Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

  |  3 komentáře  |  autor: Jakub Mokříš

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak nějak už k dnešní době patří. Bez elektroniky a moderních komunikačních nástrojů zvládá existovat skutečně jen malé procento lidí, většinou se jedná o tu nejstarší generaci. Ta mladší naopak tahle zařízení mít, skoro bych řekl, musí. Bez nich by těžko mohli online komunikovat s ostatními, což ostatně zejména teenageři dělají takřka nepřetržitě.

Komunikace ale není zas až takový problém. Ano, je pravda, že dnes se vztahy navazují spíše prostřednictvím zpráv přes WhatsApp, Facebook, Viber a podobné aplikace (osobně jsem rád, že jsem patřil ještě do té generace, která to musela vybalit někde na lavičce v parku a ne schovaná za displejem smartphonu). Problém je, že s příchodem těchto chytrých zařízení jsme současně dostali možnost na sebe cokoliv vykecat, kohokoliv vyfotit a instantně to odeslat buď na sociální sítě nebo třeba do cloudu.

Dokud jsme neměli možnost to udělat okamžitě, tak jsme přemýšleli. Dneska už se proces od nápadu k realizaci dá zvládnout v řádu jednotek sekund. A spousta lidí toho později začne litovat. A nejde jen o obligátní nahé fotky. Už jsem viděl radost z nového občanského průkazu, vyjádřenou dokonalou čitelnou fotografií, která skutečně bez cenzury zachycovala celou přední stranu. Případně poukaz na dovolenou, na kterém bylo vidět naprosto všechno, včetně kódu, který bylo třeba zadat při aktivaci.

Nekončí to ale jen u fotografií obsahujích citlivá osobní data. I emailová komunikace může leccos ukrývat. Od zpráv, ve kterých se člověk rozohní nad tím, že jeho šéf je vážně idiot, přes bankovní výpisy nebo třeba potvrzení objednávek z nejrůznějších eshopů. Základní problém emailu je ten, že tam se vše sbíhá. Nemusí posloužit přímo jako zdroj kompromitujících materiálů, ale je to skvělé vodítko. Kdo vám nahlédne do schránky, může lehce zjistit, u které banky máte účet, pod jakou přezdívkou jste kde registrovaní, i že máte solidní herní knihovnu na Steamu. A dost velké procento lidí stále používá jedno, univerzální heslo s jehož prolomením jsou najednou všechny dveře napůl otevřeny. Dobře zabezpečený email je zkrátka základ.

Problém může nastat i při ztrátě nebo krádeži telefonu. Tady bych se rád krátce pozastavil u Applu a jeho Face ID – ani za mák nevěřím tvrzení, že je tato technologie bezpečnější, než snímač otisků prstu, případně číselný kód. Ve chvíli, kdy tuhle supertechnologii oklamal někdo, kdo není ani příbuzný majitele telefonu, moje důvěra, minimálně v první generaci Face ID, nadobro skončila.

A pak tu máme ty slavné cloudy. Velice jednoduchý, rychlý a poměrně levný způsob, jak zálohovat v podstatě cokoliv. Občas mě až zaráží ochota a důvěra, s jakou spousta uživatelů svěřuje svá data těmto firmám. Přitom poskytovatelé cloudových úložišť vám obvykle negarantují vůbec nic. Tedy kromě toho, že si každý měsíc strhnou z karty příslušnou částku, v případě placené verze. Jak jednoduše se mohou data z cloudu dostat na veřejnost díky nezodpovědnosti jeho uživatelů, jsme se přesvědčili už několikrát.

Proč tohle všechno řeším, má vcelku jednoduchý důvod. V okamžiku, kdy se vašich dat někdo zmocní, jste poměrně dobře vydíratelní. A to je ještě o to děsivější, jak se v posledních letech omezují některé svobody a nejen evropské země začínají být posedlé sledováním svých vlastních občanů „v zájmu jejich bezpečnosti“. Takže možná nebude tak úplně od věci svá data chránit nejen před hackery, ale i před státem.

Problém je, v tom, že hackeři mají daleko méně možností, jak se k datům dostat. Naproti tomu stát si je může i poměrně jednoduše vyžádat a to jak od poskytovatele služby, tak ve stále více zemích i přímo od vás. Pokud vám například v Anglii zabaví zařízení a vy nevydáte klíč k jeho odemčení, tak o tom můžete přemýšlet až dva roky za katrem. Tento trend se společně s dalšími velice plíživě začíná projevovat občas i mimořádně stupidními nápady politiků, jako například návrhem, že by se šifrování mělo běžným lidem zakázat.

