Recenze Samsung Galaxy S5: Jakou cenu má evoluce?

Pátá generace série Galaxy S5 se na trhu objevila dříve než jsme byli u Samsungu zvyklí. Jedná se stále o zcela špičkový mobilní telefon, u kterého se více než kdy jindy projevuje heslo “pomalu, ale jistě”. Tak by se dala nazvat evoluce, kterou Samsung zvolil. V dnešní recenzi se podíváme, co nejnovější generace S série přináší.

U recenze na Samsung Galaxy S4 jsem napsal následující: “Má opravdu vysokou cenu, má vysoké ambice, má spousty funkcí, má brutální výkon, má špičkový displej, má výborný fotoaparát…”. Z tohoto pohledu je novinka Galaxy S5 vším, jenom ne očekávanou revolucí. Některé prvky jí zůstali, jiné jí chybí a něco málo přibylo. Jak to tedy vlastně je?

Základní parametry: Samsung Galaxy S5

Rozměry 142 x 73 x 8,1 mm
Hmotnost 145 g
Displej Super AMOLED, úhlopříčka 5,1“, Full HD rozlišení 1920 x 1080 px (432 ppi)
Procesor a paměť 4-jádrový 2,5 GHz Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC), grafika Adreno 330
2 GB RAM, paměť 16/32 GB + microSD karty (až 128 GB)
Operační systém Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, nahrávání 4K videa 30 fps, HD slow-motion video 120 fps
Baterie 2 800 mAh
Obsah balení USB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost ?, jaro 2014

Design a zpracování: Na jedničku to stále není

Designem si Samsung u modelu Galaxy S5 vysloužil při uvedení několik vtípků, které se opírali o jeho zpracování zadní části mobilu. Nicméně, jedním dechem je nutné dodat, že nejenom plastové zpracování telefonu vidím při jeho cenovce jako neadekvátní. O tom ale za chvíli. Co se totiž nelíbí jednomu, může se líbit druhému. Každý máme jiné požadavky a nároky. A vyčítat Samsungu téměř stejný design přední strany vůči předchozímu Galaxy S4? Podívejte se na iPhony nebo Xperie řady Z od Sony. Každý výrobce má svůj design a vždy se ho po nějakou dobu drží jako čert kopyta.

Jak jsem již napsal, po stránce designu je z přední strany Galaxy S5 velmi podobný Galaxy S4 (a ten Galaxy S3). Víceméně je zde odlišnost pouze u reproduktoru, který je sice stejný svým zpracováním, ale již není výrazně stříbrný jako u předchozí generace, ale naopak splývá s černým okolím. Pokud se rozsvítí senzorové klávesy pod displejem, stále najdeme, vůči Androidu atypicky, na pravé straně šipku zpět. Na levé ale již chybí klávesa pro vyvolání kontextového menu, ale nachází se zde klávesa pro vyvolání multitaskingu. Schovaná informační LED dioda nad displejem by jistě mohla svítit o něco intenzivněji, ve dne je relativně snáze přehlédnutelná, na druhou stranu neosvětluje v noci ložnici.

Zpracování boků telefonu je spíše podobné Galaxy Note 3 s jeho linkami, než předchozí S4, nicméně to není na škodu věci. Pravý bok nese klávesu pro probuzení mobilu, která je umístěna opravdu výborně. Skvěle se na ní dosáhne a její stisk je jistý, byť je hmatově hůře rozeznatelná. Naopak, dává o sobě vědět hlasitým cvakáním, které už tolik příjemné není. Obzvlášť to vynikne při porovnání s jinými top modely.

Levý bok nese, tradičně u Samsungu, kolébku hlasitosti. U menších mobilů mi takovéto umístění nijak nevadí, naopak. Nicméně u Galaxy S5 je kolébka absolutně mimo dosah palce či prstů, bez ohledu na to, jestli držíte mobil v levé či pravé ruce. Pro její stisk jsou potřeba obě ruce, případně je nutné mobil v ruce nebezpečně posouvat, abyste na kolébku dosáhli. Taktéž  jde hůře nahmatat a dost často se mi stávalo, že jsem si nebyl stiskem jistý.

Spodní strana nese kromě mikrofonu taktéž konektor pro dobíjení, který je plně kompatibilní s microUSB a navíc je zaslepen voděodolnou krytkou. Krytka se snímá i vrací na místo docela dobře, leč stoprocentní to není a občas budete muset, hlavně při zaslepení konektoru, trošku bojovat. Možná se jedná o detail, ale krytka mi přišla nevzhledná. Absolutně nekoresponduje s designem mobilního telefonu, jako kdyby jí Samsung k mobilu přidával na poslední chvíli. Svůj účel ale plní dobře. Horní hrana nese mikrofon potlačující šum, infračervený port na ovládání domácích spotřebičů a vodotěsnou zdířku pro připojení sluchátek.

Zajímavější jsou ale rozhodně záda mobilu. Když vynechám rozporuplný design, který se někomu líbí a jinému ne, musím pochválit použitý materiál. Je velmi příjemný na dotek a mobil se díky zádům velmi dobře a jistě drží v ruce. Záda jsou totiž měkčená a velmi špatně kloužou. Na zadní straně najdeme samozřejmě čočku fotoaparátu a oproti jiným smartphonům navíc měřič srdečního tepu. Dále už pouze nápis Samsung a výdech hlasitého reproduktoru.

Co se mi ale na zpracování nelíbilo je mírně vrzající konstrukce. Mohou za to právě ona plastová záda a pokud mobil trošku silněji stisknete, ozve se slabé, ale nepříjemné zavrzání. Plastový povrch zad se jednoduše mírně prohýbá, vložit papírek pod záda, jako ve své době pod baterii u Nokie 5110, jsem si netroufl. Mohla by vzniknout drobná mezera pod těsnící gumičku a problém by byl na světě. Na boku telefonu jsem si též všiml malé nepřiléhavosti plastových zad ke konstrukci a byť je to drobnost, jelikož těsnící gumička je dále od okraje, na pocitu skvělé konstrukce mobilu, který je navíc vodotěsný, to nijak nepřidá. Ba naopak.

Výdrž baterie: 2 dny nejsou problém

Samsung u modelu Galaxy S5 přichází s baterií o kapacitě 2 800 mAh, což je o 200 mAh více než měl model Galaxy S4. Pokud nebudete mobilní telefon příliš vytěžovat, nebude problém výdrž atakující dva dny. I přes vyšší zátěž jsem se domů kolikrát večer vracel s kapacitou baterie kolem 40 procent, což je velmi dobré. Vyšší zátěž u mě totiž znamená permanentní online stav, komunikace přes sociální sítě, celodenní používání Hangoutů, poslech hudby, nesčetně hovorů apod. Z tohoto pohledu se projevuje použití procesoru Snapdragon 801 pozitivně. 801 totiž oproti starší 800 nepřináší ani tak zvýšení výkonu, jako spíše lepší energetickou správu.

Z tohoto pohledu se dá říct, že Galaxy S5 se staví na vrchol top mobilů současnosti s ohledem na výdrž baterie. Přesto si dovolím tvrdit, že v tomto směru zůstává LG G2 stále nepřekonané.

Displej a ovládání: Tradiční displej a překvapivé režimy

Galaxy S5 i přes spekulace, že přinese displej s ultra vysokým rozlišením, přichází s klasickým Full HD displejem. Z jednoho pohledu se sice Samsung drží klasiky, stejně jako konkurenti, nicméně čínská produkce již vyrábí mobily s vyšším QHD rozlišením a G3 od LG je za dveřmi. A rozhodně se nebude chtít před Galaxy S5 sklonit, LG má naopak plány opačné a minimálně u displeje toho dosáhne.

Rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů, nám na úhlopříčce 5,1″ produkuje hustotu 432 ppi, což je velice dobrá hodnota. Samsung displej vyrobil tradičně pomocí technologie Super AMOLED a displej chrání sklíčkem Gorilla Glass 3.

