ZTE Blade II – recenze pokračovatele legendy
ZTE Blade II po roce nahrazuje legendu, kterou se stal loni model Blade I. Jaká jsou zlepšení oproti předchůdci? Nejen to prozradí naše recenze.
První generace smartphonu ZTE Blade se loni stala pořádným hitem v kategorii levných smartphonů. Za cenu mezi 3 a 4 tisíci korunami toho totiž telefon nabízel podstatně více, než jeho konkurence. Navíc, ve verzi Orange San Francisco měly některé kusy kvalitnější OLED displej. Kdo nezaváhal, mohl mít tehdy smartphone snad s nejlepším poměrem cena/výkon.
Od nástupce, modelu ZTE Blade II, se tak hodně očekávalo. Na únorovém kongresu MWC 2012 v Barceloně jsme se pak o této novince dozvěděli vše podstatné, když jej výrobce oficiálně představil. Jaká přináší vylepšení? Bude minimálně stejně tak oblíbený, jako jeho předchůdce?
ZTE Blade II je vybaven téměř po všech stránkách lépe, než první generace. V první řadě je to novější verze operačního systému Android, a to 2.3 Gingerbread (s očekávanou aktualizací na Android 4.0 ICS). Dále výkonnější 1 GHz procesor, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem a nahrávání VGA videa. Zůstal 3,5“ TFT displej s WVGA rozlišením, rychlá mobilní data HSPA, Wi-Fi či GPS. To vše opět za příjemnou cenu kolem 4 tisíc korun. Bude to ale dnes na konkurenci stačit?
Nepřehlédněte: přečtěte si také naší podrobnou recenzi ZTE Blade I ala Orange San Francisco.
Za zapůjčení telefonu do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft, u kterého si můžete ZTE Blade II zakoupit.
Základní parametry – ZTE Blade II
Rozměry | 115 x 58 x 10,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 117 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,5“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A, grafika Adreno 200 512 MB RAM, 1 GB vnitřní paměť a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 2.3 Gingerbread + nadstavba od ZTE |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, blesk, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 4 000 Kč, 2. čtvrtletí 2012 |
Krátké postřehy z testování ZTE Blade II:
Co se nám líbilo: pogumovaný povrch, fotit se dá pomocí tlačítka pro ovládání hlasitosti, pěkný efekt zámku, snadno ovladatelný 3,5“ displej, svižné a plynulé reakce telefonu v celém prostředí, zástupci rychlého ovládání dat a dalších funkcí v horní stahovací liště, vylepšený správce spuštěných aplikací, internetový prohlížeč po doinstalování Flash 10.3 podporuje Flash obsah
Co se nám nelíbilo: dodávána klasická velká nabíječka (není rozdělená na adaptér a USB kabel, jak je dnes už běžné), telefon nelze probudit pomocí tlačítek pod displejem (a zároveň vypínací tlačítko umístěné nešikovně až na horní straně), prostředí není celé počeštěné, video přehrávač nepřehraje titulky, plná verze Docs To Go k dokoupení za 300 korun
Obsah balení: maličkostmi směrem k horšímu
ZTE pro druhou generaci modelu Blade připravilo obyčejnou kartonovou krabičku, ve které jsou pomocí dvou kartonových příček odděleny přihrádky pro dodávané příslušenství a materiály. Není to zrovna nejlepší řešení. Máme raději krabičky s připravenými přihrádkami na jednotlivé příslušenství.
V balení výrobce dodává návod, baterii, nabíječku, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel. Oproti předchůdci je to mírný krok zpět. Nabíječka je totiž klasická velká i s kabelem, čili není rozdělená na adaptér a USB kabel, jak je dnes už běžné. Datový USB kabel je pak ještě navíc. Takže méně praktické řešení. A dále ZTE vypustilo paměťovou kartu, už s telefonem nenajdeme 2 GB microSD kartu, jako u předchůdce.