Rozhodně si nedělám iluze, že pokud se stát v rámci nějakého vyšetřování dostane k vašim datům, tak budou v bezpečí. A v případě nespolupráce s vyšetřujícím orgánem se také může stát, že před vámi na stole přistane třeba přepis emailové komunikace s milenkou, případně rovnou citlivé fotografie z vašeho cloudu a budete jednoduše dotázáni, co by na to asi řekla vaše rodina. Jenže ve chvíli, kdy už bude probíhat vyšetřování, případně sledování vaší osoby bude pravděpodobně pozdě na nějaká opatření. Těchto praktik se neštítili nacisté, komunisté a rozhodně nejsem naivní, abych si myslel, že dnešní režimy, které se demokracií už spíš jen nazývají, by se toho nějak bály.

Takže jak z toho ven? Předně je třeba vštípit si zásadu, že cokoliv pošlete do sítě, to tam zůstane. V praxi to nefunguje takto dogmaticky, ale vždy je třeba počítat s tím, že co dáte na internet, to se může velice jednoduše dostat i k lidem, kteří by to rozhodně vidět neměli. Dalším dobrým pravidlem je jednoduché „když to jde zabezpečit líp, udělej to“. Veškeré dvoufaktorové autentizace, šifrování a podobně je dobré mít aktivní. V neposlední řadě je skvělé pro každý webový účet a každé jednotlivé zařízení mít odlišné heslo. Ohledně cloudových úložišť není špatné mít v telefonu nastavenu ruční synchronizaci fotografií a skutečně tímto způsobem ukládat jen ty obrázky, které když uniknou, tak to vadit nebude.

Samozřejmě, zachovat nějakou alespoň elementární „datovou bezpečnost“ není zdaleka tak pohodlné a cool, jako nestarat se prakticky o nic, vše nechat nastavené defaultně a mít jedno univerzální heslo. Jenže ve chvíli, kdy se třeba i nechtěně namočíte do problému se zákonem, případně se vám někdo rozhodne zničit život, tak to oceníte.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
TomFrantaJackson Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jackson
Jackson

Koukám, že redakce je asi zákazník Terezy H. Dlouho jsem se tak nepobavil. Jeden by řekl, že když někdo píše na technologickém webu, že se v problematice orientuje. To s tím iPhonem je úplně mimo, kdyby autor alespoň tušil, jak faceID funguje, nenapsal by takový blábol. A těch blábolů tam je víc..

Franta
Franta

Bohužel lidi jsou dnes díky pohodlnosti a neochotě se cokoliv nového učit v oblasti IT technologií naprosto nevzdělaní a nemají ani ty nejzákladnější znalosti, jak tato zařízení a technologie fungují, a podle toho se chovají. Málo-kdo pak vůbec tuší, že neexistuje žádné spolehlivé 100% řešení zabezpečení. Je jen jediné- zásadně v žádném IT zařízení neuchovávat data, která se nemají dostat do cizích rukou. Bezpečně lze uchovávat pouze v PC, který není připojen k síti (pokud pominu nebezpečí hrozící ze strany spolubydlících). Stačí se jen zamyslet nad principem: Nejdřív VŽDY vznikne nová metoda útoku na naše data, a pak teprve se… Číst vice »

Tom
Tom

Abych pravdu řekl, třeba dvoufázové ověřování nepovažuji za bůhvíco světoborně bezpečnějšího. Spíše i lepší příležitost pro přístup k dalším informacím aj. Navíc nejen státy jsou zvědavé, ale přední společnosti mají nešvar v podobě vytváření čím dál větší závislosti na nich vnucováním.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Malé tablety dnes snad již nikoho nezajímají, a moc dobře to ví i Xiaomi. Na konci června totiž Číňané představili…

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

DNES  |  Jakub Fišer  |  4 komentáře

Kdysi nějaká moudrá hlava pronesla, že politika by se neměla s ničím míchat. Bůhví jak tomu bylo dříve, nyní je…

Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Motorola připravuje novou řadu P, do které budou spadat modely P30, P30 Note…

Mobilní zobrazení