Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vodafone 858 Smart – recenze chytrého kolibříka s Androidem

  |  71 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Vodafone 858 Smart je nejlevnější letošní smartphone v ČR s cenou pouhých 2 577 Kč. Recenze Vodafonu 858 ukáže, kde se na telefonu šetřilo a kde naopak výrobce dokázal posunout hranici nemožného.

Vodafone 858 Smart navazuje na svého předchůdce – model 845. Opět je tak cílen na ty nejméně náročné uživatele, kteří hledají levný smartphone s moderní výbavou. Vodafone 858 Smart je dokonce nejlevnější smartphone letošního roku (nepočítáme modely z minulého roku a starší, ačkoliv se ještě prodávají, například Vodafone 845).


Vodafone 858 Smart – oficiální fotografie černí a bílé varianty

Model 858 Smart přináší oproti svému předchůdci 845 zejména svěžejší design s výměnnými kryty, kompaktnější rozměry i hmotnost, lépe ovladatelný kapacitní displej místo rezistivního, operační systém Android ve vyšší verzi (2.2 Froyo) či větší paměť RAM. Naopak je ale k dispozici fotoaparát s nižším rozlišením, a to pouze 2 Mpx místo 3,2 Mpx. Jak na tom bude telefon v konečném měřítku? Naváže na úspěchy svého předchůdce?

Základní parametry – Vodafone 858 Smart

Rozměry104 x 57 x 12,6 mm
Hmotnost104 g
Displejdotykový (kapacitní), TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměť528 MHz procesor Qualcomm MSM7225
178 MB RAM, 130 MB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.2 Froyo
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost2 577 Kč, od 1. července 2011 u Vodafonu

Krátké postřehy z testování Vodafone 858 Smart:

Co se nám líbilo: jednoduchost a kompaktnost celého zařízení, 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek, možnost doinstalovat si některou z vylepšujících grafických nadstaveb Androidu, připravený správce souborů, připojení přes 3G či Wi-Fi, možnost sdílení internetu přes Wi-Fi (Wi-Fi tethering), GPS a plnohodnotná Google navigace

Co se nám nelíbilo: displej se nepříjemně upatlává, chybí ekvalizér, složité zoomování bez podpory multi-touch gest, kolísání stavu baterie, občasné chyby v oblasti hovoru (výpadky, nemožnost dovolat se apod.)

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Vodafone 858 Smart navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: více, než jsme čekali

Na testování jsme od operátora dostali pouze neprodejní balení s telefonem, jelikož se novinka v té době zkrátka ještě neprodávala. Kromě telefonu jsme tak měli k dispozici pouze nabíječku. Uživatel však v prodejním balení najde ještě manuál, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky a dokonce i paměťovou kartu microSD 2 GB. To je u telefonu za dva a půl tisíce velmi slušné. Komu by to nestačilo, může si k telefonu dokoupit výměnný kryt. Na výběr je hned z několika vzorů, případně si člověk může navrhnout svůj vlastní vzor na vodafonesmart-mydesign.com.

Vzhled a konstrukce: plastový kolibřík

Vodafone 858 Smart pro operátora vyrábí, stejně jako jiné dřívější modely, čínská společnost Huawei, která je pověstná svými cenově výhodnými smartphony s Androidem. V případě testovaného modelu 858 Smart jde ve skutečnosti podobně jako u dalších modelů také jen o přejmenovaný model, konkrétně Huawei U8160. Výbavou ani designem se od sebe oba modely nijak neliší.

Výrobce posunul design původního modelu 845 o kus dál. Novinka 858 Smart zaujme hlavně kulatějšími křivkami, dostupností ve dvou základních barevných provedeních (bílém a černém) a také výměnnými zadními kryty, které dávají prostor pro personalizaci telefonu. Rozměry a hmotnost nepatrně klesly, 104 x 57 x 12,6 milimetrů a 104 gramů oproti modelu 845 s rozměry 100 x 56 x 13,5 milimetrů a hmotností 110 gramů. Vodafone 858 Smart tedy zůstává takovým malým pěkným oblázkem.