První dojmy a srovnání Blade II a Blade I z MWC 2012
Design a konstrukce: stále stejně kompaktní
První generace smartphonu Blade byla krásně kompaktní. To samé platí i pro nové ZTE Blade II. Rozměry se změnily jen nepatrně, ze 116 x 56,5 x 11,8 mm na 115 x 58 x 10,9 milimetrů, takže můžeme říci, že se celkově lehce zlepšily, hlavně díky menší tloušce. Hmotnost naopak poposkočila ze 110 na 117 gramů. Barevná provedení zůstala stejná, tedy luxusní bílé a konzervativnější černé.
Když si vezmu telefon do ruky, líbí se mi nejen díky svým kompaktním rozměrům, ale také kvůli úhlopříčce displeje 3,5“, což samozřejmě souvisí s velikostí telefonu. Stejnou úhlopříčku má už nějaký ten rok iPhone, a při používání telefonu je znát, proč. Při držení smartphonu v jedné ruce pohodlně jedním palcem dosáhnete do všech rohů displeje. U větších smartphonů s úhlopříčkou, řekněme, více než 4“ nastávají problémy.
ZTE vhodně zvolilo i materiály. Respektive zvolilo pouze plast, ale v provedení s pogumovaným povrchem, který působí v ruce velmi dobrým dojmem. Kryt zadní strany, taktéž plastový, pak věrně imituje lesklý kov. Během testování jsem ani jednou nezaznamenal na těle telefonu žádné nečistoty, otisky od prstů apod. A to je co říct. Kloubouk dolů.
Konstrukční zpracování ZTE Bladu II je lepší, než u předchůdce. Jestliže jsme si tehdy stěžovali na nedoléhání zadního krytu, u nového Bladu už to říct nemůžeme. Všechny části na sebe dokonale pasují a při promáčknutí drží, neprohýbají se ani nijak nevržou. Na telefon za 4 tisíce korun a s pro někoho nežádoucím původem – Čínou, to bude překvapením. Dnes už ale ve stejných továrnách vyrábějí i známější výrobci jako Samsung, čili překvapením už by měla být jen zmíněná kvalita v dané cenové relaci.
Teď pojďme k jednotlivým prvkům na telefonu. Na přední straně nad displejem si můžeme všimnout reproduktoru, napravo od něj poněkud velkého objektivu VGA kamerky pro videohovory a téměř neviditelného senzoru osvětlení pro automatickou regulaci jasu displeje. Nalevo od reproduktoru pak je umístěn další z „neviditelných prvků“, a to senzor vzdálenosti. Pod displejem má ZTE Blade II trojici mechanických kláves, v noci bíle podsvícených, a otvor s mikrofonem.
Na pravém boku telefonu najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti. Dobře ale poslouží i při focení, můžeme je použít jako mechanickou spoušť fotoaparátu. Na levém boku je k dispozici zdířka pro microUSB kabel, nijak nechráněná, ale zato dobře a rychle přístupná pro okamžité připojení nabíječky či USB kabelu. Na spodní stranu výrobce nic neumístil.
Horní strana nabízí dvojici – 3,5 mm Jack a vypínací klávesu. I když je ZTE Blade II kompaktní malý telefon, viděl bych vypínací klávesu raději na pravém boku, odkud by byla mnohem lépe přístupná. Telefon se totiž (překvapivě) nedá probudit pomocí mechanických tlačítek pod displejem. Musíte tak vždy ukázováčkem dosáhnout na horní stranu telefonu. K zadní straně žádné výhrady nemám. Objektiv fotoaparátu je umístěn společně s LED bleskem v horní části, ve spodní pak najdeme reproduktor.
