Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC HD Mini – recenze kompaktního smartphonu s Windows Mobile 6.5.3

  |  5 komentářů  |  autor: David Přibyl

HTC HD Mini, známé také pod krycím názvem Photon, se tváří jako odlehčená varianta populárního HTC HD2. Recenze však ukáže, že to úplná pravda není. Přístroj kráčí svojí vlastní cestou a k žádným velkým kompromisům ve výbavě nedošlo.

HTC HD Mini jako poslední telefon od tchajwanského výrobce nabízí Windows mobile 6.5.3 s uživatelským rozhraním HTC Sense.  Dále přináší kapacitní AMOLED displej s úhlopříčkou 3,2“, 5 Mpx fotoaparát, 3,5 mm Jack, 600 MHz procesor, kompletní organizační a datovou výbavu a hlavně kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.


HTC HD Mini – oficiální fotografie

Od svých bratříčků se liší především nižší hmotností 110 g a menšími rozměry 104 x 58 x 12 mm. Tyto parametry dělají z HTC HD Mini ideálního kompaktního společníka, kterého uskladníte kdekoliv. Operačním systémem je stejně jako u  HTC HD 2 Windows Mobile, konkrétně v HTC HD Mini je přítomna nejnovější verze 6.5.3. HTC HD Mini je poslední smartphone od tchajwanského výrobce, který nabídne Windows Mobile 6.5.3, jelikož všechny další smartphony u kterých se plánuje operační systém od Microsoftu, poběží na dlouho očekávaných Windows Mobile 7.

Všechny parametry o mobilním telefonu HTC HD Mini najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – HTC HD Mini

Rozměry103 x 58 x 11,7 mm
Hmotnost110 g
Displejdotykový, multi-touch, TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť600 MHz procesor
384 MB RAM, 512 MB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémWindows Mobile 6.5.3 + nadstavba HTC Sense
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, nahrávání VGA videa (640 x 480 px)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky
Cena a dostupnost9 000 Kč, Q2 2010

Krátké postřehy z testování HTC HD Mini:

Co se nám líbilo: sofistikovaný vzhled, rozměry a hmotnost, tvrzená hladká přední plocha, svižný chod systému, Sense UI, Windows Mobile 6.5.3, konektor 3.5 mm Jack, kompletní datová a organizační vybavenost

Co se nám nelíbilo: všudypřítomné otisky prstů, malá softwarová QWERTY klávesnice, psaní SMS zpráv


Obsah balení: nic moc

Balení, které obdržela naše redakce, by se dalo označit, za PR balení. V obyčejné, fádně bílé krabici jsme našli pouze microUSB kabel, nabíječku, sluchátka a molitanové krytky ke sluchátkům. Žádný manuál, ani návod, nebo hadřík v krabici nebyl. Nemilé překvapení nás čekalo, když jsme chtěli připojit sluchátka a otestovat poslech hudby. Přístroj je vybaven 3,5 mm Jackem a USB mini konektorem. Sluchátka, které byla přítomna v krabici, však nepasovala ani do jedné zdířky. Bohužel jsme tak nemohli vyzkoušet kvalitu dodávaného headsetu.

Vzhled a konstrukce: stylovej design

HTC HD Mini vzbuzuje sofistikovaný dojem. Provedení přístroje je spíše konzervativní, ale rozhodně není nudné. Originálních prvků najdete na telefonu opravdu hodně. Přední stranu přístroje tvoří celistvá hladká plocha, vyrobená z tvrzeného skla. Výhoda této technologie spočívá ve vyšší odolnosti a měla by zabránit nechtěným oděrkám. Během testování jsem přístroj nosil volně v kapse, bez pouzdra a žádné oděrky, nebo jiné nežádoucí stopy se neobjevily. Displej má rozměry 45 × 68 mm a zabírá většinu přední plochy. Bohužel hladkost předního panelu je vykoupena otisky prstů, které jsou dost výrazné.

Pod displejem je umístěna pětice kontextových tlačítek. Tlačítka pro přijmutí a odmítnutí hovoru  tvoří levé a pravé křídlo této pětky. Tlačítkem domeček se dostaneme do uživatelského rozhraní HTC Sense UI, které je graficky atraktivní, ale to není jediná přednost. Další tlačítko je vyhrazeno pro Windowsy, konkrétně se jedná o verzi Windows Mobile 6.5.3. Hned vedle tlačítka pro vstup do Windows je tlačítko zpět, které s Windowsy úzce souvisí.