Obyčejné plastové kryty na telefonu pochopitelně zůstaly. Lícování jednotlivých částí je však poměrně přesné, nepříjemné je jen povrzávání plastů při jejich promáčknutí. Pokud chcete, aby byl Vodafone 858 alespoň na pohled luxusní, doporučuji spíše bílou verzi. U černé varianty jsou laciné plasty až příliš nápadné a smartphone celkově působí dosti konzervativním dojmem.

Vodafone 858 Smart je možné dále vzhledově vylepšit díky výměnným zadním krytům. Vybrat si můžete hned ze šesti kolekcí a celkem z více než 60 barevných krytů. Také je možné si případně vytvořit svůj vlastní design krytu, a to na stránkách vodafonesmart-mydesign.com. Od 1. do 31. července 2011 navíc lze využít speciální akce operátora, který nabízí kryty s 15% slevou, takže hotový kryt vyjde na 277 Kč a vlastní kryt pak na 327 Kč.

Nyní přejděme k jednotlivým prvkům na těle telefonu. Na přední straně Vodafonu 858 je pod displejem umístěna čtveřice senzorových kláves, logo Vodafone a mikrofon. Klávesy reagují přesně a dostatečně rychle, při stisku jemně zavibrují. Nad displejem pak najdeme reproduktor, senzor vzdálenosti pro automatické vypnutí po přiblížení telefonu například k uchu během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení, a světelný senzor pro automatickou regulaci podsvícení displeje.

Pravý bok telefonu přináší pouze klávesy pro regulaci hlasitosti a ve spodní části pak otvor pro připojení poutka. Na levém boku nic nenajdeme. Na horní stranu výrobce umístil šikovně 3,5 mm konektor Jack a vypínací klávesu, kterou bych ovšem raději viděl na pravém boku. Telefon lze ale probouzet i přes klávesy hlasitosti, takže je tu alespoň takováto náhrada. Spodní strana zahrnuje jen port microUSB, přes který lze k telefonu připojit nabíječku či datový USB kabel.

Na zadní straně výrobce příliš neexperimentoval a spíše udělal vše pro co nejlepší dojem z výměnných krytů. Zadní výměnný kryt s logem Vodafonu tak „narušuje“ jen malý otvor s 2 Mpx fotoaparátem a druhý otvor s reproduktorem. Pro design vlastního zadního krytu je tak u Vodafonu 858 Smart dostatek volného místa.

Displej a ovládání: někde se šetřit muselo

U levných smartphonů to běžně schytá kromě jiného právě displej, výjimkou bohužel není ani Vodafone 858 Smart. Výrobce zvolil typ TFT s průměrným rozlišením QVGA (240 x 320 px), které je u smartphonu s Androidem dosti limitující (není pro něj na Android Marketu dostupná řada oblíbených aplikací), dále displej zobrazí až 262 tisíc barev (oproti předchůdci 845 je to posun z 65 tisíc barev, což oceňujeme, ale okem člověk rozdíl nepostřehne) a disponuje úhlopříčkou 2,8“. Jednotlivé pixely jsou na displeji díky nízkému rozlišení viditelné pouhým okem.

Jeden dosti znatelný posun oproti předchůdci přeci jen najdeme. Místo rezistivní dotykové technologie je použita oblíbenější kapacitní technologie, která reaguje celkově rychleji, přesněji a je pohodlnější na ovládání, jen škoda, že chybí multi-touch pro oblíbené zoomování fotek, webových stránek apod. pomocí dvojice prstů. Pro dámy s delšími nehty může být tento typ displeje problém, jelikož kapacitní displej na rozdíl od rezistivního reaguje jen na bříška prstů, nikoliv na nehty či běžné stylusy apod. Naštěstí má Vodafone zatím stále ještě v nabídce i původní model 845, který lze ovládat i nehty, není však tak přesný a pohodlný.

