Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Exkluzivně první česká recenze LG GD900 Crystal

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Mobilní telefon LG GD900 Crystal je světový unikát – disponuje průhlednou klávesnicí. Přístroj se dále pyšní 3“ dotykovým displejem, prostředím 3D S-Class či bohatou funkční výbavu v čele s 8 Mpx fotoaparátem.

Telefon LG GD900 Crystal do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Společnost LG představila model GD900 Crystal na únorovém veletrhu MWC 2009 v Barceloně. Telefonem s plně průhlednou senzorickou klávesnicí s podsvícením výrobce ohromil snad celou odbornou veřejnost.


Oficiální fotografie prvního telefonu s průhlednou klávesnicí – LG GD900

Mobil se ovládá pomocí kapacitního dotykového displeje či pomocí průhledné senzorické klávesnice, která rozezná různá gesta a podporuje více dotyků (Multi-touch). Ve výbavě zaujme především 8 Mpx fotoaparát, nahrávání videa 720 x 480 px, rychlá data či Wi-Fi.


Lifestylové fotografie prezentující unikátní průhlednou klávesnici

Stylový telefon přináší podobnou výbavu jako vlajková loď výrobce – LG KM900 Arena. Model GD900 však disponuje fotoaparátem s vyšším rozlišením 8 Mpx. Naopak ale oproti Areně postrádá 3,5 mm konektor Jack, FM vysílač, flash disk 8 GB či GPS navigaci.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu LG GD900 Crystal navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry LG GD900 Crystal

Rozměry105 x 53 x 13,5 mm
Hmotnost127 g
Displejdotykový (Multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3“
Paměť1,5 GB MB + paměťové karty microSD
Operační systémLG 3D S-Class
Fotoaparát8,1 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, stabilizátor obrazu, detekce tváře
Obsah baleníuživatelská příručka, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel, ochranné pouzdro
Cena a dostupnost10 800 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování LG GD900 Crystal:

Co se nám líbilo: snadné ovládání telefonu prsty skrze dotykový displej, průhledná senzorická klávesnice rozezná různá gesta a podporuje Multi-touch, neotřelý způsob ladění stanic FM rádia, softwarová QWERTY klávesnice

Co se nám nelíbilo: telefon je dokonalým lapačem otisků prstů, povrzávající zadní kryt baterie, omezený multitasking na dvě souběžně spuštěné aplikace


Obsah balení:

Výrobce v balení s telefonem dodává uživatelskou příručku, CD-ROM se softwarem LG PC Suite a konvertor DivX, dále nabíječku s microUSB konektorem, datový USB kabel či ochranné pouzdro. LG se rozhodlo přibalit také kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a redukcí na 3,5 mm konektor Jack. Bohužel se ale k telefonu headset připojuje stále přes microUSB konektor.


V balení nenajdeme TV-out kabel, v zahraničí se však s LG GD900 dodává

Vzhled a konstrukce: světový unikát

LG GD900 Crystal se svým designem vystupuje ze zaběhlé řady dnešních telefonů. Pyšní se jako vůbec první telefon na světě průhlednou klávesnicí. Když k tomu připočteme kovový rámeček podél hran celého přístroje a dokonale lesklý povrch, můžeme telefon směle označit za stylový až luxusní počin.


Design je dokonalý, na zadní straně si povšimněte přechodu na průhlednou klávesnici

Výrobce použil téměř na celém telefonu lesklý plast, který je bohužel ideálním lapačem otisků prstů. Pokud ale budete telefon nosit v dodávaném ochranném pouzdru, tak se zamazaný lesklý povrch při každém vyjmutí z pouzdra částečně vyleští. LG s přívlastkem Crystal je tedy taková dokonalá zpodobenina krystalu.


V rukou telefon působí luxusním (kovovým) dojmem

Rozměry telefonu v zavřeném stavu činí 105 x 53 x 13,5 mm a hmotnost 128 gramů. Jde tedy o jakýsi dnešní průměr. Výtku bych však měl k vyváženosti telefonu. Pokud vysunete průhlednou klávesnici a budete na ni chtít napsat třeba zprávu, tak musíte telefon držet mnohem výše, než obvykle. Těžiště telefonu je totiž v horní části až za polovinou výšky.

Co se týče konstrukčního zpracování, je víceméně chvályhodné. Výsuvný chod je bezproblémový, vždy pomůže pružina. Mechanismus nemá žádnou vůli do stran. Pouze plast na zadní stráně krytu baterie se mírně viklá do stran a po promáčknutí skřípe. Při běžném používání však na tento problém pravděpodobně ani nenarazíte.


