Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Co dělá dobrý displej dobrým displejem? (Vědecké okénko)

  |  1 komentář  |  autor: Vladimír Chlup

Vítejte u dalšího dílu našeho Vědeckého okénka. Tentokrát se zaměříme na problematiku displejů, které tvoří jednu z nejdůležitějších komponent celého telefonu. Narozdíl od procesoru či vnitřního úložiště se na displej díváme každý den, a tak bychom jeho roli v chytrých zařízeních neměli podceňovat a telefon vybírat i podle této komponenty. Co ale způsobuje onen rozdíl mezi „dobrým“ a „špatným“ displejem? Odpověď byste měli najít v dnešním článku.

Displej je nedílnou součástí všech chytrých telefonů, a protože se dnes zaměříme na parametry obecně, technologie v podobě LCD a OLED odsuneme spíše do pozadí. Zabývat se jimi budeme až v některém z dalších dílů.

Prvně si však povězme, co dělá dobrý displej dobrým displejem. Často totiž nezáleží jen na rozlišení či technologii displeje, ale spíše na specifikacích, které výrobci ani běžně neudávají. Jedná se především o tyto parametry:

  • jas

  • kontrast

  • barevný gamut

  • přirozenost barev / kalibrace

  • pozorovací úhly

  • a další

Začněme tedy hezky od začátku. Jako první jsem zmínil jas, který pak můžeme dále rozdělit na maximální a minimální. Jas se udává v jednotkách cd/m² (dříve se používala jednotka nit, která je s jednotkou cd/m² shodná). Maximání jas displeje nám říká, jakého jasu může displej dosáhnout. Logicky je potom nejlepší, mít tuto hodnotu co nejvyšší. To oceníte zejména v létě na sluníčku, kdy na spoustě přístrojů neuvidíte zkrátka nic. Minimální jas je však naopak záhodno mít co nejnižší, respektive mít možnost plynule snižovat jas na co nejnižší hodnotu, což ocení hlavně ti, kteří si rádi čtou i v nočních hodinách, kdy displej s vyšším minimálním jasem až nepříjemně svítí. Dobrý displej by tedy měl mít co největší rozdíl mezi minimální a maximální hodnotou jasu, abychom jej mohli pohodlně používat opravdu kdykoliv a kdekoliv.

Kontrast je na našem seznamu hned druhou položkou. V telefonech nás pak povětšinou bude zajímat kontrast statický, kdy srovnáváme bílou a černou barvu při stejné hodnotě podsvícení, jeho měření pak probíhá při zobrazení plochy, kde je zobrazena bílá a následně černá barva. Výsledný kontrast je pak podílem těchto dvou hodnot. Samozřejmě čím vyšší kontrast máme, tím lépe. V případě, že toužíte po co nejvyšším kontrastu, poohlédněte se po OLED zobrazovačích, jejichž kontrast je teoreticky bezkonkurenční. Špatnou službu v tomto ohledu neudělají ani TFT LCD VA panely, které však v telefonech již příliš nevídáme.

Barevný gamut je další užitečnou informací o displeji, kterou nám výrobci úspěšně tají. Pokud jste četli nějaký náš článek o měření displejů, mohli jste si všimnout trojúhelníku gamutu v chromatickém poli (viz obrázek níže), kdy právě onen trojúhelník značí gamut. A co to vlastě ten gamut je? Jedná se o rozsah barev, které je dané zařízení schopno zobrazit, čím větší tedy trojúhelník je, tím více barev displej zobrazí. Záleží však i na umístění tohoto trojúhelníku, naprosto ideální situace je, když se nachází přesně uprostřed pole a zároveň je co největší.

