Další nástupce legendárního ZTE Blade, model Skate Pro alá Blade III, cílí na nejnižší cenovou kategorii. Dokáže však porazit současný bestseller Huawei Ascend G300?
První generace ZTE Blade zaznamenala obrovský úspěch. Nabídla totiž na tehdejší poměry velmi dobrou výbavu a příznivou cenu. Dnes však této kategorii vládne především Huawei Ascend G300, který si své zákazníky získal podobným způsobem. Recept na úspěch je tedy jasný.
Hlavní zbraní ZTE Blade III je 4“ TFT displej s rozlišením 800 x 480 pixelů. Dostatečný výkon by měl zajistit jednojádrový 1 GHz procesor, grafika Adreno 200 a 512 MB operační paměti RAM. Úložný prostor má kapacitu 4 GB (pro uživatele je dostupných pouze 2,5 GB). Naštěstí nechybí podpora microSD karet až o velikosti 32 GB. ZTE Blade III ale nabídne také několik kompromisů. Pojďme se tedy na telefon podrobně podívat.
Rozměry | 123 x 63,5 x 10 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A Snapdragon, grafika Adreno 200 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD |
Operační systém | Android 4.0 Ice Cream Sandwich + grafická nadstavba výrobce |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset |
Cena a dostupnost | 3 800 Kč, 2012 |
TIP: Přečtěte si také naší podrobnou recenzi na model Blade II.
Bohužel telefon nám do redakce dorazil bez prodejního balení, a proto vám nemůžeme s jistotou říci, co se v něm nachází. Lze však předpokládat, že uvnitř nalezneme nabíječku, pecková sluchátka a nezbytné manuály. Prostě klasika.
Vzhled si oproti předchozí verzi rozhodně polepšil. Telefon již nevypadá tak levně a působí líbivým dojmem. Podíl na tom má i stříbrná plastová lišta imitující kov kolem celého přístroje. Přední straně dominuje 4“ displej, pod kterým se nachází čtveřice senzorových kláves. Nad displejem je to pak reproduktor pro telefonování, notifikační dioda a senzor přiblížení a okolního osvětlení.
Na zadní straně má své místo nezbytné logo ZTE, otvor pro hlasitý reproduktor a 5 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením. Bohužel na přisvětlovací LED diodu se zapomnělo. Zadní kryt je vyroben z matného plastu a lze ho samozřejmě odejmout. Pod ním se pak nachází baterie a slot pro SIM a microSD kartu.
Levý bok obsadilo pouze kolébkové tlačítko hlasitosti. Druhá strana je na tom ještě hůř. Nenajdete na ní nic.
Na horní hraně se nachází 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek, otvor pro mikrofon a tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje. K němu však směřuje moje první kritika. Tlačítko je příliš zapuštěné a pro jeho stisk je potřeba trochu cviku. MicroUSB konektor a další otvor pro mikrofon najdeme na dolní hraně.
Tělo telefonu ZTE Blade III o rozměrech 123 × 63,5 × 10 mm a hmotnosti 130 gramů je celé vyrobeno z plastu. Zde mám opět jednu výtku. Zadní kryt je vyroben z měkkého plastu a při jeho promáčknutí se někdy ozve nějaké to zaskřípání. Není to ale nic, s čím by se nedalo žít.
ZTE Blade III je vybaven Li-ion baterií s kapacitou 1.650 mAh, která telefon zvládne při plném nasazení udržet při životě celý den. Jak už jsme u smartphonů zvyklí, výdrž záleží nejvíce na uživateli. Pokud se tedy trochu uskromníte, budete vypínat Wi-Fi a obejdete se bez časté synchronizace, dostanete se na výdrž přesahující dva dny. Výdrží se ZTE Blade III řadí do průměru své třídy.
ZTE Blade III disponuje 4“ displejem s rozlišením 800 x 480 pixelů. I přesto, že se jedná o obyčejné TFT, nabídne kvalitní podání barev a velmi dobré pozorovací úhly. Hlavní konkurent, Huawei Ascend G300, je v tomto ohledu díky IPS displeji ještě o kousek dál.
Ochranné sklo Gorilla Glass byste hledali marně. Na obranu ZTE Blade III však musím říci, že použité sklo se během testu nijak nepoškodilo. Bohužel čitelnost na přímém slunci jsme vzhledem k počasí během recenze nemohli otestovat.
K ovládání telefonu poslouží čtveřice senzorových kláves. Z leva je to kontextová nabídka, domeček pro návrat na domovskou obrazovku, šipka zpět a lupa pro vyhledávání. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená a mají vibrační odezvu.
Jako operační systém zvolil výrobce Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Oproti předchůdci jsme se dočkali vítané změny. Zmizela nadstavba, která se velmi inspirovala u iPhonu od Applu. Operační systém se dočkal pouze drobných změn.
Prostředí telefonu se skládá z maximálně devíti ploch, na které si můžete umisťovat widgety a zástupce aplikací. Při podržení prstu na displeji se zobrazí bohatá nabídka nastavení. Nechybí zde možnost změnit animaci při přecházení mezi obrazovkami, upravit obrazovky, zakázat cyklické procházení nebo například změnit tapetu.
Do nabídky aplikací a widgetů se dostanete po stisku tlačítka uprostřed dolní lišty. Seznam bohužel umožňuje pouze skrýt vybrané aplikace. Tvorbu složek byste hledali marně. Nabídka widgetů nepatří zrovna k těm nejbohatším. Základní widgety e-mailu, kalendáře, přehrávače a hodin zde však najdete.
Notifikační lištu vysunete klasicky tažením prstu od horního okraje směrem dolů. Zde pak naleznete všechna zmeškaná upozornění. Potěší také přítomnost tlačítka pro vstup do nastavení a rychlého ovládání bezdrátových modulů.
Zamykací obrazovka zaujme netradičním způsobem odemykání. Stačí pouze podržet prst na tlačítku a počkat, než ho obkrouží zelený kruh. Při tažení prstu do strany se zobrazí nabídka aplikací pro rychlé spuštění. Nesmí ale chybět ani informace o času.
Prostředí telefonu je i přes starší hardware plynulé. Pro hraní náročných her však jednojádrový 1 GHz procesor a grafika Adreno 200 nestačí. Nenáročné tituly jako například Angry Birds nebo Bad Piggies si ale zahrajete bez problémů.
Vzhled aplikace Telefon se nese ve stylu Androidu 4.0. Číselník podporuje prediktivní vyhledávání i rychlé vytáčení zvolených kontaktů. Další položkou v této aplikaci je seznam hovorů. Do něj se lze dostat samostatnou ikonkou s názvem Hovory. Jako poslední se v aplikaci Telefon nachází seznam kontaktů. Ten bohužel nepodporuje žádnou další práci s kontakty.
Pro správu kontaktů si budete muset spustit aplikaci Lidé, která již umožňuje třídění kontaktů do skupin nebo do oblíbených. Nechybí ani synchronizace s online účty Google a Microsoft Exchange.
SMS a MMS má na starosti stejnojmenná aplikace. Při jejím prvním spuštění vám zobrazí přehled všech konverzací a poslední zprávy. Jednotlivé zprávy se pak řadí do přehledných konverzací. Prostě opět klasika.
Zadávat text do telefonu lze několika způsoby. Tím nejpoužívanějším však bude bezesporu softwarová QWERTY klávesnice. Píše se na ní bez problémů. Potěší také podpora vibrační odezvy při stisku kláves a technologie TouchPal (obdoba Swipe). Klávesnice také nabídne jednu zvláštnost a tím je režim, při kterém se místo písmen zobrazí kurzorové šipky a tlačítka pro editaci textu. Pokud by vás však psaní omrzelo, je možné text zadávat hlasem a to i v češtině. Bohužel pro tuto funkci je potřeba připojení k internetu.
