reklama

Mobilizujeme.cz

reklama
reklama

iOS 9 je oficiální: V hlavní roli umělá inteligence a další novinky

  |  komentovat  |  autor:

Apple právě představil na své vývojářské konferenci WWDC 2015 nový mobilní operační systém iOS 9. Na první pohled možná vypadá stejně jako dosavadní iOS 8, ovšem pod pokličkou skrývá nespočet zajímavých novinek a vylepšení. A co je nejpodstatnější, aktualizace se dočkají všichni, kteří mají iOS 8, což je přes 83 % uživatelů!

Tip: Kdy vyjde iOS 9? Ke stažení již dnes, finální verze na podzim

Inteligentnější Siri a proaktivní funkce

Hlasová asistentka Siri je u iOS 9 výrazně rychlejší a také přesnější, ale také toho zvládá podstatně víc, než doposud, i když stále není v češtině. Například ji můžete nově zaúkolovat, aby vám připomněla článek, který jste měli v prohlížeči rozečtený. A to třeba přesně v momentě, až dorazíte domů. Nebo si můžete nechat najít fotky či videa ve vašem telefonu, a to třeba přímo z různé akce nebo s daným člověkem. Ze Siri se tak stává plnohodnotná umělá inteligence.

Proaktivní funkce pak spočívá v tom, že se systém umí učit a podle toho zareagovat. Pokud třeba připojíte sluchátka, otevře se vám rovnou hudební přehrávač, pokud jej následně používáte. Nebo vám bude systém nabízet další možnosti podle toho, co jak s telefonem nebo tabletem děláte. U vyhledávání můžete najít nejčastější kontakty pro rychlou komunikaci apod.

Apple Pay se rozrůstá

Platby Apple Pay budou nově využívat další významní partneři (American Express, Master Card, Visa a Discover) a kromě domovské USA se služba od července rozšíří také do Velké Británie, kde bude možné také nejen nakupovat jídlo, oblečení apod., ale i například jízdenky v MHD. V České republice se zatím Apple Pay nekoná.

Vylepšené aplikace

Proces vylepšení také podstoupily jednotlivé aplikace přímo od Applu. Například v aplikaci Poznámky (Notes) nově nastavíte například písmo, formát, nebo můžete klidně kreslit či zvolit si zaškrtávací seznam s položkami. Dále se vylepšení dočkala aplikace Apple Maps, ve které nově najdeme navigaci přes MHD spojení. Na seznamu podporovaných měst však zatím Praha nebo další česká města scházejí. Příjemnou vychytávkou ale rozhodně je možnost najít obchody ve vašem okolí, tedy něco na způsob stejné funkce u Google Maps. Zbrusunovou aplikací pak jsou tzv. Zprávy (News), které shromažďují veškeré možné zprávy na jednom přehledném a uživatelsky přívětivém místě.

iPad je díky iOS 9 nekompromisní pracovní nástroj

Významných vylepšení se dočkal tablet od Applu. Nově totiž díky iOS 9 přinese vylepšenou klávesnici, na které najdeme možnosti – vyjmout, kopírovat a vložit; takže práce s textem bude ještě jednodušší. Navíc při přejíždění po klávesnici dvěma prsty využijete daný prostor jako touchpad, což výrazně pomůže k přesnějšímu označení textu, ale také například ke skrolování po obrazovce.

Tip: iOS 9 přináší významné novinky pro iPad, podívejte se

Co jsou ale ještě větší novinky, tak vylepšený Multitasking, funkce Slide Over a funkce Split View. Když to vezmeme pěkně popořadě, tak u multitaskingu nově krásně uvidíte jednu aplikaci za druhou podobně jako na iOS u iPhonu. Nová funkce Slide Over pak přináší možnost otevřít druhou aplikaci v bočním panelu (jednoduchým swipe gestem) bez toho, aniž byste předchozí aplikaci opustili.

A to nejlepší nakonec, funkce Split Screen, která umožní zobrazení dvou aktivních aplikací vedle sebe, jenž lze dokonce obě zároveň bez ohledu na sebe ovládat. Můžete libovolně měnit poměr šířky obou aplikací. Ovšem, tato funkce bude k dispozici jen pro nejnovější iPad Air 2, ostatní modely mohou jen závidět.

Delší výdrž baterie

Podstatným vylepšením u nového iOS 9 je také speciální režim nízké spotřeby energie, který například u iPhonu 6 přidá při běžném používání zhruba 1 hodinu výdrže navíc, aniž byste si během používání telefonu vůbec něčeho všimli.

Tip: iOS 9 prodlouží výdrž baterie u iPhonů a iPadů až o 3 hodiny

Dostupnost a termíny vydání

Pro vývojáře je nové iOS 9 v základní a ještě nehotové vývojářské verzi k dispozici již dnes, od července pak Apple zahájí veřejné testování. Pokud budete mít zájem, můžete se přihlásit na stránkách beta.apple.com. Finální verze pak dorazí někdy na podzim.

A co je nejlepší, iOS 9 zůstává kompatibilní se všemi zařízeními, jako předchozí iOS 8, tedy jmenovitě jde o iPhony (4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus), iPady (2, 3, 4, Air, Air 2, mini, mini 2, mini 3) a iPod touch 5. generace. Navíc místo 4,6 GB nyní systém zabírá jen 1,9 GB prostoru, což je skvělá zpráva pro všechny majitele nižších paměťových verzí.

ČLÁNKY:, , , , ,
Březnový Apple iPad Event se blíží. Co všechno přinese?

Březnový Apple iPad Event se blíží. Co všechno přinese?

DNES  |    |  diskuze (0)

Na iPhone 8 je ještě brzy, na iOS 11 také, to přijde až v červnu, i přesto ale Apple chystá březnové…

Oppo uvede na MWC průlomovou technologii fotoaparátu

Oppo uvede na MWC průlomovou technologii fotoaparátu

DNES  |    |  diskuze (0)

Na čínské telefony spoléhá stále více zákazníků. Obvykle nabízí za velmi příznivou cenovku opravdu hodně muziky. Za vidinou úspěchu musí ale…

Galaxy S8 rozhodně nebude levný. Jaké jsou odhady cen?

Galaxy S8 rozhodně nebude levný. Jaké jsou odhady cen?

VČERA  |    |  11 komentářů

Představení Samsungu Galaxy S8 na speciální akci, nejspíše v New Yorku, se již nezadržitelně blíží. Na internetu se objevila zajímavá tabulka, ve…

Mobilní zobrazení