Recenze Sony Xperia Z3 Compact: Malý velký muž

Tomáš Drahoňovský

Kdo chce Android na práci, může přestat hledat. Sony je telefon, který umí vše, skvěle vypadá, dlouho vydrží a navíc se vejde i do kapsy u košile. Záporů má skutečně jen minimum, zbývá tedy jediné: začít šetřit.

V kovbojce z pera Thomase Bergera, kterou dříve narození čtenáři nepochybně znají, je zmíněný Malý velký muž zbabělec, který se snaží vybruslit z každého nebezpečí a vyvázne z jakékoli situace spíše zázrakem. Sony Xperia Z3 Compact ale představuje jeho odlišnou inkarnaci: jde o skutečného velikána v malém těle. Takového Napoleona mezi mobilními telefony. Na své Waterloo ovšem v Sony teprve čekají. Chybí totiž vážný vyzyvatel. Skutečné minidělo, které milovníky kompaktních rozměrů neošidí o nejpokročilejší funkce.

Základní parametry: Sony Xperia Z3 Compact

Rozměry127 x 65 x 8,6 mm
Hmotnost129 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,6“, rozlišení 1280 x 720 px (319 ppi)
Procesor4-jádrový 2,5 GHz procesor Snapdragon 801 (MSM8974AC), grafika Adreno 330
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD slot (až 128 GB)
Operační systémAndroid 4.4.4 + nadstavba od Sony
Fotoaparát20,7 Mpx, blesk, natáčení 4K videa a zpomalených záběrů, 2,2 Mpx přední kamerka
Baterie2 600 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, podzim 2014

Design a zpracování: Japonský minišperk

Jaké je k tomu vedou důvody – těžko říct. Dnešní doba je paradoxní: zatímco před několika málo lety našel Samsung svým Notem díru na trhu tak, že telefon zvětšil, Sony obsadilo stejnou skulinu zmenšením svých špičkových přístrojů. Už teď se dá předpokládat, že to bude právě zmenšená Xperia, po níž budou pokukovat někteří zklamaní uživatelé iPhonů, které zaskočily „obří“ rozměry obou přístrojů šesté generace. A troufám si tvrdit, že v Sony to dobře vědí.

Právě iPhone čtvrté generace mi malá Xperia celý test připomínala nejvíce. Skleněná záda telefonu ke srovnání přímo vybízejí. Nádech exkluzivity však Sony mírně pokazilo plastovým rámem telefonu, který jakoby do exkluzivní třídy zabrousil odněkud z budget class.

To ale neznamená, že byste se zpracováním telefonu neměli být spokojeni. Naopak – po celou dobu jsem občas Sony bral do ruky i jen tak pro dobrý pocit, že držím v dlani něco tak luxusního. Nehýbou se dokonce ani záslepky zajišťující vodotěsnost slotů na nanoSIM a microSD kartu na pravém boku. Hmotnost 129 gramů je tak akorát – „zet trojka“ je dokonce lehčí než jeho přímý předchůdce Xperia Z1 Compact).

Občas zacvakají jen hardwarová spoušť fotoaparátu, ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko: zde určitou vůli najdeme. Na druhou stranu: Sony se díky kulatým bokům na rozdíl od předchůdce moc příjemně drží v dlani. K tomu přispívá i fakt, že Z3 Compact je dokonce o něco menší než Z1 Compact, a to přestože má větší displej.

Rozsáhlé použití skla si však vyžádalo tak trochu předvídatelnou daň. Xperia Z3 Compact klouže doslova jako namydlená. Čas od času se připravte na náhodný pád telefonu odkudkoli. Nedostatečná trakce skleněných zad vede k tomu, že Xperia klouže i po téměř rovném povrchu. Několikrát mi dokonce nějakým zázrakem sjela z knihy položené na rovném stole.

Jako vzornou nelze označit ani ochranu proti poškrábání. Telefon už do mých rukou dorazil s několika škrábanci na zádech od předešlého testování, osobně jsem jich tam bezděky též několik přidal. A to přesto, že s telefony zacházím jako v bavlnce. Jedná se však čistě o problém zadní části telefonu: čelní sklo zůstalo bez poskvrnky. Ani tomu se však nevyhnou otisky prstů. Xperia Z3 Compact se bohužel patlá nadprůměrně. Pokud to váš vkus dovolí, poohlížejte se raději po světlých variantách telefonu.