Baterie a výdrž: mohlo/mělo být lépe
Výrobce se u Bladu II rozhodl opět pro kompaktnost, která je ovšem na úkor velikosti baterie. V telefonu je tak baterie Li-Ion s kapacitou jen 1200 mAh. Není proto žádným překvapením, že s běžnou zátěží nám Blade II vydržel jen jeden a půl dne. Pokud budete telefon šetřit, můžete se dostat ke dvěma dnům, ale více je těžko myslitelné, natož proveditelné.
Výdrž nezachránilo ani nabíjení, které probíhá lineárně a z vybitého stavu do plně nabitého se dostaneme až za 3 hodiny a 20 minut. Rychlonabíjením tak Blade II rozhodně nedisponuje. Během nabíjení ale šikovně signalizuje aktuální stav baterie informační LED dioda, takže dokud se baterie nabíjí, svítí dioda červeně, po nabití zeleně.
Displej a ovládání: vysoké rozlišení a úhlopříčka skvělé
ZTE mělo na skladě zřejmě ještě hodně displejů určených pro první generaci Bladu. Doslova totožný displej totiž použilo i u nového Bladu II. Jedná se tedy o typ TFT s rozlišením WVGA (480 x 800 px), zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 3,5“.I bez vylepšení jsme ale rádi. Hlavně rozlišení WVGA nebývá zvykem u takto levných smartphonů. O pohodlné úhlopříčce 3,5“ už pak řeč byla.
První várka kusů první generace Bladu měla dokonce OLED displej, a kdo s koupí nezaváhal, může si spokojeně chrochtat. Škoda, že stejná situace nepřišla i s druhou generací smartphonu Blade. To by určitě opět došlu na honbu za touto novinkou.
TFT displej Bladu II se řadí do průměru. Jeho barevné podání je věrné a čitelnost uvnitř budov poměrně dobrá. Pozorovací úhly ale stejně jako u jiných TFT displejů nejsou moc velké, a tak pokud se nedíváte na displej kolmo, ztrácí kvalitu zobrazení. Na přímých letních paprscích slunce je pak situace nejhorší, ať už se díváte jakkoliv. Ani maximální hodnota jasu nestačí a na místě tak mohou být problémy vše z displeji přečíst. Musím ale jedním dechem doplnit, že pro smartphone za 4 tisíce korun to není žádný prohřešek.
Na ovládání displeje a jeho reakce si nemohu stěžovat. To se výrobci povedlo. Ale lehký nesoulad jsem spatřil v použití mechanických kláves pod displejem. Ovládat telefon dotykově a při návratu na domovskou obrazovku, kroku zpět či vyvolání nabídky, vždy muset zmáčknout mechanickou klávesu, působí nekonzistentním dojmem. Použití senzorových kláves, alespoň postranních, by bylo logičtější.
Operační systém Android 2.3 vhodně ochucený
Hnacím motorem smartphonu ZTE Blade II je jednojádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A s grafikou Adreno 200. To je oproti předchůdci vítané zlepšení, alespoň co se procesoru týče (předchůdce má 600 MHz procesor), grafika zůstala stejná. Velikost opěrační paměti se také nezměnila, ale nebyla ani potřeba, 512 MB RAM je zcela dostatečných. A ke zkompletování hardwarové výbavy, výrobce použil 1 GB vnitřní paměť (pro uživatele je však dostupných jen kolem 70 MB, jak ukazuje systém) a slot pro microSD karty, které rozšíří paměť až o 32 GB. Kartu je však třeba dokoupit.
Při běžném používání je silnější procesor znát, prostředí je dostatečně plynulé a rychlé. A to není u telefonů této cenové kategorie běžným jevem. Výrobce dokázal dobře optimalizovat operační systém Android ve verzi 2.3 Gingerbread včetně svojí nadstavby. Ta přidává některá vylepšení. Jako první si všimneme způsobu odemykání. Místo nějakého posuvného gesta je potřeba přidržet prst na zámku, než takovým magickým efektem proběhnou modré paprsky kolem zámku a poté už dojde k odemčení. Zajímavý a jistě neotřelý způsob odemykání.
