Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Android P dovolí operátorům manipulovat se sílou signálu

  |  2 komentáře  |  autor: Tomáš Richter

Až doposud měl Android jasně definovaný algoritmus síly signálu, který poměrně přesně zobrazoval jeho kvalitu. Zdá se, že s nástupem Androidu P dojde k zásadní změně, která vzbuzuje rozporuplné reakce. Nové nastavení totiž umožní operátorům si nakonfigurovat vlastní prahové hodnoty signálu, budou-li chtít.

Tip: Známe termín Google I/O 2018. Objeví se na něm Android P (9.0)?

Pokud počítám správně, je to již téměř osm let, co aktivně využíváme technologii LTE (4G). A nyní stojíme na prahu budování sítí 5G. Je to tak trošku paradox, protože existují země, kde přítomnost LTE téměř nepocítíte. A ano, i tam, kde se mohou pyšnit dokonalým pokrytím, se nachází hluchá místa, kde jsou na tom stejně, například na venkově anebo odlehlejších koutech. Pokud operátory „něco“ nedonutí k postavení nových signálních věží anebo dostatečně neposílí signál v dané oblasti, tak je, jak se říká, vymalováno.

Jak si dokážete představit, existuje spousta faktorů, které ovlivňují signál vašeho telefonu. V první řadě je to hardware uvnitř – LTE modem. Dále podporovaná pásma vaším operátorem, kvalita samotného signálu a také místo, kde se v daný okamžik nacházíte. Až doposud měl Android jasně definován algoritmus síly signálu, který poměrně přesně zobrazoval jeho kvalitu (měřeno v jednotkách dBm).

Zdá se, že s nástupem Androidu P dojde k zásadní změně, která vzbuzuje rozporuplné reakce. Nové nastavení totiž umožní operátorům si nakonfigurovat vlastní prahové hodnoty signálu, budou-li chtít. Jak jistě víte, signální proužky LTE na stavové liště vašeho telefonu jsou vlastně vizuálním znázorněním kvality signálu. Čím víc proužků máte, tím je signál lepší. Síla signálu je vypočítána dle aktuální buňky v závislosti na vaší poloze a pak se takto získaná hodnota převede do signálních pruhů.

Android P umožní operátorům definovat prahové hodnoty pro každý zobrazovaný pruh. Problém spočívá v tom, že díky tomuto kroku by mohli operátoři se signálem snadno manipulovat. Jde o to, že v současnosti se prahové hodnoty odvíjí od koncového zařízení, tedy vašeho telefonu. Představte si situaci, kdy díky intervenci operátora se vám na stavové liště bude ukazovat 4G s plným signálem, ale reálně budete například na 3G a tomu odpovídající rychlosti stahování.

Abych to uzavřel. Algoritmus výpočtu signálu se měnit nebude. Android P ale umožní, aby mohl být signál operátorem upraven. Tato možnost se nabídne v momentě, kdy si do telefonu vložíte nebo vyměníte SIM kartu poskytovatele. Což by také mohlo vést k paradoxu, že i kdybyste měli de facto stejný reálný signál, šikovný operátor by vám vykouzlil „lepší“. Jaký na to máte názor? Jde o krok, který má vést k zpřesnění zobrazení signálu v síti daného operátora anebo je to cesta k manipulaci?

zdroj: XDA

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tommadhouses Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
madhouses
madhouses

Vážně? Jako chápu, že by to mohlo ukazovat 3 čárky LTE místo jedné, ale přece to nebude ukazovat vůbec LTE pokud bych měl jen signál 3G

Tom
Tom

Uprimne je to podvod na zakaznikovi. Pretoze vacsina telefonov ma zle anteny a vacsina operstorov kasle na to aby rozsirovala a skvalitnoval siet. Operator bude tvrdit dokolecka ze ved signal mate ci je to 4g alebo 3g siet. Skutočnosť bude taka ze nebudete mať a zakaznik radsej odide od toho klamara. Google si pili pod sebou konar a robi to poctivo. Druha vec je ze oklamanym zakaznikom operatorom nic nepreda. Cize vynosi pojdu dalej dole. Ci je to pasca pre operatorov alebo sposob ako Google bude predavat sklamanim zakaznikom svoje vlaste voip sluzby.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

21. 9. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

21. 9. 2018  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení