Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus 3D – pořizujeme fotografie a natáčíme video ve 3D (test)

  |  4 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

LG Optimus 3D vnáší do mobilních telefonů éru 3D. Ukážeme si, jaké jsou možnosti fotoaparátu a videokamery v režimu 2D i 3D. Recenze fotoaparátu LG Optimus 3D nabídne množství ukázkových snímků a videí včetně postřehů, která se vám budou hodit po zakoupení telefonu.

LG pokořilo další prvenství, a to se 3D displejem v mobilním telefonu. Někdo by sice mohl namítnout, že telefonů se 3D už je na světě více, ale právě LG dokáže model prodávat celosvětově, zatímco třeba NTT DoCoMo pouze v Japonsku. Další představený telefon HTC Evo 3D se nedostal na evropský trh tak rychle, jako za velkou louží, a tak má momentálně LG Optimus 3D ty nejlepší předpoklady na dobrý prodej, protože mu nikdo nejen v Evropě nekonkuruje.

TIP: přečtěte si obsáhlou recenzi telefonu LG Optimus 3D.


Zepředu 3D obsah konzumujete, zezadu 3D obsah získáváte

LG Optimus 3D disponuje dvojicí 5 Mpx fotoaparátů, přisvětlovací LED diodou a autofocusem. Středová rozteč čoček je 24 mm. Setkat se můžete i s označením stereoskopický fotoaparát (3D). Pojďme se nyní podívat na funkce fotoaparátu, do něhož se lze dostat příslušnou ikonkou v menu telefonu nebo zkratkou z domovské obrazovky. Hardwarové tlačítko fotoaparátu, nejlépe dvoupolohové, bohužel schází. Na jeho místě je kouzelné tlačítko 3D, o němž si povíme více později.

Doporučujeme: přečtěte si, jak funguje 3D displej u smartphonu LG Optimus 3D.

Menu fotoaparátu se na pohled neliší od jiných modelů výrobce, avšak minimálně jedné změny si všimnete – přibylo přepínání mezi 2D a 3D. Pravý kus obrazovky zabírá kromě toho i tlačítko spouště, volba režimu fotoaparátu a videokamery a možnost přechodu do galerie, kde si prohlédnete nejen poslední pořízenou fotku/video. Horní okraj ukazuje trvale stav baterie a přechodně i výběr možností při focení (režim, velikost fotografie, scéna, atd.). Po dotyku na displej či senzorové tlačítko „vlastnosti“ vyjede na levém okraji displeje nabídka s možnostmi – přední/zadní fotoaparát, přiblížení, vyvážení bílé, režim blesku a další nastavení.

Fotoaparát telefonu LG Optimus 3D

Mezi nastavením ve 2D režimu je volba zaostření (automaticky, makro, nepřetržitý, sledování obličeje), velikost snímku (5, 3, 2 , 1 Mpx, VGA), režim scény (automaticky, portrét, na šířku, západ slunce, noc), vyvážení bílé (automaticky, žárovka, slunečno, světélkující, zataženo), barevný efekt (žádné, sépie, černobílý, negativ), časovač (vypnuto, 3, 5, 10 sekund), režim fotografování (normální, sekvence), kvalita snímku (maximální, jemná, normální), automatická kontrola (zapnuto, vypnuto), zvuk spouště (4 tóny nebo vypnuto), zaznamenání polohy (zapnuto, vypnuto), úložiště (interní paměť, microSD). Jak vidíte, fotoaparát snese nastavit mnohé. Stále je potřeba myslet na to, že se však nacházíme u klasických 2D fotografií.

V režimu 3D fotoaparátu je možné volit mezi velikostí fotografií (3, 2, 1 Mpx), režim 3D zaostření (okraj, centrum), poupravit 3D efekt, vyvážení bílé, časovač, automatickou kontrolu, zvuk spouště a úložiště. Kdo by nevěděl v případě 2D i 3D režimu, jaké bylo původní nastavení, může zvolit ikonku obnovy do původního stavu od výrobce. Fotografie jsou přitom pořízeny dvě (2 fotoaparáty) a telefon je pak spojí do 3D.

Jaké jsou rozdíly mezi režimy fotoaparátu 2D a 3D?

Fotoaparát v běžném stavu pořizuje 5 Mpx snímky a umožňuje nastavit mnoho dílčích funkcí, zatímco ve 3D režimu musíte vystačit se 3 Mpx snímky a skromnějším nastavením. To ale není na škodu, naopak. U 3D fotografií kvalita 3 Mpx plně dostačuje pro běžné použití. Velikost 3D fotografií se pohybuje mezi 1-2 MB (rozlišení 3 Mpx), stejně tak i 2D fotografií (5 Mpx). Dovolím si zde jednu radu. Pokud budete pořizovat 2D fotografie, tlačítkem 3D z nich sice můžete vytvořit 3D zobrazení, nicméně to nemá zdaleka takovou kvalitu, jako když budete pořizovat 3D fotky a tlačítkem 3D je změníte na zobrazení ve 2D. Fotografie ve 2D mají standardní formát JPG, ve 3D pak nový JPS.