Dalším odstavcem si dovolím lehce zabrousit do minulosti. Dozajista si mnozí z vás pamatují bouřlivé diskuze na téma LCD vs. OLED technologie. Zastánci druhé zmíněné technologie se oháněli perfektní černou a širokými pozorovacími úhly, zatímco jedním z hlavních trumfů v rukou zastánců LCD technologie byla přirozenost barev, která u OLED displejů bývala celkem špatná. Tento parametr se však vztahuje na všechny displeje napříč všemi technologiemi. Jedná se o shodu barev zobrazených na displeji a barev, jež dostal displej pokyn zobrazit. Každá barva má totiž svůj kód či číslo, chcete-li. Často se však stane, že displej není schopen zobrazit barvu přesně, přičemž tato situace může nastat ze dvou různých důvodů. Jednak se požadovaná barva může nacházet mimo barevný gamut displeje, takže displej zobrazí nejbližší možnou barvu, kterou umí reprodukovat. Druhým problémem pak může být špatná kalibrace displeje, vznikne tedy jistá odchylka. Není proto na škodu, když si při výběru nového telefonu projdete nabídku nastavení displeje, někdy můžete narazit na různé profily (typicky například u Samsungu) či technologie pro „vylepšení“ zobrazovaných obrázků. U Xperií od Sony si pak můžete pohrát s nastavením bílé, atd.

A na řadu se dostávají pozorovací úhly. Globálně můžeme říct, že v telefonech většinou vyžadujeme co nejširší pozorovací úhly. Toužíte-li tedy po širokých pozorovacích úhlech, měli byste volit buď OLED, nebo LCD IPS displeje, které se po této stránce řadí k těm nejlepším.

Ve výčtu faktorů, které mohou kvalitu displeje ovlivnit, na začátku článku jste si mohli všimnout magické položky „a další“. Ta zde není proto, že bychom se nechtěli dále rozepisovat, ale proto, že vyjmenovat všechny by asi nebylo možné. Ale přesto bych namátkou zmínil ještě například míru reflexe displeje či jeho náchylnost k vnějším jevům (jako jsou teplota či otřesy), které mohou zapříčinit jeho kvalitativní degradaci.

Zaujala vás problematika displejů? Podívejte se na naše měření šestice displejů pod spektroradiometrem!

A tímto bychom mohli dnešní Vědecké okénko zakončit. Rozhodně není displej jako displej, i když na papíře vypadají stejně, v reálu mezi nimi může být propastný rozdíl i v rámci shodné technologie. Bohužel nám tuto skutečnost výrobci nijak neulehčují, jelikož tyto klíčové parametry prakticky nikde neuvádějí. Jedinou možností je pak displej změřit, ale na to drtivá většina lidí nemá prostředky. Proto když si kupujete telefon, jděte si jej nejdřive prohlédnout, případně pokud máte možnost, vyzkoušejte ho i pod přímým slunečním světlem či jiným silným světelným zdrojem. Od věci není ani snížit jas na minimum, ať víte, jak to bude se čtením v pozdních nočních hodinách. K zahození nemusí být ani projít si různá nastavení displeje, pakliže je daný model nabízí (příkladem mohou být různé režimy barev, tak jak je nabízí Samsung, či vyvážení bíle barvy a X reality for mobile tak, jak jej známe od Sony). Přeci jen na displej se budete dívat po celý „život telefonu“, vybírejte proto pečlivě.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tomas Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tomas
tomas

Mohli ste spomenut frekvenciu. Cim vyssia tym lepsia? Toto neviem

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Google platí za moloch softwarového průmyslu. Má naprostou povinnost zeptat se uživatele, zdali souhlasí s ukládáním údajů o používání jednotlivých…

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Malé tablety dnes snad již nikoho nezajímají, a moc dobře to ví i Xiaomi. Na konci června totiž Číňané představili…

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

ZTE a Huawei mají smůlu, Trump je označil za národní hrozbu

DNES  |  Jakub Fišer  |  7 komentářů

Kdysi nějaká moudrá hlava pronesla, že politika by se neměla s ničím míchat. Bůhví jak tomu bylo dříve, nyní je…

Mobilní zobrazení