Barevné podání je u Samsungu Galaxy S5 syté a se špičkovými pozorovacími úhly, kdy ani velmi ostrý úhel s barvou a její sytostí nijak nehne. Z tohoto pohledu jsou displeje Super AMOLED fantastické. Pokud by někomu vadila přílišná sytost barev, je možné v nastavení měnit režim displeje včetně automatiky, která dokáže barvy přizpůsobovat aktuálnímu zobrazení. Tyto automatické korekce nicméně fungují pouze v několika málo aplikacích. Čitelnost pod umělým osvětlením je špičková, na sluníčku je samozřejmě horší, nicméně, stále většinou lepší jak u konkurence. V přímém porovnání na slunci je například vůči Xperii Z2 čitelnost na Galaxy S5 znatelně lepší.

Ovládání se proti předchozímu modelu mírně liší. Galaxy S5 totiž poprvé nemá vedle hardwarové klávesy senzor pro vyvolání kontextového menu, ale je zde klávesa pro vyvolání multitaskingu, která při dlouhém podržení  vyvolá nastavení domovské obrazovky. Kontextové menu se tak přesunulo pod tři tečky na displeji stejně jako má čistý Android, což vnímám pozitivně. Jedna z odlišností Samsungu tak vzala za své a lidé při přechodu mezi značkami budou mít méně problémů s odlišnostmi.

 

Prostředí u Galaxy S5 asi nikoho nepřekvapí. TouchWiz. Samsung se této nadstavby drží co to jde a pokud někdy uvidím klasický Samsung bez TouchWiz, asi zamrzne peklo. Nepočítaje samozřejmě mobily z edice Google. I když tedy v Galaxy S5 najdeme stejnou nadstavbu jako v předchozích modelech, zcela identická není.

TouchWiz je totiž v Galaxy S5 inovován a na první pohled to poznáte podle plochých ikon na ploše, v menu aplikací a u kulatých ikon v notifikační liště. Není to ale jediná změna, jak si povíme dále.

 

Optimalizace u nové verze TouchWiz je dále než u té předchozí a tak je Galaxy S5 opravdu rychlejší v reakcích na uživatele než předchozí S4. Nicméně, konkurence je stále dále. Na YouTube se objevilo dost videí dokazující, že například proti Nexusu 5 je Galaxy S5 v reakcích stále pomalejší. Toto je ostuda Samsungu, kritika na jeho TouchWiz se snáší ze strany uživatelů již delší dobu a nic se na tom stále nemění. Na druhou stranu, za celou dobu testování mi nespadla jediná aplikace a mobil se choval opravdu příkladně.

 

Tam, kde Samsung Galaxy S5 ztrácí v rychlosti, tam získává v možnostech uživatelského nastavení. Který jiný výrobce vám nabízí několik druhů zobrazení samotného prostředí? Zde je například dostupný tzv. Snadný režim, který po aktivaci zvětší ikony, jejich popisy a to včetně popisků v aplikacích typu Kalendář apod. Zcela na rovinu, toto se mi na Samsungu velmi líbilo už u Galaxy S4 a musím to pochválit i zde. Ne každý má dobrý zrak a toto nastavení opravdu pomáhá.

Dostupný, po stažení 66,5 MB aplikace z menu widgetů, je taktéž Dětský režim, který je chráněn heslem, aby se z něj nemohlo dítě dostat. Vy tak máte jistotu, že vaše data jsou v bezpečí. Režim je zcela přizpůsobený dětem a tak zmizí spousty funkcí, jako je například notifikační lišta, přestane fungovat klávesa pod displejem pro návrat na plochu, nefunguje multitasking a další. Jako rodič tak můžete dětem určovat, které aplikace jsou jim dostupné, můžete sledovat jaké aplikace si dítě pouštělo a jak dlouho je používalo. Toto slouží skvěle k přehledu co vlastně dítě s mobilem dělá.

Kromě povolených aplikací můžete taktéž povolit jednotlivé složky z vašich fotografií či videí, které dítě uvidí. Lze tedy dítěti dát přístup do složky s rodinnými fotografiemi, ale nikam jinam. Případně lze fotografie, či videa, jednotlivě vybrat z různých adresářů. Dítě má k dispozici vlastní aplikaci fotoaparátu, možnost si malovat, vybarvovat předefinované obrázky, nahrávat vlastní zvuky, které mu poté mohou přehrávat různé zvířátka, každé samozřejmě jinak, apod. Samsung dokonce vytvořil speciální verzi obchodu, kde najdete pouze dětské aplikace, které poté můžete přidávat právě do tohoto režimu.

Jako třešnička na dortu je možnost dítěti nastavit časový limit, jak dlouho může každý den v dětském režimu být. Čas se jasně odpočítává nad hlavou krokodýla, kterému může dítě oblékat různé oblečky či boty a čepice, a jakmile tento limit vyprší, krokodýl dítě nikam jinam nepustí a jediná možnost je zadání rodičovského kódů. Za sebe musím říct, že tento režim se velmi povedl a může nejednoho rodiče přesvědčit k nákupu. Konkurence totiž takto propracovaný dětský koutek u svých mobilů nenabízí vůbec.

 

Kromě dětského režimu je zde ještě Režim blokování, kde si můžete nastavit, které upozornění a kdy bude blokováno. Lze si tak vytvořit profil, kdy například od 21:00 hodin do 06:00 následující den budou blokovány pouze příchozí hovory, ale upozornění na zprávy či Hangouty vám zůstane. Z tohoto pravidla lze vyjmout například vaše oblíbené kontakty, či jednotlivě vybrané osoby z vašeho seznamu. Mobil poté bude blokovat vše ostatní, ale například vaší rodinu ne. Tato filtrace hovorů, kterou zvládaly mobily před deseti lety zcela běžně, na dnešních smartphonech uživatelům dost chybí a Samsung jí přes Režim blokování přináší zpět, za což si opět zaslouží pochvalu.

Soukromý režim umožňuje místní obsah kopírovat do vlastní soukromé složky, do které se dostanete opět pouze přes soukromý režim. Ten můžete chránit heslem, či třeba otiskem prstu. Ideální způsob, jak zamezit ostatním lidem, kteří používají mobil s vámi, aby se dostali k obsahu, který považujete za přísně soukromý.

 

Jak soukromý režim, tak režim blokování, jsou pouze povolené nadstavby nad samotným prostředím a hlídají jim svěřené úkoly. Jinak je tomu u režimu  Tísňový režim a Ultra úsporný režim. Oba tyto módy nahradí celý TouchWiz černobílou obrazovkou s pár zástupci na důležité aplikace a oba režimy se snaží maximálně šetřit baterii, bez ohledu na ostatní aplikace.

Tísňový režim navíc umožňuje zvolit několik primárních kontaktů, kterým můžete kdykoli jedním stiskem ikony odeslat svojí aktuální polohu s žádostí o pomoc. Samsung jde ale ještě dále. Pokud si aktivujte Tísňový režim plnohodnotně, rychlým trojitým stiskem klávesy pro probuzení vašeho smartphonu udělá Galaxy S5 okamžitou fotografii jak přední, tak zadní kamerou, nahraje 5 vteřin zvuku, zjistí aktuální polohu a všechny tyto informace odešle na všechny zvolené primární kontakty.

Ve výsledku si tak z Galaxy S5 uděláte příruční svítilnu, jelikož nechybí samozřejmě ikona aktivace LED diody, jednoduchou mapu a obyčejný telefon schopný telefonovat a psát SMS zprávy. Nic jiného v Tísňovém režimu dělat nejde. Vlastně je tu ještě jedna funkce, a tou je Hlasité upozornění. Pokud jej aktivujte, mobil ze sebe vydá vše aby na sebe upozornil. Tedy opravdu nahlas doslova řve nepříjemným tónem. A já se nemohu zbavit dojmu, že Samsung za oba tyto režimy zaslouží opět pochvalu. Na výletě do hor je totiž daleko důležitější schopnost být nalezen, mít baterii či mít svítilnu, než mít 16 milionu barev na displeji a pauznuté Clash of Clans.