Vedle nízkého rozlišení displeje mi osobně vadilo i nadměrné upatlávání displeje. Stačí telefon chvíli ovládat a hned musíte čistit. Při delším hraní her je tento problém ještě výraznější. Displej alespoň tolik netrpí poškrábáním. Okolní rámeček je totiž vyvýšen oproti displeji, takže chytře chrání povrch před poškrábáním, pokud telefon položíte na stůl displejem směrem dolů.

Baterie a výdrž: žádné překvapení

Baterie typu Li-Ion s kapacitou 1200 mAh udrží telefon Vodafone 858 Smart při životě zhruba 2 dny běžného provozu. Pokud jsem telefon více zatěžoval, samozřejmě, že se mi jej podařilo vybít i během jednoho dne, ale bylo to díky delšímu používání Wi-Fi tetheringu (sdílení mobilního připojení k internetu přes Wi-Fi) či GPS. S rozumnějším používáním těchto funkcí se dá vydržet na jedno nabití i 3 dny. Ještě ale zpátky k Wi-Fi tetheringu. Během testování této funkce jsem u telefonu zaznamenal značné kolísání stavu baterie, kdy během pár minut došlo k vybití zhruba posledních 30% baterie, poté došlo k automatickému vypnutí telefonu, ale když jsem po nějaké době (kdy došlo k vychladnutí baterie) telefon znovu spustil, měl překvapivě přes 40% baterie. Ukazatel tedy neukazuje vždy správnou zbývající hodnotu baterie.

Prostředí telefonu: Android 2.2 v základní verzi

Vodafone 858 je vybaven pouze čistým operačním systémem Android 2.2 Froyo, tedy bez jakékoliv grafické nadstavby. Není však problém do telefonu některou z nadstaveb z Android Marketu doinstalovat. Osobně se mi líbí například Go Launcher, na jehož ukázku se můžete podívat na našem videu níže a porovnat jej s čistým Androidem. Subjektivně se mi zdá o něco svižnější, nabízí více možností úprav (velikosti widgetů, uspořádání obrazovek, složky v menu apod.) a má i rychlou možnost ukončit veškeré aplikace kromě těch, které si proti ukončení zamknete.

Ukončování běžících aplikací se vždy u podobně stavěného telefonu hodí. Řekněme, že hardware Vodafonu 858 Smart není zrovna nejlepší, takže je potřeba se o systém trochu více starat, aby běhal na telefonu co nejlépe. Výrobce nasadil do telefonu procesor Qualcomm MSM7225 s taktem 528 MHz, operační pamětí 178 MB RAM (ukazují různé programy, výrobce však hovoří o 256 MB a po spuštění máte maximálně volných jen kolem 70 MB) a vnitřní pamětí kolem 130 MB. Ve specifikacích telefonu je sice uveden také grafický procesor Adreno 200, ovšem dle našich testů jej telefon nevyužívá. Dá se říci, že hlavně díky tomu je telefon viditelně pomalejší a občas se zasekává.

Od Vodafonu 858 se tedy nedají díky zmíněné výbavě čekat zázraky – systém má v některých oblastech vždy časovou prodlevu (typicky spouštění programů, Wi-Fi apod.) a občas se mírně zasekne, ale od telefonu za dva a půl tisíce nelze čekat plynulost srovnatelnou s top modely výrobců. Podívejte se na ukázkové video, jak vypadá samotný systém a následně i nadstavba Go Launcher, a uvažte sami, zdali je rychlost dostatečná.

Telefonování a zprávy: typický Android

Vodafone 858 Smart má podobné funkce a možnosti jako další smartphony s Androidem. Do telefonu lze uložit klasicky tisíce kontaktů i zpráv, jelikož se ukládají na vnitřní paměť telefonu. Zprávy jsou přehledně zobrazeny ve formě konverzací, přičemž mazat lze jak jednotlivé zprávy, tak i celá vlákna konverzací. V editoru zpráv je k dispozici klasická Android klávesnice (QWERTY) a vstup TouchPal (posouvání vlevo či vpravo lze volit mezi plnohodnotnou QWERTY, poloviční QWERTY a alfanumerickou klávesnicí). Obě metody zadávání dat se dají použít jak v režimu na výšku, tak i na šířku. U metody TouchPal nechybí prediktivní zadávání textu pomocí slovníku T9. Během psaní první zprávy dochází k odpočítávání posledních 10 znaků, u dalších zpráv pak vidíte zbývající počet rovnou. Vedle SMS zvládá Vodafone 858 Smart i MMS a nechybí ani jednoduchý emailový klient.