Z nepochopitelného důvodu umístil výrobce do telefonu dvě aplikace pro přehrávání hudby. První se jmenuje pouze Hudba a druhá Hudba Play. Nejhorší na tom je to, že obě aplikace umí to samé. Obě podporují třídění podle interpretů, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Samozřejmostí je přítomnost ekvalizéru a rychlého ovládání v notifikační liště.
Výstup do sluchátek lze označit jako dostačující pro běžný poslech hudby. To se však nedá říci o výstupu z hlasitého reproduktoru, který nás bohužel zklamal, a to hlavně při vyšší hlasitosti.
Díky staršímu hardwaru můžete na přehrávání videa v HD a Full HD kvalitě rovnou zapomenout. Lépe na tom není ani samotná aplikace video přehrávače, která sice přehraje většinu formátů, ale nenabízí žádné další nastavení. Proto bych doporučil si rovnou stáhnout jiný přehrávač z Obchodu Play.
Pokud by vás přestal bavit poslech vaší hudby, je zde i FM rádio. Aplikace zaujme atraktivním vzhledem a možností ukládat oblíbené stanice. Ladění pak probíhá plně automaticky.
Troufám si tvrdit, že každý smartphone již v dnešní době obsahuje GPS modul a ZTE Blade III není výjimkou. Jeho fixace se pohybovala bez použití bezdrátových sítí okolo 40 sekund.
Full Share: Tato aplikace slouží pro přehrávání z multimediálních NAS serverů a pro bezdrátové sdílení multimediálního obsahu (hudba, videa a obrázky).
Mi-EasyAccess: Jednoduchá aplikace sloužící pouze pro nastavení zástupců aplikací na zamykací obrazovce.
E-mail a Gmail: Dvě aplikace, které asi nemusím blíže představovat, jsou určeny pro správu e-mailových účtů.
Služba aktualizace softwaru: Z názvu je asi jasné, k čemu tato aplikace slouží. Doufejme, že se ZTE Blade III dočká aktualizace třeba na Android 4.1 Jelly Bean.
Soubory: Jednoduchý a přehledný správce souborů jak v paměti telefonu, tak i na paměťové kartě. Zvládne soubory přesouvat, kopírovat, mazat, přejmenovat nebo sdílet.
Správce úloh: Pokud budete chtít ukončit běžící aplikace, budete muset spustit tuto aplikaci. Umí také zobrazit využití procesoru a operační paměti RAM.
X-Office: Bohužel jedná se pouze o prohlížeč dokumentů. Pro editaci a vytváření nových si budete muset stáhnout jinou aplikaci. Pořád je to však lepší než nic.
Zálohování a obnovení: Velmi praktická aplikace, která vám umožní vytvořit zálohu na microSD kartu a posléze z ní obnovit data v telefonu.
ZTE Blade III je vybaven 5 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením. Velkým zklamáním je absence přisvětlovací LED diody. Díky tomu je fotoaparát za zhoršených světelných podmínek téměř nepoužitelný. Jinak ale podává na svou třídu celkem slušný výkon.
Prostředí fotoaparátu zůstalo oproti základní verzi v Androidu 4.0 skoro beze změn. Přibyla pouze možnost rychlého nastavení ISO a digitálního zoomu. V podrobném nastavení pak nechybí úprava expozice, vyvážení bílé a výběr úložiště.
Při nahrávání videa se setkáme opět s omezením díky slabšímu hardwaru. Telefon zvládne natáčet videa v maximálním rozlišení 480p. Výsledek se pak hodí pouze pro sledování na displeji telefonu. Na Full HD televizi s ním nikoho neoslníte.
S organizací času vám pomůže aplikace Kalendář, která nabídne velmi jednoduché a přehledné prostředí. Aplikace podporuje zobrazení vašeho plánu na den, týden a měsíc. Naplánované události lze také zobrazit v praktickém seznamu. Samozřejmostí je pak podpora synchronizace s online účty Google a Microsoft Exchange.
Aplikace jako Budík, Kalkulačka, Záznam zvuku a Timer (stopky) asi nemá smysl představovat. Umí přesně to, co byste od nich čekali.