Všemi režimy si u mě Samsung udělal obrovské plus. Zabavíte děti beze strachu o data, půjčíte mobil bez ohledu na to, co v něm máte uložené, nestaráte se o noční rušení, či víte, že v nouzi vám baterie vydrží opravdu spousty dní. Přiznám se na rovinu, že mi TouchWiz svojí nabobtnalostí moc nevoní, tímhle ale Samsung získává spousty kladných bodů a z těchto kroků by si měli konkurenční výrobci vzít příklad. Mobil se totiž kromě báječné multimediální mašinky může stát nástrojem záchrany a Samsung tuto skutečnost evidentně bere zcela vážně.

Telefon v praxi

V praxi se u každého mobilu projeví jeho silné i slabé stránky věci a i když je Galaxy S5 mobilem ucházejícím se o trůn současných smartphonů, ani jemu se nevyhnuly chyby.

Pokud si aktivujete odemčení pomocí otisku prstů, bude tato funkce jednou z vašich nejpoužívanějších. Problém nastane v momentě, pokud jste někdy viděli někoho s iPhonem 5S, který má odemykání pomocí otisku prstů též. Mezi Galaxy S5 a iPhone 5s je totiž v tomto směru jeden zcela zásadní rozdíl. Na domovskou klávesu u iPhonu lze naskenovaný prst přiložit téměř jakkoli a dojde k odemčení mobilu. Je jedno, jestli je vůči displeji kolmo, šikmo apod. Dojde k jeho bezchybnému rozeznání a je odemčeno. Taková je moje zkušenost. I proto jsem byl u Galaxy S5 stejnou funkcí velmi negativně překvapen.

Kromě faktu, že musíte prstem po domovské klávese přejet, což je sám o sobě obtěžující prvek, musíte prstem přejet PŘESNĚ tak, jak jste si prst naskenovali. Jinými slovy řečeno. Zapomeňte na to, že Galaxy S5 budete takto odemykat jednou rukou. Nebudete. Stačí mírně jiný úhel přiložení a mobil váš prst nerozezná. Ba co, stačí prst při přejetí pustit dříve, nebo naopak později a též začínají problémy. V momentě, kdy jsem čekal důležitou zprávu a chtěl jsem si jí po hlasité notifikaci přečíst, ale bez toho, aniž bych musel zastavit a odložit věci nesené v druhé ruce na zem, jsem to prostě nezvládl. Musel jsem zastavit, vzít mobil do obou rukou a až poté se mi podařilo načíst otisk prstu. Navíc, i tak jsem měl občas problémy, nemluvě o tom, že stačí mírně vlhký prst a k odemčení opět nedojde.

V konečném důsledku mě tato funkce přinášela spíše problémy, než abych získal pocit kvalitního a rychlého zabezpečení a nemohu se tak zbavit dojmu, že Samsung čtečku otisku prstů do mobilu integroval prostě proto, aby zůstal in vůči svému americkému rivalovy a také proto, že se to od něj tak nějak očekávalo.

Naopak pochválit musím notifikační lištu, která je opravdu šikovná a umožňuje ovládat až 22 zkratek, které si můžete navíc libovolně přeskládat. Též přímé ovládání jasu v liště je velmi praktické, o to více, že lze určit, okolo jaké hodnoty bude čidlo s jasem oscilovat. Pokud čidlo vypnete a snížíte jas na úplné minimum, je displej podsvícen tak nepatrně, že i v naprosté tmě nijak nevadí bílý podklad například v internetovém prohlížeči. Někteří konkurenti vám totiž i na minimální jas ve tmě vypalují oči.

Velmi praktická je též funkce plovoucího okna při příchozím hovoru. To si tak s vodotěsnou S5 ležíte ve vaně, ničíte hlavního záporáka ve hře Epoch 2 a najednou vám do levého horního rohu skočí malé plovoucí okno příchozího hovoru, které nijak nepřerušuje vaší zběsilou akci. Jednoduše geniální. Pokud totiž na Galaxy S5 používáte fullscreen aplikaci, mobil vám jí příchozím hovorem neshodí, ale pouze plovoucím oknem oznámí danou skutečnost. Je na vás, jestli hovor přijmete (a aplikaci si shodíte sami), nebo jestli hovor odmítnete a vrátíte se k němu až poté, co budete moci. Je to drobnost, ale opravdu mě potěšila.

 

Samsung též dále pokračuje vylepšování své aplikace S Healt, která vám má být jakýmsi trenérem a zároveň vám pomáhat udržovat si fyzičku či váhu. Jako krokoměr funguje zcela bezchybně, jako měřič srdečního tepu taktéž. Pokud máte hodinky Gear, dokáže vám přes ně měřit kvalitu vašeho spánku, což už dává dohromady slušný soubor dat o vaší osobě.

  

S Healt taktéž umožňuje instalaci doplňků jako je například Workout Trainer, nebo velmi populární RunKeeper, který svá data poté integruje do S Healtu. A pokud to myslíte s měřením vaší kondice vážně, koupíte si třeba Bluetooth váhu, kde se můžete vážit a všechny dosažené výsledky se rovnou integrují též do S Healtu. Samsung to se zdravím myslí zcela vážně a je to jeden směr, kterým by chtěl své mobily směrovat.

 

Galaxy S5 má taktéž velmi dobře zpracovaný kalendář a pokud porovnám organizační přehlednost S5 s jinými špičkovými modely konkurentů, je v tomto směru Galaxy S5 rozhodně nejdále. Kalendář má velmi přehledný a nechybí samozřejmě poznámkový blok či úkolovník. Vše synchronizované s vaším Google účtem, pokud budete chtít.

Multimédia a fotoaparát: Velká očekávání

Multimediální schopnosti jsou u většiny smartphonů prezentovány jejich vlastním přehrávačem videa a hudby. A tak jak většinou hudba bývá bez problémů, s video obsahem je to již horší. A Galaxy S5 netvoří výjimku. Integrovaný přehrávač videa si v mém případě neporadil ani s jedním filmem, instalace VLC Player z Google Play ale tuto drobnost vyřešila. Hudební přehrávač je sice kvalitní, ale pouze do té doby, dokud budete poslouchat do mobilu zkopírovanou hudbu. Pokud používáte například Google Hudba Naplno, Deezer či Spotify, je vám offline hudební přehrávač k ničemu. Trend je jasný a výrobci by se ho měli chopit, pokud nechtějí své přehrávače do mobilů časem vyvíjet zbytečně.

U čeho se rozhodně musím u Galaxy S5 pozastavit, je fotoaparát. Ten, kdo mě zná, ten ví, že raději se budu tahat se svojí bezzrcadlovkou, než abych fotil mobilem. Můj názor na kvalitu fotografií je prostě možná až příliš pedantský. Byl jsem tedy velmi zvědav na Galaxy S5, jelikož z pohledu mobilů vždy eSkové modely od Samsungu fotili nadprůměrně.

Přestanu tedy chodit kolem horké kaše a zcela na rovinu. Pokud máte dostatek světla a nejste doslova posedlí kvalitou fotografií, fotografuje Galaxy S5 doslova báječně. Nebo řeknu to jinak. Podívejte se, jaký doma máte kompaktní fotoaparát, a pokud se jedná o nižší střední třídu, počítejte s tím, že Galaxy S5 při dostatku světla fotí lépe. Možná silná slova, ale fotografie eSpětky jsou v některých případech opravdu na mobil perfektní. Smartphone má samozřejmě rezervy v kresbě ve stínech či u přepalů, tak jako v drobnokresbě při velkém ořezu, nicméně toto píšu poté, co jsem pitval fotografie Galaxy S5 a svého fotoaparátu, který s objektivem, který jsem při testech používal, stojí cca 35 tisíc. Pokud vezmete libovolný levný kompakt, S5 ho v kvalitě převálcuje.

