Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

U nového iPhonu zmizí tzv. home button. Bude to revoluce?

  |  3 komentáře  |  autor: Jakub Fišer

Každoroční iPhone je vystavován velkým změnám. Starší iPhone 6 dostal kdysi zbrusu nový design spojený s větší úhlopříčkou displeje. Loňský model se zbavil klasického hardwarového home buttonu, který nyní reagoval pomocí 3D Touch. Již chystaný iPhone 8 má přinést ale zatím nevídanou novinku – totální absenci domovského tlačítka.

O absenci tolik ikonického domovského tlačítka se mluví již delší dobu. Pro velké množství fanoušků byla obrovská změna i přechod na jiný design domovského tlačítka u iPhonu 5S; tehdy kvůli implementaci čtečky otisků prstů. Nicméně ano, vývoj iPhonu vyspěl již do takové míry, že i něco tak elementárního, jako domovské tlačítko pod displejem, je prakticky nepotřebné.

Bude víceméně nutné, aby se kvůli tomuto kroku proměnil obličej operačního systému iOS, jak ho známe dnes. Mark Gurman ze serveru Bloomberg nastínil několik změn, které by se v iOS 11 měly (a mohly) objevit, aby bylo ovládání stále tak pohodlné.

Funkce tlačítka home button

Pokud se Apple skutečně zbaví klasického domovského tlačítka, jeho funkce musí být ale nahrazeny. Gurman přichází s teorií výsuvného doku: klasická dolní lišta, která v iOS figuruje již delší čas, dostane prý nový design (ten, který se objevuje v iPadech s iOS 11), který nabídne ale i jednu zásadní funkci. Proužek pod tímto dokem může fungovat jako domovské tlačítko, neboť při jehož potažení, například uprostřed aplikace, se vyvolá multitasking, odkud bude již možné směřovat na domovskou obrazovku, do jiných otevřených aplikací či rovnou do ovládacího centra. Funkce by se měla podobat softwarovým „infinity“ tlačítkům, které má například Samsung u svých posledních vlajkových lodí.

Multitasking

Současný multitasking na iPhonech nevypadá bůhvíjak nově a ani se nijak moc neliší od konkurence. Zato multitasking, který se objeví na iPadech s iOS 11, ten vypadá velice prakticky. V samotné volbě multitaskingu najdete jak váš dok s oblíbenými aplikacemi, tak ovládací centrum tak i všechny otevřené aplikace. Ty již konečně vidíme celé a logicky poskládané. To může být jistě vítanou změnou, zvlášť při porovnání s šíleným nepořádkem v multitaskingu v současných iPhonech a iPadech.

Horní informační lišta

Jak již padlo několikrát, Apple se u nového iPhonu 8 snaží zaplnit displejem celou přední stranu telefonu. Právě proto bude do displeje zasahovat i sluchátko telefonního reproduktoru, které jakoby vykousne místo ve středu horní informační lišty. Ta se tak rozdělí na levou a pravou část. Zatímco levá část má být uzpůsobena jen pro ukazování času, pravá část zobrazí zásadnější informace. To může být signál, připojení (ať už Wi-Fi nebo mobilních dat) nebo například zbývající výdrž baterie.

Prozatím se ovšem jedná o pouhé spekulace, čili to, jak se Apple vypořádá s absencí domovského tlačítka, zůstane záhadou nejpozději do 12. září, kdy se nám v Apple Parku na pódiu Steve Jobs Theatre nový iPhone konečně představí.

zdroj: Bloomberg, via: The Verge

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MoulíkJanMichal Jirouš Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Michal Jirouš
Michal Jirouš

lol, co je revolučního na odstranění Home Buttenu?
Toje to samý, jako když jsem někde četl, že iPhone 8 bude mít Home Button na zádech, což prý bude obrovská revoluce :D :D akorát, že to má už asi miliarda mobilů…..

Jan
Jan

Odstranění domácího tlačítka není revoluce, jsou mobily třeba z roku 2011 jako je Nokia 9 s OS Meego, která má jen 3 tlačítka, 2 na hlasitost a 1 na vypnutí, vše se ovládá uvnitř systému gesty. Potom byla Lumia McLaren s ovládáním 3D Touch – ovládání gesty bez dotyku prstů na displeji, kdy Microsoft vývoj v roce 2014 zastavil a následně po roce poslal mobilní windows do kytek.

Moulík
Moulík

Nemůžu se dočkat až zmizí display :) :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení