V dnešní recenzi se podíváme na první oficiálně dostupný smartphone s operačním systémem Windows Phone 8 od Nokie. Jaká je nová Nokia Lumia 820? Obhájí si svou cenu?
Nokia Lumia 820 byla představena již v září 2012, ale na český trh se dostala teprve nedávno. Co zapříčinilo takové zpoždění, nikdo neví. Vyplatilo se ale počkat, nebo jsou konkurenční modely od HTC lepší volbou? Má šanci uspět v záplavě smartphonů s operačním systémem Android? Na to se vám pokusíme odpovědět v následující recenzi.
Pojďme se nejdříve ve zkratce podívat na hardware telefonu. O dostatečný výkon se postará dvoujádrový 1,5 GHz Qualcomm S4 Plus s grafikou Adreno 225, který má k dispozici 1 GB operační paměti RAM. Pro ukládání dat je určena 8 GB interní paměť s možností dalšího rozšíření pomocí microSD karet.
Fotografie pořizuje nová Lumia 8 Mpx fotoaparátem s autofocusem a LED bleskem. Nesmíme zapomenout na největší chloubu telefonu, kterou je bezesporu AMOLED displej. Ten nabídne úhlopříčku 4,3“ a standardní rozlišení 800 x 480 pixelů. Parametry vypadají opravdu slušně, bohužel telefon sráží jeho cena, která se vyšplhala na zhruba 12 800 Kč.
Rozměry | 124 x 69 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 160 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 2x LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 12 800 Kč, leden 2013 |
Telefon nám do redakce dorazil v pro Nokii typické modré krabičce. Uvnitř ale nečekejte žádné zázraky. Nachází se zde pouze nabíječka, microUSB kabel a špuntová sluchátka, která mají vždy barvu shodnou s telefonem. V našem případě jsou tedy bílá. Samozřejmostí jsou pak také nezbytné manuály.
https://www.youtube.com/watch?v=aIYm07ACkjU
Po stránce designu se Nokia Lumia 820 opravdu povedla. Již nekopíruje své předchůdce, ale nabídne vlastní osobitý vzhled. Některé potenciální zákazníky také jistě potěší možnost sundat zadní kryt, který lze navíc kdykoliv vyměnit za jiný. Není tak problém si z černého telefonu udělat bílý, červený, žlutý, modrý, fialový nebo šedý. Za nový kryt si nechá Nokia samozřejmě patřičně zaplatit. Cena jednoho krytu se pohybuje okolo 450 korun.
Naší klasickou prohlídku telefonu začneme na přední straně, které dominuje 4,3“ AMOLED displej s rozlišením 800 x 480 pixelů. Pod ním se nachází trojice ovládacích tlačítek. Z leva je to šipka zpět, logo Windows pro návrat na domovskou obrazovku a lupa. Nad displejem má své místo VGA kamerka pro videohovory, senzor přiblížení a okolního osvětlení a nezbytné logo výrobce.
Na opačné straně nás na první pohled upoutá optika 8 Mpx fotoaparátu s dvojitým LED bleskem. Bohužel fotoaparát je zapuštěn do nejspíše kovového rámečku, který je velmi náchylný na poškrábání. Nesmí chybět opět ani logo výrobce. Samotný zadní kryt je pak vyroben z matného polykarbonátu. Pokud máte v plánu koupit některou z barevných variant, musíte počítat s lesklým povrchem. Ani matný povrch vás však před otisky prstů neochrání.
Všechna hardwarová tlačítka se nachází na pravém boku. Konkrétně se jedná o kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, zapínání/vypínání displeje a praktickou spoušť fotoaparátu. Levý bok zůstal holý.
Na horní hranu telefonu výrobce umístil pouze 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek. Dolní hrana pak nabídne microUSB konektor a otvor pro hlasitý reproduktor.
Celková konstrukce telefonu je velmi kvalitní a nikde nic nevrže. Bohužel, jak se říká, i mistr tesař se někdy utne, a to platí i v tomto případě. Při zatřesení se totiž ozývají nepěkné zvuky, které, jak jsme zjistili, vydává baterie. Na vině je špatné uchycení, díky kterému má baterie velkou vůli a při pohybu naráží na stěny vnitřní konstrukce. V servisu nám bylo řečeno, že stačí pouze utáhnout některé šroubky a problém je vyřešen. Škoda, tohle si mohla Nokia ohlídat.
Při prvním uchycení telefonu na vás zapůsobí jeho robustnost a hlavně hmotnost. Aby také ne, když telefon o rozměrech 124 x 69 x 9,9 mm váží 160 gramů. Nokia Lumia 820 je dokonce těžší než například Samsung Galaxy S III nebo iPhone 5. Zajímavé na tomto faktu je také to, že telefon je vyroben z polykarbonátu, který je sice obecně těžší než obyčejný plast, ale i tak o nezvykle moc. Váhu bych ale u Lumie 820 neviděl jako překážku, hůře na tom bude až Lumia 920, která se svými 185 gramy bude mezi konkurenty opravdu těžká váha.
Dostatečnou výdrž má na starosti Li-Ion baterie s kapacitou 1.650 mAh. I přes nižší kapacitu nabídne Nokia Lumia 820 nadstandardní výdrž pohybující se při běžném používání okolo dvou dnů. Nemalý podíl na to bezesporu má také dobře odladěný operační systém Windows Phone 8. Samozřejmě je ale možné telefon při hodně intenzivním používáním vybít za den. Pokud se však obejdete bez Wi-Fi, GPS a Bluetooth, dostanete se na výdrž přesahující tři dny. Vše tedy opět záleží na vás.
