Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

10 nejdůležitějších tipů, jak můžete lépe vyhledávat na Googlu

  |  1 komentář  |  autor: Petr Moravec

Kdo se moc ptá málo googlí. Toto pořekadlo krásně vystihuje dnešní dobu. Všichni na internetu stále něco hledáme, hledáme ale efektivně a správně? Málokdo umí používat nejpopulárnější vyhledávač dneška se všemi jeho výhodami. Pojďme se nyní podívat na 10 tipů, díky kterým se stanete opravdovými „mastery“ ve vyhledávání.

Tip: 10 největších akvizic Googlu, utratil majlant, ale získal postavení

1. Uvozovky pro nalezení přesných frází

Tento trik je poměrně dobře známý. Pokud zadáte hledaný text do uvozovek, ve výsledcích se vám objeví pouze stejný text, ve stejném pořadí, jako je v uvozovkách. Obzvláště účinné, pokud hledáte např. přesný výrok nebo citát nějaké známé osoby.

2. Hvězdička v rámci hledané citace

Toto je o něco méně známý trik, než výše uvedený. Pokud pro hledaný text v uvozovkách použijete namísto nějakého slova hvězdičku, objeví se všechny hledané tvary, které jinak přesně do hledaného textu sedí. Dobře využitelné je to např. pro hledání písniček, kde si nejste přesně jisti každým slovem. Ideální bude předvést na příkladu. Vezměme si známou písničku Imagine od Johnna Lennona. Představte si, že jste v rádiu zachytili jen tato slova a slovo nahrazené hvězdičkou jste nechytili: „imagine all the * living for today“ Google vám pak sám poradí, že jde o song od J. Lennona s textem „imagine all the people living for today“ Dalším typickým příkladem by mohl být třeba dotaz: * je lehčí než vzduch.

3. Použití mínusu pro odstranění nežádoucích slov

Hledáte nějaký přesný termín, ale ve výsledcích vám neustále vyjíždí velké množství spojení, které vás vůbec nezajímají. Není nic jednoduššího než přidat mínus a za něj výraz, který ve výsledcích vidět nechcete. Jako příklad zde můžeme uvést např.: výr -sova.

4. Vyhledávání jen na určitých webech

Vezměte si situaci, kdy chcete nalézt např. všechny zmínky o Samsungu mezi články uvedenými na stránkách mobilizujeme.cz. Není nic jednoduššího, než zadat „google site:Mobilizujeme.cz“ Samsung. Všechny nalezené výsledky pak budou z našich stránek. Totéž platí, pokud chcete vyhledávat např. jen na českém internetu – v takovém případě zadejte před samotná klíčová slova: site:cz.

5. Zahrajte si hru Atari breakout přímo v prohlížeči

Stačí jen navolit vyhledávání obrázků a napsat doslova „Atari breakout“ (bez uvozovek) a můžete začít hrát. Jde o starší populární hru, kde kuličkou a odrazovým jezdcem rozbíjíte herní kostky. Pokud jste silnější povahy, zkuste zadat ještě: do a barrel roll.

6. Vyhledávejte přímo pomocí obrázků

Máte v počítači obrázek, na kterém je krajina, která je vám povědomá, ale nevíte odkud? Stačí nastavit vyhledávání obrázků, kliknout na ikonku s kamerkou přímo ve vyhledávacím poli a vložit hledaný obrázek.

7. Vyhledávání čísel v rozsahu

Vybíráte si nový telefon, ale máte na něj jen určitý rozpočet, např. 5000 až 10 000 korun? Usnadněte si vyhledávání tím, že do googlu zadáte: Sony telefon 5000..10000 Kč.

8. Převádějte jednoduše měny

Chcete rychle zjistit jaký je aktuální kurz? Stačí jen napsat např.: Eur na Kč (měna1) na (měna2). Google vám pak rovnou ukáže aktuální převodní hodnotu. Pokud chcete přepočítat libovolnou částku, napište např.: 10 kč v eurech (částka [měna1) v [měna2]). Podobně lze převádět i jednotky, např.: 10 lbs na kg

9. Synonyma a podobné výrazy

Pokud chcete nalézt ve vyhledávání podobné výrazy, stačí před dané slovo zadat „~“. Jako příklad můžeme uvést: vánoční ~cukroví. Google vám následně zobrazí výsledky jak vánočního cukroví, tak vánočních sušenek a jiného sladkého pečiva.

10. Definice výrazu

Stává se vám občas, že někdy nevíte, co si představit pod určitým pojmem? Napište před daný výraz: define: a google vám ozřejmí o co přesně se jedná. Příklad: define: google.

Máte ještě nějaké další tipy, které často používáte? Podělte se o ně s námi na diskuzi pod článkem!

Zdroj: gizmag.com; time.com; google.com

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
thegrid
thegrid

Hezké, díky za přupomenutí

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Příští verze Androidu má přinést tmavý režim

Příští verze Androidu má přinést tmavý režim

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Poslední dobou se na interentu setkáváme čím dál častěji s možností přepnout různé weby do tmavého režimu (YouTube, Twitter). Dokonce i…

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Nejočekávanějšími smartphony od Xiaomi pro letošní rok jsou jistě vlajkové modely Mi Mix 2S a Mi 7. Ale ne každý chce…

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Mobilní zobrazení