Mobilizujeme.cz

Co je dobré si uvědomit při nákupu virtuální reality?

  |  5 komentářů  |  autor:

Konečně se to opravdu děje. O virtuální realitě se hovoří již minimálně od poloviny devadesátých let. Teprve nyní se ale stává široce dostupnou. Co je zapotřebí si uvědomit při jejím nákupu? Pokud se chcete stát jedním z průkopníků nové technologie ve svém okolí, podívejte se na nejdůležitější tipy.

Na pultech, zatím především internetových obchodů, se jich poslední dobou objevila již pěkná řádka. Jak se v nich ale vyznat? Které doopravdy splní vaše požadavky? Nebudeme si nic nalhávat, pokud si koupíte jednu z nejlevnějších VR helem – Google Cardboard, asi těžko od ní můžete očekávat podobné zázraky jako třeba od HTC Vive, za kterou, až se konečně začne prodávat, dáte více než dvacet tisíc korun.

Neexistuje jedna virtuální realita, která by vyhovovala každému a tak je důležité si před jejím nákupem uvědomit některá důležitá fakta. Nejprve je tedy nutné si říci, jakou částku chcete do zařízení investovat. Levných přístrojů je celá řada, ale některé by vás mohly zklamat. Drahá, komplexní zařízení si zase nemůže dovolit každý, těch je na trhu navíc jen pár. Často bývá dobrým kompromisem zakoupit helmu ze středu cenové nabídky. Ty nebudou trpět neduhy těch nejlevnějších, ale často již přinesou některé pokročilejší funkce, za které byste jinak museli zaplatit často až desítky tisíc.

Podle čeho se ale budete rozhodovat?

Design

Nejjednodušší a nejlevnější brýle pro virtuální realitu nejsou vyrobeny z ničeho jiného, než z obyčejné lepenky, ve které jsou čočky a prostor pro vložení vašeho smartphonu. Jelikož se tohoto pojetí chopil Google, který tyto brýle (pokud se takto dají nazývat) chtěl nabídnout opravdu každému, je možné je sehnat již za cenu okolo 200 Kč. Přestože za ně nezaplatíte vysokou částku, opravdu budou se schválenými aplikacemi fungovat. Asi vás ale příliš nepřekvapí, že podobné brýle nebo helmy z „google kartonu“ nejsou příliš pohodlné a většinou je již po pár minutách sundáte z hlavy. Přesto, pokud k nim použijete i sluchátka a shlédnete např. kratší 360 stupňové video, výsledek není špatný.

Pokud ale zabrousíme do střední kategorie, možnosti jsou již trochu lepší. Takto vybavené brýle mají na rozdíl od směšně vypadajících cardboards již často alespoň nějaký náznak designu a tak se za ně před svými kamarády nebudete muset tolik stydět. Výbava již často čítá různé zabudované senzory, vestavěné ovládací prvky nebo dokonce vlastní obrazovky. Nejznámější a asi i nejpropracovanější je v této střední kategorii Samsung Gear VR, které ale bohužel fungují jen s vybranými telefony této značky. Zajímavé brýle do této kategorie představilo i LG, konkrétně jde o model LG 360 VR, které designově vypadají velice nadějně, ale opět jsou určeny pouze pro vybrané modely značky. Je také otázka, jak to bude s jejich oficiálním prodejem u nás. Některé zahraniční recenze si pak v jejich případě stěžují i na nepříliš kvalitní konstrukci.

U těch nejkvalitnějších a nejdražších VR brýlí je na kvalitu a design kladen opravdu maximální důraz. Do této kategorie patří především trojice: Oculus Rift, HTC Vive a Sony Playstation VR. Aktuálně se u nás prodává zatím pouze Ocolus Rift za cenu necelých 20 000 korun. HTC Vive a Sony Playstation VR do prodeje teprve přijdou a jejich cena má být ještě dokonce vyšší, než 20 000 korun. Je nutné si ale uvědomit, že brýle již obsahují vlastní obrazovky s vysokým rozlišením a ovladače s nepřeberným množstvím senzorů. Také jsou na nošení opravdu komfortní a dostatečně blokují okolní světlo.

Skryté náklady

Pokud zvažujete nákup jedné z nejlevnějších variant brýlí, zkuste se nejprve zamyslet, jestli máte dostatečně výkonný telefon. V případě, že je váš telefon již několik let starý, může se lehce stát, že některé aplikace pro virtuální realitu ani nenainstalujete nebo vám budou fungovat trhaně. Takže se může lehce stát, že sice budete mít levnou virtuální realitu, ale pro její plynulý běh budete potřebovat nový telefon. Důležité je i rozlišení displeje, tím že se na něj díváte opravdu zblízka, neztrácejí zde smysl ani ultrajemné displeje, které jinak v běžném životě nemáte šanci využít.