Finská kráska nabídne také bezdrátové nabíjení, které se ve vyšší střední třídě jen tak nevidí. Bohužel pro jeho používání si budete muset dokoupit speciální kryt. Ten standardní má na sobě pouze anténu NFC.
Nokia Lumia je vybavena 4,3“ AMOLED displejem se standardním rozlišením 800 x 480 pixelů. Displej navíc nabídne technologii ClearBlack, díky které je černá opravdu černá. Celkové podání barev je výborné a pozorovací úhly také. Nesmí chybět ani ochranné sklo. Bohužel se nejedná o sklo Gorilla Glass. Za 12 000 korun lze však koupit i telefony s vyšším rozlišením, které si Nokia schovává až pro Lumii 920.
Hlavní zbraní je v tomto případě velmi citlivá dotyková vrstva displeje, díky které lze telefon ovládat například kusem kovu, propiskou nebo v rukavicích. Telefonu to sice vždy chvilku trvá, než rozpozná jiný způsob ovládání, ale pak vše funguje bez problémů. Konkurence může v tomto ohledu jen závidět.
Pro ovládání operačního systému Windows Phone 8 je určena trojice senzorových tlačítek pod displejem. Z leva je to šipka zpět, logo Windows pro návrat na domovskou obrazovku a lupa pro vyhledávání. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená a nabídnou také příjemnou vibrační odezvu.
Jak už jsem několikrát zmínil, Nokia Lumia 820 je poháněna novým operačním systémem Windows Phone 8, který nabízí netradiční design. Pokud jste tedy zvyklí na několik stránek s aplikacemi nebo widgety, zapomeňte na to, protože domovskou obrazovku WP8 tvoří „živé“ dlaždice, které vám zobrazují například zmeškané události, fotky, zprávy nebo e-maily. Velikost a barvu dlaždic lze samozřejmě upravit. V nastavení máte nově 20 barev a tři velikosti dlaždic.
Do seznamu všech aplikací se dostanete posunutím domovské obrazovky do leva. Aplikace v něm jsou tříděny podle abecedy. Pomocí lupy na displeji je možné v seznamu aplikací fulltextově vyhledávat. Na vytváření vlastního seznamu nebo složek však musíte zapomenout.
Notifikační lištu po vzoru Androidu, a dnes již také iOS, byste hledali marně. V pravém horním rohu se nachází pouze informace o času. Pokud byste přesto chtěli více informací o stavu telefonu, je nutné dotknout se v tomto místě displeje a telefon vám zobrazí stav bezdrátových modulů a baterie. Pojďme se ale vrátit zpět k notifikacím. Zmeškané události se zobrazují naštěstí nejen na dlaždicích, ale také v horním okraji displeje, kde na ně stačí pouze ťuknout a ihned se vám otevřou.
Do nabídky spuštěných aplikací se dostanete podržením senzorové šipky zpět pod displejem. Zde najdete maximálně 7 naposledy spuštěných aplikací, které nelze ukončit. Odpadá tak nutnost mazání paměti RAM a ukončování běžících aplikací. O vše se stará operační systém Windows Phone 8 sám.
Nakonec jsem si nechal zamykací obrazovku, která se dočkala několika vylepšení. Začneme nejdříve pozadím. Zde máte možnost vybrat si své vlastní pozadí nebo zvolit možnost Bing, která spolupracuje se stejnojmenným vyhledávačem a zajistí vám tak vždy zajímavou tapetu. Na zamykací obrazovce se zobrazují kromě času a data také vámi zvolené informace. Na výběr máte v základu z Kalendáře, Telefonu a Zpráv. Další položkou v nastavení je pětice aplikací pro zobrazení jejich stavu. V základu však máte na výběr pouze tři: Hry, Telefon a Zprávy. Jako poslední si můžete pro větší bezpečnost nastavit heslo, které zadáte vždy při zapnutí displeje.
Novinkou je také funkce Dětský koutek. Jak už název napovídá, jedná se o možnost zpřístupnit dětem pouze ten obsah, který chcete. Nestane se tak, že by vám děti v telefonu něco nechtěně smazaly nebo přesunuly. Pokud často půjčujete telefon dětem, bude se vám tato funkce rozhodně hodit.
Tip: Pro více informací doporučuji si přečíst naší kompletní recenzi operačního systému Windows Phone 8
Hlavní výhodou operačního systému Windows Phone 8 by měla být jeho rychlost, jednoduchost a stabilita. S tím posledním moc nesouhlasím, protože telefon se mi několikrát zasekl, nebo nechtěl rozsvítit displej. Nelíbilo se mi také využití tlačítka lupy pod displejem, které nefunguje intuitivně v aplikacích. Vždy jen spustí vyhledávač Bing. Rychlost je ale opravdu ukázková a to samé platí i o plynulosti různých animací. V tomto ohledu můžou Nokii Lumii 820 konkurenti s operačním systémem Android jen závidět.
Do seznamu kontaktů se dostanete nejrychleji stisknutím dlaždice s názvem Lidé. Aplikace Lidé se vyznačuje hlavně napojením na online účty Microsoftu, Google, Twitteru, LinkedINu, Sina Weibo a samozřejmě také Facebooku. Kromě seznamu kontaktů vám také zobrazí jejich statusy ze sociálních sítí. V seznamu lze pak také vyhledávat. Nechybí ani možnost třídit kontakty do skupin.