Telefonní seznam modelu 858 Smart se také neliší oproti tomu, co nabízejí jiná Android zařízení. Kontakty si můžete seřadit podle jména či příjmení, listovat mezi nimi pomocí kinetického skrolování či rychleji pomocí lišty na pravém boku s počátečními písmeny jednotlivých jmen. Nové kontakty lze ukládat jak do telefonu, na SIM kartu, tak i rovnou na svůj Google účet. Ke každému kontaktu je možné přidat obrázek, email, přezdívku, narozeniny a další údaje. Kontakty můžete následně přidávat do skupin. Vodafone 858 také přináší základní trojici vyzváněcích profilů: tichý, vibrace a hlasitý, přičemž přepínat mezi nimi lze rychle pomocí kláves pro regulaci hlasitosti.

Co se týče praktických zkušeností, tak jsem s telefonem zaznamenal občasné výpadky hovoru a dokonce i nemožnost dovolat se druhé straně, kdy jsem se následně dozvěděl, že druhé straně přišla SMS, že jsem se ji pokoušel dovolat, ale přitom druhá strana neměla nepřijatý hovor, když měla po celou dobu telefon zapnutý. Pokud vlastníte Vodafone 858 Smart a máte podobné problémy, dejte vědět ostatním v diskuzi pod recenzí, aby tam bylo vidět, zdali jde o celkový problém u Vodafonu 858 či pouze o vadu našeho kusu.

Zábava: hudba, rádio a také navigace

Ačkoliv patří Vodafone 858 Smart do nejnižších cenových vod, výrobce jej po multimediální stránce vybavil nadmíru dobře. V menu telefonu je překvapivě předinstalovaný správce souborů (což u Android telefonů nebývá), přes který můžete spravovat veškeré soubory. Vnitřní paměť telefonu činí kolem 130 MB a dále je v telefonu připravena 2 GB microSD karta, kterou lze nahradit i kartou s větší kapacitou. Obrázky a videa najdeme v přehledné galerii. Pro hudební soubory je připraven obyčejný hudební přehrávač, dále je k dispozici FM rádio a hlavně pak plnohodnotná Google navigace.

Hudební přehrávač podporuje základní audio formáty: MP3, WMA a eAAC+. Obsah třídí do několika složek, a to podle interpretů, alb, skladeb a seznamu skladeb (playlistů). Z nastavení je možné pouze zapnutí opakování skladeb či náhodné přehrávání. Přehrávač bohužel postrádá ekvalizér a další nastavení audio výstupu. Je tak spíše jen doplňkem, i když lze k telefonu připojit přes 3,5 mm konektor Jack třeba i sebelepší sluchátka. Stereo headset dodávaný v balení je pouze obyčejný s peckovými sluchátky. Vodafone 858 Smart si kromě hudby poradí také s videem, ovšem vzhledem k podpoře formátů: MP4, H.263 a H.264, můžeme na plnohodnotné sledování filmů a seriálů zapomenout. Hardware ani přes doinstalování lepších přehrávačů z Android Marketu zkrátka nezvládá přehrát běžné AVI video z počítače a na titulky pak můžeme zapomenout úplně.

858 Smart se jeví díky své ceně a přístupu na rozsáhlý Android Market jako zajímavý smartphone pro vyzkoušení řady mobilních her. Díky netradičnímu rozlišení pro Android zařízení však řadu aplikací telefon nepodporuje a u zbytku jsou celkem hardwarová omezení. Z těch populárnějších her lze zdarma stáhnout například Angry Birds či Cut The Rope, ovšem obě hry se občas zasekávají a jsou zpomalené.