Velmi kvalitní má Galaxy S5 taktéž makro, kde dokáže ostřit ze vzdálenosti pod 10 cm a opět se zde uplatňuje v rámci jeho konkurentů parádní kresba. Potud jsem byl s Galaxy S5 spokojený.

Pokud ale začnete fotografovat ve špatných světelných podmínkách, kvalita velmi rychle klesá, malý čip s jednoduchou optikou mají své limity. S ubývajícím světlem přibývá šum, ustřelené pixely a nulová kresba ve velmi tmavých místech. Fotografie v noci je použitelná velmi špatně. Nicméně, LED dioda na zádech Galaxy S5 má velmi dobré řízení a mobil perfektně nastavuje její intenzitu dle vzdálenosti zaostření. Lze dokonce říci, že menší místnost pokryje zcela bez problémů, problém nemá ale ani s focením blízkých předmětů.

V obecné rovině lze tedy Galaxy S5 u fotografií chválit za kvalitu při jasném denním světle, kde velmi těžko bude hledat konkurenci. S ubývajícím světlem je to klasika, čím méně světla, tím méně použitelné.

Fotky pořízené s Galaxy S5

Video je pro mě ale naopak rozporuplné. Na jedné straně schopnost natáčet 4K video při 30 fps, Full HD video při 60 fps a HD video při 120 fps zní velmi lákavě, nicméně pokud si nalijeme čistého vína – 4K televizor doma moc z nás nemá a v momentě, kdy mít budeme, bude S5 zastaralý. Zde se tedy hlavně jedná o demonstraci síly hardwaru.

Vysoká snímková frekvence Full HD a HD videa je rozhodně ku prospěchu věci, video je u Galaxy S5 opravdu velmi plynulé. Co mě ale nepotěšilo, je stabilizace videa. Oproti LG G2, Nokia Lumia 1020 či Sony Xperia Z2 se Galaxy S5 tváři, jako kdyby stabilizátor neexistoval a to i v momentě, kdy jej zapnete. Stabilizátor u Galaxy S5 je totiž pouze digitální a tak na optické stabilizátory konkurentů nedosahuje. Ještě horší je situace u fotografií, kdy po zapnutí stabilizátoru jste vyzvání, abyste mobil drželi v naprostém klidu. Jinak řečeno, po zaostření a exponování ještě určitou dobu nesmíte s mobilem hýbat, aby Galaxy S5 stihl scénu interně vyfotografovat ještě jednou a v rychlosti z fotografií složit jednu ostrou. Při fotografování čehokoli v pohybu je tedy tato funkce zcela k ničemu a pokud opravdu nebudete fotit sochy na Karlově mostě v noci, rozhodně doporučuji u Galaxy S5 stabilizaci vypnout.

Video natočené s telefonem

Prostředí fotoaparátu je velmi příjemné, mimo jiné i proto, že Galaxy S5 vám umožní ze spousty nastavení vytáhnout tři libovolné volby a ty umístit na displej. Vyvážení bíle barvy, nastavení ISO či kompenzace expozice mohou být vedle sebe při kraji displeje. Chválím. Fotoaparát je při dostatku světla velmi rychlý a volby v něm logické, od sériového snímání, přes samospoušť či pokročilé volby, které jsem vypsal výše.

S5 umožňuje při natáčení Full HD či HD videa zároveň fotografovat či používat HDR režim, tak jako lze využívat různé režimy, které jsou v mobilu předinstalované. Kromě klasického režimu Panoráma či Překrásná tvář, zde najdete režim Vyfoť a uprav pro dodatečnou úpravu fotografií či Selektivní fokus pro rozostřené pozadí snímku nebo například HDR. Selektvní fokus je nicméně, stejně jako u konkurence, velmi závislý, jak se mobilu podaří “odhadnout” co má být zaostřené a co již ne. Výsledek je většinou špatný a reklamní slogan “fotografie jako ze zrcadlovky” bere velmi rychle za své. Zubaté okraje ostrých předmětů či špatné odhady zaostření nepůsobí dobře. Naopak HDR se povedlo a oproti HDR funkci například u HTC One působí kvalita snímků s vysokým dynamickým rozsahem u S5 jako z jiného světa.

Shrnutí a konkurence

Samsung Galaxy S5 je rozhodně špičkovým modelem, byť aura, která kolem něho byla v předchozích generacích, se již začíná pomalu vytrácet. Na modelu S5 je toto vidět více než kdy dříve. Kromě skutečnosti, že oproti modelu Galaxy S4 toho tolik navíc zas nepřináší, je tu vidět velká snaha dohánět konkurenci a stanout na vrcholu tím, že S5 bude umět všechno. Čtečku otisku prstů či vodotěsnost přinesli jiní již dříve. Navíc, čtečka otisku prstů v žádném případě nedosahuje kvalit té u iPhonu 5S.

Stejně nemusí potěšit již notně okoukaný design, který navíc ztrácí svojí plastovostí a ne zrovna přesvědčivým zpracováním. Když vezmete do ruky Xperii Z2, libovolný iPhone či HTC One, dojem luxusního modelu má S5 nejmenší. Částečně za to může i mírně vrzající konstrukce a hlasitě cvakající tlačítka, která mi dala vzpomenout na analogové joysticky z dob osmibitů. Také cvakali jak o život.

Na druhou stranu, Galaxy S5 přináší špičkový fotoaparát, který za jasného denního světla produkuje fotografie opravdu velmi kvalitní, tak jako je nutno ocenit snímač srdečního tepu, který pracuje bez problémů, a i když pro jednoho může být spíše zajímavostí, pro druhého se může stát skvělým doplňkem. Za co musím Samsung rozhodně pochválit, jsou režimy plochy, kde se výborně povedl jak Dětský režim, tak Tísňový režim, Snadný režim či Ultra úsporný režim. Každý z nich má svůj zcela jasný smysl a každý z nich může najít uplatnění u různých cílových skupin. Za sebe tuto různorodost spatřuji jako následováníhodnou.

Konkurencí jsou pro Galaxy S5 rozhodně Sony Xperia Z2 či HTC One M8. Oba nabízejí luxusnější zpracování, rozdílní jsou ale u kvality fotoaparátů, hlavně HTC One se zde vůbec měřit nemůže. Ani z těchto telefonů ale nenabídne tak široké možnosti nastavení samotného přístroje, nebo například snímač tepové frekvence.

Jako jeden z nejvážnějších konkurentů se tak pro Galaxy S5 paradoxně stává Galaxy S4. Po stránce designu prašť jako uhoď, po stránce výkonu jistě slabší, bez čtečky otisku prstů a měřiče tepu. Bez některých funkcí se, myslím, majitelé S4 obejdou rádi (nepovedená čtečka otisků prstů), jiné nemusí být podstatné pro širokou cílovou skupinu zákazníků (měřič tepu). Pokud tedy nepotřebujete novinku za každou cenu (doslova) a máte S4, moc důvodů k přechodu nemáte. V jiných případech lze ale Samsung Galaxy S5 označit za zcela špičkový a velmi výkonný mobilní telefon. Konkurence, a to zejména Sony Xperia Z2, mu však stojí vesele po boku, což dříve zvykem nebylo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 perfektní displej  nepovedená čtečka otisku prstů
 fitness funkce + měřič srdečního tepu  příliš vysoká cena
 perfektní a rychlý fotoaparát
 zvýšená odolnost
 speciální režimy (dětský, nouzový,…)
 HD zpomalené slow-motion video

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S5: Jakou cenu má evoluce?