Historii hovorů a číselník najdete v aplikaci Telefon. Při první spuštěním vám aplikace zobrazí historii hovorů a v dolní části pak nabídne nastavení hlasové schránky, číselník, vstup do seznamu kontaktů a možnost vyhledávat v historii.
Pro psaní nejen SMS zpráv je určena aplikace Zprávy. Její prostředí se dělí na dvě části: SMS a online zprávy. První zmíněná část souží pouze pro psaní SMS. Druhá je pak určena pro chatování na Facebooku a Messengeru od Microsoftu. Samotné zprávy se, jak jsme již zvyklí, řadí do přehledných konverzací.
Klávesnice v Nokii Lumii 820 se moc nepovedla. Klávesy jsou posunuté a zbytečně se v tomto případě plýtvá místem, obzvláště pak v režimu na šířku. Odezva klávesnice je naštěstí v pořádku. Nelíbila se mi taky neprakticky umístěná nabídka pod klávesnicí, díky které je klávesnice posunutá nahoru. Rozhodně je tedy co zlepšovat.
Nejen hudbu a filmy lze nově do telefonu s operačním systémem Windows Phone 8 přesouvat pomocí MTP protokolu, díky kterému se telefon připojí k počítači jako další disk a soubory lze jednoduše přesouvat. Již tedy není nutná aplikace Zune. Pokud byste však vyžadovali nějakou aplikaci pro správu telefonu, je zde aplikace Windows Phone. Většina uživatelů se ale bez ní naprosto bez problému obejde.
Aplikace Hudba+videa slouží pro přehrávání vašich multimédií. Hudba se roztřídí podle umělců, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Jednotlivé skladby jsou pak řazeny podle abecedy. Při přehrávání hudby se zobrazí náhled alba a tlačítka pro ovládání. Přehrávání lze také ovládat na zamykací obrazovce. Potěší i přítomnost ekvalizéru.
Co se kvality zvuku týče, patří Nokia Lumia 820 rozhodně do nadprůměru. Zvuk z hlasitého reproduktoru je hlasitý a překvapivě také kvalitní. To samé platí i pro přibalená špuntová sluchátka, která pro běžný poslech hudby plně dostačují.
Díky výkonnému procesoru nedělají telefonu problémy ani videa ve Full HD kvalitně. Vestavěný přehrávač podporuje videa ve formátu AVI, WMV, DivX a Xvid. Bohužel s externími titulky si neporadí.
Ve většině recenzí věnujeme GPS modulu pouze pár řádků, ale u Nokie Lumie 820 je vše jinak. Telefon disponuje velmi citlivým GPS modulem. Jeho fixace se pohybuje bez pomoci bezdrátových sítí do 10 sekund. Pokud jsou bezdrátové sítě zapnuté, zjistí telefon svou polohu za pár vteřin.
Nokia ale do smartphonu přidala také plnohodnotné offline mapy, díky kterým se s Nokií Limuií 820 nikdy neztratíte. Pro navigaci je určena aplikace Nokia Drive+ Beta. Při prvním spuštěním vám aplikace nabídne dostupné mapové podklady pro stažení. Česká republika v telefonu zabere zhruba 166 MB a další 4 MB si ukousne ženský hlas pro navigování. Navigaci nechybí všechny základní funkce jako například nastavení způsobu trasy (ekonomická, nejrychlejší, nejkratší), možnost vyhnout se placeným a nezpevněným cestám či varování před rychlostními limity. Aplikace Nokia Autem tak směle předčí většinu integrovaných navigací v automobilech.
Angry Birds Roost: Fanoušky Angry Birds tato aplikace rozhodně potěší. Jedná se o přehled různých videí, zpráv a recenzí ze světa této populární hry. Bohužel si ale bez placení nezahrajete. Najdete zde ale také funkci Angry Cam, která umožní jednoduše přidávat do fotografií nejen postavičky ze hry Angry Birds.
Cinemagraph: Smysl této aplikace jsem při testování moc nepochopil. Její funkce spočívá v rozpohybování snímků. Po vyfocení fotografie vám aplikace nabídne místa, která lze částečně rozpohybovat. Bohužel výsledné fotografie jsou opravdu tragické a plné šumu.
Creative studio: Jednoduchý editor fotografií, který nabídne ale také několik užitečných funkcí jako například odstranění červených očí, použití různých filtrů nebo základní ořez fotografie.
Městské Info Nokia: Aplikace využívá fotoaparát a GPS pro vytvoření rozšířené reality. Stačí se podívat přes telefon na vaše okolí a aplikace vám zobrazí, jakým směrem se máte vydat. Máte možnost si nechat zobrazit nejbližší restauraci, hotel, nákupní centrum, zábavu, památky a zajímavosti. Poslední položku v České republice moc nevyužijete, protože nejbližší zajímavost se nachází stovky kilometrů daleko.
Nápověda+tipy a Nokia Care: Pokud budete hledat praktickou radu, nejspíše spustíte tyto dvě aplikace, které v sobě ukrývají různé návody a triky, jak ovládat smartphone s operačním systémem Windows Phone 8.
Peněženka: Jak už název napovídá, bude se v tomto případě jednat o vaše peníze. Do aplikace je možné zadat platební karty a poté s nimi platit. U nás je však tato aplikace použitelná pouze pro placení na Windows Store.
Smart Shoot: Aplikace využijete především pro focení skupinových fotografií, u kterých je velmi složité zachytit všechny zúčastněné tak, jak by si to přáli. Proto tato aplikace pořídí několik snímků rychle za sebou a vy pak máte možnost si vybrat ten ideální.
