Mobilizujeme.cz

NFC technologie – odborný pohled na funkčnost a využití v praxi

  |  2 komentáře  |  autor:

NFC (=Near Field Communication) je bezdrátová technologie – radiový přenos dat na krátkou vzdálenost, která umožňuje jednoduchou a bezpečnou obousměrnou komunikaci mezi elektronickými zařízeními. Jak funguje a jaké je její využití v praxi?

Technologie NFC kombinuje funkci inteligentního klíče a NFC čtečky, a tak nám umožní snadný přístup k různým službám. NFC umožňuje spotřebitelům například provádět bezkontaktní transakce, přístup k digitálnímu obsahu a připojení přístrojů s jednoduchostí jediného dotyku.

Technická data a parametry NFC:

  • NFC technologie má vyhrazené pásmo a pracuje na frekvenci 13,56 MHz
  • rychlost přenosu dat je 106, 212 nebo 424 kb/s (pracuje se na rychlosti 1Mb/s)
  • data jsou přenášena induktivní vf vazbou – jedná se v podstatě o radiový přenos
  • přenos je Half-Duplex
  • NFC podporuje dva módy – aktivní a pasivní
  • používá vlastní Open Source protokol NFC
  • součástí protokolu jsou i tzv. Tags – malé značky pro doplňující informace


Tabulka s technickými parametry NFC, RFID, IrDa a Bluetooth

Frekvence 13,56 Mhz byla volena tak, aby žádná z jejích harmonických nezasahovala do jiných vf zařízení. Naopak její volba nahrála autorům ke spolupráci i s RFID technologií, která pracuje na 35. harmonické, což je 474,6 Mhz.

Rychlost přenosu je volena podílem 1/128 nosného kmitočtu, event. 1/64 a 1/32 pracuje se na poměru 1/16 což by odpovídalo přenosové rychlosti 848 kb/s.

Data jsou přenášena induktivní vazbou s úmyslem malého dosahu, aby nebyl možný „odposlech“ či tzv. „čichání“ – známé z WLAN nebo Bluetooth sítě – zde je to prakticky nemožné. Dosah zařízení, neboli maximální vzdálenost pro bezpečný přenos dat je kolem 10 cm. Zařízení ve většině případů má dosah 15 až 20 cm.

Přenos je Half-Duplex, to znamená, že v daném okamžiku jedno zařízení je pouze jako vysílač a druhý je pouze jako přijímač. To znamená není možné současně odesílat a přijímat data. V praxi to znamená že přístroj v režimu příjmu vypne svůj vysílač a jen poslouchá data odesílaná a naopak. Tím se velmi šetří spotřeba obou zařízení.

Tagy – značky mají více významů. Od servisních, přes pomocné a doplňkové až po bezpečnostní identifikaci obou stran. Také umožňují přístup k webu přes ukládání URL (také volbu „SmartPoster“ přihláška „) nebo umožňuje-li zařízení zavolat zpět nebo zažádat SMS službou prostřednictvím NFC mobilního telefonu. Servisní tagy jsou podporovány jako standardní funkce u telefonů např. Nokia 6131 NFC. Obsah těchto značek se pak zpracuje Java aplikací uloženou v mobilním telefonu.

Zvláštní možností NFC je také volba provozu, zařízení mohou komunikovat v módu:

  • aktivní – obě strany spolu komunikují a navzájem se střídají ve směru přenosu signálu
  • pasivní – jedna strana je napájena elektromagnetickým polem vysílače, tedy nepotřebuje ke své práci žádné napájení. Zařízení je pak velmi levné.

Využití NFC v praxi

NFC má velmi široké použití, hlavně v oblasti mobilních telefonů. Uživatel může platit, mít přístup, koupit lístek, požádat o informace nebo vyměňovat kontakty dotykem přes tag s jiným zařízením.

Technologie NFC již v ČR funguje, a to v Plzni, čtětě: Plzeňská karta v mobilu od O2. A příští rok se dočkáme rozšíření, T-Mobile spustí v Česku mobilní platby přes NFC.


Předpověď počtu mobilních telefonů s NFC

Spárování je stejné jako u známé technologie Bluetooth, peer-to-peer apd. Komunikaci si NFC zjistí mezi sebou navzájem automaticky, ale podstatně rychleji. Díky tomu lze NFC zařízení použít i pro bezkontaktní čipové karty aplikace.

ČLÁNKY:
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení