Samsung Wave 525 – recenze následovníka Samsungu S5230 Star
Samsung Wave 525 je nástupce modelu Samsung S5230 Star. Recenze se soustředí právě na změny mezi modely, kdy Samsung Wave 525 získal podporu Wi-Fi, Bluetooth 3.0 a operační systém Bada. Stejný je naopak dotykový displej a 3,2 Mpx fotoaparát.
Mobilní telefon Samsung Wave 525 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.
Samsung Wave 525 – oficiální fotografie
Pomalu se blíží konec telefonu Samsung S5230 Star, který se na trhu objevuje už téměř dva roky. Stále mu přitom dle oblíbenosti patří přední příčka v hodnocení serveru Heureka.cz. Samsung Wave 525 má plnohodnotně nahradit nynější model Star, přičemž staví na operačním systému Bada 1.1, vylepšených možnostech připojení, avšak stále zapomíná na potřebu rychlých dat a fotoaparátu s autofocusem. V Česku jsou v prodeji varianty – černá (Metallic Black) a bílá (Pearl White).
Základní parametry – Samsung Wave 525
Rozměry | 110 x 55 x 11,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 100 g |
Displej | TFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“ |
Paměť | 100 MB + paměťové karty microSD až 16GB |
Operační systém | Bada 1.1 |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání QVGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 4 600 Kč, od prosince 2010 |
Krátké postřehy z testování:
Co se nám líbilo: uživatelsky příjemný systém Bada snad i s budoucí aktualizací, chvalitebná výdrž, podpora bezdrátových sítí Wi-Fi, 3,5 mm konektor Jack, propracovaný hudební přehrávač s ekvalizérem, slot na SIM kartu umístěn po vzoru microSD slotu na bok telefonu pod kryt, poměrně slušná softwarová klávesnice
Co se nám nelíbilo: výrobce mohl zvolit vyšší rozlišení displeje HVGA, chybějící autofocus u fotoaparátu, absence rychlých dat, lesklý povrch, mapy i navigace nejsou v telefonu, obchod Samsung Apps zatím nenabízí mnoho aplikací a her
Obsah balení: neurazí, neokouzlí
Balení s telefonem obsahuje uživatelskou příručku, klasická pecková sluchátka, datový USB kabel, nabíječku a baterii. Zájemce by rozhodně uvítal třeba pouzdro na telefon nebo paměťovou kartu. To lze vyřešit dokoupením.
Vzhled a konstrukce: leštit, ať se leskne
Samsung ponechal konstrukci velmi podobnou předchůdci telefonu, tedy s oblými hranami a plastem, coby použitým materiálem na celou konstrukci. Lesklé provedení plastu nemusí být tak oblíbené, vždyť na něm ulpívají otisky prstů, jen to vrzne. Zadní kryt pak má stejný dírkovaný motiv s prořezem pro reproduktor a otvorem pro čočku fotoaparátu.
Ve srovnání s modelem Star působí Wave 525 daleko protáhleji, i když ve skutečnosti jsou jejich rozměry takřka totožné – 110 x 55 x 11,9 mm (Wave 525) a 110 x 54 x 11,8 mm (Wave 723). 3,5 mm Jack a microUSB konektor jsou seskupeny na horní hraně telefonu. Na pravém boku je to tlačítko fotoaparátu a zámku displeje, na levém tlačítka regulace hlasitosti. Spodní hrana má nepatrný otvor s mikrofonem.
Sloty na kartu SIM i microSD paměť jsou přístupné bez vyjmutí baterie, po jednom na každém boku jsou zamáčknuté do tvorů v konstrukci. Takové řešení zaručuje, že nebude třeba při každém delším vyjmutí baterie nastavovat opětovně čas a datum.
Displej a ovládání: nižší rozlišení na to doplatí
Displej má úhlopříčku 3,2“, rozlišení 240 x 400 px, dotykovou kapacitní technologii (ovládání prsty nebo kapacitním stylusem), zobrazuje 262 tisíc barev. Nechybí funkce Multitouch (ovládání více prsty) a akcelerometr pro automatické překlápění displeje. Zvolit se dá časová prodleva, po které se podsvícení displeje vypne. Jas displeje je na přímém slunci při nejvyšší úrovni stále nedostatečný. Nedovedu si představit, jak to bude v létě, kdy slunce svítí daleko více. Rozlišení displeje už mohl výrobce také přehodnotit a nahradit vyšším HVGA.
Baterie a výdrž: procentuální zlepšení
V telefonu nalezneme Li-Ion baterii s kapacitou 1200 mAh, za což výrobce chválím. Konečně nebude potřeba telefon nabíjet často. Dokládají to odhadované maximální hodnoty v pohotovostním režimu 1200 hodin a volání až 14 hodin. Při testování nám telefon vydržel nabitý klidně týden, běžně při používání Wi-Fi tak kolem 4-5 dní. Není ovšem problém vybít telefon do dvou dnů.
