Americký Apple zatím kategorii phabletů opomíjí. Čínský Apple už ale svůj první phablet má! Jmenuje se Xiaomi Redmi Note a za cenu zhruba 7 tisíc korun přináší přesně to, co se dá od něj čekat – obří displej, populární prostředí MIUI a kvalitní hardwarové parametry. A jaký je v praxi?
Dnešní doba si chtě nechtě žádá smartphony s velkými displeji. Kdo není troškař, představí rovnou zařízení nové kategorie zvané phablet. Přesná definice neexistuje, jde řekněme o smartphone s 5 a více palcovým displejem. A Xiaomi se k tomuto trendu přidává. Jako základ nového modelu Redmi Note posloužil na domácím trhu velmi populární loňský model Hongmi (Red Rice), či chcete-li letošní globální verze Redmi (1s). Je opět na úspěch zaděláno? Nebo naopak nestačí pouhé zvětšení displeje, baterie a ještě k tomu navýšení cenovky?
Rozměry | 154 x 79 x 9,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 199 g |
Funkce | dual SIM |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 720 x 1280 px (267 ppi) |
Procesor | 8-jádrový 1,7 GHz procesor Mediatek MT6589, grafika Mali-450MP4 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + nadstavba od výrobce |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, přední 5 Mpx kamerka |
Baterie | 3 200 mAh |
Obsah balení | USB adaptér + kabel |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2014 |
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu xiaomimobile.cz.
Jak rychle a levně vyrobit zařízení nové kategorie? V Číně si s designem hlavu většinou příliš nedělají a ani Xiaomi v tomto případě své designéry moc nezaměstnalo. Jako předloha slouží populární model Hongmi/Redmi. V Photoshopu stačilo jen natáhnout rozměry a voila – máme tady “zbrusu” nový model Redmi Note!
Telefon je ale skutečně obřím phabletem, který nebudete v jedné ruce jen tak ovládat. Ne pohodlně. Přispívá k tomu i vyšší hmotnost bezmála 200 gramů. A to už je v kapse, ale i v ruce sakra znát. Pro takové napsání zprávy nebo i surfování na internetu je vždy jistější raději telefon uchopit do obou rukou. A myslet je třeba také na větší kapsy, pokud nemáte, připočtěte k telefonu cenu i za nové oblečení.
Výhody většího phabletu a jeho displeje by dokázal vyjmenovat snad každý, kdo měl někdy podobně velké 5,5″ zařízení v ruce – větší displej se hodí na sledování videí, hraní her a celkové rozměry pak znamenají také větší baterii a možnou delší výdrž. U Redmi Note platí všechny tyto výhody. Právě velikost zařízení a displeje bude v první řadě rozhodující, zda vůbec budete o tomto telefonu uvažovat či nikoliv.
Za dílenské zpracování už si ale Xiaomi pochvalu nezaslouží. Na pohled i při držení telefonu v ruce – odjímatelný zadní kryt z laciného plastu se nepovedl. Hladký lesklý povrch klouže v ruce a navíc při velikostech phabletu to znamená dvojnásob potíží. A to není to nejhorší, ještě horší jsou zvuky, které jsem začal po pár dnech používání telefonu slyšet: praskání, skřípání, cvakání, vrzání, … Ne, zpracování prvního phabletu Redmi Note se výrobci opravdu nepovedlo, za žádné myslitelné konstelace. Nezachraňuje to ani cenovka dosahující zhruba 7 tisíc korun.
Kdo o Redmi Notu přemýšlí, bude klást velký důraz zřejmě na obří displej. Ten je alfou a omegou celého zařízení, tím, čím se odlišuje od ostatních modelů Xiaomi a konkurence. Výrobce použil IPS LCD displej o HD rozlišení, což na na 5,5″ úhlopříčce znamená velmi pěknou jemnost 267 ppi. V reálu mi přijde displej dostatečně jemný a vyzdvihnout musím zejména dobré barevné podání a pozorovací úhly. V cenové kategorii kolem 7 tisíc korun jde rozhodně o velmi dobrý displej, leč na venkovním světle stále hůře čitelný než bychom si v 21. století představovali. Paradoxně naopak zbytečně vysoké podsvícení má pak v noci, kdy se ani při nejnižším jasu nezbavíte “funkce”, kterou přezdívám “vypalování lidských očí”.
Použití HD zobrazovače mi přijde ideální vzhledem k potenciálu výdrže baterie. Platí, že čím vyšší rozlišení, tím nižší výdrž. Kdyby Xiaomi použilo jemnější displej, mohlo by to mít větší vliv na zkrácení výdrže baterie. Takhle dokáže s 3 200 mAh baterií zajistit život telefonu na více než jeden den náročnějšího provozu. A pokud se uskromníte, dosáhnete s phabletem i na dva dny, což je dnes více než slušné. Na druhou stranu, větší baterii budete dobíjet klidně celé dopoledne. Neměřil jsem nabití z 0 % na 100 %, ale pokud jsem měl mezi 10-30 %, trvalo plné dobití zhruba 3 hodiny!
Na prostředí jsem v prvních dnech pěl samou chválu. A zřejmě jsem to zakřikl. Xiaomi Redmi Note totiž není tak dokonale odladěný, jako jeho stájoví kolegové. A nejen odladěný, ale ani stabilní zatím stoprocentně není. Na vině je 8-jádrový procesor od Mediateku, který asi výrobci zabere nějakou dobu, než jej optimálně odladí jako ostatní modely. Stejně tak některé aplikace (např. Facebook) mohou zatím na tomto osmijádru padat, opět – dokud neuvolní aktualizaci – zde ale přímo vývojáři daných aplikací. Prozatím mi tedy přijde 8-jádro spíše na obtíž, než ku prospěchu.
Abych dokázal lépe poradit, zda brzy přijde od výrobce náprava, zamířil jsem do budoucnosti a stáhl nejnovější oficiální a hlavně globální verzi MIUI pro Redmi Note (V5, Sestavení 23 Stable). Výsledek ovšem moc potěšitelný není – přechody a animace stále nejsou ideální, plynulost a rychlost systému je stále třeba vylepšit. Setrvávají také stejné problémy, které jsem objevil už u oficiální nejnovější české verze MIUI. Zmíním je spíše jen v krátkosti, protože Xiaomi vydává opravy a vylepšení v podobě pravidelných aktualizacích každý pátek, takže je dost možné, že brzy problémy odstraní. V telefonu jsem nepochopitelně neměl propojené některé kontakty s telefonními čísly – například u zpráv některé kontakty měly uvedené jméno, jiné jen telefonní číslo a tvářily se, jako bych je neznal. Další problém byl s nemožností přijmout hovor. Telefonu se asi zkrátka nechtělo.
Pokud o Redmi Notu přemýšlíte, a nejen o něm, ale třeba i o jiném Xiaomi, určitě se vyplatí sledovat fórum MIUI a vědět přesně, které chyby ještě které verze mají a které jsou naopak s každou novou aktualizací opraveny. Pokud se o telefon nechcete starat a tyto záležitosti sledovat, nový model podle mě není pro vás. Jestli se ale naopak rádi zajímáte o to, co je nového a jak do telefonu dostat nové funkce, můžete být celkem spokojeni.
Příchod phabletu Xiaomi Redmi Note je dobře načasovaný. Fotoaparát totiž podává velmi dobré výsledky za slunečného letního dne a skvěle se hodí třeba i jako hudební přehrávač k vodě a na cesty. Přijít tak telefon v zimě, troufám si tvrdit, že s výslednými snímky by Note patřil do starého železa. Takhle dokáže o svých kvalitách přesvědčit. Snímky jsou při dobrém osvětlení ostré a barevně věrohodné. Nepřítelem číslo jedna je šum, který přichází až s horším světlem, během rána, pozdního odpoledne nebo večera, o noci ani nemluvě. Celkově ale není fotoaparát Redmi Notu taková tragédie, jak jsem se předem obával. Není však ani milým překvapením.
To hudební přehrávač rozhodně patří mezi ty nejlepší audio aplikace v dnešních smartphonech. Výstupní kvalita do reproduktoru je ještě spíše průměrná, ale při poslechu přes sluchátka a správného navolení nastavení u ekvalizéru docílíte skvělého audio zážitku z poslechu své oblíbené hudby, ať už je to playlist složený z popových, rockových nebo snad lidových skladeb. A pokud zrovna nemáte připojená sluchátka, můžete 3,5 mm Jack využít jinak – připojit miniaturní příslušenství MiKey, díky čemuž získáte ve slotu na Jack programovatelné nové tlačítko. Po stažení aplikace MiKey si sami vyberete, co se spustí nebo provede po jeho 1x, 2x či 3x stisknutí.
Pokud bych měl své pocity z Redmi Notu vyjádřit v závislosti na čase pomocí funkce, vím rozhodně, že by šlo o funkci klesající. První dojmy byly vesměs pozitivní, z prvního phabletu od Xiaomi jsem byl celkem nadšený. Jenže jak člověk používá telefon každý den, objevuje další a další nedostatky. Na co jsem si nemohl zvyknout a proč bych telefon rozhodně nedoporučoval koupit, je horší plastové tělo – konkrétně zadní kryt, který povrzává a v ruce klouže. S postupem času je to horší a horší a myslím si, že ani u telefonu za 7 tisíc korun by takové zpracování nemělo být. Respektive plast být může, ale nesmí vykazovat takové známky opotřebení hned první týden.
