Vodafone 860 Smart II – recenze levné vstupenky do světa smartphonů
Vodafone věří levným smartphonům. Přichází tak s nástupcem loňského modelu 858 Smart. Jak se nový Vodafone 860 Smart II povedl? To ukáže dnešní recenze.
Trh s chytrými telefony, tzv. smartphony, stále raketově roste. Vodafone si tak nechal už po několikáté vyrobit levný model, který má tento růst co nejvíce podpořit. Jeho novou zbraní je novinka Vodafone 860 Smart II.
Smart II vychází z loňského modelu Smart I (858). Kolibřík podobně minimalistických rozměrů s nejpoužívanějšími funkcemi chytrého telefonu za lákavou cenu. Tak se dal charakterizovat Smart první generace. O druhé generaci bychom řekli po roce to samé.
Funkce ale pokročily, a tak i nástupce prvního Smartu přináší několik zajímavých vylepšení, které splňují požadavky dnešní doby. V první řadě je to větší displej s větším rozlišením, fotoaparát s vyšším rozlišením či nově i s LED bleskem. V některých oblastech se ale stále šetřilo. Ve kterých? To prozradí následující odstavce recenze Vodafonu Smart II.
Základní parametry – Vodafone 860 Smart II
Rozměry | 109 x 58 x 12,35 mm |
---|---|
Hmotnost | 120 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“ |
Procesor a paměť | 832 MHz procesor Broadcom 512 MB RAM, 150 MB vnitřní a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 2.3 Gingerbread |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), LED blesk, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset, paměťová karta microSD 2 GB, 4 výměnné kryty (černý, modrý, limetkový, růžový) |
Cena a dostupnost | 2 600 Kč, červenec 2012 |
Krátké postřehy z testování Vodafonu 860 Smart II:
Co se nám líbilo: plynulé a rychlé prostředí Androidu v cenových hladinách pod 3 tisíce korun, displej lepší než u konkurence, možnosti kombinovat barevné kryty, přítomnost mechanické spouště fotoaparátu, předinstalované aplikace jako svítilna a data manager coby správce přenesených dat
Co se nám nelíbilo: zbytečně navíc klávesa „vyhledat“, v menu nelze přepnout na horizontální procházení mezi obrazovkami, hudební přehrávač postrádá ekvalizér, předinstalovaný video přehrávač téměř nic nepřehraje (nutná doinstalace přehrávače z Google Play), absence autofocusu a špatný objektiv fotoaparátu nedávají pořízeným snímkům moc šancí
Obsah balení: celý šatník rovnou po ruce
Vodafone prodává svůj Smart II ve zcela obyčejné kartonové krabičce. Co se ukrývá uvnitř, už ale tak obyčejné rozhodně není. Uživatel najde spolu s telefonem v jedné z přihrádek doslova celý šatník k telefonu – trojici barevných výměnných krytů (černý, modrý, limetkový, růžový) + jeden kryt nasazený na samotném telefonu. Se všemi dohromady pak můžeme vytvořit až 16 barevných kombinací.
Kromě této parády na majitele levného Smartu II čeká v balení návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel (vytvoří nabíječku po připojení k USB kabelu), stereo headset s peckovými sluchátky (průměrné kvality) a paměťová karta microSD o velikosti 2 GB, která je rovnou zasunutá v telefonu ve slotu pro ni určeném. Nic dalšího bychom už v balení ani nehledali. Vodafone by tak tímto obsahem měl splnit požadavky většiny zákazníků.
Oficiální video
https://www.youtube.com/watch?v=XNsGpzn4GNg
Design a konstrukce: kolibřík dospěl
Smart II se na první pohled oproti loňskému modelu Smart příliš neliší. Opět vidíme malý smartphone s příjemně zakulacenými hranami, připomínající kolibříka. Letos ale tento kolibřík dospěl. Tělo Smartu II disponuje kvalitnějšími materiály a zpracováním. Po obvodu přední strany se táhne kovový rámeček, notně přidávající na honosnosti telefonu, díky čemuž může nejednoho zákazníka vyvést z omylu, že jde o telefon za více než 2 600 korun.
Za změnou k lepšímu stojí výměna samotného výrobce telefonu. Zatímco loňský Smart vyráběla pro Vodafone společnost Huawei, letošní Smart II má pod taktovkou čínská společnost TCL vlastnící původní světoznámý Alcatel. Reinkarnovaný Alcatel se chopil příležitosti a můžeme říci, že s Vodafonem 860 Smart II příjemně překvapil, a to nejen po stránce designu a konstrukce. O tom ale budou další odstavce recenze.
