Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Jednoduše elegantní: recenze Sony Ericsson C510

  |  komentovat  |  autor: David Přibyl

Sony Ericsson C510 je model z řady Cyber-shot. Z označení jasně vyplývá, že jde zejména o focení. O to se postará 3,2 Mpx fotoaparát s automatickým zaostřováním, dvojitým LED bleskem a šikovnou krytkou objektivu. Jak dopadl v našem redakčním testu? Přečtěte si recenzi.

Fotomobil se na našem trhu prodává od února 2009 v černém a později i ve stříbrném provedení, obě variace telefonu náramně sluší. Nově by se měla objevit bílo-červená varianta. Označení modelů řady Cyber-shot vypovídá hlavně o zaměření na pořizování kvalitních fotosnímků, krajně také videosnímků.


Sony Ericsson C510 na oficiálních fotografiích

Telefon je k těmto účelům vybaven 3,2 Mpx fotoaparátem s automatickým zaostřováním a dvojitým LED bleskem, které chrání efektivní krytka s ještě elegantnějším mechanismem otevírání a zavírání. Jedná se o fotoaparát se stejným rozlišením, kterým Sony Ericsson vybavil modely K790i/K800i, K810i, K770i, T650i, W890i, i když telefon je sourozencem modelů C905 a C902, které mají fotoaparáty s vyšším počtem megapixelů.

Telefon umí rozpoznat obličej a zaostřit na něj, navíc můžete zapnout funkci Smile Shutter pro detekci úsměvů, která vyfotí dotyčný obličej pouze, když se usmívá. Dále je telefon vybaven celou řadou multimediálních funkcí, například aplikace umožňující přístup na Facebook, nebo Youtube.

Základní parametry – Sony Ericsson C510

Rozměry107 x 47 x 12,5 mm
Hmotnost92 g
DisplejTFT, rozlišení 240 x 320 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť100 MB + paměťové karty Memory Stick Micro (M2) až 8GB
Operační systémprostředí Sony Ericsson
Fotoaparát3,2 Mpx, autofocus, 2x LED blesk, krytka objektivu
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, stereo headset, USB kabel
Cena a dostupnost4 500 Kč, od února 2009

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu C510:

Co se nám líbilo: příjemný design bez zbytečných výstřelků, stříbrné plasty dělají kovový dojem, především elegantně vyřešená krytka fotoaparátu a LED blesku

Co se nám nelíbilo: otisky prstů se často uchytí na displeji i krytu telefonu, menší tlačítka na ovládacím bloku


Obsah balení: kromě paměťové karty nic podstatného nechybí

Vzhled a konstrukce: bez módních výstřelků

Sony Ericsson C510 přišel na trh s klasickou konstrukcí, na kterou jsou příznivci výrobce zvyklí, nebál bych se konstrukci označit za konzervativní, protože telefon na mě takovým dojmem působí. Zaoblené hrany telefon opticky zmenčují, takže přístroj vypadá tenčí než jeho bratříčci. Skutečné rozměry tefonu jsou výtečné, 107 x 47 x 12,5 milimetru. S uskladněním telefonu nebudete mít problémy, pohodlně zapadne do kapsy u kalhot a hmotnost, která se drží na příjemných 92 gramech, zaručuje lehkost celého přístroje.


Telefon v konzervativním kabátku

Telefon dobře sedne do ruky a dobře se drží, nevyklouzává ani ze spocených rukou, pouze zůstanou na přístroje znát veškeré otisky, a to jak na displeji, tak na zadní krytce baterie i na krytce fotoaparátu.


Do ruky padne telefon dobře, krytka je zarovnána s okolním povrchem, takže nepřekáží

Na levé straně telefonu je vysoko umístěn konektor Fast Port, který slouží pro připojení nabíječky, USB kabelu či headsetu. Takové umístění portu však nemusí sednout každému, navíc kabel nesplývá s tělem telefonu, ale trčí nahoru. Pod tímto portem je zabudován slot na pamětové karty typu Memory Stick Micro (M2) s pevnou záslepkou, kterými lze paměť rozšířit až o 8 GB.


Detail propracované krytky objektivu fotoaparátu

Fotoaparát přístroje, je elegantně chráněn výsuvnou hliníkovou krytkou, kterou pohybem směrem k baterii otevíráte a pohybem zpět zavíráte. Krytka jakoby klouže 1 mm nad povrchem telefonu a svůj účel chránit fotoaparát a LED blesk plní na výtečnou. Za celou dobu testování jsem pod krytkou nenašel žádné nečistoty. Při vysunutí krytky, vám přístroj automaticky zapne fotoaparát.

Displej a ovládání: dnešní standard

Telefon nabízí QVGA displej s úhlopříčkou 2,2″ o rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a podporuje 262 tisíc barev, to je dnes průměr. Barvy displeje jsou jasné, syté a zobrazení je dokonale jemné, perfektní je i čitelnost na ostrém slunci. Čidlo podsvícení však chybí, ale není to zásadní problém.