Nepřesvědčilo mě ani populární prostředí MIUI, které mám jinak obecně rád, ale v případě neodladěného 8-jádrového procesoru od Mediateku jsou dojmy z praxe používání negativní. Výrobce by tedy měl co nejdříve zapracovat na nedostatcích a napravit vše v nejbližších aktualizacích. Tím se dostávám k těm pozitivnějším dojmům – právě pravidelné aktualizace jsou důvodem, proč zvolit zařízení od Xiaomi, ať už právě tento phablet nebo jiný ze stájových kolegů. Tento čínský výrobce je přímo proslulý tím, jak se stará o své modely včetně těch starších.
Pokud po Redmi Notu pokukujete právě kvůli velkému displeji a prostředí MIUI, ale nechcete dělat kompromisy, kterých má zatím první phablet výrobce více než dost, podívejte se na vlajkovou loď Xiaomi Mi3. Vychází sice o asi 2 500 korun dráž, veškeré nevýhody však smazává a myslím si, že vám ve skvělém stavu vydrží déle, než plastově lacinější a zatím ne optimálně odladěný Redmi Note.
Možností je samozřejmě více, konkurence v podobě Nokia Lumia 1320 přináší pro změnu systém Windows Phone a může přijít k chuti někomu, kdo se o systém zas tolik nechce starat a stačí mu základní funkce či logika mobilního systému od Microsoftu. Nebo chystaná Xperia T3 od Sony – ta bude vzhledově se 7 mm tenkým tělem hodně velkým lákadlem přesně pro zákazníky, kteří hledají phablet s velkým displejem střední třídy. Pro Redmi Note bude Xperia T3 velkou konkurencí. Tak který z těchto telefonů, nebo snad ještě jiný, byste si vybrali?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký a kvalitní displej | plast v ruce povrzává a klouže |
aktualizace a podpora MIUI | vyšší hmotnost |
výdrž | prostředí není stoprocentně odladěné |
Americký Apple zatím kategorii phabletů opomíjí. Čínský Apple už ale svůj první phablet má! Jmenuje se Xiaomi Redmi Note a za cenu zhruba 7 tisíc korun přináší přesně to, co se dá od něj čekat – obří displej, populární prostředí MIUI a kvalitní hardwarové parametry. A jaký je v praxi?
Dnešní doba si chtě nechtě žádá smartphony s velkými displeji. Kdo není troškař, představí rovnou zařízení nové kategorie zvané phablet. Přesná definice neexistuje, jde řekněme o smartphone s 5 a více palcovým displejem. A Xiaomi se k tomuto trendu přidává. Jako základ nového modelu Redmi Note posloužil na domácím trhu velmi populární loňský model Hongmi (Red Rice), či chcete-li letošní globální verze Redmi (1s). Je opět na úspěch zaděláno? Nebo naopak nestačí pouhé zvětšení displeje, baterie a ještě k tomu navýšení cenovky?
Rozměry | 154 x 79 x 9,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 199 g |
Funkce | dual SIM |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 720 x 1280 px (267 ppi) |
Procesor | 8-jádrový 1,7 GHz procesor Mediatek MT6589, grafika Mali-450MP4 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + nadstavba od výrobce |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, přední 5 Mpx kamerka |
Baterie | 3 200 mAh |
Obsah balení | USB adaptér + kabel |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2014 |
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu xiaomimobile.cz.
Jak rychle a levně vyrobit zařízení nové kategorie? V Číně si s designem hlavu většinou příliš nedělají a ani Xiaomi v tomto případě své designéry moc nezaměstnalo. Jako předloha slouží populární model Hongmi/Redmi. V Photoshopu stačilo jen natáhnout rozměry a voila – máme tady “zbrusu” nový model Redmi Note!
Telefon je ale skutečně obřím phabletem, který nebudete v jedné ruce jen tak ovládat. Ne pohodlně. Přispívá k tomu i vyšší hmotnost bezmála 200 gramů. A to už je v kapse, ale i v ruce sakra znát. Pro takové napsání zprávy nebo i surfování na internetu je vždy jistější raději telefon uchopit do obou rukou. A myslet je třeba také na větší kapsy, pokud nemáte, připočtěte k telefonu cenu i za nové oblečení.
Výhody většího phabletu a jeho displeje by dokázal vyjmenovat snad každý, kdo měl někdy podobně velké 5,5″ zařízení v ruce – větší displej se hodí na sledování videí, hraní her a celkové rozměry pak znamenají také větší baterii a možnou delší výdrž. U Redmi Note platí všechny tyto výhody. Právě velikost zařízení a displeje bude v první řadě rozhodující, zda vůbec budete o tomto telefonu uvažovat či nikoliv.
Za dílenské zpracování už si ale Xiaomi pochvalu nezaslouží. Na pohled i při držení telefonu v ruce – odjímatelný zadní kryt z laciného plastu se nepovedl. Hladký lesklý povrch klouže v ruce a navíc při velikostech phabletu to znamená dvojnásob potíží. A to není to nejhorší, ještě horší jsou zvuky, které jsem začal po pár dnech používání telefonu slyšet: praskání, skřípání, cvakání, vrzání, … Ne, zpracování prvního phabletu Redmi Note se výrobci opravdu nepovedlo, za žádné myslitelné konstelace. Nezachraňuje to ani cenovka dosahující zhruba 7 tisíc korun.
Kdo o Redmi Notu přemýšlí, bude klást velký důraz zřejmě na obří displej. Ten je alfou a omegou celého zařízení, tím, čím se odlišuje od ostatních modelů Xiaomi a konkurence. Výrobce použil IPS LCD displej o HD rozlišení, což na na 5,5″ úhlopříčce znamená velmi pěknou jemnost 267 ppi. V reálu mi přijde displej dostatečně jemný a vyzdvihnout musím zejména dobré barevné podání a pozorovací úhly. V cenové kategorii kolem 7 tisíc korun jde rozhodně o velmi dobrý displej, leč na venkovním světle stále hůře čitelný než bychom si v 21. století představovali. Paradoxně naopak zbytečně vysoké podsvícení má pak v noci, kdy se ani při nejnižším jasu nezbavíte “funkce”, kterou přezdívám “vypalování lidských očí”.
Použití HD zobrazovače mi přijde ideální vzhledem k potenciálu výdrže baterie. Platí, že čím vyšší rozlišení, tím nižší výdrž. Kdyby Xiaomi použilo jemnější displej, mohlo by to mít větší vliv na zkrácení výdrže baterie. Takhle dokáže s 3 200 mAh baterií zajistit život telefonu na více než jeden den náročnějšího provozu. A pokud se uskromníte, dosáhnete s phabletem i na dva dny, což je dnes více než slušné. Na druhou stranu, větší baterii budete dobíjet klidně celé dopoledne. Neměřil jsem nabití z 0 % na 100 %, ale pokud jsem měl mezi 10-30 %, trvalo plné dobití zhruba 3 hodiny!
Na prostředí jsem v prvních dnech pěl samou chválu. A zřejmě jsem to zakřikl. Xiaomi Redmi Note totiž není tak dokonale odladěný, jako jeho stájoví kolegové. A nejen odladěný, ale ani stabilní zatím stoprocentně není. Na vině je 8-jádrový procesor od Mediateku, který asi výrobci zabere nějakou dobu, než jej optimálně odladí jako ostatní modely. Stejně tak některé aplikace (např. Facebook) mohou zatím na tomto osmijádru padat, opět – dokud neuvolní aktualizaci – zde ale přímo vývojáři daných aplikací. Prozatím mi tedy přijde 8-jádro spíše na obtíž, než ku prospěchu.
Abych dokázal lépe poradit, zda brzy přijde od výrobce náprava, zamířil jsem do budoucnosti a stáhl nejnovější oficiální a hlavně globální verzi MIUI pro Redmi Note (V5, Sestavení 23 Stable). Výsledek ovšem moc potěšitelný není – přechody a animace stále nejsou ideální, plynulost a rychlost systému je stále třeba vylepšit. Setrvávají také stejné problémy, které jsem objevil už u oficiální nejnovější české verze MIUI. Zmíním je spíše jen v krátkosti, protože Xiaomi vydává opravy a vylepšení v podobě pravidelných aktualizacích každý pátek, takže je dost možné, že brzy problémy odstraní. V telefonu jsem nepochopitelně neměl propojené některé kontakty s telefonními čísly – například u zpráv některé kontakty měly uvedené jméno, jiné jen telefonní číslo a tvářily se, jako bych je neznal. Další problém byl s nemožností přijmout hovor. Telefonu se asi zkrátka nechtělo.