To samé platí také pro aplikace, například Google Mapy, které od června přináší i plnohodnotnou navigace, která jistě každý telefon s Androidem, včetně Vodafonu 858 Smart, zatraktivnila. Navíc, model 858 Smart má stejně jako jeho předchůdce 845 velmi dobré výsledky v oblasti GPS, co se týče rychlosti fixace, citlivosti a přesnosti. Signál jsem s telefonem chytil běžně kolem 10 sekund, v ulici nedocházelo k nesmyslnému odhození na jiné ulice a ke ztrátě nedocházelo ani při pohybu mezi vyššími budovami.

Fotoaparát: jen z povinnosti

Výrobce musel logicky v některých oblastech šetřit, aby mohl stát Vodafone 858 tak málo, kolik stojí. Asi nejvíce to kromě displeje schytal fotoaparát. Místo 3,2 Mpx (v případě předchůdce 845) přináší Vodafone 858 pouze 2 Mpx fotoaparát, bez autofocusu a samozřejmě také bez blesku. Výsledné fotografie tak patří k těm horším a hodí se tak jen maximálně pro momentky. Video je na tom stejně. S rozlišením 352 x 288 px a rychlostí 20 snímků za sekundu nelze čekat zázraky.

Zkušební fotografie – Vodafone 858 Smart:

Organizační a datové funkce: příjemná překvapení

Vodafone 858 Smart má v základu organizačních funkcí klasicky: kalendář, budík, kalkulačku, diktafon a poznámky. Naopak schází stopky a časovač, které však není problém stáhnout z Android Marketu. Příjemným překvapením je prohlížeč Office dokumentů s názvem Documents To Go (dokáže zobrazit Word, Excel, PowerPoint i PDF soubory). Pro editaci zmíněných kancelářských dokumentů je však potřeba zakoupit si plnou verzi.

Pro příznivce sociálních sítí jsou v telefonu připraveny aplikace pro přístup na Twitter a Facebook. Operátor pak ještě přináší řadu svých aplikací či aplikací pod jeho hlavičkou, a to: Internet (webový prohlížeč), Vodafone MMS (MMS editor), Updates (pro aktualizaci aplikací Vodafonu), Prepay Manager (správce předplatného Vodafone) a Wooky (čtečka elektronických knih).

Po datové stránce je na tom Vodafone 858 Smart také velmi dobře. K dispozici jsou mobilní data: GPRS, EDGE, 3G a HSDPA (až 3,6 Mb/s). Pro rychlé připojení na internet se také hodí Wi-Fi (802.11 b/g). Díky verzi operačního systému Android 2.2 nechybí ani Wi-Fi tethering, tedy možnost sdílení mobilního připojení k internetu přes Wi-Fi na okolní zařízení. Internetový prohlížeč trochu trpí nedostatky telefonu, takže chybí například podpora multi-touch gest pro zoomování či flash. Jinak ale pro běžné zhlédnutí novinek na internetu zcela postačí. V telefonu nechybí ani Bluetooth 2.1 či USB 2.0 pro připojení telefonu k počítači.

Závěr recenze Vodafonu 858 Smart

Vodafone 858 Smart v recenzi ukázal, že je plnohodnotným nástupcem modelu 845. Výrobce vylepšil design a přišel s výměnnými kryty, dále vybavil novinku kapacitním dotykovým displejem (na rozdíl od rezistivního, který se hůře ovládal), vyšší verzi operačního systému Android 2.2 Froyo, která přináší sama o sobě některá vylepšení jako je Wi-Fi tethering a další, a do karet hraje Vodafonu 858 Smart také nedávné spuštění plnohodnotné navigace od Googlu. I přes inovovanou výbavu je model 858 ještě o tisícovku levnější, než za kolik se začínal prodávat model 845.

