Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

U nového iPhonu zmizí tzv. home button. Bude to revoluce?

  |  3 komentáře  |  autor: Jakub Fišer

Každoroční iPhone je vystavován velkým změnám. Starší iPhone 6 dostal kdysi zbrusu nový design spojený s větší úhlopříčkou displeje. Loňský model se zbavil klasického hardwarového home buttonu, který nyní reagoval pomocí 3D Touch. Již chystaný iPhone 8 má přinést ale zatím nevídanou novinku – totální absenci domovského tlačítka.

O absenci tolik ikonického domovského tlačítka se mluví již delší dobu. Pro velké množství fanoušků byla obrovská změna i přechod na jiný design domovského tlačítka u iPhonu 5S; tehdy kvůli implementaci čtečky otisků prstů. Nicméně ano, vývoj iPhonu vyspěl již do takové míry, že i něco tak elementárního, jako domovské tlačítko pod displejem, je prakticky nepotřebné.

Bude víceméně nutné, aby se kvůli tomuto kroku proměnil obličej operačního systému iOS, jak ho známe dnes. Mark Gurman ze serveru Bloomberg nastínil několik změn, které by se v iOS 11 měly (a mohly) objevit, aby bylo ovládání stále tak pohodlné.

Funkce tlačítka home button

Pokud se Apple skutečně zbaví klasického domovského tlačítka, jeho funkce musí být ale nahrazeny. Gurman přichází s teorií výsuvného doku: klasická dolní lišta, která v iOS figuruje již delší čas, dostane prý nový design (ten, který se objevuje v iPadech s iOS 11), který nabídne ale i jednu zásadní funkci. Proužek pod tímto dokem může fungovat jako domovské tlačítko, neboť při jehož potažení, například uprostřed aplikace, se vyvolá multitasking, odkud bude již možné směřovat na domovskou obrazovku, do jiných otevřených aplikací či rovnou do ovládacího centra. Funkce by se měla podobat softwarovým „infinity“ tlačítkům, které má například Samsung u svých posledních vlajkových lodí.

Multitasking

Současný multitasking na iPhonech nevypadá bůhvíjak nově a ani se nijak moc neliší od konkurence. Zato multitasking, který se objeví na iPadech s iOS 11, ten vypadá velice prakticky. V samotné volbě multitaskingu najdete jak váš dok s oblíbenými aplikacemi, tak ovládací centrum tak i všechny otevřené aplikace. Ty již konečně vidíme celé a logicky poskládané. To může být jistě vítanou změnou, zvlášť při porovnání s šíleným nepořádkem v multitaskingu v současných iPhonech a iPadech.

Horní informační lišta

Jak již padlo několikrát, Apple se u nového iPhonu 8 snaží zaplnit displejem celou přední stranu telefonu. Právě proto bude do displeje zasahovat i sluchátko telefonního reproduktoru, které jakoby vykousne místo ve středu horní informační lišty. Ta se tak rozdělí na levou a pravou část. Zatímco levá část má být uzpůsobena jen pro ukazování času, pravá část zobrazí zásadnější informace. To může být signál, připojení (ať už Wi-Fi nebo mobilních dat) nebo například zbývající výdrž baterie.

Prozatím se ovšem jedná o pouhé spekulace, čili to, jak se Apple vypořádá s absencí domovského tlačítka, zůstane záhadou nejpozději do 12. září, kdy se nám v Apple Parku na pódiu Steve Jobs Theatre nový iPhone konečně představí.

zdroj: Bloomberg, via: The Verge

ČLÁNKY:, , , , ,
Facebook Messenger zavádí jednoduché platby přes PayPal

Facebook Messenger zavádí jednoduché platby přes PayPal

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Facebook Messenger se zlepšuje každým dnem. Poslední velký update přinesl panel s různými rozšířeními, jako například GIFy nebo možnost poslat oblíbenou skladbu…

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

Mobilní zobrazení