Pátá generace série Galaxy S5 se na trhu objevila dříve než jsme byli u Samsungu zvyklí. Jedná se stále o zcela špičkový mobilní telefon, u kterého se více než kdy jindy projevuje heslo “pomalu, ale jistě”. Tak by se dala nazvat evoluce, kterou Samsung zvolil. V dnešní recenzi se podíváme, co nejnovější generace S série přináší.

U recenze na Samsung Galaxy S4 jsem napsal následující: “Má opravdu vysokou cenu, má vysoké ambice, má spousty funkcí, má brutální výkon, má špičkový displej, má výborný fotoaparát…”. Z tohoto pohledu je novinka Galaxy S5 vším, jenom ne očekávanou revolucí. Některé prvky jí zůstali, jiné jí chybí a něco málo přibylo. Jak to tedy vlastně je?

Základní parametry: Samsung Galaxy S5

Rozměry 142 x 73 x 8,1 mm
Hmotnost 145 g
Displej Super AMOLED, úhlopříčka 5,1“, Full HD rozlišení 1920 x 1080 px (432 ppi)
Procesor a paměť 4-jádrový 2,5 GHz Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC), grafika Adreno 330
2 GB RAM, paměť 16/32 GB + microSD karty (až 128 GB)
Operační systém Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, nahrávání 4K videa 30 fps, HD slow-motion video 120 fps
Baterie 2 800 mAh
Obsah balení USB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost ?, jaro 2014

Design a zpracování: Na jedničku to stále není

Designem si Samsung u modelu Galaxy S5 vysloužil při uvedení několik vtípků, které se opírali o jeho zpracování zadní části mobilu. Nicméně, jedním dechem je nutné dodat, že nejenom plastové zpracování telefonu vidím při jeho cenovce jako neadekvátní. O tom ale za chvíli. Co se totiž nelíbí jednomu, může se líbit druhému. Každý máme jiné požadavky a nároky. A vyčítat Samsungu téměř stejný design přední strany vůči předchozímu Galaxy S4? Podívejte se na iPhony nebo Xperie řady Z od Sony. Každý výrobce má svůj design a vždy se ho po nějakou dobu drží jako čert kopyta.

Jak jsem již napsal, po stránce designu je z přední strany Galaxy S5 velmi podobný Galaxy S4 (a ten Galaxy S3). Víceméně je zde odlišnost pouze u reproduktoru, který je sice stejný svým zpracováním, ale již není výrazně stříbrný jako u předchozí generace, ale naopak splývá s černým okolím. Pokud se rozsvítí senzorové klávesy pod displejem, stále najdeme, vůči Androidu atypicky, na pravé straně šipku zpět. Na levé ale již chybí klávesa pro vyvolání kontextového menu, ale nachází se zde klávesa pro vyvolání multitaskingu. Schovaná informační LED dioda nad displejem by jistě mohla svítit o něco intenzivněji, ve dne je relativně snáze přehlédnutelná, na druhou stranu neosvětluje v noci ložnici.

Zpracování boků telefonu je spíše podobné Galaxy Note 3 s jeho linkami, než předchozí S4, nicméně to není na škodu věci. Pravý bok nese klávesu pro probuzení mobilu, která je umístěna opravdu výborně. Skvěle se na ní dosáhne a její stisk je jistý, byť je hmatově hůře rozeznatelná. Naopak, dává o sobě vědět hlasitým cvakáním, které už tolik příjemné není. Obzvlášť to vynikne při porovnání s jinými top modely.

Levý bok nese, tradičně u Samsungu, kolébku hlasitosti. U menších mobilů mi takovéto umístění nijak nevadí, naopak. Nicméně u Galaxy S5 je kolébka absolutně mimo dosah palce či prstů, bez ohledu na to, jestli držíte mobil v levé či pravé ruce. Pro její stisk jsou potřeba obě ruce, případně je nutné mobil v ruce nebezpečně posouvat, abyste na kolébku dosáhli. Taktéž  jde hůře nahmatat a dost často se mi stávalo, že jsem si nebyl stiskem jistý.

Spodní strana nese kromě mikrofonu taktéž konektor pro dobíjení, který je plně kompatibilní s microUSB a navíc je zaslepen voděodolnou krytkou. Krytka se snímá i vrací na místo docela dobře, leč stoprocentní to není a občas budete muset, hlavně při zaslepení konektoru, trošku bojovat. Možná se jedná o detail, ale krytka mi přišla nevzhledná. Absolutně nekoresponduje s designem mobilního telefonu, jako kdyby jí Samsung k mobilu přidával na poslední chvíli. Svůj účel ale plní dobře. Horní hrana nese mikrofon potlačující šum, infračervený port na ovládání domácích spotřebičů a vodotěsnou zdířku pro připojení sluchátek.

Zajímavější jsou ale rozhodně záda mobilu. Když vynechám rozporuplný design, který se někomu líbí a jinému ne, musím pochválit použitý materiál. Je velmi příjemný na dotek a mobil se díky zádům velmi dobře a jistě drží v ruce. Záda jsou totiž měkčená a velmi špatně kloužou. Na zadní straně najdeme samozřejmě čočku fotoaparátu a oproti jiným smartphonům navíc měřič srdečního tepu. Dále už pouze nápis Samsung a výdech hlasitého reproduktoru.

Co se mi ale na zpracování nelíbilo je mírně vrzající konstrukce. Mohou za to právě ona plastová záda a pokud mobil trošku silněji stisknete, ozve se slabé, ale nepříjemné zavrzání. Plastový povrch zad se jednoduše mírně prohýbá, vložit papírek pod záda, jako ve své době pod baterii u Nokie 5110, jsem si netroufl. Mohla by vzniknout drobná mezera pod těsnící gumičku a problém by byl na světě. Na boku telefonu jsem si též všiml malé nepřiléhavosti plastových zad ke konstrukci a byť je to drobnost, jelikož těsnící gumička je dále od okraje, na pocitu skvělé konstrukce mobilu, který je navíc vodotěsný, to nijak nepřidá. Ba naopak.

Výdrž baterie: 2 dny nejsou problém

Samsung u modelu Galaxy S5 přichází s baterií o kapacitě 2 800 mAh, což je o 200 mAh více než měl model Galaxy S4. Pokud nebudete mobilní telefon příliš vytěžovat, nebude problém výdrž atakující dva dny. I přes vyšší zátěž jsem se domů kolikrát večer vracel s kapacitou baterie kolem 40 procent, což je velmi dobré. Vyšší zátěž u mě totiž znamená permanentní online stav, komunikace přes sociální sítě, celodenní používání Hangoutů, poslech hudby, nesčetně hovorů apod. Z tohoto pohledu se projevuje použití procesoru Snapdragon 801 pozitivně. 801 totiž oproti starší 800 nepřináší ani tak zvýšení výkonu, jako spíše lepší energetickou správu.

Z tohoto pohledu se dá říct, že Galaxy S5 se staví na vrchol top mobilů současnosti s ohledem na výdrž baterie. Přesto si dovolím tvrdit, že v tomto směru zůstává LG G2 stále nepřekonané.

Displej a ovládání: Tradiční displej a překvapivé režimy

Galaxy S5 i přes spekulace, že přinese displej s ultra vysokým rozlišením, přichází s klasickým Full HD displejem. Z jednoho pohledu se sice Samsung drží klasiky, stejně jako konkurenti, nicméně čínská produkce již vyrábí mobily s vyšším QHD rozlišením a G3 od LG je za dveřmi. A rozhodně se nebude chtít před Galaxy S5 sklonit, LG má naopak plány opačné a minimálně u displeje toho dosáhne.

Rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů, nám na úhlopříčce 5,1″ produkuje hustotu 432 ppi, což je velice dobrá hodnota. Samsung displej vyrobil tradičně pomocí technologie Super AMOLED a displej chrání sklíčkem Gorilla Glass 3.