Pro psaní poznámek je určena aplikace Poznámkový blok. Kromě psaní poznámek toho moc neumí. Napsaný text je možné pouze sdílet nebo smazat. Pokud by vám to ale nestačilo, nic vám nebrání si z Obchodu Play zdarma stáhnout například populární aplikaci Evernote.
Co se datové konektivity týče, je ZTE Blade III vybaven Wi-Fi 802.11 b/g/n (podpora Wi-Fi Direct), Bluetooth 2.1 a 3G (HSDPA, 7.2 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps). Bohužel v dnešní době oblíbené NFC zde nenajdete.
Díky většímu 4“ displeji s jemným rozlišením je prohlížení internetu na ZTE Blade III celkem pohodlné. Také s rychlostí jsem byl spokojen, ale musíme myslet na to, že se jedná o low-endový telefon. Prohlížeč podporuje také více otevřených oken, a to až 16. S více otevřenými okny však klesá i rychlost celého prohlížeče. Nechybí ale ani podpora záložek a automatické zobrazení počítačové verze stránky.
ZTE Blade III na mě zapůsobil rozporuplným dojmem. Nejvíce mi vadila méně kvalitní konstrukce, zvuk z hlasitého reproduktoru a chybějící přisvětlovací LED dioda. Naopak potěšil mě na tuto cenovou kategorii opravdu dobrý displej, plynulost prostředí a téměř čistý operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich, který výrobce doplnil užitečnými aplikacemi.
Bude to ale stačit na současný „bestseller“ Huawei Ascend G300? Podle mého názoru nikoliv, protože Ascend G300 nabídne pro někoho možná atraktivnější vzhled, LED blesk a hlavně IPS displej, který se v této cenové kategorii jen tak nevidí. Záleží ale samozřejmě na vás, kterému telefonu dáte přednost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký 4″ displej | konstrukční zpracování |
odladěný Android 4.0 | absence LED blesku |
nízká cena |
Další nástupce legendárního ZTE Blade, model Skate Pro alá Blade III, cílí na nejnižší cenovou kategorii. Dokáže však porazit současný bestseller Huawei Ascend G300?
První generace ZTE Blade zaznamenala obrovský úspěch. Nabídla totiž na tehdejší poměry velmi dobrou výbavu a příznivou cenu. Dnes však této kategorii vládne především Huawei Ascend G300, který si své zákazníky získal podobným způsobem. Recept na úspěch je tedy jasný.
Hlavní zbraní ZTE Blade III je 4“ TFT displej s rozlišením 800 x 480 pixelů. Dostatečný výkon by měl zajistit jednojádrový 1 GHz procesor, grafika Adreno 200 a 512 MB operační paměti RAM. Úložný prostor má kapacitu 4 GB (pro uživatele je dostupných pouze 2,5 GB). Naštěstí nechybí podpora microSD karet až o velikosti 32 GB. ZTE Blade III ale nabídne také několik kompromisů. Pojďme se tedy na telefon podrobně podívat.
Rozměry | 123 x 63,5 x 10 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A Snapdragon, grafika Adreno 200 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD |
Operační systém | Android 4.0 Ice Cream Sandwich + grafická nadstavba výrobce |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset |
Cena a dostupnost | 3 800 Kč, 2012 |
TIP: Přečtěte si také naší podrobnou recenzi na model Blade II.
Bohužel telefon nám do redakce dorazil bez prodejního balení, a proto vám nemůžeme s jistotou říci, co se v něm nachází. Lze však předpokládat, že uvnitř nalezneme nabíječku, pecková sluchátka a nezbytné manuály. Prostě klasika.
Vzhled si oproti předchozí verzi rozhodně polepšil. Telefon již nevypadá tak levně a působí líbivým dojmem. Podíl na tom má i stříbrná plastová lišta imitující kov kolem celého přístroje. Přední straně dominuje 4“ displej, pod kterým se nachází čtveřice senzorových kláves. Nad displejem je to pak reproduktor pro telefonování, notifikační dioda a senzor přiblížení a okolního osvětlení.