I když máte při vy/zasouvání prst na displeji, nedojde k nechtěnné akci na displeji

LG Crystal se prodává v jediném provedení, a to ve stříbrném. Na přední straně zaujme rozměrný dotykový displej, nad ním najdeme kamerku pro videohovory, světelné čidlo pro regulaci podsvícení, snímač vzdálenosti pro vypnutí displeje během hovoru po přiložení k uchu a jediný reproduktor, který slouží jak během hovoru, tak i pro přehrávání hudby.


Luxusní dojem dotváří dodávané pouzdro

Pod displejem najdeme logo výrobce a trojici senzorových kláves. Pravý bok skýtá tlačítka pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Po vysunutí se na této straně objeví slot pro paměťové karty. Musíme uznat, že jde opravdu o chytré a praktické řešení.

Na levý bok výrobce umístil konektor microUSB, který je krytý plastem. Na horní straně najdeme pouze klávesu pro vypnutí/zapnutí telefonu. Jejím dvojitým stisknutím rovnou odemkneme telefon. Na spodní straně je mechanismus pro odejmutí krytu baterie.

Displej a ovládání: na trochu jiný způsob

Displej telefonu LG Crystal je dotykový typu TFT, nabízí jemné rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev a úhlopříčku 3 palce. Dotykový displej je kapacitní a stejně jako u modelu LG Arena výrobce použil technologii Multi-touch. Například obrázky tedy můžete snadným odtažením dvou prstů od sebe přiblížit, naopak přitažením prstů k sobě oddálit.


Displej je v jedné rovině s okolním povrchem

Způsob ovládání je u telefonu LG GD900 Crystal světově unikátní. Kromě displeje totiž k ovládání můžete použít senzorickou klávesnici, jejíž povrch funguje jako touchpad, známý z notebooků. Umožňuje širokou škálu příkazů a dynamické ovládání, včetně multimédií a surfování na internetu, při využití jednoho nebo dvou prstů.


Světový unikát – průhledná klávesnice. Je vyrobena z průhledného plastu.

Stejně jako u dotykového displeje funguje i na senzorické klávesnici přibližování a oddalování obrázků či webových stránek jednoduše přiblížení nebo oddálením dvou prstů k sobě nebo naopak od sebe. Můžete přepínat domovské obrazovky pouze posunutím prstu po klávesnici zleva doprava či zprava doleva.


Okolo klávesnice se nese kovový rámeček

V internetovém prohlížeči lze klávesnici použít jako touchpad a ovládat s ním kurzor. Výrobce při představení telefonu v tiskové zprávě uvedl, že pokročilá inteligence touchpadu minimalizuje nechtěné příkazy. Během testování jsme opravdu nezaznamenali žádný problém.


Klávesnice je opravdu dokonale průhledná, ale jsou na ní vidět otisky prstů

Další klíčovou vlastností, která zvyšuje komfort ovládání, je vytvoření gestových zkratek. Ty umožňují individuální konfiguraci přímého přístupu k oblíbeným nabídkám jednoduchým pohybem konečkem prstu. Například můžete napsat “M” a konfigurovat tento příkaz pro spuštění MP3 přehrávače.


Ze zadní strany je klávesnice „nečekaně“ také průhledná

Senzorická klávesnice u LG GD900 Crystal také podporuje rozpoznávání psaní prstem. Nechybí ani možnost nastavení haptické, čili vibrační, odezvy telefonu na dotyk. Kromě displeje a klávesnice slouží k ovládání také trojice tlačítek pod displejem: hovorové klávesy a tlačítko pro vyvolání 3D krychle.

Na klávesnici se píše velmi dobře. Ačkoliv je povrch jednolitý, čili tlačítka od sebe hmatem nijak nerozeznáte, a místo mechanického stisknutí vždy ucítíte pouze vibrační zpětnou vazbu, je psaní dost pohodlné. Byl jsem opravdu velmi mile překvapen. Co se týče podsvícení klávesnice, na spodní hraně je lajna LED diod, které svým bílým svitem zvýrazní jednotlivá tlačítka.