Displej, klávesnice a krytka detailně

Pomocí nastavení jasu můžete z telefonu udělat lampion, ve tmě mi dost dobře sloužil jako svítilna, telefon je schopen simulovat malou stolní lampičku.

Tlačítka jsou uspořádána tak, jak je u švédsko-japonské firmy zvykem. Pravé a levé kontextové tlačítko pod displejem, pak hovorová tlačítka, mazací klávesa a čtvercové kurzorové tlačítko obohacené o funkce v Cyber-shotu a přehrávači. Na pravém boku přístroje je umístěna dvojúrovňová spoušť pro snadnější pořizování fotek a dvojklávesa pro ovládání hlasitosti. Mě osobně šlo lépe focení pomocí čtvercového tlačítka. Uživatel ocení i zkratky, které jsou na tlačítkách nadefinované, například klávesy 3,6,9 vás rychle přenesou do nastavení zaostření, rychlého výběru scén, nebo režimu snímání.


Alfanumerická klávesnice za dne a v noci

Alfanumerická klávesnice se celkem povedla a píše se na ní dobře. Pro někoho ale může být nezvyk, že jsou tlačítka malá a umístěna příliš blízko u sebe. To samé platí i u kontextových tlačítek, občas se mi podařilo zmáčknout více tlačítek na jednou a místo potvrzení jsem byl vrácen na hlavní obrazovku.

Baterie a výdrž: slušný výsledek

Telefon je napájen poměrně malou Li-Pol baterií BST-38 o kapacitě 930 mAh. Výdrž baterie se při mém testování však pohybovala okolo 3-4 dnů. To je poměrně slušný výsledek vzhledem k výbavě, kterou telefon přináší.

S výměnou SIM karty nebyl v zásadě problém, vše je standartně řešeno, jen lidé s ostříhanými nehty můžou postrádat pinzetu.

Prostředí telefonu: snad pro každého

Prostředí telefonu je intuitivní a jednoduché. Telefon ztrácel dech hlavně při provádění většího množství operací, jako například hromadné mazaní fotek. Při provádění operace telefon pracoval pomalu a vykazoval chybky v zobrazování. To mě zkazilo celkový dojem. Doufejme, že zlepšení přijde s novou verzí firmware. Mimochodem, testovaný telefon měl verzi R1DA032.

Telefonování a zprávy: konverzace inovací

Model C510 přináší inovaci v podobě nabídky konverzačních menu zpráv. Zůstala zachována možnost čtení a psaní zpráv v původním režimu, tedy klasicky seřazeny přijaté a odeslané zprávy. Vytváření zpráv je spojeno s možností psaní jak SMS, tak MMS zpráv. V tomto ohledu jde o posun k lepšímu, celé to funguje jednodušeji.

Inspirace u finské konkurence je znát. Nyní se vše co napíšete, řadí k příjemci, takže všechny odeslané položky si telefon pamatuje a máte je přehledně seřazené u daného kontaktu. Po napsání nové zprávy, bude zpráva automaticky zařazena k příjemci.

Telefonní seznam umožňuje uložit až 1000 kontaktů a ke každému z nich až 7 čísel, celkem tedy 7000 čísel. Můžete modifikovat čísla domů, do práce, na mobil, dále můžete uložit e-mail, www, napsat poznámku, nebo přikládat multimédia. Bohužel telefon nezobrazuje kontakty se SIM karty a z paměti telefonu zároveň.

Zábava: multimediální nabídka v plné kráse

Multimédia jsou silnější stránkou modelu C510. Nabízí plnohodnotný hudební přehrávač, vycházející z řady Walkman, kde můžete nastavit Mega Bass i rozšířené stereo. Integrován je FM příjmač s RDS čtečkou, který hraje i na pozadí. Aby jste se mohli těšit z poslechu, musíte připojit sluchátka HPM-60, která jsou součástí balení a která zároveň slouží jako anténa. Jedná se o průměrná sluchátka, která neurazí ani nenadchnou, i reproduktor přístroje obstál.

Můžete využívat službu Track ID, která vám zjistí název písničky z nahrané ukázky. Sony Ericson obohatil mobil o aplikace VideoDJ (úprava videonahrávek), Photo DJ (úprava fotek) a Music DJ.

Dále jsou přítomny javové aplikace jako YouTube, kam můžete nahrávat natočená videa přímo z telefonu a videa sledovat. O surfování na internetu se stará spolehlivý webový prohlížeč NetFront, který bohužel nelze založit na pozadí. Aplikace Google Maps umožňuje prohlížení map či umí zjistit přibližnou polohu pomocí operátora. Plnohodnotnou navigaci však přístroj postrádá.