Na zadní straně má své místo nezbytné logo ZTE, otvor pro hlasitý reproduktor a 5 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením. Bohužel na přisvětlovací LED diodu se zapomnělo. Zadní kryt je vyroben z matného plastu a lze ho samozřejmě odejmout. Pod ním se pak nachází baterie a slot pro SIM a microSD kartu.
Levý bok obsadilo pouze kolébkové tlačítko hlasitosti. Druhá strana je na tom ještě hůř. Nenajdete na ní nic.
Na horní hraně se nachází 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek, otvor pro mikrofon a tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje. K němu však směřuje moje první kritika. Tlačítko je příliš zapuštěné a pro jeho stisk je potřeba trochu cviku. MicroUSB konektor a další otvor pro mikrofon najdeme na dolní hraně.
Tělo telefonu ZTE Blade III o rozměrech 123 × 63,5 × 10 mm a hmotnosti 130 gramů je celé vyrobeno z plastu. Zde mám opět jednu výtku. Zadní kryt je vyroben z měkkého plastu a při jeho promáčknutí se někdy ozve nějaké to zaskřípání. Není to ale nic, s čím by se nedalo žít.
ZTE Blade III je vybaven Li-ion baterií s kapacitou 1.650 mAh, která telefon zvládne při plném nasazení udržet při životě celý den. Jak už jsme u smartphonů zvyklí, výdrž záleží nejvíce na uživateli. Pokud se tedy trochu uskromníte, budete vypínat Wi-Fi a obejdete se bez časté synchronizace, dostanete se na výdrž přesahující dva dny. Výdrží se ZTE Blade III řadí do průměru své třídy.
ZTE Blade III disponuje 4“ displejem s rozlišením 800 x 480 pixelů. I přesto, že se jedná o obyčejné TFT, nabídne kvalitní podání barev a velmi dobré pozorovací úhly. Hlavní konkurent, Huawei Ascend G300, je v tomto ohledu díky IPS displeji ještě o kousek dál.
Ochranné sklo Gorilla Glass byste hledali marně. Na obranu ZTE Blade III však musím říci, že použité sklo se během testu nijak nepoškodilo. Bohužel čitelnost na přímém slunci jsme vzhledem k počasí během recenze nemohli otestovat.
K ovládání telefonu poslouží čtveřice senzorových kláves. Z leva je to kontextová nabídka, domeček pro návrat na domovskou obrazovku, šipka zpět a lupa pro vyhledávání. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená a mají vibrační odezvu.
Jako operační systém zvolil výrobce Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Oproti předchůdci jsme se dočkali vítané změny. Zmizela nadstavba, která se velmi inspirovala u iPhonu od Applu. Operační systém se dočkal pouze drobných změn.
Prostředí telefonu se skládá z maximálně devíti ploch, na které si můžete umisťovat widgety a zástupce aplikací. Při podržení prstu na displeji se zobrazí bohatá nabídka nastavení. Nechybí zde možnost změnit animaci při přecházení mezi obrazovkami, upravit obrazovky, zakázat cyklické procházení nebo například změnit tapetu.
Do nabídky aplikací a widgetů se dostanete po stisku tlačítka uprostřed dolní lišty. Seznam bohužel umožňuje pouze skrýt vybrané aplikace. Tvorbu složek byste hledali marně. Nabídka widgetů nepatří zrovna k těm nejbohatším. Základní widgety e-mailu, kalendáře, přehrávače a hodin zde však najdete.
Notifikační lištu vysunete klasicky tažením prstu od horního okraje směrem dolů. Zde pak naleznete všechna zmeškaná upozornění. Potěší také přítomnost tlačítka pro vstup do nastavení a rychlého ovládání bezdrátových modulů.
Zamykací obrazovka zaujme netradičním způsobem odemykání. Stačí pouze podržet prst na tlačítku a počkat, než ho obkrouží zelený kruh. Při tažení prstu do strany se zobrazí nabídka aplikací pro rychlé spuštění. Nesmí ale chybět ani informace o času.
