonu.


Nokia Asha 300 – oficiální fotografie tří prodávaných variant

Základní parametry – Nokia Asha 300

Rozměry113 x 50 x 12,7 mm
Hmotnost85 g
DisplejTFT LCD, dotykový kapacitní, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Procesor a paměťjednojádrový, 1 GHz
128 MB RAM, 140 MB vnitřní, 256 MB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémne, prostředí S40 6th Edition, Feature Pack 1
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), Full focus, časovač, sekvence, 4x digitální zoom
nahrávání VGA videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost , prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia Asha 300

Co se nám líbilo: kombinace dotykového ovládání a klasické klávesnice, přijatelné rozměry a hmotnost telefonu, procesor s taktem 1 GHz, poměrně citlivý a přesný dotykový rezistivní displej, podpora rychlých dat HSPA, microSD slot pro 32GB kartu, webový prohlížeč Nokia web browser s datovou konverzí, hudební přehrávač a FM rádio, microUSB s funkcí USB OTG, adekvátní výdrž

Co se nám nelíbilo: příliš plastový vzhled, hůře snímatelný zadní kryt, v balení chybí USB kabel, nelze nastavit úroveň jasu, citelně chybí Wi-Fi, fotoaparát bez klasického autofocusu a LED blesku, prostředí Series 40 nepodporuje multitasking

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Nokia Asha navštivte katalog mobilů.

Obsah balení:

Nokii Asha 300 si přinesete domů z obchodu v typické modré krabici od výrobce, ve které je vše úhledně uspořádáno s maximální úsporou místa. Telefon doplňují dále – baterie, nabíječka s 2 mm Jackem, návod, záruční list a sluchátka s peckami. Pokud čekáte i datový kabel či paměťovou kartu, tak ani omylem. To si musíte přikoupit zvlášť.

Vzhled, konstrukce, výdrž:

Nokia Asha 300 se hodně podobá svým předchůdcům, a to jak modelu C3-01, tak hudebně laděné X3-02. Ty jsou na trhu už více než rok. Nokia i přesto volila stejný koncept dotykového displeje spolu s klasickou alfanumerickou klávesnicí, čímž potvrzuje, že obliba takových telefonů stále trvá. Nedivím se, vždyť pro člověka, přecházejícího z běžného telefonu na dotykový je toto rozumný kompromis, jak přivyknout dotykovému displeji a zároveň nepostrádat tlačítka. Omlouvám se zároveň za zhoršenou kvalitou fotografií telefonu, tentokrát model byl testován mimo redakci.

  

Telefon je vyroben z plastu, čemuž odpovídá výsledná hmotnost 85 gramů včetně baterie. Jednotlivé díly však na sebe nemusí zcela přiléhat, což je příkladem testovaného kusu v černé variantě, kde zadní díl na horní části měl viditelný odklon od konstrukce, a tak při pomačkání vrzal. A pak je tu také ne moc snadné sejmutí zadního krytu, když potřebuji pro SIM kartu nebo microSD kartu. Kryt drží velmi tvrdě a sejmout ho znamená pomalu myslet na vylomení zarážek. Opět se ale může jednat jen o námi testovaný kus, potvrďte či vyvraťte v diskuzi.

 

 

Do ruky tedy model Asha 300 sedne velmi dobře, a to především díky kompaktním rozměrům 113 x 50 x 12,7 mm. Komu by se nelíbilo černé barevné provedení, má na výběr ještě stříbrné či červené. Před Vánoci však byla velká poptávka jen po černém, zbylé dva nebyly takřka dostupné. Nokia jednoduše nestíhala dodávky. Oceňuji i pruh kolem displeje a klávesnice, který zasahuje až do boků a imituje kov.

Přední stranu tvoří dotykový displej, trojice funkčních tlačítek pod ním a klasická klávesnice ještě níž. U tlačítka se sedmičkou je patrný otvor s mikrofonem. Nad displejem pak nalezneme hovorový reproduktor. Na pravém boku při držení v pravé ruce nalezneme tlačítka regulace hlasitosti a zámek displeje. Tímto tlačítkem můžeme displej telefonu uzamknout, opačně je potřeba potvrdit uvolnění posunem prstu po displeji ve směru šipky. Opačný bok na sobě nese pouze zářez pro snadnější sejmutí zadního krytu a otvor pro poutko. Nejvíce funkčních prvků je standardně umístěno na horní hraně telefonu. Vedle sebe se tu nakupily microUSB port, 3,5 mm a 2 mm Jack. Spodní hrana je naproti tomu úplným chuďasem. Když telefon otočíme a pohled upřeme na zadní stranu, najdeme zde 5 Mpx fotoaparát (tradičně s funkcí Full focus) a také prořez reproduktoru. Nechybí ani označení telefonu, které Nokia umisťuje do spodní části zadního krytu celkem pravidelně.