Baterie a výdrž: dnešní standard

LG GD900 Crystal je vybaveno Li-Ion baterií s kapacitou 1000 mAh. Ta by podle údajů výrobce měla obstarat až 300 hodin v pohotovostním režimu či až 6 hodin hovoru. Skutečnost je ale jako vždy jiná. Nám telefon na jedno plné nabití vydržel při běžném používání zhruba necelé 2 dny. Pokud budete telefon více šetřit, můžete se dostat i na 3 dny. Při každém připojení mobilu k PC přes USB kabel se navíc telefon sám dobíjí.


Zadní kryt se dá odejmout velmi jednoduše

Prostředí telefonu: 3D, efekty, gesta a propracovaná grafika

Telefon je vybaven prostředím LG 3D S-Class, které výrobce použil již u modelu LG Arena. Rozhraní se vyznačuje snadnou obsluhou, 3D grafikou, různými efekty či propracovanou grafikou.

Po spuštění telefonu či jeho odemknutí se objeví jedna ze čtyř domovských obrazovek: Rychlá volba, Widget, Kontakty a Multimédia. Na spodní liště vždy vidíme čtyři neměnné ikonky. Ikonkou napravo vstoupíme do tradiční nabídky menu 4×4. V každé řadě pak můžeme v ikonkách listovat do stran. Po přetočení telefonu na šířku se menu zobrazí v rozložení 8×4 ikonky. Praktičtější je však základní zobrazení.

Pokud při listování jakoukoliv nabídkou dorazíte na její konec, tak vám pěkně zapruží alá styl iPhone. Nechybí ovládání gesty, například pro přepínání mezi domovskými obrazovkami, ani multitasking, který vyvoláme delším přidržení středové klávesy. Je však omezený na dvě spuštěné aplikace. Pokud máte navíc spuštěnou aplikaci v Javě, tak už nemůžete mít spuštěné například FM rádio.

Telefonování a zprávy: oblíbené kontakty po ruce

LG Crystal uloží až tisíc kontaktů, přičemž ke každému kontaktu lze přidat kromě jména a telefonního čísla například obrázek či speciální vyzvánění, ale i mnoho dalších údajů. Kontakty lze vyhledávat jednoduše postupným zadáváním znaků. Nechybí vyzváněcí profilu ani skupiny volajících. Novinkou je hodinový signál, který vám dá každou hodinu vědět.

Editor zpráv je přehledný. Můžete přidat více příjemců, rychle zvolit oblíbený kontakt či zapnout slovník T9. Počet znaků uvidíte až od 140 napsaných znaků a dále. Jakmile přidáte přílohu, automaticky se změní zpráva na multimediální (MMS). Nechybí emailový klient. Zprávy lze psát na výsuvné průhledné klávesnici i na dotykovém displeji. Oceňujeme softwarovou QWERTY klávesnici, která je velmi pohodlná.

Zábava: na hudbu bez Jacka

LG Crystal není vyloženě telefon s multimediálním zaměřením. Od toho je tu LG Arena. Přesto je však multimediální výbava Crystalu více než výborná. K dispozici je vnitřní paměť 1,5 GB, kterou lze rozšířit o paměťové karty microSD až o 8 GB. V balení výrobce nedodává žádnou kartu, a to je i docela dobře. Vnitřní paměť jistě každému pro začátek postačí a poté může investovat do karty s libovolnou velikostí.

Hudební přehrávač nabízí téměř vše potřebné. Skladby lze vyhledávat podle interpretů, alb, žánrů či oblíbených. Vyhledávání konkrétních skladeb či interpretů probíhá postupným zadáváním názvu a filtrováním výsledků. V nastavení můžeme zvolit ekvalizér a vybrat si z několika přednastavených režimů. Ruční nastavení ale bohužel není možné.

Skladby můžeme přidat mezi oblíbené a tím je dostat na multimediální domovskou obrazovku. Nechybí volba vizualizace přehrávání, minimalizace právě přehrávané skladby na pozadí, opakování či přehrávání náhodné skladby. K dispozici je také FM rádio s RDS. Citelně postrádáme pouze 3,5 mm konektor Jack na těle telefonu.

Telefon LG Crystal se vytáhl v oblasti podpory a přehrávání videí. Kromě běžných formátů mobil zvládá také DivX a XviD videa. Díky aplikaci Filmař se z vás může stát docela slušný režisér, stačí si natočit nějaké video a pak dle libosti sestřihat, upravit, přidat různé efekty.