Jak už jsem zmínil, rozměrově je na tom Smart II takřka stejně, jako jeho předchůdce. Rozměry konkrétně činí 109 x 58 x 12,35 mm. Hmotnost pak narostla o 16 gramů na však stále přijatelnou hodnotu 120 gramů. Menší rozměry, od kterých se odvíjí také menší velikost displeje, mají výhodu v jednoduchém ovládání telefonu jednou rukou. Palcem obsáhnete bez problémů celou úhlopříčku displeje. Platí to i pro menší ruce u něžného pohlaví.
A nyní už přejděme k prvkům, které na těle telefonu najdeme. Nad displejem je to senzor vzdálenosti, viditelný i při běžném pohledu do pravé horní části, který automaticky vypíná displej při zahájení hovoru. Nad ním je pak umístěno takřka neviditelný senzor osvětlení, který má za úkol automaticky regulovat jas displeje. V horní části nad displejem nechybí ani reproduktor pro hovory.
Pod displejem je umístěna čtveřice senzorových kláves, stejně jako u předchůdce, tedy zleva: domů, možnosti, zpět a vyhledat. Z praktického hlediska bych uvítal, kdyby výrobce vynechal tlačítko vyhledat, které stejně prakticky jen málokdo využívá a zbytečně tak ubírá na lepší ovladatelnosti zbývající trojice kláves. Systémová tlačítka jsou podsvícena s dostatečnou intenzitou, ovšem nerovnoměrně. V pravé části pod displejem ještě najdeme otvor s mikrofonem.
Na pravém boku si všimneme kláves pro regulaci hlasitosti a tlačítko spouště fotoaparátu. Jsme rádi docela dost rádi, že ještě na Androidu mechanická spoušť úplně nevymřela. Levý bok pak žádný prvek nepřináší. Spodní strana skýtá jen zdířku s microUSB portem.
Na horní straně je toho o poznání více: 3,5 mm Jack, vypínací klávesa a jakýsi záhyb pro snazší odstranění zadního krytu. Zadní strana je pak poměrně jednoduchá, v horní části je umístěn fotoaparát s bleskem a reproduktor, vhodně zakomponovány do kovového plíšku se vzorem.
Baterie a výdrž: malý vytrvalec
Dodávaná Li-Ion baterie s kapacitou 1200 mAh se může na první pohled zdát jako nedostatečná. Když ale vezmeme v úvahu velikost telefonu, malý displej a procesor s nižším taktem než mají supervýkonné smartphony, uvidíme, že tahle menší kapacita není vůbec špatná.
V běžném redakčním testu nám při běžném používání Smart II vydržel kolem 2 dnů. Denně jsme uskutečnili hovory o celkové délce kolem 10 minut, poslali desítku zpráv, pořídili několik snímků fotoaparátem, brouzdali kolem půl hodiny na internetu přes Wi-Fi a 3G na střídačku a zhruba půl hodiny poslouchali hudbu přes sluchátka. Nutno ještě dodat, že data jsme měli vypnutá, pokud zrovna nebyla používána. S další úsporou, jako je snížení jasu, se dá dostat i na výdrž ke 3 dnům.
Displej a ovládání: malý progres
Jak jsme psali už v recenzi Vodafonu 858 Smart I, výrobci se snaží u levných smartphonů ušetřit co nejvíce právě na displeji. Letošní Smart II to naštěstí tolik neschytal a mírně si polepšil. Když si počkáme ještě takové 2 nebo 3 roky, mohli bychom se dočkat i pěkného displeje. Dnes je to ale zatím jen dotykový displej typu TFT s rozlišením HVGA (320 x 480 px). Oproti předchůdci zlepšení, rozlišení prvního Smartu bylo QVGA (240 x 320 px). Ve srovnání s displeji konkurence v těchto cenových vodách pak vychází Smart II jako vítěz.
Zbývající parametry už tolik vylepšovat nepotřebují: 16 milionů barev je plně vyhovujících (leč okem člověk nepozná rozdíl mezi 262 tisíci a 16 miliony) a úhlopříčka 3,2“ je odpovídající velikosti telefonu. Smart I měl velikost displeje menší, a to 2,8“. Letošní Smart II se tak logicky ovládá o něco pohodlněji.
Zobrazovací schopnosti displeje ovšem stále pokulhávají. Typ TFT patří v případě Smartu II do dnešního podprůměru. Pokud displej jen trochu natočíme, hned ztrácí kontrast a barvy. O čitelnosti na přímém slunci už ani nemluvě. Druhým dechem ale nutno dodat, že jde o telefon jen za zhruba 2 a půl tisíce korun.