Na úvodních obrazovkách, kterých můžeme mít libovolný počet (max. 9), se toho moc oproti čistému Androidu nezměnilo. Prakticky ZTE přidalo jen své speciální widgety: hudba, kalendář, kontakty a záložky. Graficky je prostředí pěkně vyvedené, ikonky na ploše i v menu mají stejné orámování a lehký barevný nádech pozadí podle toho, jaká barva se na ikonce nejvíce vyskytuje. V menu jsou ikonky na obrazovkách v matici 4×4, mezi kterými se prochází horizontálně. Spodní část se čtyřmi ikonkami zůstává napevno v menu i na úvodních plochách s widgety.
Velkou pochvalu si u ZTE zaslouží za rozbalovací horní lištu, do které přidali ikonky pro rychlé ovládání dat (Wi-Fi, mobilní data, Bluetooth), GPS, překlápení displeje, vyzváněcí režimy, synchronizace a jasu. Je jich tolik, že se mezi nimi musí dokonce posunout zleva doprava, podobně jako na top smartphonu Samsung Galaxy S III. Provedení u ZTE Blade II je ale paradoxně lepší. Nemusíte totiž pokaždé čekat, než se ikonky posunou v rámci speciálního grafického efektu zprava doleva, a navíc, telefon si pamatuje, na kterých místech jste byli posledně a stejnou podobu zobrazených ikonek pak opět otevře. To značně urychluje práci.
Z dalších vylepšení v telefonu narazíme na správce spuštěných aplikací. Stačí dlouze přidržet klávesu domů a přes zkratku pod posledně spuštěnými aplikacemi se přepnout do správce úloh. V něm pak můžeme ukončovat jednu aplikace po druhé, případně „zničit vše“, jak vtipně, ale trevně, výrobce píše v možnostech. A tím se dostávám k další věci. Počeštění. Blade II má sice prostředí v češtině, ale ne celé. Občas narazíme na některé nepřeložené textové řetězce, jako například v aplikaci pro aktualizaci softwaru.
Už v únoru, kdy jsme si smartphone ZTE Blade II poprvé vyzkoušeli na barcelonském kongresu MWC 2012, měl telefon v sobě Android ve verzi 2.3 Gingerbread. Na propagačních letáčcích a materiálech se ale výrobce dušoval, že telefon bude mít při zahájení prodeje nejnovější Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Uběhly ale 4 měsíce, telefon je nějakou tu dobu v prodeji, a stále tu nejnovější Android není. Škoda. Snad to výrobce co nejdříve dožene a uživatelé nebudou odkázáni na neoficiální cestu upgradu, jako v případu Bladu I, pro který už mimochodem neoficiální ROM Androidu 4.0 vyšla.
Telefonování a zprávy: Android jako vystřižený
Po stránce telefonování a zpráv jde o Android, který nemá moc čím překvapit. Kontakty se dají ukládat do paměti telefonu nebo na Google účet. Pro vytáčení kontaktů lze rychle naklikat na alfanumerické klávesnici jen písmena v pořadí, ve kterém je mají ve jménech, popřípadě vybrat kontakty z kompletního seznamu. V tom se můžeme šikovně pohybovat pomocí postranní lišty s písmeny abecedy. Ke každému kontaktu se dá přidat obrázek, speciální vyzváněcí tón, adresa, přezdívka, webové stránky a mnoho dalších údajů.