  

Výdrž telefonu se odvíjí od vašich potřeb, to znamená, že při denním zatížení mnoha hovory v řádu desítek minut až hodin, SMS a emailovém provozu a k tomu třeba občasném spuštění webového prohlížeče lze očekávat tak ty tři dni provozu. Při nižším využití se s telefonem dá vystačit pět dní i týden, opět záleží na tom, co přesně a jak dlouho děláte. Důležitější informací by pro vás mělo být, že telefon se nabíjí přiloženou nabíječkou s 2 mm konektorem a případně i běžnou microUSB nabíječkou. Stejně tak i při spojení USB kabelem s počítačem se baterie (Li-Ion, kapacita 1110 mAh) dobíjí. Další hodnoty výdrže udává Nokia takto – až 28 hodin hudební produkce, 6 hodin videí, necelých 7 hodin hovorů.

 

Displej, systém a ovládání:

Displej telefonu disponuje úhlopříčkou 2,4“ a rozlišením QVGA (240 x 320 px), se zobrazením 262 tisíc barev. Jedná se o typ TFT LCD, s dotykovou rezistivní technologií, tedy pro ovládání prsty i nehty. Nokia je ovšem známa tím, že ovládání je dotažené tak, že displej dobře reaguje na plochu prstu i hrot. Odezva displeje je zařazení telefonu myslím docela dobrá. Škoda jen, že výrobce neobdařil telefon senzorem jasu, který by jej reguloval. Takto je nastavena jedna úroveň bez možnosti změny. To proximity senzor, který zhasíná displej při hovoru, naštěstí nechybí.

 

Nokia Asha 300 disponuje uživatelským prostředím Series 40 6th Edition, Feature Pack 1. To umožňuje dílčí změny na domovské obrazovce, kde lze navolit jednotlivé sekce pod sebou (hodiny, zprávy, sociální skupiny, atd.). Pravé a levé tlačítko na dolním okraji displeje pak má předvolenu funkci, kterou můžeme libovolně měnit. Středovým tlačítkem na spodku displeje se dostáváme do menu telefonu. Neplést se středovým tlačítkem pod displejem, které je určeno pro vstup do zpráv nebo vytváření zpráv. Menu telefonu má mřížku s 3×3 ikonkami a prakticky se neodlišuje od modelů posledních let. Ikonky jsou přitom velmi podobné systému Symbian od verze Anna, takže i zde Nokia sjednocuje.

Telefon je dostatečně rychlý za každé situace, a to díky jednojádru s taktem 1 GHz. Operační RAM paměť pak má pouhých 128 MB, ale to se příliš neprojevuje. Vnitřní uživatelská paměť je celých 140 MB, paměť ROM 256 MB. Slot na microSD karty podporuje až 32 GB.

Tlačítka na klávesnici jsou po řádcích vystouplá, a tak se na klávesnici velmi dobře píše. Mezi tlačítky pro hovor (zelené a červené) je i tlačítko pro přesun do zpráv či vytvoření nové. V nastavení lze kromě jiného aktivovat světelné efekty, které jsou viditelné třeba při příchozím hovoru. Když bych telefon porovnal s o rok starými konkurenty, mnoho nového nepřináší, nicméně cenově se výrobce polepšil. Zatímco Nokia C3-01 začínala na nějakých 4 500 Kč, Nokia Asha 300 na hranici 3 000 Kč.

Kontakty, funkce, data, foto:

Podívejme se nejprve na datovou výbavu telefonu, která čítá mnoho zajímavého, byť zrovna Wi-Fi na seznamu chybí. Zastoupení má microUSB 2.0 (High Speed), standardní 3,5 mm konektor Jack, 2 mm nabíjecí Jack. Z bezdrátových technologií je to Bluetooth 2.1 +EDR a přenosy přes operátora, HSDPA až 10,2 Mb/s (stahování) a HSUPA až 2 Mb/s (odesílání). Ještě jednu funkci jsem si záměrně ponechal na konec, a to USB OTG (verze 1.3). V případě, že máte redukci z microUSB portu na USB (vstup), pak můžete připojovat Flash disky, které telefon zobrazí jako další jednotku. Pro tak levný telefon zajímavá funkce navíc.