Android 2.3 Gingerbread bez nadstavby
Výrobce vybavil smartphone Vodafone 860 Smart II operačním systémem Android v dnes stále nejpoužívanější verzi 2.3 Gingerbread. Na rozdíl od předních výrobců jako je Samsung, HTC či LG ovšem neobohatil Android o nějakou nadstavbu. A to je jedině dobře. Telefon s čistým Androidem funguje poměrně svižně a plynule.
Samozřejmě, že s jednojádrovým 832 MHz procesorem Broadcom 21552 (ARM v6) a 512 MB RAM nemůžeme čekat stejné výsledky, jako od čtyřjádrového Samsungu Galaxy S III z opačného pólu cenové nabídky Androidů nebo srovnatelně od nejlevnějšího smartphonu s Windows Phone, kde je rozdíl v samotném systému. Cenově srovnatelné telefony ale dopadají běžně hůře, než Smart II. Na běžnou práci s telefonem a vyzkoušení funkcí smartphonu jeho výkon zcela postačí.
Zpátky ale k Androidu a celému uživatelskému prostředí. Jako každý jiný smartphone s čistým Androidem přináší jednoduchou základní odemykací obrazovku s posuvným zámkem. Poté se objeví pětice ploch. Škoda, že telefon neumožňuje další plochy přidávat, respektive je ubírat. Pokud se podíváme na někoho, kdo s telefonem začíná a stačí mu třeba i jedna plocha, má pak zbytečně další plochy, které působí jen zmatek.
Na jednotlivé plochy je samozřejmě možné vkládat widgety a zástupce aplikací. Přes prostřední ikonku spodní lišty se pak dostaneme do menu, které nabízí dvojici možných zobrazení: klasické s vertikálním listováním a přehlednější s kategoriemi aplikací a též vertikálním listováním. Přepnutí na horizontální listování bohužel možné není. V horní rozbalovací liště pak najdeme jen nové události jako zprávy, nepřijaté hovory či ovladač hudebního přehrávače. Takže opět jen takové strohé, bez inspirace toho, co dnes přináší konkurence.
Telefonování a zprávy: psaní s technologií Swype
Aplikace s kontakty a zprávami jsou v případě Androidu 2.3 Gingerbread novináři prozkoumané už tolikrát, že další jejich opakování nabízených funkcí a chování by už matkou moudrosti snad ani být nemohlo. Ale co kdyby.
Telefonní seznam dokáže stejně jako v případě jiných Androidů ukládat kontakty na volnou vnitřní paměť telefonu, takže by nemělo být problémem uložit stovky kontaktů. Mezi nimi pak uživatel může vyhledávat jak postupným zadáváním znaků, tak přes postranní lištu s písmeny abecedy. Ke každému kontaktu nám telefon dovolí uložit kromě telefonního čísla také obrázek, e-mail, přezdívku, webové stránky a další údaje. Odlišný tón však pro jediný kontakt nastavit nelze. Jako každý jiný Android pak Smart II nabízí trojici vyzváněcích profilů: normální, tichý a režim vibrace.
Zprávy jsou opět přehledně tříděny ve formě konverzací. Vidíte tak u každého kontaktu, co jste si s ním psali dříve. Při vytváření nové zprávy můžeme využít kromě klasické QWERTY klávesnice Androidu v režimech na výšku a na šířku i technologii Swype, známou z dražších smartphonů. Stačí prstem posouvat mezi písmenky, která chcete napsat, a telefon pak vyhodnotí, které slovo požadujete. Postupem času po nacvičení se dá takto psát text docela rychle. Kdo holduje tradičnímu zadávání textu pomocí alfanumerické klávesnice, má u Smartu II bohužel smůlu. Výrobce už tento starší způsob nepodporuje.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace
Vodafone se ani u druhého Smartu v oblasti multimédií příliš nevytáhl. Pro soubory je k dispozici vnitřní paměť 150 MB a slot pro microSD karty až 32 GB, což je tedy srovnatelné s prvním Smartem. Hudebním přehrávače je opět čistě androidí aplikace, která zvládá základní používané audio formáty, řadí skladby dle interpretů, alb, skladeb a playlistů, a to je asi tak vše. Postrádá opět ekvalizér a nějaké další možnosti nastavení.