Pokud o Redmi Notu přemýšlíte, a nejen o něm, ale třeba i o jiném Xiaomi, určitě se vyplatí sledovat fórum MIUI a vědět přesně, které chyby ještě které verze mají a které jsou naopak s každou novou aktualizací opraveny. Pokud se o telefon nechcete starat a tyto záležitosti sledovat, nový model podle mě není pro vás. Jestli se ale naopak rádi zajímáte o to, co je nového a jak do telefonu dostat nové funkce, můžete být celkem spokojeni.
Příchod phabletu Xiaomi Redmi Note je dobře načasovaný. Fotoaparát totiž podává velmi dobré výsledky za slunečného letního dne a skvěle se hodí třeba i jako hudební přehrávač k vodě a na cesty. Přijít tak telefon v zimě, troufám si tvrdit, že s výslednými snímky by Note patřil do starého železa. Takhle dokáže o svých kvalitách přesvědčit. Snímky jsou při dobrém osvětlení ostré a barevně věrohodné. Nepřítelem číslo jedna je šum, který přichází až s horším světlem, během rána, pozdního odpoledne nebo večera, o noci ani nemluvě. Celkově ale není fotoaparát Redmi Notu taková tragédie, jak jsem se předem obával. Není však ani milým překvapením.
To hudební přehrávač rozhodně patří mezi ty nejlepší audio aplikace v dnešních smartphonech. Výstupní kvalita do reproduktoru je ještě spíše průměrná, ale při poslechu přes sluchátka a správného navolení nastavení u ekvalizéru docílíte skvělého audio zážitku z poslechu své oblíbené hudby, ať už je to playlist složený z popových, rockových nebo snad lidových skladeb. A pokud zrovna nemáte připojená sluchátka, můžete 3,5 mm Jack využít jinak – připojit miniaturní příslušenství MiKey, díky čemuž získáte ve slotu na Jack programovatelné nové tlačítko. Po stažení aplikace MiKey si sami vyberete, co se spustí nebo provede po jeho 1x, 2x či 3x stisknutí.
Pokud bych měl své pocity z Redmi Notu vyjádřit v závislosti na čase pomocí funkce, vím rozhodně, že by šlo o funkci klesající. První dojmy byly vesměs pozitivní, z prvního phabletu od Xiaomi jsem byl celkem nadšený. Jenže jak člověk používá telefon každý den, objevuje další a další nedostatky. Na co jsem si nemohl zvyknout a proč bych telefon rozhodně nedoporučoval koupit, je horší plastové tělo – konkrétně zadní kryt, který povrzává a v ruce klouže. S postupem času je to horší a horší a myslím si, že ani u telefonu za 7 tisíc korun by takové zpracování nemělo být. Respektive plast být může, ale nesmí vykazovat takové známky opotřebení hned první týden.
Nepřesvědčilo mě ani populární prostředí MIUI, které mám jinak obecně rád, ale v případě neodladěného 8-jádrového procesoru od Mediateku jsou dojmy z praxe používání negativní. Výrobce by tedy měl co nejdříve zapracovat na nedostatcích a napravit vše v nejbližších aktualizacích. Tím se dostávám k těm pozitivnějším dojmům – právě pravidelné aktualizace jsou důvodem, proč zvolit zařízení od Xiaomi, ať už právě tento phablet nebo jiný ze stájových kolegů. Tento čínský výrobce je přímo proslulý tím, jak se stará o své modely včetně těch starších.
Pokud po Redmi Notu pokukujete právě kvůli velkému displeji a prostředí MIUI, ale nechcete dělat kompromisy, kterých má zatím první phablet výrobce více než dost, podívejte se na vlajkovou loď Xiaomi Mi3. Vychází sice o asi 2 500 korun dráž, veškeré nevýhody však smazává a myslím si, že vám ve skvělém stavu vydrží déle, než plastově lacinější a zatím ne optimálně odladěný Redmi Note.
Možností je samozřejmě více, konkurence v podobě Nokia Lumia 1320 přináší pro změnu systém Windows Phone a může přijít k chuti někomu, kdo se o systém zas tolik nechce starat a stačí mu základní funkce či logika mobilního systému od Microsoftu. Nebo chystaná Xperia T3 od Sony – ta bude vzhledově se 7 mm tenkým tělem hodně velkým lákadlem přesně pro zákazníky, kteří hledají phablet s velkým displejem střední třídy. Pro Redmi Note bude Xperia T3 velkou konkurencí. Tak který z těchto telefonů, nebo snad ještě jiný, byste si vybrali?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký a kvalitní displej | plast v ruce povrzává a klouže |
aktualizace a podpora MIUI | vyšší hmotnost |
výdrž | prostředí není stoprocentně odladěné |