Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

DJI Phantom 4: rychlejší, chytřejší a lepší než kdy dřív

  |  komentovat  |  autor: Petr Uhlíř

Nový rozměr leteckého natáčení a fotografování je tady! Čínská společnost DJI se pochlubila nejnovější generací velmi oblíbené kvadrokoptéry Phantom. Čtvrtá generace je mnohem rychlejší a má stabilnější letecké vlastnosti, lepší výdrž baterie, automatické zamezení kolize a vylepšený fotoaparát.

Zcela nové tělo a spousta vylepšení

Řada dronů Phantom byla poprvé uvedena na trh v roce 2013 a od té doby si drží stejnou konstrukci. Tělo se kompletně mění s novým modelem DJI Phantom 4. Kvadrokoptéra má sice stále bílé elegantní tělo, ale na základně je nový šedý panel, který narušuje monotónní estetiku starších modelů, a tak je Phantom 4 snadno rozpoznatelný. Konstrukce je opět zakulacená, ale vrtule jsou umístěny o něco výše a nový držák kamery je také jiný.

Podívejte se výš a rychleji než dříve

Tělo je nově vyrobeno z hořčíku za účelem zvýšení tuhosti při zvýšení hmotnosti pouze o 100 gramů (8%) oproti modelu Phantom 3 Professional a Advanced. Hmotnost se nijak nepodepsala na výdrži baterie, která udrží dron 28 minut ve vzduchu, tedy zlepšení o pět minut (22%).

Další působivé zlepšení je v rychlosti, která se zvýšila na téměř 73 km/h, což představuje zlepšení o 14,5 km/h (25%) oproti předchozí generaci. Zlepšení bylo dosaženo i díky výkonnějším motůrkům, které jsou navíc efektivnější. Phantom 4 má také nové lepší vrtule.

Někteří uživatelé u předchozích modelů vytýkali, že čím rychleji létáte, tím rychleji se kvadrokoptéra rozbije. Nová generace má speciální režim sport, který zaručí efektivnější let, rychlejší stoupání 6 m/s a klesání 4 m/s. Díky tomu se dostanete k cíli dříve a máte více času pro natáčení a fotografování.

O 20% větší baterie

A jak se firmě DJI podařilo zvětšit výkon a hmotnost, zatímco zlepšil u Phantomu 4 dobu letu? Již jsem se zmínil o účinnějších motorech, ale velkou roli při výdrži hraje zbrusu nová sada baterií, která je menší a snadno vyměnitelná. Baterie se skládá ze čtyř článků s 15,2V výstupem a 5 350 mAh kapacitou, významný nárůst o 870 mAh. Nabíjení obstarává 100W nabíječka, která byla již k vidění u modelu Phantom 3 Professiolnal (u starších modelů byla 57W nabíječka).

Vyhýbá se kolizím a je stabilnější

DJI Phantom 4 se umí automaticky vyhnout překážce, aby nedošlo ke kolizi. DJI není první firmou, která nabízí tuto funkci. Kvadrokoptéra využívá nový optický senzor, který zaznamená předmět v rozsahu od 60 cm až do 15 m.

Phantom 4 je také mnohem stabilnější ve vodorovné poloze při stoupání nebo klesání. Je schopný se udržet v téměř statické poloze až do 10m od země. Vision Positioning System nabízí až o 300 % zlepšení oproti předchozí generaci.

Podobný fotoaparát, ale mnohem lepší objektiv

Společnost DJI klade velký důraz na letecké fotografování a natáčení, na rozdíl od jiných výrobců. Proto i samotný výrobce Phantom 4 nenazývá kvadrokoptérou, bezpilotním letadlem, ani dronem, ale ,,létající kamerou“. Statický obraz a kvalitní fotografie jsou výsadou nového Phantomu. Stabilizace obrazu je zajištěna kardanovým závěsem U-frame.

Phantom 4 není profesionální stroj, ale i tak dokáže nabídnout zákazníkovi maximum. Snímač fotoaparátu zůstal beze změn, ale nově můžete nahrávat video se snímáním 120 snímků za sekundu v rozlišení Full HD. Objektiv je také zcela nový objektiv poskytuje zlepšenou ostrost  a snížení úrovně zkreslení o 36 % a nižší půltónovou odchylku o 56 %. Stejně jako v předchozí generaci nabídne světelnost f/2,8, pevnou clonu a zorné pole 94°. Nechybí možnost odnímatelného filtru.

Nový letový režim pro snadnější ovládání a sledování objektu

Phantom nabízí kromě režimu Sport i další dvě funkce. První se nazývá TapFly, která umožňuje uživateli nastavit cíl cesty, popřípadě výšku a kvadrokoptéra tam sama doletí. Druhá funkce ActiveTrack nabízí zcela automatické sledování objektu, jeho natáčení a fotografování. Phantom 4 používá pro svou orientaci i dva kompasy.

Podobný jako Phantom 3 Professional

Většina ostatních specifikací je velmi podobná s posledním modelem DJI Phantom 3 Professional. I ovladač je velice podobný, ale nabízí například inteligentní tlačítko Flight Pause nebo vylepšené streamování videa do tabletu nebo telefonu v HD rozlišení 720p na vzdálenost 5 kilometrů. Dále nabízí uživatelsky přívětivé funkce, jako je schopnost se automaticky vrátit domů při ztrátě signálu nebo při nízké hodnotě baterie.

Cena a dostupnost

DJI Phantom 4 bude dostupný na americkém trhu od 15. března 2016 za cenu $1.400 (33 000 Kč bez DPH). Cena je tady cca o 3 500 Kč vyšší než u modelu Phantom 3 PRO. Cena a dostupnost pro český trh nebyla stanovena. DJI nemá v ČR oficiální zastoupení. Pro více informací navštivte stránky DJI.

Zdroj: Imaging Resource

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Nejočekávanějšími smartphony od Xiaomi pro letošní rok jsou jistě vlajkové modely Mi Mix 2S a Mi 7. Ale ne každý chce…

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

VČERA  |  Tomáš Richter  |  5 komentářů

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Mobilní zobrazení