NitroStreet Racing je jediná hra, u které můžete vyzkoušet pohybové čidlo – akcelerometr. Natáčením telefonu do stran jednoduše docílíte řízení svého vozu. Další hra Bubble Town je o kombinaci barevných bublin, kdy tři stejně barevné bubliny explodují a uvolní místo novým bublinám. Poslední hrou je Sudoku, které zná jistě každý Čech.

Polohové čidlo vám usnadní práci například při prohlížení fotek, nebo při přehrávání videa. Čidlo pozná jak přístroj držíte a podle toho zobrazí aktuální materiál na šířku nebo na stojato, podobně jako u jiných modelů Sony Ericssonu nebo i u iPhonu.

Fotoaparát: s věhlasnou značkou Cyber-shot

Jak jsem již zmínil, přístroj je vybaven, oproti jiným telefonům Cyber-shot, ochuzeným fotoaparátem 3,2 Mpx. To ale neznamená, že není kvalitní. Focení mi připadalo velmi snadné a lehce ovladatelné. Ihned můžete s fotkama pracovat a všemožně je upravovat.


Fotoaparát za dne a s podsvícením některých kláves ve tmě

Nejlépe si fotoaparát poradil s focením na bližší až střední vzdálenost. Nedoporučuju fotit v šeru se zapnutým bleskem. Blesk scénu osvítí bez problému, ale příliš oslňuje a zůstane vám před očima několik minut nepříjemná tečka, jako vzpomínka na focení. Při focení vzdálenějších objektů se ztrácí ostrost a je znát šum.

V režimu autofocus, přístroj scénu automaticky doostří, ale zase je znát ochuzení oproti nadupanějším bratříčkům, protože doostření trvá okolo 4 vteřin, a to je sakra dlouho.

Nová technologie Smile Shutter, která rozpozná obličej a dotyčného vyfotí až když se usměje, nefungovala tak jak bych si představoval. Někdy se musíte smát, div si neroztrhnete tváře, pak až vás přístroj vyfotí, nebo naopak stačí nepatrně naznačit úsměv, který ale úsměvem není a přístroj vás vyfotí. Celkem normálních úsměvů Smile Shutter zaznamená málo. Stane se, že aplikace hledá úsměvy i na zcela neživočišných věcech, jako je ubrus na stole.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson C510:


Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie kvalitní … funkce detekce tváře v praxi

Organizační a datové funkce: základ pro každého

Organizátor je řešen tak jako vždy. Kalendář je přehledný, nastavit v něm můžete téměř cokoliv, zvládá i opakovatelné záležitosti. Poznámky si můžete zapisovat do bloku a následně některou z nich nechat zobrazit v pohotovostním režimu. Kalkulačka doznala menšího vylepšení v podobě převodníku. Dále nechybí stopky pro odpočet času a sejf pro vaše hesla.

Tvůrci si dali záležet i na budíku, který nabízí až 5 režimů buzení, včetně opakování a možností nastavení. Budík vás zbudí, i když telefon vypnete.

Co se datového vybavení týče, přístroj disponuje daty GPRS, EDGE, HSDPA, tím pádem je podpora 3G sítí zajištěna. Bluetooth je dnes samozřejmostí, jen škoda absence oblíbeného Wi-Fi. Telefon, lze připojením k počítači využít jako modem. Software Sony Ericson PC Suite funguje velmi spolehlivě a rychle, zde nemám co vytknout.

Zhodnocení: nejen focení

Sony Ericsson stvořil vybaveného bojovníka a snaží se s ním atakovat přesycenou střední třídu. Konkurence nenabízí v podobné cenové relaci adekvátní odezvu. Dnes pořídíte přístroj za 4250 kč a součástí balení je nabíječka, sluchátka, datový USB kabel a návod.

Jedná se o vybavený telefon, který nezklame snad nikoho. Hodně muziky za málo peněz. Pokud hledáte telefon, který vám poskytne moderní spojení se světem a nestojí moc peněz, tak je model C510 právě pro vás.

elegantní design absence Wi-Fi
výbava fotoaparátu schází vestavěná GPS
multimédia

Koupit Sony Ericsson C510 na značkovém eShopu Sony Ericsson.

ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Black Shark 2 se předvede 23. října

Xiaomi Black Shark 2 se předvede 23. října

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Jen před pár dny unikl na internet plakát lákající na chystaný herní smartphone od Xiaomi, který naznačoval, že datum…

Apple láká na další novinky, event plánuje na 30. října

Apple láká na další novinky, event plánuje na 30. října

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Když 12. září Apple představoval nové iPhony, jistě mnoho diváků čekalo víc, než jen tři nové iPhony a novou…

Spotify má nyní samostatnou aplikaci pro hodinky s Wear OS

Spotify má nyní samostatnou aplikaci pro hodinky s Wear OS

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nastal věk streamované hudby. Jedna z nejpopulárnějších hudebních aplikací – Spotify – je nyní dostupná i samostatně pro chytré…

Mobilní zobrazení