Vyzváněcí profily jsou v Bladu II opět tradiční tři: hlasitý, tichý a vibrační režim. Pomocí kláves pro redukci hlasitosti se lze mezi nimi rychle přepínat podle aktuální potřeby. Zprávy najdeme zobrazení ve formě konverzací. Samotný editor pak přináší hodně možností. Využít můžeme vedle klasické QWERTY klávesnice Android pro režim na výšku a šířku displeje i vstup TouchPal, který zvládá psaní tzv. tahy po písmenech, podobně jako technologie swype. Během psaní telefon neustále ukazuje zbývající počet znaků a počet zpráv, ve kterých bude text odeslán. Jednoduché a šikovné.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: hned 2 hudební přehrávače
U ZTE nejsou žádní troškaři a pro ZTE Blade II připravili hned dvojici hudebních přehrávačů. Prvním je přehrávač z klasického Androidu 2.3 Gingerbread, druhým pak novější verze pro Android 4.0. Obě verze přehrávače přehrají audio formáty AAC, ACC+, AMR, MP3, MIDI, Ogg Vorbis a PCM/WAV. Umí třídit skladby do sekcí dle interpretů, alb, skladeb a playlistů. Zároveň ale oba postrádají ekvalizér.
Vedle přehrávače je k dispozici i FM rádio, ovšem bez RDS funkce. Silným nástrojem se pak ZTE Blade II jeví na poli přehrávání videí. Předinstalovaný přehrávač zvládá sice jen základní formáty 3GPP, H263 a MP4, a navíc neumí přehrát titulky, ale po doinstalování například bezplatného MX playeru z Google Play obchodu přehrajeme s telefonem prakticky většinu videí, a to včetně titulků s českou diakritikou. Blade II za 4 tisíce korun tak může velmi dobře posloužit i jako video přehrávač vašich oblíbených seriálů a filmů do kapsy.
Jako každý jiný Android přináší i plnohodnotnou GPS navigaci v aplikaci Google Mapy. Mapy fungují online, tedy neustále se do telefonu stahují, popřípadě si je před cestou zejména do zahraničí můžete stáhnout do vnitřní paměti telefonu, pak ale nefunguje plnohodnotná navigace s hlasovými pokyny. Pokud ale budete online připojeni k internetu, máte v ruce silnou zbraň a s navigací od Googlu se určitě jen tak neztratíte.
Bonusové aplikace: přeci jen se nějaké najdou
Moc jich v telefonu nenajdeme, ale přeci jenom tu některé jsou. Výrobce ZTE Blade II vybavil aplikací Backup & restore pro zazálohování kontaktů, SMS zpráv, událostí v kalendáři a MMS zpráv s možností následné obnovi. Další podpůrnou aplikací je Software update, která neustále hlídá, co v telefonu se dá aktualizovat. A jako poslední z aplikací, o který nebude v jiných kapitolách řeč, je Prohlížeč souborů. Kdyby tak měl každý Android už v základu podobnou aplikaci.
Fotoaparát a kamera: 5 mega, autofocus i blesk!
Je neskutečné, jak někteří výrobci v levnějších telefonech ořezávají některé funkce, aby co nejvíce ušetřili. Může se jim to ale vymstít, pokud se pak konkurence ke stejnému šetření neodhodlá. Příkladem je ZTE Blade II, který i přes nízkou cenu 4 tisíce korun disponuje 5 Mpx fotoaparátem (rozlišení 2592 x 1944 px), autofocusem a dokonce i LED bleskem.
A ZTE šlo na to chytře ještě dál. Postrádá telefon mechanickou spoušť fotoaparátu? Nevadí. Snímky u Bladu II totiž můžeme fotit pomocí tlačítka pro ovládání hlasitosti, která jsou šikovně umístěná na pravém boku, takže při držení telefonu v režimu pro focení je máme vlevo nahoře, krásně v místě pro levý ukazováček.
Jediné, co se dá fotoaparátu vytknout, je absence touchfocusu, čili ostředí dotykem na obrazovce. Musíte vždy stisknout spoušť, v případě té softwarové na displeji telefon nejprve zaostří a až když z ní sundáte prst, tak pořídí snímek. Při focení přes klávesu hlasitosti takto fotit nelze, jakmile jednou klávesu stisknete, telefon začne fotit a už není cesty zpět. Prakticky jsem tedy raději fotil přes softwarovou klávesu, a když jsem nebyl se zaostřením spokojen, jednoduše jsem posunul prst ze spouště doleva a snímek jsem nepořídil.