Barevné podání je u Samsungu Galaxy S5 syté a se špičkovými pozorovacími úhly, kdy ani velmi ostrý úhel s barvou a její sytostí nijak nehne. Z tohoto pohledu jsou displeje Super AMOLED fantastické. Pokud by někomu vadila přílišná sytost barev, je možné v nastavení měnit režim displeje včetně automatiky, která dokáže barvy přizpůsobovat aktuálnímu zobrazení. Tyto automatické korekce nicméně fungují pouze v několika málo aplikacích. Čitelnost pod umělým osvětlením je špičková, na sluníčku je samozřejmě horší, nicméně, stále většinou lepší jak u konkurence. V přímém porovnání na slunci je například vůči Xperii Z2 čitelnost na Galaxy S5 znatelně lepší.

Ovládání se proti předchozímu modelu mírně liší. Galaxy S5 totiž poprvé nemá vedle hardwarové klávesy senzor pro vyvolání kontextového menu, ale je zde klávesa pro vyvolání multitaskingu, která při dlouhém podržení  vyvolá nastavení domovské obrazovky. Kontextové menu se tak přesunulo pod tři tečky na displeji stejně jako má čistý Android, což vnímám pozitivně. Jedna z odlišností Samsungu tak vzala za své a lidé při přechodu mezi značkami budou mít méně problémů s odlišnostmi.

 

Prostředí u Galaxy S5 asi nikoho nepřekvapí. TouchWiz. Samsung se této nadstavby drží co to jde a pokud někdy uvidím klasický Samsung bez TouchWiz, asi zamrzne peklo. Nepočítaje samozřejmě mobily z edice Google. I když tedy v Galaxy S5 najdeme stejnou nadstavbu jako v předchozích modelech, zcela identická není.

TouchWiz je totiž v Galaxy S5 inovován a na první pohled to poznáte podle plochých ikon na ploše, v menu aplikací a u kulatých ikon v notifikační liště. Není to ale jediná změna, jak si povíme dále.

 

Optimalizace u nové verze TouchWiz je dále než u té předchozí a tak je Galaxy S5 opravdu rychlejší v reakcích na uživatele než předchozí S4. Nicméně, konkurence je stále dále. Na YouTube se objevilo dost videí dokazující, že například proti Nexusu 5 je Galaxy S5 v reakcích stále pomalejší. Toto je ostuda Samsungu, kritika na jeho TouchWiz se snáší ze strany uživatelů již delší dobu a nic se na tom stále nemění. Na druhou stranu, za celou dobu testování mi nespadla jediná aplikace a mobil se choval opravdu příkladně.

 

Tam, kde Samsung Galaxy S5 ztrácí v rychlosti, tam získává v možnostech uživatelského nastavení. Který jiný výrobce vám nabízí několik druhů zobrazení samotného prostředí? Zde je například dostupný tzv. Snadný režim, který po aktivaci zvětší ikony, jejich popisy a to včetně popisků v aplikacích typu Kalendář apod. Zcela na rovinu, toto se mi na Samsungu velmi líbilo už u Galaxy S4 a musím to pochválit i zde. Ne každý má dobrý zrak a toto nastavení opravdu pomáhá.

Dostupný, po stažení 66,5 MB aplikace z menu widgetů, je taktéž Dětský režim, který je chráněn heslem, aby se z něj nemohlo dítě dostat. Vy tak máte jistotu, že vaše data jsou v bezpečí. Režim je zcela přizpůsobený dětem a tak zmizí spousty funkcí, jako je například notifikační lišta, přestane fungovat klávesa pod displejem pro návrat na plochu, nefunguje multitasking a další. Jako rodič tak můžete dětem určovat, které aplikace jsou jim dostupné, můžete sledovat jaké aplikace si dítě pouštělo a jak dlouho je používalo. Toto slouží skvěle k přehledu co vlastně dítě s mobilem dělá.

Kromě povolených aplikací můžete taktéž povolit jednotlivé složky z vašich fotografií či videí, které dítě uvidí. Lze tedy dítěti dát přístup do složky s rodinnými fotografiemi, ale nikam jinam. Případně lze fotografie, či videa, jednotlivě vybrat z různých adresářů. Dítě má k dispozici vlastní aplikaci fotoaparátu, možnost si malovat, vybarvovat předefinované obrázky, nahrávat vlastní zvuky, které mu poté mohou přehrávat různé zvířátka, každé samozřejmě jinak, apod. Samsung dokonce vytvořil speciální verzi obchodu, kde najdete pouze dětské aplikace, které poté můžete přidávat právě do tohoto režimu.

Jako třešnička na dortu je možnost dítěti nastavit časový limit, jak dlouho může každý den v dětském režimu být. Čas se jasně odpočítává nad hlavou krokodýla, kterému může dítě oblékat různé oblečky či boty a čepice, a jakmile tento limit vyprší, krokodýl dítě nikam jinam nepustí a jediná možnost je zadání rodičovského kódů. Za sebe musím říct, že tento režim se velmi povedl a může nejednoho rodiče přesvědčit k nákupu. Konkurence totiž takto propracovaný dětský koutek u svých mobilů nenabízí vůbec.

 

Kromě dětského režimu je zde ještě Režim blokování, kde si můžete nastavit, které upozornění a kdy bude blokováno. Lze si tak vytvořit profil, kdy například od 21:00 hodin do 06:00 následující den budou blokovány pouze příchozí hovory, ale upozornění na zprávy či Hangouty vám zůstane. Z tohoto pravidla lze vyjmout například vaše oblíbené kontakty, či jednotlivě vybrané osoby z vašeho seznamu. Mobil poté bude blokovat vše ostatní, ale například vaší rodinu ne. Tato filtrace hovorů, kterou zvládaly mobily před deseti lety zcela běžně, na dnešních smartphonech uživatelům dost chybí a Samsung jí přes Režim blokování přináší zpět, za což si opět zaslouží pochvalu.

Soukromý režim umožňuje místní obsah kopírovat do vlastní soukromé složky, do které se dostanete opět pouze přes soukromý režim. Ten můžete chránit heslem, či třeba otiskem prstu. Ideální způsob, jak zamezit ostatním lidem, kteří používají mobil s vámi, aby se dostali k obsahu, který považujete za přísně soukromý.

 

Jak soukromý režim, tak režim blokování, jsou pouze povolené nadstavby nad samotným prostředím a hlídají jim svěřené úkoly. Jinak je tomu u režimu  Tísňový režim a Ultra úsporný režim. Oba tyto módy nahradí celý TouchWiz černobílou obrazovkou s pár zástupci na důležité aplikace a oba režimy se snaží maximálně šetřit baterii, bez ohledu na ostatní aplikace.

Tísňový režim navíc umožňuje zvolit několik primárních kontaktů, kterým můžete kdykoli jedním stiskem ikony odeslat svojí aktuální polohu s žádostí o pomoc. Samsung jde ale ještě dále. Pokud si aktivujte Tísňový režim plnohodnotně, rychlým trojitým stiskem klávesy pro probuzení vašeho smartphonu udělá Galaxy S5 okamžitou fotografii jak přední, tak zadní kamerou, nahraje 5 vteřin zvuku, zjistí aktuální polohu a všechny tyto informace odešle na všechny zvolené primární kontakty.

Ve výsledku si tak z Galaxy S5 uděláte příruční svítilnu, jelikož nechybí samozřejmě ikona aktivace LED diody, jednoduchou mapu a obyčejný telefon schopný telefonovat a psát SMS zprávy. Nic jiného v Tísňovém režimu dělat nejde. Vlastně je tu ještě jedna funkce, a tou je Hlasité upozornění. Pokud jej aktivujte, mobil ze sebe vydá vše aby na sebe upozornil. Tedy opravdu nahlas doslova řve nepříjemným tónem. A já se nemohu zbavit dojmu, že Samsung za oba tyto režimy zaslouží opět pochvalu. Na výletě do hor je totiž daleko důležitější schopnost být nalezen, mít baterii či mít svítilnu, než mít 16 milionu barev na displeji a pauznuté Clash of Clans.