Displej i tlačítka využívají kapacitní dotykové technologie, musím přiznat, že tlačítka i displej reagují opravdu svižně a plynule. Při zmáčknutí tlačítek pod displejem vás vždy přístroj upozorní vibrací. Aspoň víte, že jste zase omylem zavadili o nějaké tlačítko, bohužel to je nevýhoda HTC HD Mini a většina uživatelů se s tímto problémem bude setkávat, než nacvičí správný dotykový grif.

Zadní stranu přístroje tvoří jeden celý odnímatelný kryt. Kryt je vyroben z plastu a jeho povrch je pogumovaný.  Ze zadního krytu vystupují jenom čtyři šrouby. Menší problém pro uživatele by mohl být systém sejmutí zadního krytu. Není přítomna žádná mechanická věcička, ale kryt se musí zhora sejmout tlakem. Po sejmutí zadní skořápky, se naskytne pohled do útrob HTC HD Mini.

Komponenty uvnitř telefonu jsou jasně žluté. Bohužel tlačítko pro restart telefonu se nachází právě v jeho útrobách, ale naštěstí nebylo během testování vůbec potřeba. Na zadní straně je zapuštěn 5 Mpx fotoaparát, který bohužel nemá přisvětlovací diodu.

Na horní liště je pouze 3,5 mm Jack a tlačítko pro zapnutí či vypnutí přístroje, které zároveň vyplňuje funkci zámku. Na pravé boční liště je tlačítko pro zesílení či zeslabení úrovně hlasitosti. Levá boční strana je oproštěna od jakéhokoliv ovládacího prvku. Bohužel chybí tlačítko pro fotoaparát, tudíž je uživatel nucen při focení neustále zasahovat do displeje telefonu. Spodní lištu zdobí pouze microUSB konektor.

Celkový dojem při prvním ohmatání a seznámení se s přístrojem je pozitivní. HTC HD Mini nabízí podmanivý design, zaujme zepředu, zezadu, dokonce i vnitřkem telefonu. Jednotlivé plochy do sebe přesně zapadají a při jejich manipulaci nezaznamenáte žádné drhnoucí, nebo skřípající zvuky.

Displej a ovládání: jsme spokojeni

Oproti modelu HD 2, který se pyšní obřím displejem 4,3″ (56 × 94 mm), má HD Mini displej velký pouze 3,2″ (45 × 68 mm). Technologie je kapacitní, která zajišťuje velmi citlivé ovládání a ničím jiným než prstem, přístroj prostě ovládat nelze. Netradiční je rozlišení displeje 320 × 480 bodů, které vzbuzovalo obavy, že některé aplikace nebudou zobrazeny zcela správně. Po vydání přístroje se několik aplikací setkalo s tímto problémem, ale v současné době by nikdo takové problémy mít neměl. Během testování jsem se nesetkal s jakýmkoliv podobným problémem. Displej zobrazuje  65 tisíc barev. Kontrast displeje a věrnost zobrazených barev je naprosto úžasná. Prohlížení obrázků, nebo pořízených snímků je naprosto čisté a jasné. Čitelnost na přímém slunci naprosto splňuje očekávání.

Přítomny jsou funkce jako akcelerometr, světelné čidlo a funkce zamknutí displeje při hovoru. Při zvednutí hovoru a přiložení telefonu k hlavě se automaticky displej zamkne, aby nedocházelo k nechtěnému stisknutí.

Baterie výdrž: úspornej

Napájení zajišťuje Li-Ion baterie 1200 mAh. Přístroj se umí chovat dostatečně úsporně. Při maximálním zatížení telefon vydrží do 2 dnů. Při standardním používání se výdrž telefonu pohybuje mezi 4-6 dny. Vzhledem k vybavenosti telefonu jsem s výdrží spokojen. Na druhou stranu by nikdo od mini přístroje, který zase tak mini není, nečekal, že výdrž bude aspoň slušná.