Transfer my Data: Naší prohlídku zakončíme právě touto velmi užitečnou aplikací, která přes Bluetooth dokáže získat informace z vašeho starého telefonu.
Nokia Lumia 820 je vybavena 8 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. Potěší také přítomnost hardwarové spouště, která se stala v poslední době opravdu vzácností. Prostředí aplikace Fotoaparát je velmi jednoduché a přehledné. Nechybí možnost rychlého nastavení blesku, přepnutí na video, zapnutí přední kamerky a spuštění bonusových aplikací, které jsme si již popsali. V podrobném nastavení pak najdeme možnost nastavení ISO, hodnoty expozice, vyvážení bílé, poměru stran nebo pomocného zaostřovacího světla. Rozlišení výsledné fotografie si ale nenastavíte.
Z názvu kapitoly je patrné, že jsem s fotoaparátem nebyl spokojen. Výsledné fotografie jsou opravdu pouze průměrné. Nejvyšší kvality dosáhnete samozřejmě při ideálním osvětlení. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami klesá rapidně i kvalita fotografií. Za 12 000 korun jsem ale čekal více.
Nová Lumia zvládne nahrávat také videa, a to až ve Full HD rozlišení s 29 snímky za sekundu. V nastavení je ale přednastaveno pouze HD rozlišení. Nižší rozlišení telefon nepodporuje. Nahrávané video je plynulé a nabídne celkem dobrý zvuk. Posuďte sami.
Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, která se Microsoftu moc nepovedla. Nabídne pouze náhled na měsíc a den. První zmíněný si dovolím označit jako naprosto nepoužitelný, protože kalendář využívá pouze polovinu displeje a zbytek zeje prázdnotou. Poznat, co máte naplánováno, je prakticky nemožné. Písmena jsou totiž tak malá, že je ani lupou nepřečtete. Při pohledu na den máte možnost si nechat zobrazit přehlednou agendu a seznam úkolů. Kalendář naštěstí podporuje více účtů a dobře spolupracuje i například s Facebookem. Jednotlivé události z různých kalendářů jsou pak pro větší přehlednost barevně označeny.
Aplikace Budík a Kalkulačka asi nemá smysl představovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace OneNote, která je určena pro psaní poznámek. Opět nechybí synchronizace v tomto případě s úložištěm SkyDrive.
Potěší také přítomnost Office od Microsoftu, díky kterému máte možnost číst, upravovat a dokonce i vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace. Vytvořené dokumenty pak můžete samozřejmě sdílet přes e-mail, NFC, Bleutooth nebo na webové úložiště SkyDrive. Praktická je také možnost nechat si zobrazit dokumenty pouze z e-mailu, telefonu či úložiště SkyDrive.
Nesmíme zapomenout na e-mailového klienta, který umožňuje správu více účtů. Podporovány jsou Outlook, Hotmail, Nokia Mail, Yahoo! Mail, Google a ostatní POP a IMAP účty. Každý nový účet dostane vlastní ikonku v seznamu aplikací. Naštěstí lze účty sdružovat a nechybí také push notifikace.
Co se datové konektivity týče, nemám nic, co bych mohl telefonu vytknout. Uvnitř najdeme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Bluetooth 3.1, NFC, 3G a dokonce i LTE. Nokia Lumia 820 je tedy na budoucnost mobilní komunikace připravena velmi dobře.
Na závěr jsem si nechal internetový prohlížeč, který je opravdu rychlý. Bohužel rozloučit se musíte s podporou Flashe a RSS. Naštěstí nechybí záložky a možnost označit stránky jako oblíbené. Nově je také možné na stránce vyhledávat daný text nebo ukládat obrázky přímo do poznámek OneNote. Internet Explorer podporuje maximálně 6 otevřených oken. Bohužel konkurence toho umí více.
Nokia Lumia 820 vypadala na papíře opravdu slibně. Osobně jsem se těšil, až si vyzkouším první Lumii s operačním systémem Windows Phone 8 na našem trhu. Bohužel rozčarování přišlo hned po několika hodinách, kdy jsem zjistil, že v telefonu chrastí baterka. Doufám, že tuto chybu Nokia brzo odstraní, protože kdo by chtěl s novým telefonem hned navštěvovat servis. Trochu mě překvapila i hmotnost telefonu, který je ale kompletně z polykarbonátu. Očekával jsem také naprosto dokonale odladěný operační systém, ale jak už to na světě chodí, nic není dokonalé. Během týdne testování jsem zažil několik záseků a jednou mi telefon odmítal rozsvítit displej.
Začali jsme trochu záporně, ale Nokia Lumia 820 má také plno kladných stránek. Tou hlavní je bezesporu displej, který nabídne špičkové podání barev a lze ho snadno ovládat v rukavicích. Dále tady máme velmi citlivé GPS s plnohodnotnou off-line navigací. Pokud Nokia vyřeší problém s baterií, pochválím i konstrukci, která je opravdu pevná. Výkonu má telefon také dostatek a reakce operačního systému Windows Phone 8 jsou opravdu bleskurychlé. Potěší i přítomnost paměťových karet a kompletní datové výbavy. Největší problém tedy vidím v ceně Nokie Lumie 820, která se pohybuje okolo 12 000 Kč. Pokud ale Nokia sníží cenu, má podle mého názoru nová Lumia šanci na úspěch.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
AMOLED displej | uchycení baterie |
ovládání v rukavicích | vyšší hmotnost |
rychlost operačního systému | průměrný fotoaparát |
zdarma off-line navigace | cena |
LTE, NFC | |
výdrž |
V dnešní recenzi se podíváme na první oficiálně dostupný smartphone s operačním systémem Windows Phone 8 od Nokie. Jaká je nová Nokia Lumia 820? Obhájí si svou cenu?