Displej, prostředí, baterie: Barvy, které dlouho vydrží

Ruku na srdce: jaké výhrady byste chtěli mít k displejům jednoho z největších výrobců televizorů na světě? Tento dojem se Sony snaží vzbudit ve svých propagačních materiálech, kde hovoří o technologiích Bravia Engine, Triluminous nebo X-Reality pro lepší ostrost a probarvenost obrazu. Ano, IPS LCD displej je skutečně parádní. Čitelnost na přímém slunci je skvělá, pozorovací úhly bezkonkurenční, z jemnosti HD rozlišení na 4,6 palce velkém zobrazovači mít rozhodně nemusíte strach a snímač okolního osvětlení má tak plynulé přechody, že si jeho práce téměř ani nevšimnete. Pravda: během čtení před usnutím by mohl umět podsvětlení stáhnout ještě o něco víc. Podtrženo, sečteno: displej Sony Xperia Z3 Compact patří ke špičce. Pokud však máte zkušenosti i s vlajkovými loděmi ostatních firem, na zadek si z něj nesednete. Za patnáct tisíc zkrátka podobnou kvalitu už očekáváme automaticky.

Daleko více zaujmou možnosti displeje, jako například velmi návykové probuzení telefonu poklepáním, nebo ovládání telefonu v rukavicích. To na rozdíl od některé konkurence skutečně funguje. A můžeme pokračovat: Sony nabízí také pohybová gesta. Standardem už se stalo přijetí hovoru zvednutím telefonu k uchu. Daleko více ale asi každý ocení, že displej nezhasne dokud Xperii držíte v ruce. A propos: toto řešení funguje daleko spolehlivěji než snímání očí na telefonech Samsung.

 

Jak už bývá zvykem, překryli v Sony Android ve verzi 4.4.4 svou vlastní grafickou nadstavbou, která má však víceméně jen kosmetický efekt. Bohužel, i v Xperii Z3 Compact naleznete spoustu služeb, které fungují pouze po registraci účtu Sony, což oceníte pouze v případě, že jste doma zavaleni elektronikou zmíněné značky. Jako účelnou hodnotím snad jen podporu PlayStation 4, kdy svou Xperii můžete použít coby sekundární displej (bohužel netestováno). I přesto se nemusíte u Xperie bát o plynulost prostředí. Za jeho odladěnost dám ruku do ohně a subjektivně mi přijde jako jedna z nejlepších na trhu.

 

Za každým mužem hledej ženu, za každým rychlým Androidem silný hardware. Právě výkonný procesor však nejspíš může za to, že pokud dáte telefonu příležitost, můžete jej s trochou nadsázky použít i jako přenosná kamínka. Zejména pokud si hrajete se zábavnými efekty rozšířené reality v aplikaci fotoaparátu, telefon se zahřívá. A to pořádně. Po pěti minutách už to není vůbec nic příjemného a telefon bych mohl směle označit za žhavý. Teplota však rychle stoupá i po dlouhém přehrávání videí nebo surfování na internetu.

 

Pokud se nepovažujete za multimediální fandy, můžete na předchozí řádky zapomenout. Během telefonování a psaní SMS telefon zachovává pokojovou teplotu. O to více vás však bude zajímat, že malá Xperia disponuje nadprůměrně silnými vnějšími reproduktory, které na plnou hlasitost uslyšíte i v opravdu rušném prostředí. Daní za sílu je pak mírná zahuhlanost výsledného zvuku – hlasu na handsfree však přesto bez problémů porozumíte.

 

Pro datové nadšence pak ještě jedno upozornění. Xperia Z3 Compact samozřejmě disponuje všemi myslitelnými kanály konektivity, ten nejzákladnější však zcela odladěný nemá. Během testování mě nepříjemně zaskočil špatný příjem signálu Wi-Fi. Už v pokoji, který sousedí s místností, v níž mám umístěný router, signál vypadával a telefon přecházel na klasické připojení v 3G síti.

 

Leckoho by mohlo zaskočit, že ačkoli se na výbavě u Sony nešetřilo, kapacita akumulátoru nedosahuje vyšší hodnoty než 2600 mAh. To se na první pohled nezdá mnoho, ale displej o dnes už průměrném rozlišení a především propracovaný úsporný STAMINA režim dělají své. Sony se na svém webu chlubí i třídenní výdrží, což je pro člověka, který mobil používá jako pracovní nástroj, směšné jako pohádka o lochnesské příšeře. Dva dny ovšem už tak nereálné nejsou, to v případě, že omezíte svůj pobyt na internetu. Pro běžného uživatele je však důležitější, že Xperia Z3 Compact zvládne jeden den výdrže zkrátka vždy.