Ke správnému zobrazení potřebujete mít v počítači například program JPS Viewer a 3D obrazovku, případně brýle s modro-červenými sklíčky, které efekt také zobrazí. Oproti 3D obrazovce či telefonu Optimus 3D však efekt přes obyčejné dvoubarevné brýle není tak dokonalý.

Videokamera telefonu LG Optimus 3D

Režim videokamery má při 2D nahrávání volby: velikost videa (1080p, 720p, D1 (720 x 480 px), VGA, QVGA, QCIF), vyvážení bílé, barevný efekt, kvalita videa, trvání (normální, MMS), hlas (zapnuto, vypnuto), aut. kontrola, úložiště a k tomu i režim přisvětlení LED didou a přiblížení. Když nyní přepneme do 3D režimu videokamery, nastavení se zredukuje na úpravu 3D efektu, rozlišení (720p, D1, VGA), režim 3D zaostření, vyvážení bílé, hlas, aut. kontrolu, úložiště a navíc stabilizaci obrazu.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi režimy videokamery 2D a 3D?

Klasická videa ve 2D můžete pořizovat ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) se 30 snímky/s, zatímco ta ve 3D v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) se 30 snímky/s. Nahrávání 3D má navíc stabilizátor obrazu. Formátem je vždy MP4 (30 sekundové video zabírá kolem 24 MB).

Ukázkové fotografie a video


Zkušební fotografie ve 2D (rozlišení 5 Mpx)

Pro správné zobrazení 3D fotografií je potřeba fotografie uložit do počítače a otevřít v programu JPS Viewer (s modro-červenými brýlemi) či 3D obrazovce. Otevřené fotografie ve webovém prohlížeči se vám zobrazí formou dvou fotek vedle sebe a 3D efekt neuvidíte.


Zkušební fotografie ve 3D (rozlišení 3 Mpx)

Stahujte i další 3D fotografie (9 fotografií, 11 MB, formát ZIP), které jsme pro vás pořídili. Efekt je na nich skvěle pozorovatelný.

Další video bez nahrání na Youtube stahujte zde.

Lze používat zoom u 3D fotografií?

Fotografie ve 3D bohužel nemůžete zoomovat. Je to celkem logické, poněvadž by docházelo ke zkreslení a efekt 3D by na přiblížené fotce zdaleka tak nevynikl.

Mohu 3D fotky a videa prohlížet i jako 2D?

Fotografie lze po stisknutí 3D tlačítka na pravém boku telefonu porhlížet ve 3D i 2D režimu, stejně tak i videa. Vždy platí, že ze 3D obsahu se 2D zobrazí bez obtíží, opačně při převodu 2D pořízené fotky na 3D už není efekt nikterak dokonalý (obsah nebyl ve 3D vytvořen při pořízení).

Co s pořízeným obsahem ve 3D?

Výrobce na tuto skutečnost myslel už při představení telefonu Optimus 3D v Barceloně, kdy oznámil spolupráci se serverem YouTube. Uživatelé tak mohou obsah sdílet s ostatními a zároveň spouštět další videa či filmy ve 3D. Pokud vlastníte 3D televizor a máte HDMI kabel, můžete si s ním telefon spojit a obsah sledovat na velké obrazovce.

Mohu sledovat 3D obsah v telefonu libovolně dlouhou dobu?

Každému může 3D vyhovovat trochu jiný časový úsek, a tak se může stát, že zatímco jednomu nebude vadit zhlédnutí celého filmu takříkajíc na jeden zátah, druhého můžou po pár minutách bolet oči. LG doporučuje v návodu dělat v takovém případě přestávky, aby si vaše oči odpočinuly. Jedná se přeci jen o něco nového, na co si oči a mozek musí postupně zvyknout.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
david papaJindřich SrbJohnyAsbestjan Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
jan
jan

díky za test. Myslím že tento telefon asi tak rychle na odbit nepůjde. Cena bude asi dost klesat ( viz.optimus X2 ) . Chvilku počkám a za pár měsíců tento dozajista výborný telefon koupím za super cenu

JohnyAsbest
JohnyAsbest

na odbyt skutečně nepůjde žádný z 3d mobilů, tak jako TV- vše z důvodu zdravotních – vyvolává závratě, točení hlavy, bolesti hlavy a epileptické záchvaty. Takže děkujeme odejděte eldžítřidéové a stejně tak ejčtýsýevové.

david papa
david papa

podle me je tohle smer jakym se to bude ubirat.za par let uz i nejlevnejsi telefony budou zobrazovat 3D takze neverim tomu ze se to neproda.naopak.samozrejme pocitam mladsi generaci.ta starsi zrejme zustane u tech telefonu co maj a snima asi i dozijou.:-D podle me 3D je naprosta parada.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Jistě se vám už někdy stalo, že jste přes Facebook odeslali zprávu, které jste vzápětí litovali. Ať už šlo…

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo "Android". Proč?

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo „Android“. Proč?

DNES  |  David Hublar  |  diskuze (1)

Na nedávné konferenci Googlu byl představen nový Pixel 3 a Pixel 3 XL. To by ještě nebylo tak zvláštní,…

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Apple App Store zaznamenal výjimečné třetí čtvrtletí, a to zejména v porovnání s Google Play Store. Podle společnosti Sensor Tower se…

Mobilní zobrazení