FM rádio s RDS to nezachrání. Ke svému běhu potřebuje mít připojená sluchátka coby anténu. Video přehrávač podobně jako ten hudební příliš rozumu nepobral. Přehraje jen základní video formáty jako 3GP a MP4. Pokud si chcete na Smartu II pustit svůj oblíbený seriál, musíte si nejprve doinstalovat nějaký lepší přehrávač z Google Play a k němu ještě kodeky pro ARM 6. Spolehlivý je například Mobo Player, který zvládá i české titulky a promění tak váš telefon v malý video přehrávač do kapsy.
Vestavěné GPS používá aplikace Google Mapy. Ta už je nějakou tu dobu kvalitním navigačním řešením, pokud nemáte problém s cenou za mobilní připojení k internetu. Zvládá 2D/3D pohledy, vyhledání bodů zájmu v okolí a hlavně plnohodnotnou navigaci včetně hlasových povelů v češtině. To vše zdarma, tedy, jen za cenu připojení k internetu. Po stránce funkčnosti na levném Smartu II si nemohu stěžovat, zoomování a vykreslování je dostatečně rychlé a plynulé.
Fotoaparát a kamera: lepší něco než nic?
Vodafone 860 Smart II je pěknou ukázkou toho, že samotné megapixely nic neznamenají. Fotoaparát sice disponuje 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) maximálním rozlišením, což by většině lidí bohatě stačilo, ale postrádá autofocus pro zaostření scény, a hlavně, je na tom mizerně kvalita objektivu. Snímky patří do podprůměru a ani přítomnost LED blesku je nezachrání.
A je to škoda. Kdybychom alespoň ten autofocus v telefonu našli, bylo by focení o něčem jiném. Výrobce se ale snažil stlačit cenu co nejvíce a autofocus bývá v těchto případech první volbou. Jinak ale oceňujeme přítomnost mechanické spouště fotoaparátu, která už dnes nebývá u Androidu běžnou záležitostí. Co se videa týče, jsme na tom stejně, když natočit umí Smart II video ve VGA rozlišení (640 x 480 px) jen s 20 snímky za sekundu.
Zkušební fotografie – Vodafone 860 Smart II:
Organizační a datové funkce: základ pro každého
Organizační stránka Smartu II čítá ve zkratce obvyklé aplikace: kalendář, budík, kalkulačku, diktafon a aplikaci OfficeSuite coby prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF. Navíc výrobce obohatil smartphone o aplikace svítilna, kde můžete měnit úroveň svícení, a data manager pro správu přenesených dat v mobilní i Wi-Fi síti. Další aplikace můžete nainstalovat z Google Play.
Data jsou u levného Vodafonu Smart II také poměrně dobře zastoupena, a to ve složení: GPRS/EDGE a 3G/HSDPA (download až 7,2 Mb/s). Chybí jen HSUPA pro rychlejší upload. Telefonu této cenové třídy to ale promineme. Kor když u něj najdeme oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n) a internetový prohlížeč WebKit. Prohlížeč načítá stránky docela rychle a hlavně rychle a plynule reaguje. Nechybí ani funkce Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního připojení k internetu na další zařízení přes Wi-Fi a technologie Bluetooth.
Závěr recenze Vodafonu 860 Smart II
Vodafone může po roce opět zabodovat se svým levným Smartem. Letošní Smart II vylepšuje první generaci telefonu v několika ohledech a stává se celkově lépe použitelným, než loňský model. Pokud chce člověk okusit funkcí smartphonu a nechce moc utrácet, Smart II vypadá na vhodnou volbu.
Případný budoucí majitel tohoto telefonu se ale musí připravit na to, že Smart II není dokonalý. Ztrácí zejména v oblasti fotoaparátu, se kterým bychom vám moc fotek (nebo spíše žádné) do rodinného fotoalba nedoporučovali pořizovat. Absence autofocusu a špatný objektiv fotoaparátu totiž nedávají pořízeným snímkům moc šancí. Další nedostatky už nejsou tak zásadního charakteru. Horší hudební přehrávač s absencí ekvalizéru či špatný video přehrávač se dají překousnout, nebo spíše nahradit lepšími variantami z Google Play.
Díky dostatečně rychlému a plynulému prostředí s Androidem v nejpoužívanější verzi 2.3 Gingerbread je Vodafone Smart II dobře použitelný. Se čtveřicí výměnných krytů různých barev přímo v balení se pak jeví telefon jako vhodná volba pro mladší uživatele. Smart II jako takový ale ocení i ostatní lidé, kteří chtějí okusit smartphone s Androidem. Vodafone 860 Smart II je taková levná „vstupenka na stání“ do předních řad. Pokud se člověk bude chtít posadit, zaplatí několikanásobně vyšší částku.
Všechny telefony Vodafone, které jsou v současné době k nabídce naleznete zde.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.