Telefonní funkce a zprávy jsou v zaběhlém režimu. Znamená to, že kontakty mohou být ukládány na SIM kartu nebo do telefonu přístroje. Vyhledávat v nich pak můžeme velmi snadno zadáním znaků, případně si některé přímo navolit mezi oblíbené do zkratek (pod čísla 1-9). Nový kontakt vždy nese řadu doplňujících informací včetně obrázku a specifického vyzvánění. Nechybí ani protokol s hovory, kde vedle druhu (příchozí, odchozí, zmeškaný) můžeme sledovat délku hovorů. Uživatel zajisté uvítá možnost použití klasických tlačítek pro příjem a položení hovoru, než ovládání dotykem na displeji.

 

Pohodlné psaní zpráv umocňuje vedle klávesnice i její podsvětlení, které je rovnoměrné po celé ploše. Nedochází k překlepům, zkrátka pro zaryté příznivce psaní zpráv tlačítky je telefon jako stvořený. Zprávy jsou zobrazeny klasicky nebo formou konverzací. Editor podporuje přidávání smajlíků, poznámek či vizitek a zasílání jako MMS. Nokia také integrovala slovník T9, se kterým je psaní o poznání rychlejší. Emailový klient podporuje širokou škálu poskytovatelů účtů – např. Gmail, Ovi, Seznam či Windows Live Hotmail. Zároveň jsou podporovány protokoly POP3, SMTP, IMAP4.

Další funkce telefonu snad nepotřebují více představovat. Je zde sekce hudba – přehrávač, rádio. Rádio samozřejmě funguje až po připojení sluchátek, avšak pak dokáže hrát i na pozadí. Přehrávač zas umí vytvářet playlisty, což se při použití objemné microSD karty s mnoha skladbami docela hodí. Navíc je součástí ekvalizér s možným přednastavením profilu. Přehrávač videí zvládá soubory H.263, H.264, MP4 a WMV, a to do 20 snímků/s. Nokia web browser poslouží dobře pro přístup na stránky, které se načítají znatelně rychleji díky konverzi přes servery výrobce. Ušetří vám to mnoho stažených dat. Galerie se v telefonu dělí na sekce – fotoaparát, časová přímky, má alba, má videa, digitální fotoaparát = videokamera. Poslední zmínkou je obchod Nokia, na který se dostaneme po vyplnění přihlaš. údajů. K dispozici jsou různorodé aplikace a hry pro telefon.

Asha 300 má předinstalované nejrůznější aplikace – kalendář, budík, kalkulačka, galerie, záznamník, seznam úkolů, poznámky, odpočítávací měřič, stopky, světový čas,převodník veličin + sekci Extra – hry a aplikace – angry birds, brain challenge, chmate milion, diamid twister, fast five the movie demo, memorize, picture puzzle. Nejvíce jsem se těšil právě na zkušenost s hrou Angry Birds, kterou znám z mnoha smartphonů. Zážitek z hraní na miniaturním displeji je tak půl na půl, v porovnání se smartphony je to znatelný rozdíl v rychlosti, plynulosti. Člověk si ale tento model nekupuje kvůli hraní her, takže jde spíše o zpříjemnění volných chvil. Nechybí ani sociální sítě, které hrají v dnešních telefonech důležitou roli. Nastavit si lze např. Facebook na domovské obrazovce, na jedné ze čtyř pozic.

Fotoaparát telefonu produkuje 5 Mpx (2592 x 1944 px) fotografie, avšak s ostřením od zhruba 50 cm do nekonečna (Full focus). Blízké předměty tedy nejsou foceny ostře. Video je nahráváno v rozlišení VGA se 30 snímky/s. Fotoaparát spustíme pouze ikonkou v menu telefonu, hardwarové tlačítko na telefonu není. Z nastavení a vlastností fotoaparátu bych zmínil 4x digitální zoom, efekty, nastavení bílé, samospoušť a volba úložného prostoru. Pořízené snímky můžeme odeslat přes Bluetooth, emailem či MMSkou. Co naplat, kvalitou mě fotografie nepřesvědčily. Počet Mpx v tomto případě neznamená kvalitu.