Nokia Lumia 820 byla představena již v září 2012, ale na český trh se dostala teprve nedávno. Co zapříčinilo takové zpoždění, nikdo neví. Vyplatilo se ale počkat, nebo jsou konkurenční modely od HTC lepší volbou? Má šanci uspět v záplavě smartphonů s operačním systémem Android? Na to se vám pokusíme odpovědět v následující recenzi.
Pojďme se nejdříve ve zkratce podívat na hardware telefonu. O dostatečný výkon se postará dvoujádrový 1,5 GHz Qualcomm S4 Plus s grafikou Adreno 225, který má k dispozici 1 GB operační paměti RAM. Pro ukládání dat je určena 8 GB interní paměť s možností dalšího rozšíření pomocí microSD karet.
Fotografie pořizuje nová Lumia 8 Mpx fotoaparátem s autofocusem a LED bleskem. Nesmíme zapomenout na největší chloubu telefonu, kterou je bezesporu AMOLED displej. Ten nabídne úhlopříčku 4,3“ a standardní rozlišení 800 x 480 pixelů. Parametry vypadají opravdu slušně, bohužel telefon sráží jeho cena, která se vyšplhala na zhruba 12 800 Kč.
Rozměry | 124 x 69 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 160 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 2x LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 12 800 Kč, leden 2013 |
Telefon nám do redakce dorazil v pro Nokii typické modré krabičce. Uvnitř ale nečekejte žádné zázraky. Nachází se zde pouze nabíječka, microUSB kabel a špuntová sluchátka, která mají vždy barvu shodnou s telefonem. V našem případě jsou tedy bílá. Samozřejmostí jsou pak také nezbytné manuály.
https://www.youtube.com/watch?v=aIYm07ACkjU
Po stránce designu se Nokia Lumia 820 opravdu povedla. Již nekopíruje své předchůdce, ale nabídne vlastní osobitý vzhled. Některé potenciální zákazníky také jistě potěší možnost sundat zadní kryt, který lze navíc kdykoliv vyměnit za jiný. Není tak problém si z černého telefonu udělat bílý, červený, žlutý, modrý, fialový nebo šedý. Za nový kryt si nechá Nokia samozřejmě patřičně zaplatit. Cena jednoho krytu se pohybuje okolo 450 korun.
Naší klasickou prohlídku telefonu začneme na přední straně, které dominuje 4,3“ AMOLED displej s rozlišením 800 x 480 pixelů. Pod ním se nachází trojice ovládacích tlačítek. Z leva je to šipka zpět, logo Windows pro návrat na domovskou obrazovku a lupa. Nad displejem má své místo VGA kamerka pro videohovory, senzor přiblížení a okolního osvětlení a nezbytné logo výrobce.
Na opačné straně nás na první pohled upoutá optika 8 Mpx fotoaparátu s dvojitým LED bleskem. Bohužel fotoaparát je zapuštěn do nejspíše kovového rámečku, který je velmi náchylný na poškrábání. Nesmí chybět opět ani logo výrobce. Samotný zadní kryt je pak vyroben z matného polykarbonátu. Pokud máte v plánu koupit některou z barevných variant, musíte počítat s lesklým povrchem. Ani matný povrch vás však před otisky prstů neochrání.
Všechna hardwarová tlačítka se nachází na pravém boku. Konkrétně se jedná o kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, zapínání/vypínání displeje a praktickou spoušť fotoaparátu. Levý bok zůstal holý.
Na horní hranu telefonu výrobce umístil pouze 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek. Dolní hrana pak nabídne microUSB konektor a otvor pro hlasitý reproduktor.
Celková konstrukce telefonu je velmi kvalitní a nikde nic nevrže. Bohužel, jak se říká, i mistr tesař se někdy utne, a to platí i v tomto případě. Při zatřesení se totiž ozývají nepěkné zvuky, které, jak jsme zjistili, vydává baterie. Na vině je špatné uchycení, díky kterému má baterie velkou vůli a při pohybu naráží na stěny vnitřní konstrukce. V servisu nám bylo řečeno, že stačí pouze utáhnout některé šroubky a problém je vyřešen. Škoda, tohle si mohla Nokia ohlídat.
Při prvním uchycení telefonu na vás zapůsobí jeho robustnost a hlavně hmotnost. Aby také ne, když telefon o rozměrech 124 x 69 x 9,9 mm váží 160 gramů. Nokia Lumia 820 je dokonce těžší než například Samsung Galaxy S III nebo iPhone 5. Zajímavé na tomto faktu je také to, že telefon je vyroben z polykarbonátu, který je sice obecně těžší než obyčejný plast, ale i tak o nezvykle moc. Váhu bych ale u Lumie 820 neviděl jako překážku, hůře na tom bude až Lumia 920, která se svými 185 gramy bude mezi konkurenty opravdu těžká váha.
Dostatečnou výdrž má na starosti Li-Ion baterie s kapacitou 1.650 mAh. I přes nižší kapacitu nabídne Nokia Lumia 820 nadstandardní výdrž pohybující se při běžném používání okolo dvou dnů. Nemalý podíl na to bezesporu má také dobře odladěný operační systém Windows Phone 8. Samozřejmě je ale možné telefon při hodně intenzivním používáním vybít za den. Pokud se však obejdete bez Wi-Fi, GPS a Bluetooth, dostanete se na výdrž přesahující tři dny. Vše tedy opět záleží na vás.