Všemi režimy si u mě Samsung udělal obrovské plus. Zabavíte děti beze strachu o data, půjčíte mobil bez ohledu na to, co v něm máte uložené, nestaráte se o noční rušení, či víte, že v nouzi vám baterie vydrží opravdu spousty dní. Přiznám se na rovinu, že mi TouchWiz svojí nabobtnalostí moc nevoní, tímhle ale Samsung získává spousty kladných bodů a z těchto kroků by si měli konkurenční výrobci vzít příklad. Mobil se totiž kromě báječné multimediální mašinky může stát nástrojem záchrany a Samsung tuto skutečnost evidentně bere zcela vážně.

Telefon v praxi

V praxi se u každého mobilu projeví jeho silné i slabé stránky věci a i když je Galaxy S5 mobilem ucházejícím se o trůn současných smartphonů, ani jemu se nevyhnuly chyby.

Pokud si aktivujete odemčení pomocí otisku prstů, bude tato funkce jednou z vašich nejpoužívanějších. Problém nastane v momentě, pokud jste někdy viděli někoho s iPhonem 5S, který má odemykání pomocí otisku prstů též. Mezi Galaxy S5 a iPhone 5s je totiž v tomto směru jeden zcela zásadní rozdíl. Na domovskou klávesu u iPhonu lze naskenovaný prst přiložit téměř jakkoli a dojde k odemčení mobilu. Je jedno, jestli je vůči displeji kolmo, šikmo apod. Dojde k jeho bezchybnému rozeznání a je odemčeno. Taková je moje zkušenost. I proto jsem byl u Galaxy S5 stejnou funkcí velmi negativně překvapen.

Kromě faktu, že musíte prstem po domovské klávese přejet, což je sám o sobě obtěžující prvek, musíte prstem přejet PŘESNĚ tak, jak jste si prst naskenovali. Jinými slovy řečeno. Zapomeňte na to, že Galaxy S5 budete takto odemykat jednou rukou. Nebudete. Stačí mírně jiný úhel přiložení a mobil váš prst nerozezná. Ba co, stačí prst při přejetí pustit dříve, nebo naopak později a též začínají problémy. V momentě, kdy jsem čekal důležitou zprávu a chtěl jsem si jí po hlasité notifikaci přečíst, ale bez toho, aniž bych musel zastavit a odložit věci nesené v druhé ruce na zem, jsem to prostě nezvládl. Musel jsem zastavit, vzít mobil do obou rukou a až poté se mi podařilo načíst otisk prstu. Navíc, i tak jsem měl občas problémy, nemluvě o tom, že stačí mírně vlhký prst a k odemčení opět nedojde.

V konečném důsledku mě tato funkce přinášela spíše problémy, než abych získal pocit kvalitního a rychlého zabezpečení a nemohu se tak zbavit dojmu, že Samsung čtečku otisku prstů do mobilu integroval prostě proto, aby zůstal in vůči svému americkému rivalovy a také proto, že se to od něj tak nějak očekávalo.

Naopak pochválit musím notifikační lištu, která je opravdu šikovná a umožňuje ovládat až 22 zkratek, které si můžete navíc libovolně přeskládat. Též přímé ovládání jasu v liště je velmi praktické, o to více, že lze určit, okolo jaké hodnoty bude čidlo s jasem oscilovat. Pokud čidlo vypnete a snížíte jas na úplné minimum, je displej podsvícen tak nepatrně, že i v naprosté tmě nijak nevadí bílý podklad například v internetovém prohlížeči. Někteří konkurenti vám totiž i na minimální jas ve tmě vypalují oči.

Velmi praktická je též funkce plovoucího okna při příchozím hovoru. To si tak s vodotěsnou S5 ležíte ve vaně, ničíte hlavního záporáka ve hře Epoch 2 a najednou vám do levého horního rohu skočí malé plovoucí okno příchozího hovoru, které nijak nepřerušuje vaší zběsilou akci. Jednoduše geniální. Pokud totiž na Galaxy S5 používáte fullscreen aplikaci, mobil vám jí příchozím hovorem neshodí, ale pouze plovoucím oknem oznámí danou skutečnost. Je na vás, jestli hovor přijmete (a aplikaci si shodíte sami), nebo jestli hovor odmítnete a vrátíte se k němu až poté, co budete moci. Je to drobnost, ale opravdu mě potěšila.

 

Samsung též dále pokračuje vylepšování své aplikace S Healt, která vám má být jakýmsi trenérem a zároveň vám pomáhat udržovat si fyzičku či váhu. Jako krokoměr funguje zcela bezchybně, jako měřič srdečního tepu taktéž. Pokud máte hodinky Gear, dokáže vám přes ně měřit kvalitu vašeho spánku, což už dává dohromady slušný soubor dat o vaší osobě.

  

S Healt taktéž umožňuje instalaci doplňků jako je například Workout Trainer, nebo velmi populární RunKeeper, který svá data poté integruje do S Healtu. A pokud to myslíte s měřením vaší kondice vážně, koupíte si třeba Bluetooth váhu, kde se můžete vážit a všechny dosažené výsledky se rovnou integrují též do S Healtu. Samsung to se zdravím myslí zcela vážně a je to jeden směr, kterým by chtěl své mobily směrovat.

 

Galaxy S5 má taktéž velmi dobře zpracovaný kalendář a pokud porovnám organizační přehlednost S5 s jinými špičkovými modely konkurentů, je v tomto směru Galaxy S5 rozhodně nejdále. Kalendář má velmi přehledný a nechybí samozřejmě poznámkový blok či úkolovník. Vše synchronizované s vaším Google účtem, pokud budete chtít.

Multimédia a fotoaparát: Velká očekávání

Multimediální schopnosti jsou u většiny smartphonů prezentovány jejich vlastním přehrávačem videa a hudby. A tak jak většinou hudba bývá bez problémů, s video obsahem je to již horší. A Galaxy S5 netvoří výjimku. Integrovaný přehrávač videa si v mém případě neporadil ani s jedním filmem, instalace VLC Player z Google Play ale tuto drobnost vyřešila. Hudební přehrávač je sice kvalitní, ale pouze do té doby, dokud budete poslouchat do mobilu zkopírovanou hudbu. Pokud používáte například Google Hudba Naplno, Deezer či Spotify, je vám offline hudební přehrávač k ničemu. Trend je jasný a výrobci by se ho měli chopit, pokud nechtějí své přehrávače do mobilů časem vyvíjet zbytečně.

U čeho se rozhodně musím u Galaxy S5 pozastavit, je fotoaparát. Ten, kdo mě zná, ten ví, že raději se budu tahat se svojí bezzrcadlovkou, než abych fotil mobilem. Můj názor na kvalitu fotografií je prostě možná až příliš pedantský. Byl jsem tedy velmi zvědav na Galaxy S5, jelikož z pohledu mobilů vždy eSkové modely od Samsungu fotili nadprůměrně.

Přestanu tedy chodit kolem horké kaše a zcela na rovinu. Pokud máte dostatek světla a nejste doslova posedlí kvalitou fotografií, fotografuje Galaxy S5 doslova báječně. Nebo řeknu to jinak. Podívejte se, jaký doma máte kompaktní fotoaparát, a pokud se jedná o nižší střední třídu, počítejte s tím, že Galaxy S5 při dostatku světla fotí lépe. Možná silná slova, ale fotografie eSpětky jsou v některých případech opravdu na mobil perfektní. Smartphone má samozřejmě rezervy v kresbě ve stínech či u přepalů, tak jako v drobnokresbě při velkém ořezu, nicméně toto píšu poté, co jsem pitval fotografie Galaxy S5 a svého fotoaparátu, který s objektivem, který jsem při testech používal, stojí cca 35 tisíc. Pokud vezmete libovolný levný kompakt, S5 ho v kvalitě převálcuje.