Prostředí telefonu: sveze vás na vlně Bada
Přechod z prostředí od Samsungu na operační systém Samsung Bada 1.1 se výrobci povedl. Posunul tím hranice a možnosti telefonů střední a nižší třídy zas o kousek dál. Když se k tomu postupem času přidá zlepšená podpora aktualizací a funkční obchod Samsung Apps s pestrou nabídkou aplikací, her a dalšího obsahu, budou zájemci jen přibývat. Dosud jsme však neobdrželi informace, jak to s případnou aktualizací na novější verze OS Bada bude.
Telefon má vnitřní paměť 100 MB vnitřní a její rozšíření umožňuje microSD karta (výrobce garantuje 16GB). Do telefonu se vejde 1300 zpráv, více telefon uložit nedovolí.
Telefonování a zprávy: podpora účtů a přehlednost
Tato sekce je naprosto totožná s modelem Wave 723, jehož recenzi jsme již uvedli – Samsung Wave 723 – recenze chytrého telefonu s flipem. Proto se nebudeme znovu rozepisovat o tomtéž a doporučujeme k přečtení onu část recenze Samsungu Wave 723.
Multimédia, zábava: trochu srandy, kopec hudby
I zde platí, že rozdílů je oproti modelu Wave 723 minimum. Liší se snad jen počet her, kdy Wave 525 má následující: Kostky, Parachute Panic, PacmanCE, Monopoly, DiamondTwister, BrickBreaker. Stejný přehrávač hudby, FM rádio či prohlížeč fotografií a videí, to je OS Bada 1.1 u modelů Wave 525 a Wave 723.
Fotoaparát: neodvážil se předstihnout Star
Fotoaparát nepřináší vylepšení v podobě autofocusu, který tak opět zůstává jen nevyslyšeným přáním. Telefonu to hodně uškodí. 3,2 Mpx fotoaparát si vystačí i bez LED blesku. V nastavení dovoluje měnit běžné funkce jako režim fotografování, scény, efekty, uložení či přiřazení zeměpisných souřadnic. Rozlišení videa QVGA (240 x 320 px) je na dnešní poměry bohužel nedostatečné a jen to dokazuje, jak výrobce za ty dva roky moc nepokročil.
Zkušební fotografie – Samsung Wave 525
Organizační funkce, datová výbava: přilepšil si o špetku
Chybějící rychlá data jsou kritickým prohřeškem výrobce. Nástupce S5230 Star tak má navrch jen Wi-Fi, které se vlastně objevilo i u inovovaného modelu S5230W Star po celém světě (Česko nebylo zahrnuto, rádi nám doprodávají verzi bez W). V přenosech na kratší vzdálenost vidím zlepšení na verzi Bluetooth 3.0, ovšem kromě Samsungu ji výrobci nenasazují, takže její uplatnění není stoprocentní. S počítačem komunikuje telefon přes USB 2.0 (microUSB port) a zároveň se tak i nabíjí. Pro správu obsahu slouží program Samsung PC Suite.
Telefon má v menu dostupný kalendář s nastavením připomenutí, hodiny s budíkem (opakování), stopkami a časovačem, kalkulačku s jednoduchými početními operacemi a záznamník zvuku. Poznámky, čtečku Office dokumentů a podobné očekávané funkce je nutno stáhnout v obchodě Samsung Apps. I když má telefon vestavěnou GPS s asistovanou A-GPS, mapy bychom hledali marně. Uživatel si je musí obstarat sám, nejlépe Google mapy.
Závěr recenze Samsungu Wave 525
Na potenciálního nástupce velice oblíbeného modelu S5230 Star jsem se těšil zejména proto, že jsem jeho majitelem a uvažuji o změně. Právě Samsung Wave 525 mě měl přesvědčit o pokroku a výhodnosti koupě. Očekával jsem podporu rychlých dat a lepší rozlišení displeje, ani jedno však Samsung nezlepšil. Pouze přidal bezdrátové Wi-Fi a původní prostředí nahradil OS Bada.
Porovnání Samsungu S5230 Star se Samsungem Wave 525 (S5250)
Pro koupi hovoří plynulost a jednoduchost systému, obchod s dostupnými aplikacemi, hrami a dalším obsahem, kvalitní výdrž. Naopak chybějící mapy a navigace, rychlá data a upadající rozlišení displeje WQVGA mě od koupě odrazuje. Ponechám tedy na vás, zda popsané plusy a mínusy převáží misky vah na stranu koupě či nikoliv.
Koupit Samsung Wave 525 na e-Shopu Samsung.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |