Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Infografika: podezřelé aplikace na Androidu

  |  2 komentáře  |  autor: Roman Hornyš

Nedávno jsme v našem článku psali, jak je nový Android 4.2 bezpečný, a nyní tu máme infografiku dokazující přesný opak, alespoň co se jeho aplikací týče. Na svědomí ji má společnost Bit9 zabývající se internetovou bezpečností.

Více než 400 000 aplikací prozkoumalo měření Bit9, asi 70% z nich požadovalo alespoň jeden vysoce nebezpečný přístup k datům. Bit9 analyzovalo aplikace a prozkoumalo požadované žádosti o přístupy a ohodnotilo potenciální hrozbu a náchylnost aplikací vyplývající z těchto přístupů.

V průměru jedna ze čtyř aplikací byla klasifikována jako podezřelá nebo sporná podle žádostí, které požadovala, kategorie aplikace, počet stažení a reputaci jejího vydavatele.

Nejenom aplikace znamenají potenciální zranitelnost, také zabezpečovací politika podniků značí hrozbu. 71% dotázaných zaměstnavatelů řeklo o svých zaměstnancích, že je jim povolen přístup do společných sítí s daty přes jejich osobní zařízení, ale jen 24 % z nich mělo na zařízení nainstalovanou aplikaci na zjištění, jestli dané aplikace přistupují k citlivým datům či nikoli. Ještě více znepokokující je fakt, že 68% ze zbytku tvrdí, že právě zabezpečení je jejich hlavním cílem.

V infografice přiložené níže si můžeme všimnout, že Bit9 našel cca 100 aplikací se slovy Angry či Birds, ale jen 4 z nich byly od tvůrce Rovio. Některé z těch ostatních aplikací jako např. Angry Birds Wallpapers (tapety) měly přístup k GPS datům, což rozhodně nesouvisí s jejich fungováním.

Společnosti si ale za některé problémy mohou samy. A to především kvůli fenoménu BYOD (bring-your-own-device = přines si své vlastní zařízení). Zaměstnavatelé tak povolují svým zaměstnancům, aby si veškerá jim svěřená firemní data prohlíželi na svých vlastních zařízeních, na kterých mohou mít nainstalované potenciální vadné aplikace.

Zajímavější statistika ale je ta, která nás informuje o tom, že zaměstnavatelé většinou označují zařízení s Androidem používaná v jejich společnosti za méně bezpečná, než ta s iOS či se systémem Blackberry.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
thegrid
thegrid

njn, root, firewall s je to

robertk
robertk

A tiez by ma zaujimalo preco original Rovio angry birds potrebuje info o telefonovani ……. což rozhodně nesouvisí s jejich fungováním.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

VČERA  |  Luboš Srb  |  13 komentářů

Už už to vypadalo, že se Sony tentokrát povede udržet tajemství a tolik očekávaný inovovaný design odhalí skutečně až na plánované…

Mobilní zobrazení