Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Chytré brýle MetaPro s rozšířenou virtuální realitou za 3 000 dolarů

  |  komentovat  |  autor: Lukáš Grygarčík

Space Glasses, společnost založená v oblasti Silicon Valley v San Franciscu, již několik let pracuje na brýlích využívajících rozšířenou realitu podobně, jako je tomu u Google Glass od Googlu, jen s několika zásadními rozdíly. Nyní si tyto chytré brýle můžete předobjednat za nemalou částku 3 000 dolarů.

Jedním z největších rozdílů, kterým se tyto brýle odlišují od známých Google Glass, je ten, že brýle MetaPro, jak se toto zařízení nazývá, využívají gesta k ovládání obrazu na brýlích. Obě dvě skla brýlí jsou vyrobena firmou Zeiss a těsně před nimi se nachází průhledné displeje. Narozdíl od konkurence ale vidíme skrze displeje promítanou virtuální, chcete-li rozšířenou realitu a podobně jako u Google Glass s ní můžeme pracovat i při běžných denních činnostech. Tyto brýle jsou navrženy tak, aby působily více elegantně a „normálně“ než již zmíněné Google Glass a navíc oproti konkurenci od Googlu nabízejí MetaPro 15x větší zobrazovací plochu displeje. Na displeje je promítán HD obraz, pro každé oko zvlášť a díky tomu dokáží displeje vytvářet trojrozměrný stereoskopický obraz objektů v jakékoli prostorové hloubce.

meta-a

MetaPro již měly několik předchůdců, ti ale působili velice nevzhledně a nepoužitelně a sloužili spíše jen jako prototypy pro vývojáře. Brýle si tak prošly již nějakým vývojem a až nyní by se mělo konečně jednat o velice použitelný, funkční a z našeho pohledu fascinující druh zařízení. MetaPro jdou nyní do předprodeje, objednat si je lze na webových stránkách projektu Meta a do prodeje by se měly dostat v červenci příštího roku.

Brýle ovšem na rozdíl od Google Glass bohužel nejsou bezdrátové, ale je nutné je připojit USB kabelem se zařízením v kapse. Meta k tomuto účelu dodává malý počítač, velikostně jen o málo větší než iPhone a ten zprostředkovává připojení a zpracovává informace z MetaPro. Je poháněn 1,5 GHz procesorem Intel i5 a disponuje 4 GB paměti RAM. Vnitřní paměť nabídne 128 GB prostoru a interní baterie s kapacitou 32 Wh by měla stačit na dostatečnou výdrž na jedno nabití. Bezdrátovou konektivitu zajistí Wi-Fi a Bluetooth ve verzi 4.0. Do budoucna společnost plánuje vyrábět brýle, které jsou s minipočítačem spojeny bezdrátově podobně, jako je tomu právě u Google Glass. Malý počítač by mělo být možné nahradit také vaším smartphonem.

meta_img7

Brýle MetaPro také disponují klasickými kamerkami, snímajícími obraz v HD kvalitě, které disponují infračerveným senzorem pro měření vzdálenosti objektu. Dále zde najdeme další měřící senzory jako gyroskop, akcelerometr a kompas, díky kterým získáváme takřka dokonalý přehled o prostoru před námi, který vidíme napůl reálně skrze skla a napůl virtuálně díky displejům, které zabírají 40° našeho zorného pole, oproti Google Glass, které zabírají jen 15°.

meta-b

Společnost očekává, že zařízení najde své uplatnění například v případě, že váš smartphone se nachází například v jiné místnosti a přitom se vám synchronizuje obsah a notifikace na displej brýlí. Samozřejmě ale největším tahákem bude vytváření a upravování reálných objektů okolo nás, kdy můžete vlastně imaginárně uchopit jakoukoliv věc a tu poté deformovat či různě upravovat a dát tak prostor realizaci svých představ na reálných objektech. S virtuálními objekty tak budeme moci libovolně hýbat, měnit jejich velikost a přizpůsobovat je skutečným předmětům v okolí.

MetaPro_Prototype

K dispozici je také více než 500 aplikací, které byly vytvořeny speciálně pro tyto brýle a které nám umožní například extrémně živé hraní her (například laser game) či aplikace, které bude možno využít v lékařství, kdy se na displej brýlí promítají údaje o životních funkcích a stavu pacienta. Využití je samozřejmě obrovské a je zde mnoho cest, kudy se mohou vývojáři k uplatnění MetaPro vydat.

meta-c

Celý balíček, který obsahuje brýle MetaPro a k tomu přenosný minipočítač, vyjde na bezmála 3 000 dolarů (tedy téměř 60 000 kč). Objednat lze ale také nevzhlednou a starší verzi brýlí, která ještě není na takové úrovni jako nové brýle MetaPro a která slouží primárně vývojářům. Ta vyjde na 670 dolarů (zhruba 13 500 kč). Brýle MetaPro jsou tak téměř dva krát dražší než Google Glass, ovšem oproti nim přinášejí fascinující funkce využívající rozšířenou virtuální 3D realitu a také konzervativnější vzhled.

http://www.youtube.com/watch?v=LuMv29nKo2k

Zdroj: Forbes, SpaceGlasses via: PhoneArena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Samsung dnes představil širému světu nový model spadající do produktové řady A, a sice model Galaxy A7 (2018). Korejci…

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

Google Mapy teď fungují s Apple CarPlay díky iOS 12

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nové iOS 12 podporuje aplikace třetích stran v CarPlay a Google vydal upravenou aplikaci vlastních Map, která umí o…

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Mobilní zobrazení