Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

LG Optimus 2X – první dual-core mobilní telefon na světě

  |  6 komentářů  |  autor: redakce

Na světě je první mobilní telefon, který je vybaven dvoujádrovým procesorem. Nový LG Optimus 2X je další ukázkou toho, že společnost LG patří mezi největší technologické lídry. Nový smartphone Optimus 2X je technologicky nejvybavenější smartphone letošního roku. Největším pokrokem je instalace dvoujádrového procesoru.

Nvidia Tegra 2: Nejvýkonnější mobilní procesor

Procesor nového telefonu LG pochází od společnosti Nvidia, kterou možná znáte jako výrobce grafických karet. Právě grafické karty jsou dnes nejvýkonnějšími částmi počítačů, které disponují obrovským výkonem, větším než samotné „hlavní“ procesory. Nvidia tedy zužitkovala znalosti při vývoji výkonných procesorů a použila je při vývoji procesoru určeného pro kapesní zařízení. Výsledkem je právě Tegra 2, moderní procesor s 40 nm technologií.

Dvě jádra = 5x více výkonu

Nový procesor byl vyvíjen pro použití v kapesních zařízeních, jako jsou telefony či tablety. Skvěle si rozumí s operačním systémem Android, jehož nová verze 2.3 dokáže plně využít potenciálu dvoujádrových procesorů. Podle prvních praktických testů se ukazuje, že surfování s tímto procesorem je 2x rychlejší a hraní her je dokonce až pětinásobně rychlé. V mobilním telefonu LG Optimus 2X je procesor taktován na 1 GHz.

Dvě jádra pro lepší optimalizaci

Pokud je v zařízení jen jednojádrový procesor, o jeho výkon se neustále dělí několik procesů. Probíhá k tzv. přepínání kontextu. V telefonu totiž neustále běží několik procesů, které se na procesoru střídají. Třeba i během hovoru musí telefon obsluhovat displej, případně zvládat přerušení a vstupy z klávesnice. Čím více procesů běží, tím méně výkonu je dostupného pro každý proces. Řešením je zvyšování výkonu procesoru, to ale stojí množství energie. Druhým řešením je použití více jader, kdy se procesy střídají na více jádrech. Pokud je potřeba více výkonu, může proces (složený z vláken) běžet paralelně na dvou jádrech. Zde se pak výrazně projevuje nárůst výkonu. Třeba u procesu prohlížeče může jedno jádro vykreslovat animaci a formátovat zobrazení textu, druhé jádro zase obstarává vykreslování obrázků.

U počítačů jsou vícejádrové procesory již několik let standardem, na poli smartphonů nabízí vícejádrový procesor jako první LG.

1080p video z telefonu přímo do televize

Procesor je hardwarově vybaven pro zpracování video ve Full HD rozlišení, tedy 1080p. Pokud má konvenční procesor zpracovávat video v takovém rozlišení, je pořádně vytížen. A s tím roste také jeho energetická spotřeba. Architektura procesoru Tegra 2 je však optimalizována pro přehrávání Full HD videa, s důrazem na nízkou spotřebu. Nový LG Optimus 2X tak můžete přímo připojit HDMI kabelem do televizoru a spustit film v Blu-ray kvalitě. Baterie telefonu vydrží celé přehrávání a telefon se nebude nijak zvlášť zahřívat.

Chladný s nízkou spotřebou

Protože výdrž smartphonů je obecně problém, byl nový procesor již od počátku vyvíjen tak, aby měl co nejnižší spotřebu elektrické energie. Potřebné části procesoru, jako je třeba GPU, se tak zapínají jen v okamžiku, kdy jsou potřeba. A výkonově náročné operace, jako je právě enkódování nebo dekódování Full HD videa, či přehrávání MP3, WMA nebo AMR jsou vyřešené hardwarově, tedy s mnohem nižší spotřebou energie. Díky všem těmto technologiím se telefon LG Optimus 2X nebude výrazně zahřívat.

Nejlepší fotografie

Parametry objektivů u mobilních telefonů se nemohou rovnat jednoúčelovým digitálním fotoaparátům. Co ale nezvládne objektiv, to může dohonit skvělá elektronika. Elektronický snímač nabídne tak dobrou fotografii, jak ji dokáže procesor zpracovat. Nový dvoujádrový procesor u telefonu LG Optimus 2X s 8 Mpix fotoaparátem tak nabídne lepší fotografie, než kdejaký kompakt. Tajemství úspěchu je právě v pokročilé technologii ISP (Image Signal Processor). Výkonný procesor má implementované algoritmy, které zajišťují stabilizaci obrazu, takže obraz nebude ani v horších světelných podmínkách a delších expozičních časech rozmazaný. Skvěle funguje také funkce pro hledání obličeje, takže fotoaparát vždy správně zaostří. Neposlední výhodou výkonného procesoru je také redukce šumu ve fotografii.

Multimediální centrum s mini HDMI

Jak již bylo zmíněno, nový LG Optimus 2X je vybaven mini HDMI konektorem, s plnou podporou zvuku 5.1 surround sound. Když k tomu připočítáte, že může mít paměť až 38 GB (5.5 GB je vnitřní paměti, dalších 32 GB je možné rozšířit paměťovou kartou microSD) a že je vybaven hardwarovým přehrávání kodeků H.264, VC-1 a MPEG-4, poslouží Optimus X2 jako výkonný přehrávač filmů na vašem Full HD televizoru.

Telefon jako herní konzole

Jemný displej s vysokým rozlišením 800 × 480 bodů se přímo vybízí ke hraní her, zkrátíte si tak čekání na zastávce nebo zabavíte děti, kdy je jim dlouhá chvíle. Právě nový dvoujádrový procesor nabídne nevídaný výkon, který přinese mnohem krásnější a propracovanější hry. Navíc je LG Optimus 2X vybaven plnou podporou OpenGL ES 2.0, díky čemuž bude možné hrát na telefonu hry lepší, než jaké jsou dostupné pro kapesní herní konzole.

Více informací o telefonu LG Optimus 2X najdete na stránkách výrobce.


ČLÁNKY:,
Kdo vyhrál smartphone HTC U Play? Vyhlášení soutěže

Kdo vyhrál smartphone HTC U Play? Vyhlášení soutěže

VČERA  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Je tady rychlé vyhlášení vítěze soutěže o chytrý telefon HTC U Play. Stačilo správně odpovědět na jednu jedinou soutěžní otázku a mít…

Nástupce smartphonu BlackBerry KEYone na obzoru?

Nástupce smartphonu BlackBerry KEYone na obzoru?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Kanadské BlackBerry je jedním z mála výrobců, kteří stále nezapomínají na smartphony s hardwarovou klávesnicí. Po aktuálním modelu KEYone má přijít…

Jaký smartphone do 10 000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 10 000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  9 komentářů

Jaký smartphone v ceně do 10 000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik…

Mobilní zobrazení