Telefonování a zprávy: nic nového

U telefonování žádné inovace nečekejte. Kontextovou klávesou pro zvednutí telefonu se dostanete ihned k nabídce telefonování. Na softwarové QWERTY klávesnici vyťukáte číslo a rovnou voláte, nebo si kontakt vyberete z kontakt listu a voláte stisknutím na fotku dotyčného kontaktu rovněž ihned. S přesným označením jména volaného z kontakt listu jsem měl menší problém. Chce to opravdu jemnou práci prstů, jinak se bude uživatel potýkat s překliky.

U kontaktu mi telefon nedovolí přidat příliš informací, pouze jméno, číslo a fotografii, další údaje už ne. Ještě je možné nastavit libovolné vyzvánění a odesílat tento kontakt do hlasové schránky, pokud by mi volal. Sluchátko a mikrofon jsou opravdu kvalitní. Hovory jsou čisté a zřetelné.

Zklamáním pro mě bylo psaní zpráv. Je sice fajn, že si nastavíte řazení zpráv například do chatu, které je přehledné, ale při psaní samotném vadí hned několik elementů. Softwarová QWERTY klávesnice je malá, tudíž vás budou provázet překlepy, než se zažije správný grif. Opravování slov a hlavně automatické dokončování slov se ukázalo jako otravný problém. Při psaní zprávy mě neustále doprovázelo automatické dokončování slov, které ale dokončuje slova jinak než by si uživatel přál. Nějaký čas zabere, než uživatel zjistí jak tyto elementy vypnout. Psaní na malé softwarové klávesnici, není to pravé, co by si uživatel s normálně rostlými prsty přál. Rozvržení některých prvků na softwarové klávesnici není zrovna ideální.

Prostředí telefonu: podmanivá grafika

Uživatelské prostředí HTC Sense s vylepšenou grafikou Sense se vývojářům povedlo dostat zase o kousek dál. Například oproti modelu Hero, je znát podmanivější grafika.

HTC Sense nabízí celkem sedm záložek na hlavní obrazovce, mezi kterými se přepíná posunem prstu po displeji v horizontálním směru. Každá z obrazovek má dostatek místa pro různé widgety a zástupce programů, ve výběru jich je dostatek. Manuálně nastavit můžete i tapetu na pozadí. Stavová lišta na horním okraji displeje zároveň funguje jako úschovna pro oznámení událostí. Jejím přetažením směrem dolů získáte přehled o posledně vykonaných operacích, o dostupnosti sítě GSM, ale také o příchozích zprávách, hovorech, emailech, atd.

Opravdu svižný chod celého systému obstarává procesor Qualcomm s taktem 600 MHz. Po dobu testování jsem se nesetkal ani s jedním případem, kdy by telefon nějakým způsobem zamrzal, zpomaloval či jiným způsobem kolaboval v závislosti na vytížení procesoru. Hodnota RAM paměti je slušných – 384 MB, paměť ROM se zastavila na 512 MB. Rozšířit paměť lze pomocí karet microSDHC až na 32 GB.

Samotné Windows Mobile 6.5.3 šlapou výborně. Odladěný systém od Microsoftu se v HTC HD Mini ukázal jako dobrá volba. Ovládání stylusem už opravdu odzvonilo, vše je plně optimalizované pro ovládání prsty, s plně funkčním multi-touchem.

Fotoaparát: průměr

5 Mpx fotoaparát je dnes u podobných smartphonů montován velmi často. Bohužel u HTC HD Mini chybí krytka objektivu a přisvětlovací dioda.

Telefon nedisponuje samostatným tlačítkem fotoaparátu na boku přístroje, pro jeho spuštění je potřeba najít příslušnou ikonku v menu či na pohotovostní obrazovce. Spuštění je okamžité, žádná zbytečná prodleva. Stejné je to i při pořízení fotografie, fotoaparát sám zaostří určený záběr na střed (případně na pozici, kterou uživatel určí dotykem na displeji) a ihned vyfotí. Fotit lze pouze středovým funkčním tlačítkem.

Zkušební fotografie – HTC HD Mini

Samotná kvalita fotografií nabízí průměrnou podívanou. Při nedostatečně osvětlených objektech je patrný mírný šum. V nastavení lze měnit například vyvážení bílé barvy, různé efekty, nastavení jasu a ISO citlivosti.

Točit VGA video lze s maximálním rozlišením 640 x 480 bodů, při 25 snímcích za vteřinu.