Vylepšení doznal nejen fotoaparát, když ze 3,2 Mpx povýšil na 5 Mpx, ale také kamera. Blade II tak nyní umí nahrávat video ve VGA rozlišení s 30 snímky za sekundu, u předchůdce to bylo jen CIF (352 x 288 px s 15 snímky za sekundu). Kvalita je asi tak stejná, jako v případě pořízení fotek. To znamená, že fotoaparát občas přepaluje barvy, zejména u bílé je to vidět, dále nemá smysl pro detail, jinými slovy některé detaily telefon nezachytí a dochází ke splývání některých částí scény.
Zkušební fotografie – ZTE Blade II:
Exteriér za pěkného slunečného počasí a ukázka makra
Snímek bez blesku a s bleskem, na poslední fotce pak makro v podobě zachyceného textu
Organizační a datové funkce: kvalita opět telefonu sluší
Výbavy Bladu po stránce organizace a datových funkcí je i u druhé generace tohoto telefonu něco, co musíme vychválit. Ze základních aplikací pro organizaci života je připraven kalendář, budík, kalkulačka, diktafon, poznámky a stopky. Chybí jen časovač, ale ten si můžeme v případě nutnosti stáhnout z obchodu Google Play. Výrobce dodává navíc aplikaci Docs To Go jakožto prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF, ovšem jen ve zkušební verzi, která nepovolí vytvářet a editovat soubory. Plná verze Docs To Go je k zakoupení za 300 korun na Google Play.
Z datových funkcí výrobce opět neopomenul mobilní data GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s) a bezdrátové a populární Wi-Fi (standardy b/g/n). Pro brouzdání na internetu tak máme velmi dobrý základ, zvláště pak na telefon cenové kategorie 4 tisíce korun. Internetový prohlížeč v Bladu II je postavený na jádře WebKit a po bezplatném doinstalování Flash 10.3 z obchodu Google Play je více, než dobrý. Zvládne většinu obsahu ve flashi.
Jinak je samozřejmostí používání multitouch gest pro zoomování stránek nebo možnost mít otevřených více záložek. Pochválit u něj musím i to, že formátuje text do odstavců podle toho, jak zoomujete stránku. Pro zkompletování ještě nutno dodat, že Blade II přináší funkci Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního připojení k internetu přes Wi-Fi, dále Bluetooth 2.1 a USB 2.0.
Závěr recenze smartphonu ZTE Blade II
Jaký je tedy ZTE Blade II, když vše shrneme? Tak v první řadě musím říct, že výrobce s pvní generací smartphonu ZTE Blade zákazníky pořádně namlsal. Ještě když k tomu připočteme první kusy s OLED displejem. Za cenu pod 4 tisíce korun neměl Blade I před rokem konkurenci.
Druhá generace Bladu už ale tak „sladká“ není, díky čemuž si na ní určitě nepochutná tolikero lidí, jako v případě první generace. Některými maličkostmi výrobce nástupce trochu handicapoval, větším nedostatky však zůstávají stejné, jako u předchůdce, čili horší výdrž či špatná čitelnost displeje na slunci.
Na druhou stranu ale v hodně směrech ZTE novinku oproti předchůdci vylepšilo. Kdo by nechtěl lepší fotoaparát, novější verzi operačního systému Android s některými šikovnými vychytávkami či silnější procesor? A přednosti jako fotoaparát s autofocusem či kompaktní rozměry zůstaly.
To vše opět za cenu kolem 4 tisíc korun. Pokud hledáte levný smartphone a navíc třeba přecházíte z nedotykového telefonu, Blade II může být vhodným začátkem. Jeho poměr cena/výkon zůstává jako u předchůdce vysoko a může nejednoho zákazníka zlákat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.