Finská kráska nabídne také bezdrátové nabíjení, které se ve vyšší střední třídě jen tak nevidí. Bohužel pro jeho používání si budete muset dokoupit speciální kryt. Ten standardní má na sobě pouze anténu NFC.
Nokia Lumia je vybavena 4,3“ AMOLED displejem se standardním rozlišením 800 x 480 pixelů. Displej navíc nabídne technologii ClearBlack, díky které je černá opravdu černá. Celkové podání barev je výborné a pozorovací úhly také. Nesmí chybět ani ochranné sklo. Bohužel se nejedná o sklo Gorilla Glass. Za 12 000 korun lze však koupit i telefony s vyšším rozlišením, které si Nokia schovává až pro Lumii 920.
Hlavní zbraní je v tomto případě velmi citlivá dotyková vrstva displeje, díky které lze telefon ovládat například kusem kovu, propiskou nebo v rukavicích. Telefonu to sice vždy chvilku trvá, než rozpozná jiný způsob ovládání, ale pak vše funguje bez problémů. Konkurence může v tomto ohledu jen závidět.
Pro ovládání operačního systému Windows Phone 8 je určena trojice senzorových tlačítek pod displejem. Z leva je to šipka zpět, logo Windows pro návrat na domovskou obrazovku a lupa pro vyhledávání. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená a nabídnou také příjemnou vibrační odezvu.
Jak už jsem několikrát zmínil, Nokia Lumia 820 je poháněna novým operačním systémem Windows Phone 8, který nabízí netradiční design. Pokud jste tedy zvyklí na několik stránek s aplikacemi nebo widgety, zapomeňte na to, protože domovskou obrazovku WP8 tvoří „živé“ dlaždice, které vám zobrazují například zmeškané události, fotky, zprávy nebo e-maily. Velikost a barvu dlaždic lze samozřejmě upravit. V nastavení máte nově 20 barev a tři velikosti dlaždic.
Do seznamu všech aplikací se dostanete posunutím domovské obrazovky do leva. Aplikace v něm jsou tříděny podle abecedy. Pomocí lupy na displeji je možné v seznamu aplikací fulltextově vyhledávat. Na vytváření vlastního seznamu nebo složek však musíte zapomenout.
Notifikační lištu po vzoru Androidu, a dnes již také iOS, byste hledali marně. V pravém horním rohu se nachází pouze informace o času. Pokud byste přesto chtěli více informací o stavu telefonu, je nutné dotknout se v tomto místě displeje a telefon vám zobrazí stav bezdrátových modulů a baterie. Pojďme se ale vrátit zpět k notifikacím. Zmeškané události se zobrazují naštěstí nejen na dlaždicích, ale také v horním okraji displeje, kde na ně stačí pouze ťuknout a ihned se vám otevřou.
Do nabídky spuštěných aplikací se dostanete podržením senzorové šipky zpět pod displejem. Zde najdete maximálně 7 naposledy spuštěných aplikací, které nelze ukončit. Odpadá tak nutnost mazání paměti RAM a ukončování běžících aplikací. O vše se stará operační systém Windows Phone 8 sám.
Nakonec jsem si nechal zamykací obrazovku, která se dočkala několika vylepšení. Začneme nejdříve pozadím. Zde máte možnost vybrat si své vlastní pozadí nebo zvolit možnost Bing, která spolupracuje se stejnojmenným vyhledávačem a zajistí vám tak vždy zajímavou tapetu. Na zamykací obrazovce se zobrazují kromě času a data také vámi zvolené informace. Na výběr máte v základu z Kalendáře, Telefonu a Zpráv. Další položkou v nastavení je pětice aplikací pro zobrazení jejich stavu. V základu však máte na výběr pouze tři: Hry, Telefon a Zprávy. Jako poslední si můžete pro větší bezpečnost nastavit heslo, které zadáte vždy při zapnutí displeje.
Novinkou je také funkce Dětský koutek. Jak už název napovídá, jedná se o možnost zpřístupnit dětem pouze ten obsah, který chcete. Nestane se tak, že by vám děti v telefonu něco nechtěně smazaly nebo přesunuly. Pokud často půjčujete telefon dětem, bude se vám tato funkce rozhodně hodit.
Tip: Pro více informací doporučuji si přečíst naší kompletní recenzi operačního systému Windows Phone 8
Hlavní výhodou operačního systému Windows Phone 8 by měla být jeho rychlost, jednoduchost a stabilita. S tím posledním moc nesouhlasím, protože telefon se mi několikrát zasekl, nebo nechtěl rozsvítit displej. Nelíbilo se mi také využití tlačítka lupy pod displejem, které nefunguje intuitivně v aplikacích. Vždy jen spustí vyhledávač Bing. Rychlost je ale opravdu ukázková a to samé platí i o plynulosti různých animací. V tomto ohledu můžou Nokii Lumii 820 konkurenti s operačním systémem Android jen závidět.
Do seznamu kontaktů se dostanete nejrychleji stisknutím dlaždice s názvem Lidé. Aplikace Lidé se vyznačuje hlavně napojením na online účty Microsoftu, Google, Twitteru, LinkedINu, Sina Weibo a samozřejmě také Facebooku. Kromě seznamu kontaktů vám také zobrazí jejich statusy ze sociálních sítí. V seznamu lze pak také vyhledávat. Nechybí ani možnost třídit kontakty do skupin.