Organizační a datové funkce: nabízí vše

Na výběr je hned ze dvou internetových prohlížečů – Internet Exploreru 6 a Opery Mobile 9.7. Jediná výhoda IE 6 je, že umí zobrazovat flash. Opera mi osobně přijde rychlejší a pohodlnější. V telefonu je přítomen Office balík reprezentovaný programy Word Mobile, Excel Mobile, OneNote Mobile a PowerPoint Mobile.

O PDF dokumenty se stará Acrobat Reader 2.5. Stahovat hry a aplikace můžete z Windows Mobile Marketplace. Nechybí klienti pro přístup na YouTube nebo Facebook. Bing slouží k rychlému vyhledávání, umožňuje i hlasové vyhledávání pouze v angličtině. My Phone slouží pro synchronizaci s PC a zálohu dat.

Povedená je aplikace, která vám zjistí aktuální počasí s předpovědí na 4 čtyři dny. V telefonu jsou 2 hry. Známé karty Solitaire a hra teeter, kde musíte nakláněním telefonu dostat kuličku do finální jamky. V telefonu nechybí kalkulačka, hlasový záznamník, ekvalizér, budík, kalendář, hodiny, FM rádio

Telefonovat můžete v GSM pásmech 850, 900, 1 800 a 1 900 MHz. Přístroj umí pracovat i s GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA. Samozřejmě nechybí Wi-Fi a Bluetooth.

GPS a navigace: rychlík

V telefonu jsou předinstalovány Google mapy, které jako základní navigace postačí. Google mapy stahují veškeré datové podklady z internetu, proto doporučuju kontrolovat objem stažených dat. V případě nevhodného tarifu pro internet do mobilu, může přijít dotyčnému vysoké vyúčtování.

Telefon je vybaven GPS modulem a 15 denní zkušební verzí navigačního softwaru s názvem CoPilot Live 8, který zaujme přívětivým zpracováním, možnostmi a kvalitou. Příjemná je rychlost fixace pozice, která se drží na několika málo vteřinách.

Zhodnocení telefonu HTC HD mini

Přednosti telefonu HTC HD Mini jsou zejména kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Dále zaujme výkon, rozhraní Sense, 5 Mpx fotoaparát a svižné Windows Mobile 6.5.3. Nevýhodou jsou všudypřítomné otisky prstů a absence krytky fotoaparátu nebo přisvětlovací diody. Nevyhovující je malá softwarová QWERTY klávesnice, na které se nepíše zrovna pohodlně.

Osobně můžu HTC HD Mini doporučit. Za cenu, která se pohybuje okolo 9 000 korun dostane uživatel stylově vybavený, kompaktní a výkonný telefon, který nenudí.

Koupit HTC HD Mini u autorizovaného prodejce HTC.

design otisky prstů
rozměry + hmotnost malá softwarová QWERTY klávesnice
výkon nepohodlné psaní SMS zpráv
datová a organizační výbava
Windows Mobile 6.5.3 + Sense UI
ČLÁNKY:,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Johy :PInkognitoJindřich SrbDominikWolfrine Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Wolfrine
Wolfrine

Moooc se mi líbí, škoda jen toho systému… ten už bohužel jen „dojíždí“ :-)

Dominik
Dominik

ma htc hd mini wifi pripojeni??? dekuju :D

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, ano má.

Johy :P
Johy :P

jj, má, ale nějakou divnou, špatně se ovládá

Inkognito
Inkognito

Dobrý den, váhám mezi telefon HTC HD mini a Nokia 8600 x.music. Který se Vám zdá lepší ohledně aplikací ptaktičnosti a zpraconáním? Děkuji

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikly fotografie připravovaného Samsungu Galaxy Note 9

Unikly fotografie připravovaného Samsungu Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z nejočekávanějších novinek tohoto roku se na nás usmívá z fotografií, které unikly na internet. Ač máme možnost vidět telefon…

Chystané hodinky od Samsungu prošly certifikací FCC

Chystané hodinky od Samsungu prošly certifikací FCC

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Prozatím tu bylo o designu letošních hodinek od Samsungu mnoho spekulací. Nyní do toho vnáší světlo dokumenty z amerického úřadu FCC s detailním…

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

DNES  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Společnost LG tento rok obohatila náš mobilní rybníček o 3 vlajkové lodě a nyní se potvrzuje, že bychom se měli dočkat…

Mobilní zobrazení