Někde se však logicky muselo šetřit. Nejvíce to tzv. „schytal“ displej, který má horší rozlišení a nejsou pro něj dostupné některé hry a aplikace, dále pomalejší procesor a fotoaparát s nižším rozlišením. U telefonu za dva a půl tisíce jsou to však nedostatky zcela pochopitelné. Záleží jen na zákaznících, zdali dokážou zmíněné nedostatky překousnout za jinak velmi lákavou cenu, nebo zdali se poohlédnout raději po některém z dražších smartphonů. Vodafonu 858 Smart však zatím jen tak nikdo nevezme fakt, že jde o nejlevnější letošní smartphone na českém trhu (při uvedení na trh) a zároveň také o smartphone s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Za zapůjčení Vodafonu 858 Smart do recenze děkujeme českému Vodafonu, u kterého si telefon můžete od 1. července zakoupit.

kompaktnost pomalejší reakce
Android 2.2 Froyo nízké rozlišení displeje
GPS, Wi-Fi, 3G horší fotoaparát
Google navigace
výměnné kryty
nízká cena

Testovaný produkt: Vodafone 858 Smart, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 4/5

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

71
Komentujte

avatar
46 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
56 Comment authors
PettyladaLeosMartinIva Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Michal
Michal

Dobrý den,
když jsi naistaluju z marketu nástavbu Go Launche a aktivuju si jí, můžu se potom opět vrátit zpět na základní android?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, je to možné. Nadstavbu lze jednoduše v nastavení Go Launcheru vypnout.

Luke
Luke

A nebo ji odinstalovat. A Michale, projdi si šeětinu tak z první, ne, druhé třídy. Co to má být, co jsi napsal?! Cituji: Když jsi nainstaluju…….netahá Tě to za uši?!?!?!

kalopa
kalopa

nedávejte prosím k videu hudba tu muziku co daváte ke všem videím.já bych třeba u optimusu black rád slyšel jak hraje reproduktor

Vojta
Vojta

Dobrý den,
rád bych se dozvěděl jaké aplikace (ty nejpoužívanější) na tento telefon nejdou.

Kamča
Kamča

Není to tak strašné,nejdou jen některé hry,ale ty základní,jako Angry Birds a podobně jsou OK.. mám ten mobil doma a jsem spokojená !

Marta
Marta

Zajima me gps.Je co se tyce signalu – citlivosti pouzitelna v aute?

Michal
Michal

Ano, zkoušel jsem to před dvěma týdny a citlivost (tedy přesnost) je dobrá. Je dobré mít mobil zapojený v autonabíječce, jinak se při používání navigace hodně rychle vybíjí, takže na delší cesty bez nabíječky moc daleko nedojedete.

Hana
Hana

Prosím, poradíte jak z displeje (plochy) tohoto telefonu (VODAFONE 858 Smart) odstranit widgety, které se nám tam podařilo přidat i několikrát ? Máme tam např. 3x facebook nebo 2x google. Jak u tohoto telefonu prosím pracovat s widgety (přidávání+ubírání). Moc děkuji za pomoc !

Tom
Tom

podržte prst na widgetu, objeví se Vám tam vpravo dole odpaďák, tam widget přesuňte.

Hana
Hana

Moc díky za pomoc !

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikají specifikace chystaného Honoru 8X. Bude mít čím oslnit?

Unikají specifikace chystaného Honoru 8X. Bude mít čím oslnit?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před pár dny se na čínském regulačním úřadu TENAA objevil model s kódovým označením ARE-AL00, pod kterým se skrývá Honor…

Chystaný čipset od Qualcommu by mohl nést název Snapdragon 865

Chystaný čipset od Qualcommu by mohl nést název Snapdragon 865

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Výrobce pravděpodobně upraví název z obchodních důvodů. Zbrusu nový čipset od amerického Qualcommu tak bude Snapdragon 865. Qualcomm v současnosti kraluje…

Google a zdraví. Začal vývoj fitness asistenta Google Coach

Google a zdraví. Začal vývoj fitness asistenta Google Coach

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Specialista ze Silicon Valley plánuje vylepšenou aplikaci na cvičení. Podaří se mu rozpohybovat své androidí uživatele? Slovo cvičit zní…

Mobilní zobrazení