Velmi kvalitní má Galaxy S5 taktéž makro, kde dokáže ostřit ze vzdálenosti pod 10 cm a opět se zde uplatňuje v rámci jeho konkurentů parádní kresba. Potud jsem byl s Galaxy S5 spokojený.

Pokud ale začnete fotografovat ve špatných světelných podmínkách, kvalita velmi rychle klesá, malý čip s jednoduchou optikou mají své limity. S ubývajícím světlem přibývá šum, ustřelené pixely a nulová kresba ve velmi tmavých místech. Fotografie v noci je použitelná velmi špatně. Nicméně, LED dioda na zádech Galaxy S5 má velmi dobré řízení a mobil perfektně nastavuje její intenzitu dle vzdálenosti zaostření. Lze dokonce říci, že menší místnost pokryje zcela bez problémů, problém nemá ale ani s focením blízkých předmětů.

V obecné rovině lze tedy Galaxy S5 u fotografií chválit za kvalitu při jasném denním světle, kde velmi těžko bude hledat konkurenci. S ubývajícím světlem je to klasika, čím méně světla, tím méně použitelné.

Fotky pořízené s Galaxy S5

Video je pro mě ale naopak rozporuplné. Na jedné straně schopnost natáčet 4K video při 30 fps, Full HD video při 60 fps a HD video při 120 fps zní velmi lákavě, nicméně pokud si nalijeme čistého vína – 4K televizor doma moc z nás nemá a v momentě, kdy mít budeme, bude S5 zastaralý. Zde se tedy hlavně jedná o demonstraci síly hardwaru.

Vysoká snímková frekvence Full HD a HD videa je rozhodně ku prospěchu věci, video je u Galaxy S5 opravdu velmi plynulé. Co mě ale nepotěšilo, je stabilizace videa. Oproti LG G2, Nokia Lumia 1020 či Sony Xperia Z2 se Galaxy S5 tváři, jako kdyby stabilizátor neexistoval a to i v momentě, kdy jej zapnete. Stabilizátor u Galaxy S5 je totiž pouze digitální a tak na optické stabilizátory konkurentů nedosahuje. Ještě horší je situace u fotografií, kdy po zapnutí stabilizátoru jste vyzvání, abyste mobil drželi v naprostém klidu. Jinak řečeno, po zaostření a exponování ještě určitou dobu nesmíte s mobilem hýbat, aby Galaxy S5 stihl scénu interně vyfotografovat ještě jednou a v rychlosti z fotografií složit jednu ostrou. Při fotografování čehokoli v pohybu je tedy tato funkce zcela k ničemu a pokud opravdu nebudete fotit sochy na Karlově mostě v noci, rozhodně doporučuji u Galaxy S5 stabilizaci vypnout.

Video natočené s telefonem

Prostředí fotoaparátu je velmi příjemné, mimo jiné i proto, že Galaxy S5 vám umožní ze spousty nastavení vytáhnout tři libovolné volby a ty umístit na displej. Vyvážení bíle barvy, nastavení ISO či kompenzace expozice mohou být vedle sebe při kraji displeje. Chválím. Fotoaparát je při dostatku světla velmi rychlý a volby v něm logické, od sériového snímání, přes samospoušť či pokročilé volby, které jsem vypsal výše.

S5 umožňuje při natáčení Full HD či HD videa zároveň fotografovat či používat HDR režim, tak jako lze využívat různé režimy, které jsou v mobilu předinstalované. Kromě klasického režimu Panoráma či Překrásná tvář, zde najdete režim Vyfoť a uprav pro dodatečnou úpravu fotografií či Selektivní fokus pro rozostřené pozadí snímku nebo například HDR. Selektvní fokus je nicméně, stejně jako u konkurence, velmi závislý, jak se mobilu podaří “odhadnout” co má být zaostřené a co již ne. Výsledek je většinou špatný a reklamní slogan “fotografie jako ze zrcadlovky” bere velmi rychle za své. Zubaté okraje ostrých předmětů či špatné odhady zaostření nepůsobí dobře. Naopak HDR se povedlo a oproti HDR funkci například u HTC One působí kvalita snímků s vysokým dynamickým rozsahem u S5 jako z jiného světa.

Shrnutí a konkurence

Samsung Galaxy S5 je rozhodně špičkovým modelem, byť aura, která kolem něho byla v předchozích generacích, se již začíná pomalu vytrácet. Na modelu S5 je toto vidět více než kdy dříve. Kromě skutečnosti, že oproti modelu Galaxy S4 toho tolik navíc zas nepřináší, je tu vidět velká snaha dohánět konkurenci a stanout na vrcholu tím, že S5 bude umět všechno. Čtečku otisku prstů či vodotěsnost přinesli jiní již dříve. Navíc, čtečka otisku prstů v žádném případě nedosahuje kvalit té u iPhonu 5S.

Stejně nemusí potěšit již notně okoukaný design, který navíc ztrácí svojí plastovostí a ne zrovna přesvědčivým zpracováním. Když vezmete do ruky Xperii Z2, libovolný iPhone či HTC One, dojem luxusního modelu má S5 nejmenší. Částečně za to může i mírně vrzající konstrukce a hlasitě cvakající tlačítka, která mi dala vzpomenout na analogové joysticky z dob osmibitů. Také cvakali jak o život.

Na druhou stranu, Galaxy S5 přináší špičkový fotoaparát, který za jasného denního světla produkuje fotografie opravdu velmi kvalitní, tak jako je nutno ocenit snímač srdečního tepu, který pracuje bez problémů, a i když pro jednoho může být spíše zajímavostí, pro druhého se může stát skvělým doplňkem. Za co musím Samsung rozhodně pochválit, jsou režimy plochy, kde se výborně povedl jak Dětský režim, tak Tísňový režim, Snadný režim či Ultra úsporný režim. Každý z nich má svůj zcela jasný smysl a každý z nich může najít uplatnění u různých cílových skupin. Za sebe tuto různorodost spatřuji jako následováníhodnou.

Konkurencí jsou pro Galaxy S5 rozhodně Sony Xperia Z2 či HTC One M8. Oba nabízejí luxusnější zpracování, rozdílní jsou ale u kvality fotoaparátů, hlavně HTC One se zde vůbec měřit nemůže. Ani z těchto telefonů ale nenabídne tak široké možnosti nastavení samotného přístroje, nebo například snímač tepové frekvence.

Jako jeden z nejvážnějších konkurentů se tak pro Galaxy S5 paradoxně stává Galaxy S4. Po stránce designu prašť jako uhoď, po stránce výkonu jistě slabší, bez čtečky otisku prstů a měřiče tepu. Bez některých funkcí se, myslím, majitelé S4 obejdou rádi (nepovedená čtečka otisků prstů), jiné nemusí být podstatné pro širokou cílovou skupinu zákazníků (měřič tepu). Pokud tedy nepotřebujete novinku za každou cenu (doslova) a máte S4, moc důvodů k přechodu nemáte. V jiných případech lze ale Samsung Galaxy S5 označit za zcela špičkový a velmi výkonný mobilní telefon. Konkurence, a to zejména Sony Xperia Z2, mu však stojí vesele po boku, což dříve zvykem nebylo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 perfektní displej  nepovedená čtečka otisku prstů
 fitness funkce + měřič srdečního tepu  příliš vysoká cena
 perfektní a rychlý fotoaparát
 zvýšená odolnost
 speciální režimy (dětský, nouzový,…)
 HD zpomalené slow-motion video

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."