Prostředí telefonu je i přes starší hardware plynulé. Pro hraní náročných her však jednojádrový 1 GHz procesor a grafika Adreno 200 nestačí. Nenáročné tituly jako například Angry Birds nebo Bad Piggies si ale zahrajete bez problémů.
Vzhled aplikace Telefon se nese ve stylu Androidu 4.0. Číselník podporuje prediktivní vyhledávání i rychlé vytáčení zvolených kontaktů. Další položkou v této aplikaci je seznam hovorů. Do něj se lze dostat samostatnou ikonkou s názvem Hovory. Jako poslední se v aplikaci Telefon nachází seznam kontaktů. Ten bohužel nepodporuje žádnou další práci s kontakty.
Pro správu kontaktů si budete muset spustit aplikaci Lidé, která již umožňuje třídění kontaktů do skupin nebo do oblíbených. Nechybí ani synchronizace s online účty Google a Microsoft Exchange.
SMS a MMS má na starosti stejnojmenná aplikace. Při jejím prvním spuštění vám zobrazí přehled všech konverzací a poslední zprávy. Jednotlivé zprávy se pak řadí do přehledných konverzací. Prostě opět klasika.
Zadávat text do telefonu lze několika způsoby. Tím nejpoužívanějším však bude bezesporu softwarová QWERTY klávesnice. Píše se na ní bez problémů. Potěší také podpora vibrační odezvy při stisku kláves a technologie TouchPal (obdoba Swipe). Klávesnice také nabídne jednu zvláštnost a tím je režim, při kterém se místo písmen zobrazí kurzorové šipky a tlačítka pro editaci textu. Pokud by vás však psaní omrzelo, je možné text zadávat hlasem a to i v češtině. Bohužel pro tuto funkci je potřeba připojení k internetu.
Z nepochopitelného důvodu umístil výrobce do telefonu dvě aplikace pro přehrávání hudby. První se jmenuje pouze Hudba a druhá Hudba Play. Nejhorší na tom je to, že obě aplikace umí to samé. Obě podporují třídění podle interpretů, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Samozřejmostí je přítomnost ekvalizéru a rychlého ovládání v notifikační liště.
Výstup do sluchátek lze označit jako dostačující pro běžný poslech hudby. To se však nedá říci o výstupu z hlasitého reproduktoru, který nás bohužel zklamal, a to hlavně při vyšší hlasitosti.
Díky staršímu hardwaru můžete na přehrávání videa v HD a Full HD kvalitě rovnou zapomenout. Lépe na tom není ani samotná aplikace video přehrávače, která sice přehraje většinu formátů, ale nenabízí žádné další nastavení. Proto bych doporučil si rovnou stáhnout jiný přehrávač z Obchodu Play.
Pokud by vás přestal bavit poslech vaší hudby, je zde i FM rádio. Aplikace zaujme atraktivním vzhledem a možností ukládat oblíbené stanice. Ladění pak probíhá plně automaticky.
Troufám si tvrdit, že každý smartphone již v dnešní době obsahuje GPS modul a ZTE Blade III není výjimkou. Jeho fixace se pohybovala bez použití bezdrátových sítí okolo 40 sekund.
Full Share: Tato aplikace slouží pro přehrávání z multimediálních NAS serverů a pro bezdrátové sdílení multimediálního obsahu (hudba, videa a obrázky).
Mi-EasyAccess: Jednoduchá aplikace sloužící pouze pro nastavení zástupců aplikací na zamykací obrazovce.
E-mail a Gmail: Dvě aplikace, které asi nemusím blíže představovat, jsou určeny pro správu e-mailových účtů.
Služba aktualizace softwaru: Z názvu je asi jasné, k čemu tato aplikace slouží. Doufejme, že se ZTE Blade III dočká aktualizace třeba na Android 4.1 Jelly Bean.