Historii hovorů a číselník najdete v aplikaci Telefon. Při první spuštěním vám aplikace zobrazí historii hovorů a v dolní části pak nabídne nastavení hlasové schránky, číselník, vstup do seznamu kontaktů a možnost vyhledávat v historii.
Pro psaní nejen SMS zpráv je určena aplikace Zprávy. Její prostředí se dělí na dvě části: SMS a online zprávy. První zmíněná část souží pouze pro psaní SMS. Druhá je pak určena pro chatování na Facebooku a Messengeru od Microsoftu. Samotné zprávy se, jak jsme již zvyklí, řadí do přehledných konverzací.
Klávesnice v Nokii Lumii 820 se moc nepovedla. Klávesy jsou posunuté a zbytečně se v tomto případě plýtvá místem, obzvláště pak v režimu na šířku. Odezva klávesnice je naštěstí v pořádku. Nelíbila se mi taky neprakticky umístěná nabídka pod klávesnicí, díky které je klávesnice posunutá nahoru. Rozhodně je tedy co zlepšovat.
Nejen hudbu a filmy lze nově do telefonu s operačním systémem Windows Phone 8 přesouvat pomocí MTP protokolu, díky kterému se telefon připojí k počítači jako další disk a soubory lze jednoduše přesouvat. Již tedy není nutná aplikace Zune. Pokud byste však vyžadovali nějakou aplikaci pro správu telefonu, je zde aplikace Windows Phone. Většina uživatelů se ale bez ní naprosto bez problému obejde.
Aplikace Hudba+videa slouží pro přehrávání vašich multimédií. Hudba se roztřídí podle umělců, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Jednotlivé skladby jsou pak řazeny podle abecedy. Při přehrávání hudby se zobrazí náhled alba a tlačítka pro ovládání. Přehrávání lze také ovládat na zamykací obrazovce. Potěší i přítomnost ekvalizéru.
Co se kvality zvuku týče, patří Nokia Lumia 820 rozhodně do nadprůměru. Zvuk z hlasitého reproduktoru je hlasitý a překvapivě také kvalitní. To samé platí i pro přibalená špuntová sluchátka, která pro běžný poslech hudby plně dostačují.
Díky výkonnému procesoru nedělají telefonu problémy ani videa ve Full HD kvalitně. Vestavěný přehrávač podporuje videa ve formátu AVI, WMV, DivX a Xvid. Bohužel s externími titulky si neporadí.
Ve většině recenzí věnujeme GPS modulu pouze pár řádků, ale u Nokie Lumie 820 je vše jinak. Telefon disponuje velmi citlivým GPS modulem. Jeho fixace se pohybuje bez pomoci bezdrátových sítí do 10 sekund. Pokud jsou bezdrátové sítě zapnuté, zjistí telefon svou polohu za pár vteřin.
Nokia ale do smartphonu přidala také plnohodnotné offline mapy, díky kterým se s Nokií Limuií 820 nikdy neztratíte. Pro navigaci je určena aplikace Nokia Drive+ Beta. Při prvním spuštěním vám aplikace nabídne dostupné mapové podklady pro stažení. Česká republika v telefonu zabere zhruba 166 MB a další 4 MB si ukousne ženský hlas pro navigování. Navigaci nechybí všechny základní funkce jako například nastavení způsobu trasy (ekonomická, nejrychlejší, nejkratší), možnost vyhnout se placeným a nezpevněným cestám či varování před rychlostními limity. Aplikace Nokia Autem tak směle předčí většinu integrovaných navigací v automobilech.
Angry Birds Roost: Fanoušky Angry Birds tato aplikace rozhodně potěší. Jedná se o přehled různých videí, zpráv a recenzí ze světa této populární hry. Bohužel si ale bez placení nezahrajete. Najdete zde ale také funkci Angry Cam, která umožní jednoduše přidávat do fotografií nejen postavičky ze hry Angry Birds.
Cinemagraph: Smysl této aplikace jsem při testování moc nepochopil. Její funkce spočívá v rozpohybování snímků. Po vyfocení fotografie vám aplikace nabídne místa, která lze částečně rozpohybovat. Bohužel výsledné fotografie jsou opravdu tragické a plné šumu.
Creative studio: Jednoduchý editor fotografií, který nabídne ale také několik užitečných funkcí jako například odstranění červených očí, použití různých filtrů nebo základní ořez fotografie.
Městské Info Nokia: Aplikace využívá fotoaparát a GPS pro vytvoření rozšířené reality. Stačí se podívat přes telefon na vaše okolí a aplikace vám zobrazí, jakým směrem se máte vydat. Máte možnost si nechat zobrazit nejbližší restauraci, hotel, nákupní centrum, zábavu, památky a zajímavosti. Poslední položku v České republice moc nevyužijete, protože nejbližší zajímavost se nachází stovky kilometrů daleko.
Nápověda+tipy a Nokia Care: Pokud budete hledat praktickou radu, nejspíše spustíte tyto dvě aplikace, které v sobě ukrývají různé návody a triky, jak ovládat smartphone s operačním systémem Windows Phone 8.
Peněženka: Jak už název napovídá, bude se v tomto případě jednat o vaše peníze. Do aplikace je možné zadat platební karty a poté s nimi platit. U nás je však tato aplikace použitelná pouze pro placení na Windows Store.
Smart Shoot: Aplikace využijete především pro focení skupinových fotografií, u kterých je velmi složité zachytit všechny zúčastněné tak, jak by si to přáli. Proto tato aplikace pořídí několik snímků rychle za sebou a vy pak máte možnost si vybrat ten ideální.