Jestliže do virtuální reality chcete investovat vyšší částku, příliš mnoho dalších nákladů už mít nebudete. Spíše je potřeba si pohlídat, aby vaše nová virtuální realita fungovala s vaším přístrojem, jak jsme již zmiňovali např. v případě Samsung Gear VR nebo LG 360 VR.

V případě nejdražších virtuálních realit je potřeba zvážit, jaký máte počítač. Mnoho lidí již dnes do svých domácích počítačů až tolik neinvestuje a tak se snadno může stát, že hardwarové nároky nových helem nebudou splněny. Nejsou totiž rozhodně malé.

Potřebný prostor

Hlavní výhodou nejlevnějších brýlí, ve stylu Google Cardboards, je jejich skladnost. Můžete je s sebou vzít prakticky kamkoliv a opětovně je během chviličky zase složit. Nejvíce si je však bezpochyby užijete na klasické kancelářské „točící židli“. Bez problémů si s nimi ale vystačíte i na sedačce před televizí.

Přístroje střední kategorie si v podstatě berou to nejlepší z Cardboards, tedy jejich skladnost, ale i to z těch nejdražších přístrojů – tedy pohodlnost. Častým bolestivým místem v této kategorii jsou však kabely. Doporučujeme se tedy nejprve podívat, jestli vámi vyhlédnutou virtuální realitu je nutné někam připojovat.

Jednou z hlavních výhod ale možná i nevýhod těch nejdražších přístrojů je možnost reagovat na pohyb uživatele v prostoru. Toho je např. u Oculusu docíleno pomocí kamery snímající váš pohyb. Kamera vás ale musí vidět, což znamená, že jste povětšinou omezeni velikostí vašeho pokoje. Ještě o něco dále jde HTC Vive se svým laserovým sledovacím systémem, jenž je schopen vás pozorovat až v rozmezí 15×15 metrů. Momentálně jde o zařízení, které vám v tomto ohledu nabídne nejvyšší svobodu pohybu. Samozřejmě je možné ji používat i v menších pokojích, určitě pak ale stojí za zvážení, jestli do těchto brýlí chcete opravdu investovat nemalou částku, když nebudete využívat jejich hlavní výhodu.

Ovládání

Google Cardboards jsou určeny především pro sledování videí, přesto ale u mnoha typů nabízejí magnetické ovládací tlačítko. Pomocí něj pak můžete ovládat resp. spíše potvrzovat nabídky v jednotlivých aplikacích. U Cardboards, které mám k dispozici, se s pomocí tohoto tlačítka aplikace ovládají opravdu špatně a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ho příliš nepoužívám. U dalších typů Cardboards jsou ještě další možnosti ovládání, např. prostor, kde se brýlemi prstem protáhnete přímo k tlačítku na displeji vašeho telefonu apod.

U mid-range přístrojů již většinou nějaká klasická ovládací tlačítka naleznete. Ovládání je bezpochyby pohodlnější, než v případě Cardboards, ale na nějaké vychytávky zde ještě zapomeňte. Nejpropracovanější systém zde má suverénně Samsung Gear VR. Ten má na těle umístěn trackpad ve stylu notebooků, jenž můžete i tisknout, popojíždět s ním atd. Nechybí ani důležité tlačítko pro krok zpátky. V případě nouze můžete pro ovládání virtuální reality váš telefon spárovat i s Bluetooth gamepadem, ale je to takové kostrbaté řešení.

Nejdražší přístroje jsou zaměřené především na hry. Proto třeba Oculus nebo Sony přichází s ovládacími gamepady rovnou. To co dělá tyto přístroje ale opravdu výjimečné, jsou jejich systémy pro sledování vašeho pohybu. Právě díky nim můžete hrát realistický virtuální ping-pong nebo golf.

A co vy – přemýšlíte o nákupu virtuální reality? Kterou byste si vybrali?

ČLÁNKY:, , , , ,
OnePlus 3T v barvě Midnight Black, opět v limitované edici

OnePlus 3T v barvě Midnight Black, opět v limitované edici

DNES  |    |  diskuze (0)

Nedávno jsme vás informovali, že se bude v Paříži prodávat limitovaná edice smartphonu OnePlus 3T Collete Edition, kterých bude vyrobeno jen 250…

LG se inspirovalo u konkurence a zavádí mobilní platební systém

LG se inspirovalo u konkurence a zavádí mobilní platební systém

DNES  |    |  diskuze (1)

Skoro to vypadá, jako by světovým trhem se smartphony hýbal fenomén mobilních plateb, ten ovšem téměř po celé Evropě nenachází podporu,…

Chcete, aby měl váš smartphone 10" displej? Existuje řešení

Chcete, aby měl váš smartphone 10″ displej? Existuje řešení

DNES  |    |  diskuze (0)

Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt, který spočívá ve streamování obsahu, který je v telefonu, do speciálního 10″ displeje. Projekt tak chce…

Mobilní zobrazení