Crystal mě dostal neotřelými hrami. V nabídce hy M-Toy (znamená Motion-Toy jako hry hrané pohybem) najdeme rovnou 9 her. Ve hře Tepong si pinkáte s ping-pongovým míčkem a cílem je jej vypinknout co nejvýše, přičemž v různých hranicích například sestřelíte hejno ptáků, výše třeba letadlo a pak váš míček letí i jako raketa až do vesmíru. Hra dokáže zaručeně každého pobavit.

V telefonu jsou ještě následující hry hrané pohybem: Kolo štěstí, Létací kostky, Bublinový vánek, Hořící svíčka, Šipky, Rybaření, Homerun derby a Golfová jamka. Ve hře Bublinový vánek navíc musíte foukat do mikrofonu. Jde o hru založenou na bublifuku. Také ve hře Hořící svíčka se musíte snažit pořádně foukat, abyste sfoukli svíčku. Kromě zábavných her je v telefonu také jediná aplikace – Google Mapy.

Fotoaparát: chytře chráněný objektiv

Fotoaparát disponuje vysokým rozlišením 8 Mpx, autofocusem, jedním LED bleskem a zrcátkem pro autoportréty. Objektiv je chytře chráněný vůči poškrábání, pouze stačí mít telefon v zasunutém stavu. Co se týče nastavení, LG Crystal přináší vše potřebné, jak se u pořádného fotomobilu sluší a patří. Výjimkou není ani manuální ostření, detekce tváře či stabilizátor obrazu.


Detail zadní strany s objektivem fotoaparátu

Prostředí fotoaparátu je jednoduché. Napravo se můžeme posouvátkem přepnout z módu fotoaparátu do videokamery. Nalevo je umístěna čtveřice ikonek pro vstup do nastavení, rychlé nastavení blesku, makra a vyvážení bílé. V nastavení je pak zajímavý kroužek, se kterým stačí točit a procházíte tak nabídkou.

Organizační a datové funkce:

Organizační výbava je v kvalitní sestavě. K dispozici je kalendář, budík, poznámky, stopky, diktafon, kalkulačka, světový čas a převodník jednotek. Telefon také dokáže otevřít Office dokumenty (Word, Excel) díky prohlížeči Picsel File Viewer. Stačí dané soubory zkopírovat do sekce Dokumenty v telefonu. S editací dokumentů ovšem nepochodíte, stejně tak ani s novými dokumenty sady Office 2007.

Datová výbava je zastoupena technologiemi GPRS, EDGE, 3G a HSDPA. Nechybí Bluetooth 2.1 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby, USB ani oblíbené Wi-Fi pro rychlé připojení k Internetu. V telefonu je však nepříliš kvalitní internetový prohlížeč NetFront, který nedokáže plnohodnotně zobrazit dnešní stránky. Listování na stránkách je navíc dosti pomalé.

Zhodnocení: výjimečnost nejen v klávesnici

LG GD900 Crystal v naší recenzi dokázal, že je opravdu výjimečný, a to nejen kvůli unikátní průhledné klávesnici. Oceňujeme mimo jiné velký dotykový displej s podporou Multi-touch, po grafické stránce zdařilé prostředí 3D S-Class, se kterým si výrobce do posledního puntíku pohrál, dále plnou datovou i organizační výbavu či 8 Mpx fotoaparát s pokročilým nastavením.

Naopak leckdy nepotěší pomalejší načítání obsahu na čtyřech domovských obrazovkách. Práce v menu je již ale dostatečně rychlá. Jelikož telefon není primárně zaměřen na multimediální přiznivce, tak postrádá například 3,5 mm Jack či GPS. Od toho je tu ale LG Arena. Pro toho, kdo chce výjimečný telefon s překvapivě funkční průhlednou klávesnicí a nadprůměrnou funkční výbavou, je testovaný LG Crystal rozhodně horkým kandidátem.

luxusní design absence 3,5 mm Jacku na těle
unikátní průhledná klávesnice chybí GPS
velký dotykový displej pomalé načítání obsahu na krychlích
8 Mpx fotoaparát
rychlá data

Koupit LG GD900 u autorizovaného distributora LG.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Čínská státní televize v neděli odvysílala reportáž odkazující na to, že Apple údajně odstranil 25 tisíc aplikací z čínského App…

Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Čínská společnost Oppo na videu mimo designu zařízení ukazuje, čím dalším bude Oppo R17 Pro disponovat. Smartphone Oppo R17 Pro…

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

DNES  |  Filip Matějka  |  2 komentáře

Máme zde opět další incident s bateriemi od Applu. Tentokrát se však nejedná o starý známý problém ohledně baterií v…

Mobilní zobrazení