Jen málokdo totiž umí vytvořit nastavení úsporného režimu tak dobře, jako právě Sony. Navíc jej dovede nastavit téměř každý. Režim STAMINA umí pracovat nejen například s frekvencí procesoru a nastavením displeje, ale třeba i s jednotlivými aplikacemi. Můžete si například nastavit, u kterého programu povolíte datové přenosy, a tak nepřijdete například o důležitý mail, i když telefon právě škrtí elektrickou energii na minimum. Pokud se naučíte správně pracovat právě s tímto režimem, budou vám výdrž závidět všichni široko daleko.

Fotoaparát a multimédia: Sony umí

Pokud neradi fotíte mobilem, Sony Xperia Z3 Compact vás mobilní fotografii opět naučí milovat. A není to jen díky povedeným obrazovým vlastnostem ale také jedné drobnosti, kterou u nových telefonů postrádám. Malá Xperia má hardwarovou spoušť. To mi vynahradilo všechny snímače tepu, otisků prstů, ale také infraport, které na rozdíl od ostatních vlajkových lodí novému Sony scházejí. Právě spoušť má na svědomí, že se fotoaparát spustí skutečně bleskurychle, během cca dvou vteřin můžete fotit.

Absolutně spokojení však budete pouze v případě, že se spokojíte s automatickým režimem. Právě v něm se fotoaparát vždy nastartuje. Veškerá pokročilá nastavení však můžete měnit pouze v režimu manuálním. Nakonec to tedy nejspíš dopadne tak, že fotografie ponecháte v 8 Mpx rozlišení (maximálního 20 Mpx dosáhnete právě výhradně v manuálním režimu), vykašlete se na HDR a prostě boucháte jednu fotku za druhou. A nevadí to. Sony se opravdu snaží, k žádné vyfocené fotce nemám výhrad, snad jen výkony za slabšího osvětlení by mohly být lepší. Zde však má výtka míří zejména k postprocessingu fotek, které Xperia nepřirozeně vyhladí, aby oko laika netrpělo přirozeným ISO zkreslením.

Snímky pořízené s Xperií Z3 Compact

To samé platí i o videu ve Full HD rozlišení. Na poměry mobilních telefonů je zkrátka perfektní. Zkusit můžete samozřejmě i možnost natáčet v rozlišení 4K, nicméně se vsadím, že stejně jako já skončíte u natáčení slowmotion filmečků a budete si hrát s prvky rozšířené reality. Je to zkrátka zábavnější a společnost v restaurantu to zaujme na opravdu dlouho.

Jako už tradičně Sony skvěle zvládlo i další multimediální funkce. Mile mě překvapil zejména zvuk hudebního přehrávače. Snad poprvé jsem potkal telefon, u něhož má smysl vyhrát si s ekvalizérem. Narozdíl od většiny ostatních přehrávačů ho nemohu označit za „mrvítko“. Jakékoli nastavení nezkreslí původní charakteristiku zvuku, ale jen pomůže zvýraznit konkrétní složku hudby.

Závěr a zhodnocení

Rukama už mi prošla hezká řádka špičkových telefonů s Androidem, a každý má svá pro a proti. Jen přístroje Sony však do onoho mixu plusů a minusů přidávají nějaké nevyslovitelné kouzlo. A i když kupříkladu na klávesnici Sony nenapíšu z nějakého důvodu ani jedno slovo bez překlepu a musím ihned instalovat alternativní klávesnici, vždy mě něco nutí se k přístrojům z Japonska znovu a znovu vracet.

Možná je za tím opravdu dechberoucí zpracování, možná odladěný operační systém, a možná jen dobré nápady této firmy. Stačí totiž jen poslouchat, co uživatelé chtějí. V Sony zjistili, že telefonovat z přístroje o velikosti sloního ucha opravdu není pro každého. A dát uživateli volbu mezi dvěma velikostmi výrobku je přeci tak triviální.

Xperia Z3 Compact není nejskvělejší telefon na světě. Není zdaleka ani nejvybavenější. K tomu by musela mít třeba Full HD displej, povinnou výbavu vlajkových lodí v podobě zdravotních snímačů nebo přeci jen větší kapacitu akumulátoru. Je to ale jeden z nejpraktičtějších přístrojů na trhu. A pokud už si ho nekoupíte kvůli dost vysoké, patnáctitisícové cenovce, nemůžete mu upřít jiný důvod existence. Můžete si pořídit jeho předchůdce, tedy Xperii Z1 Compact, za příjemných devět tisíc.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělé zpracováníPlus schází nejmodernější výbava
Plus odladěný systémPlus vysoká cena
Plus příjemná velikostPlus snadno se zahřívá
Plus výborný hudební přehrávačPlus lehko se poškrábe
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články