Transfer my Data: Naší prohlídku zakončíme právě touto velmi užitečnou aplikací, která přes Bluetooth dokáže získat informace z vašeho starého telefonu.
Nokia Lumia 820 je vybavena 8 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. Potěší také přítomnost hardwarové spouště, která se stala v poslední době opravdu vzácností. Prostředí aplikace Fotoaparát je velmi jednoduché a přehledné. Nechybí možnost rychlého nastavení blesku, přepnutí na video, zapnutí přední kamerky a spuštění bonusových aplikací, které jsme si již popsali. V podrobném nastavení pak najdeme možnost nastavení ISO, hodnoty expozice, vyvážení bílé, poměru stran nebo pomocného zaostřovacího světla. Rozlišení výsledné fotografie si ale nenastavíte.
Z názvu kapitoly je patrné, že jsem s fotoaparátem nebyl spokojen. Výsledné fotografie jsou opravdu pouze průměrné. Nejvyšší kvality dosáhnete samozřejmě při ideálním osvětlení. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami klesá rapidně i kvalita fotografií. Za 12 000 korun jsem ale čekal více.
Nová Lumia zvládne nahrávat také videa, a to až ve Full HD rozlišení s 29 snímky za sekundu. V nastavení je ale přednastaveno pouze HD rozlišení. Nižší rozlišení telefon nepodporuje. Nahrávané video je plynulé a nabídne celkem dobrý zvuk. Posuďte sami.
Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, která se Microsoftu moc nepovedla. Nabídne pouze náhled na měsíc a den. První zmíněný si dovolím označit jako naprosto nepoužitelný, protože kalendář využívá pouze polovinu displeje a zbytek zeje prázdnotou. Poznat, co máte naplánováno, je prakticky nemožné. Písmena jsou totiž tak malá, že je ani lupou nepřečtete. Při pohledu na den máte možnost si nechat zobrazit přehlednou agendu a seznam úkolů. Kalendář naštěstí podporuje více účtů a dobře spolupracuje i například s Facebookem. Jednotlivé události z různých kalendářů jsou pak pro větší přehlednost barevně označeny.
Aplikace Budík a Kalkulačka asi nemá smysl představovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace OneNote, která je určena pro psaní poznámek. Opět nechybí synchronizace v tomto případě s úložištěm SkyDrive.
Potěší také přítomnost Office od Microsoftu, díky kterému máte možnost číst, upravovat a dokonce i vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace. Vytvořené dokumenty pak můžete samozřejmě sdílet přes e-mail, NFC, Bleutooth nebo na webové úložiště SkyDrive. Praktická je také možnost nechat si zobrazit dokumenty pouze z e-mailu, telefonu či úložiště SkyDrive.
Nesmíme zapomenout na e-mailového klienta, který umožňuje správu více účtů. Podporovány jsou Outlook, Hotmail, Nokia Mail, Yahoo! Mail, Google a ostatní POP a IMAP účty. Každý nový účet dostane vlastní ikonku v seznamu aplikací. Naštěstí lze účty sdružovat a nechybí také push notifikace.
Co se datové konektivity týče, nemám nic, co bych mohl telefonu vytknout. Uvnitř najdeme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Bluetooth 3.1, NFC, 3G a dokonce i LTE. Nokia Lumia 820 je tedy na budoucnost mobilní komunikace připravena velmi dobře.
Na závěr jsem si nechal internetový prohlížeč, který je opravdu rychlý. Bohužel rozloučit se musíte s podporou Flashe a RSS. Naštěstí nechybí záložky a možnost označit stránky jako oblíbené. Nově je také možné na stránce vyhledávat daný text nebo ukládat obrázky přímo do poznámek OneNote. Internet Explorer podporuje maximálně 6 otevřených oken. Bohužel konkurence toho umí více.
Nokia Lumia 820 vypadala na papíře opravdu slibně. Osobně jsem se těšil, až si vyzkouším první Lumii s operačním systémem Windows Phone 8 na našem trhu. Bohužel rozčarování přišlo hned po několika hodinách, kdy jsem zjistil, že v telefonu chrastí baterka. Doufám, že tuto chybu Nokia brzo odstraní, protože kdo by chtěl s novým telefonem hned navštěvovat servis. Trochu mě překvapila i hmotnost telefonu, který je ale kompletně z polykarbonátu. Očekával jsem také naprosto dokonale odladěný operační systém, ale jak už to na světě chodí, nic není dokonalé. Během týdne testování jsem zažil několik záseků a jednou mi telefon odmítal rozsvítit displej.
Začali jsme trochu záporně, ale Nokia Lumia 820 má také plno kladných stránek. Tou hlavní je bezesporu displej, který nabídne špičkové podání barev a lze ho snadno ovládat v rukavicích. Dále tady máme velmi citlivé GPS s plnohodnotnou off-line navigací. Pokud Nokia vyřeší problém s baterií, pochválím i konstrukci, která je opravdu pevná. Výkonu má telefon také dostatek a reakce operačního systému Windows Phone 8 jsou opravdu bleskurychlé. Potěší i přítomnost paměťových karet a kompletní datové výbavy. Největší problém tedy vidím v ceně Nokie Lumie 820, která se pohybuje okolo 12 000 Kč. Pokud ale Nokia sníží cenu, má podle mého názoru nová Lumia šanci na úspěch.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
AMOLED displej | uchycení baterie |
ovládání v rukavicích | vyšší hmotnost |
rychlost operačního systému | průměrný fotoaparát |
zdarma off-line navigace | cena |
LTE, NFC | |
výdrž |