Soubory: Jednoduchý a přehledný správce souborů jak v paměti telefonu, tak i na paměťové kartě. Zvládne soubory přesouvat, kopírovat, mazat, přejmenovat nebo sdílet.
Správce úloh: Pokud budete chtít ukončit běžící aplikace, budete muset spustit tuto aplikaci. Umí také zobrazit využití procesoru a operační paměti RAM.
X-Office: Bohužel jedná se pouze o prohlížeč dokumentů. Pro editaci a vytváření nových si budete muset stáhnout jinou aplikaci. Pořád je to však lepší než nic.
Zálohování a obnovení: Velmi praktická aplikace, která vám umožní vytvořit zálohu na microSD kartu a posléze z ní obnovit data v telefonu.
ZTE Blade III je vybaven 5 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením. Velkým zklamáním je absence přisvětlovací LED diody. Díky tomu je fotoaparát za zhoršených světelných podmínek téměř nepoužitelný. Jinak ale podává na svou třídu celkem slušný výkon.
Prostředí fotoaparátu zůstalo oproti základní verzi v Androidu 4.0 skoro beze změn. Přibyla pouze možnost rychlého nastavení ISO a digitálního zoomu. V podrobném nastavení pak nechybí úprava expozice, vyvážení bílé a výběr úložiště.
Při nahrávání videa se setkáme opět s omezením díky slabšímu hardwaru. Telefon zvládne natáčet videa v maximálním rozlišení 480p. Výsledek se pak hodí pouze pro sledování na displeji telefonu. Na Full HD televizi s ním nikoho neoslníte.
S organizací času vám pomůže aplikace Kalendář, která nabídne velmi jednoduché a přehledné prostředí. Aplikace podporuje zobrazení vašeho plánu na den, týden a měsíc. Naplánované události lze také zobrazit v praktickém seznamu. Samozřejmostí je pak podpora synchronizace s online účty Google a Microsoft Exchange.
Aplikace jako Budík, Kalkulačka, Záznam zvuku a Timer (stopky) asi nemá smysl představovat. Umí přesně to, co byste od nich čekali.
Pro psaní poznámek je určena aplikace Poznámkový blok. Kromě psaní poznámek toho moc neumí. Napsaný text je možné pouze sdílet nebo smazat. Pokud by vám to ale nestačilo, nic vám nebrání si z Obchodu Play zdarma stáhnout například populární aplikaci Evernote.
Co se datové konektivity týče, je ZTE Blade III vybaven Wi-Fi 802.11 b/g/n (podpora Wi-Fi Direct), Bluetooth 2.1 a 3G (HSDPA, 7.2 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps). Bohužel v dnešní době oblíbené NFC zde nenajdete.
Díky většímu 4“ displeji s jemným rozlišením je prohlížení internetu na ZTE Blade III celkem pohodlné. Také s rychlostí jsem byl spokojen, ale musíme myslet na to, že se jedná o low-endový telefon. Prohlížeč podporuje také více otevřených oken, a to až 16. S více otevřenými okny však klesá i rychlost celého prohlížeče. Nechybí ale ani podpora záložek a automatické zobrazení počítačové verze stránky.
ZTE Blade III na mě zapůsobil rozporuplným dojmem. Nejvíce mi vadila méně kvalitní konstrukce, zvuk z hlasitého reproduktoru a chybějící přisvětlovací LED dioda. Naopak potěšil mě na tuto cenovou kategorii opravdu dobrý displej, plynulost prostředí a téměř čistý operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich, který výrobce doplnil užitečnými aplikacemi.
Bude to ale stačit na současný „bestseller“ Huawei Ascend G300? Podle mého názoru nikoliv, protože Ascend G300 nabídne pro někoho možná atraktivnější vzhled, LED blesk a hlavně IPS displej, který se v této cenové kategorii jen tak nevidí. Záleží ale samozřejmě na vás, kterému telefonu dáte přednost.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký 4″ displej | konstrukční zpracování |
odladěný Android 4.0 | absence LED blesku |
nízká cena |