 

Zkušební fotografie – Nokia Asha 300:

Závěr recenze telefonu Nokia Asha 300

Nokia Asha 300 přináší mírně inovovaný závan na poli levných mobilních telefonů, které nabízejí kombinaci dotykového displeje a klávesnice. Ruku na srdce, v prodeji jich moc není, čímž to má Nokia s modely jako Nokia C3-01, X3-02 a teď i tímto značně ulehčené. Mnoho uživatelů právě po tomto prahne, nicméně chybějící Wi-Fi či GPS dělá z telefonu obyčejný, ničím nevybočující model. Za podobnou cenu se naskýtá možnost sáhnout po nějakém chytrém telefonu, s klávesnicí či bez, který toho dovede daleko více.

 

Pro Nokii Asha 300 hovoří především podpora funkce USB on-the-go, se kterou si můžeme připojit různé Flash disky přes USB kabel, dobrá je i datová výbava až na zmíněné Wi-Fi, hodně dobře pak vypadá citlivost a ovladatelnost dotykovým displejem. Kdybych byl majitelem třeba Nokie 6300, zřejmě bych se přesně směrem takového telefonu poohlídl. Za tři tisícovky dobře poslouží.

Aktuální cena Nokia Asha 300 v českých e-shopech: . (Zdroj: Heureka.cz, .)

výdrž telefonu chybí autofocus
dotykový displej a klávesnice absence Wi-Fi
5 Mpx fotoaparát multitasking
HSPA
funkce USB on-the-go

..

Testovaný produkt: Nokia Asha 300, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 3/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
9 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
DagmarMirekAlenaRomanlucie Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Himmel René
Himmel René

Telefon se desingově povedl,i ten plastový vzhled by se dal přehlédnout,možná i ten autofocus,ale wifi a multitasking se odpustit nedá.Nechápu v dnešní době to je problém všech výrobců mobilních telefonů.

Lucka
Lucka

Dobrý den,
včera jsem si telefon koupila a až na pár nedostatků(automatické uzamčení kláves po pár vteřinách, což je fakt otrava) se zdá být celkem fajn. Mám ale jeden problém. S PC mám v galerii na pamětové kartě staženo pár písniček a ráda bych je použila jako vyzváněcí tón, ale nikde mi to nedává možnost. Vyzváněcí tóny od Nokie jsou příšerné. Moc moc prosím o radu :-)

Monika
Monika

Automatické uzamčení kláves jde zrušit nebo nastavit na delší dobu… to je první, co vždy udělám u nového telefonu.

amalka
amalka

u jiných telefonů to umím, u nokie asha 300 (právě jsem ji přinesla) tuto volbu nemůžu najít; prosím, poraďte, kde je; děkuji;

Dagmar
Dagmar

mám Nokia300 a nejde mě šipkou odemknout, a proto
nemohu volat

michaela
michaela

chci se zeptat nemáte nekdo zkusenost s aplikaci whats app ? na tomto telefonu nasla sem nekolik odkazu ale bohuzel nefunguje i tak .. dekuji za zkusenosti a pripadne radu

jan
jan

dobrý den mám nový telefon ale nejde mi na něm nastavit češtinu poradíte mi děkuji předem

Jirka
Jirka

NOKIA jak má být – velmi elegantní a funkční telefon. Skvělé zpracování – kombinace tlačítka a dotykový displej dokonalá. V rámci nabízené výbavy je bezchybný. Doporučuji.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se na první uniklé fotky herního Mate 20X

Podívejte se na první uniklé fotky herního Mate 20X

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Před nedávnem jsme se dozvěděli, že Huawei chystá herní model Mate 20X, jenž si svou premiéru odbyde společně s…

Facebook má další problém, unikly údaje 30 milionů lidí

Facebook má další problém, unikly údaje 30 milionů lidí

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Ve Facebooku zabezpečení údajů uživatelů delší dobu skřípe. Nyní společnost přiznala, že v průběhu září uniklo obrovské množství údajů kvůli…

Nový Xiaomi Black Shark 2 uniká na videu

Nový Xiaomi Black Shark 2 uniká na videu

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (0)

Původní herní telefon Xiaomi Black Shark byl představen na jaře tohoto roku jako dostupnější alternativa k Razer Phone. Zatímco…

Mobilní zobrazení